gg"—11 den 5den Eebr. a. 8. on non-activiteit gesteld. De off. van adm. 3de kl. O. Van Merkesteyn wordt met den 6den a. a. v. geplaatst aan boord van laatstgemeld wachtschip. Z. M. beeft met ingang van 16 Eebr. a. s. benoemd tot officier-machinist 2de kl., den machi nist Iste kl. in bet vaste corps bij's rijks stoom vaartdienst A, J. Over de Linden; benoemd: bij bet wapen der inf., tot kapt. 2de kl., den lsten luit» J. M. "Vervat, van bet wapen, ge detacheerd bij het leger in N.-Indiëbij bet 8ste reg. inf., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. K. A. Pfeiffer, van den staf der inf., werkzaam bij bet dep. van oorlogterwijl tevens bij betzelfde besluit de kapt. G. Blaauw, van bet 8ste reg. inf., op non-activiteit is gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuw* Toen hedenmiddag een heereenbrief aan het postkantoor alhier had afgegeven, kwam bij tot de ontdekking dat zijn zilveren bril, dien hij na het schrijven op den daar aanwezigen lessenaar even had nedergelegd, spoorloos verdwe nen was. De vrouw van den overhaal te Koude kerk is hedenmorgen dood op haar bed gevonden. De afgeloopen haringvisscherij, welke in het jaar 1879 te Noordwijk-aan-Zee is uit geoefend door elf bomschuiten, heeft in het geheel opgebracht f 92,981.75, ruwe besomming. De hoogste besomming was ƒ18,607, de laagste 6097. Het verlies van netten was, het stormachtige weder in aanmerking genomen, niet bijzonder groot, zoodat het afgeloopen jaar bij uitstek ge lukkig kan genoemd worden, daar onze zeelui die van Noordwijk en Scheveningen varen, allen behouden zijn teruggekeerd. Dezer dagen gaan de visschers weder met de schrobnetten uit om hun geluk op nieuw te beproeven. In de Kikkersteeg te Rotterdam speelden twee kinderen van twee en vijf jaren, door de moeder even alleen gelaten, met een nacht lampje, waardoor de kleeren van het jongste kind vlam vatten en het zich zoo ernstig brandde, dat het den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De Maas te Rotterdam wordt ter hoog te van de Oude Plantage weder te voet gepasseerd. Dit is ook het geval voor Dordrecht en dat het ijs daarvoor sterk genoeg is, blijkt hieruit, dat eene schietschouw, waarin acht personen gezeten waren, met vier schippers er naast, zonder er door te zakken het veer van Papendrecht naar Dordrecht passeerde. Naar men verneemt, heeft de directie der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging (de heeren Le Gras, Yan Zuylen en Haspels) de huur van den kleinen schouwburg aldaar opgezegd, omdat de exploitatie van twee schouwburgen in dezelfde stad naar de ondervinding die directie heeft geleerd groote moeilijkheden medebrengt. De directie wenscht zich thans uitsluitend te wijden aan de belangen van het répertoire voor den Grooten Schouwburg. Naar de N. R. Crt. verneemt, zij ndoor het gerechtshof te 's-Herlogenbosch naar de open bare terechtzitting verwezen: de zaak tegen Jan Yan der Brugge, stoker te Breda, die in de fabriek zijns meesters jhr. P. Backer, dezen, zonder aan- leidende oorzaak, met een mes eene doodelijke verwonding in den hals zou hebben toegebracht met het doel om hem te vermoorden, derhalve wegens poging tot moord en de insgelijks gerucht gemaakt hebbende zaak tegen Petrus Philippus Jacobus Thomjts, kantoorklerk te 's-Hertogenbosch, die niet minder dan 37 diefstallen als geagreëerde klerk bij den rijksontvanger der directe belastingen aldaar, ten bedrage van ruim 5200 en herder meerdere valschheden in de openbare en authen tieke geschriften en registers zou hebben gepleegd. Ook zou tegen de drie aangehoudenen in zake den diefstal en den afschuwelijken moord, te Sleeu- \wijk gepleegd, door de rechtbank het bevel tot aanhouding zijn bekrachtigd. Gistermorgen is op het IJ in de weste lijke doorvaart eene schuit met 250 vaten petroleum omgeslagen. Men was er druk bezig de vaten op te visschen en de petroleum op te scheppen, die op het water en het ijs drijft, doordien een paar vaten zijn gesprongen.' In het Nieuws van den Dag komt een artikel voor, dat ten hoogste beleedigend is voor de eer