N°. 6119. Donderdag 29 Januari. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Loling voor de Nationale Militie. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per poet.1.40. Afzonder) yie No miners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 npb Ieder* regel neer Grootera letten neer piaatanimte. 1.05. 0.17*. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den dOden Januari 1880, A n°. 148 (2de afd.), Provinciaal blad n«. 6, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der Wet vin den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 {Staatsblad n". 46); Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1860, zal geschieden in een der vertrekken van liet Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den lOden, llden en 12den Februari a. s., telkens des morgens te halftien dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den 10den Februari 1880 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter F, op Woensdag den llden Februari 1880 