en den goeden naam van de hoogere bur gerschool te Arnhem. Naar aanleiding daarvan wederlegt de directeur, dr. H. Yan de Stadt, namens alle leerlingen der H. B. S., in een ingezonden stuk in de Arnh. Crt. de beschuldiging, denjon- genlieden geheel ten onrechte naar het hoofd ge worpen. Hij kan op zeer eenvoudige en afdoende wijze aantoonen dat de inhoud van genoemd ar tikel, wat de leerlingen der hoogere burgerschool betreft, van het begin tot het einde logen en las ter is. Het is namelijk door een nauwgezet onder zoek gebleken dat: 1*. geen enkel leerling der hoogere burgerschool het cirque-Corty meer dan een paar malen heeft bezocht, 2°. geen enkel leer ling der hoogere burgerschool aan de door den anonymen correspondent van het Nieuws van den Dag geïncrimineerde rijpartij op Zondag jl. heeft deelgenomen, en 3°. slechts twee leerlingen der hoogere burgerschool het cirque-Corty verleden Zondag-avond hebben bezocht en wel beiden onder geleide van familieleden, zoodat het geheele be richt, waardoor op onverantwoordelijk lichtzinnige wijze eene smet wordt geworpen op de leerlingen der hoogere burgerschool, ten eenenmale onwaar is. De verdorvenheid der jongelieden van de Arnh. H. B. S. komt op het volgende neerEen clubje jongelui heeft in open rijtuigen gereden en bracht 's avonds een bezoek aan den circus; een van hen had toen gezegd„komt heeren, laten we ons gewoon bezoek aan de kleedkamers brengen", en zij waren dwars doorde manége naar de stallen gegaan. Niemand, zegt de red. der Arnh. Crt., zal dit in de jongelui prijzen; maar is de zaak nu waar lijk van dat belang om er de oogen van „gansch Neerland" op te vestigen? Een paar jongelui, die op het punt zijn van naar Indië te gaan, hadden een dinertje gegeven aan hunne vrienden en ieder weet dat aan een diner wel eens een glas te veel wordt gedronken. Ook de bericht gever zal dit bij eigen ervaring wel weten. Het is verkeerd, maar terwijl in den regel de oudere jongelieden van hoogere burgerschool en gymna sium geen aanstoot geven door hun gedrag, had men die enkele uitspatting h. i. ook wel door de vingers mogen zien. De bewering dat Arnhem door zulke op zich zelf staande, zeldzame voorvallen een „studenten stad" zou gelijken, zou doen vermoeden dat hij, die deze merkwaardige gebeurtenis overbriefde, nooit eene studentenstad gezien heeft. Voor de noodlijdenden door het water hebben negen Middelburgsche jonge dames ruim 935 aan de huizen ingezameld. Te Westmaas verdronk in een bijt in de nabijheid der ouderlijke woning een jongetje van ruim vier jaren. De moeder was tijdens het ongeluk afwezig. Weder een les voor de ouders: Een vijfjarig meisje, met een kind van drie jaren door de moeder te Amersfoort overgelaten aan eenig toezicht der buren, bekwam door het vuur van een stoof zulke hevige brandwonden, dat het er aan be zweken is. In den Zijlsingel te Haarlem is het lijk van een broodbakkersknecht, die sedert veertien dagen vermist was, door schaatsenrijders vastge vroren gevonden. Het moest uit het ijs gehakt worden. De ongelukkige laat eene weduwe met vier kinderen achter. Een acteur van het Parijsche „Odéon" Pujol, heeft door het overlijden van zijn oom één millioen geërfdmaar hij blijft zijn roeping volgen. Een boer uit den omtrek van Luik begaf zich in den vroegen morgen met zijn wagen, zwaar met groenten beladen, naar genoemde stad ter markt. Eensklaps gleed hij uit en viel. „Ho ho!" riep hij tot het paard, maar eer het dier aan zijn bevel had gehoorzaamd, was het wiel reeds over een zijner beenen gegaan, en wel zoo, dat het in stukken op den weg lag. Zonder het minste teeken van pijn te geven, nam hij die stukken op en liet er bij den nabij wonenden smid een band om leggen. Het was een houten been. Op de vliering van een huis in de Bergstrasse te Berlijn werd onlangs een man ge vonden, die op planken lag uitgestrekt en, naar het scheen, ziek was. Uit zijne antwoorden bleek dat hij sigarenmaker was, maar in vrije uren ook het beroep van degenslikker uitoefende. Yijf degens lagen naast hem. Enkele uren te voren had hij in een soort bierhuis weer eenige proefjes van zijne kunst ten beste gegeven, maar daarbij eene inwendige wonde opgedaan. Zijn toestand was bedenkelijk. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht. Directeuren van den Noord-Britschen spoorweg hebben besloten de brug over de Tay ter hoogte van 60 in plaats van 88 voet weder op te bouwen, en hun zaakgelastigde opgedragen zich tot het parlement te wenden, om de daartoe noodige machtiging te bekomen. Yerder werd be sloten een andere brug naast de bestaande op te richten, zoodat er voortaan dubbel spoor zal zijn. De kosten van wederopbouw van de verwoeste brug zijn op 65,000 pd. st. begroot. Te Napels leefde zekere Ippolitomet zijne vrouw zeer armoedig. De man leed aan long ontsteking, zóó dat de doctoren hem reeds hadden opgegevenhet kon nog maar kort met hem duren. Zondag-morgen hoorden de buren op zijne kamer schreeuwen; men zag de vrouw van Ippolito uit de kamer snellen en op den grond vallen met een diepe wonde in de borst. Toen men Ippolito vroeg hoe de zaak zich had toegedragen, antwoordde hij dat zijne vrouw hem twee franken had ontstolen en dat hij haar daarom had getroffen. De vrouw stierf aan de wonde en de moordenaar kort daarop. Een hartverscheurend tooneel had onlangs aan het station St.-Lazare te Parijs plaats bij aankomst van den trein van Dieppe. Onder de aangekomen reizigers merkte men nl. een dame op, die, schier wezenloos van droefheid, het lijk van haar negenjarig dochtertje in de armen ge kneld hield. Het kind was onderweg plotseling overleden. De aan het station aanwezige commis saris van politie belastte zich met de dame naar hare woning te geleiden. Slechts met de grootste moeite gelukte het hem de arme moeder te overreden hem bet lijkje over te geven. Zij kon niet gelooven dat haar dierbaar kind niet meer leefde. Dezer dagen heeft te St.-Petersburg de jaarlijksche wijding van het water der Newa plaats gevonden. Zoodra de metropolitaan zijn zegen over het water had uitgesproken, drongen de ge- loovigen voorwaarts om het water te drinken of in flesschen mede te nemen, dat als geneesmiddel tegen velerlei ziekten beschouwd wordt. Enkelen, die zich met bijzondere zonden bezwaard gevoel den, namen een bad in de gemaakte bijt, hoewel de thermometer 27 gr. P. vorst aanwees. Die koude weerhield ook den keizer niet om zonder mantel en met ongedekten hoofde de plechtigheid, verge zeld van de meeste prinsen, bij te wonen. Het door het Nieuws v. d. Dag inder tijd aan een Duitsche correspondentie uit Parijs ontleende bericht, als zou het groote feest, dat de Parijsche pers ten voordeele der Parijsche en Spaansche noodlijdenden heeft gegeven, een deficit opgeleverd hebben, blijkt gelukkig onjuist te zijn geweest. Thans wordt medegedeeld dat het feest in het „Hippodröme", in plaats van een deficit, na aftrek der onkosten, 70,000 fr. heeft opgeleverd. Het blad „Paris-Murcie" bracht tot heden een netto som van 300,000 fr. op, terwijl de loterij reeds 900,000 fr. opleverde, maar, wanneer zij zoo goed blijft gaan als tot nu, waarschijnlijk viermaal zooveel zal opbrengen. Yoegt men die voordeelen bij elkander, dan bevindt men dat er reeds een som van 1,270,000 fr.is verkregen; dus 635,000 fr. voor de overstroomden in Murcia en 635,000 fr. voor de Parijsche armen. Zoo zijn dan toch, zegt het blad nu, de moeite en zorgen van zoovele edelmoedige menschenvrienden niet te vergeefs geweest. Hoe Alexandre Dumas Sr. zijn geld verkwistte. Op zekeren dag bood hij aan de voornaamste actrices van Parijs een souper aan. Ter versiering van de niet volkomen afgewerkte eetzaal in zijn huis op de place d'Eylan had hij van de Indische handelsvereeniging een aantal kostbare sjaals in gebruik genomen om als portières te dienen. Na afloop van het souper maakte een der aanwezige dames een sjaal los met de woorden „Waarde gastheer, neem me niet kwalijk dat ik een van uw gordijnen van u leen." Dat voorbeeld werd door de andere genoodigden gevolgd, een grapje, dat Dumas het bagatel van 28,000 fr. kostte.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2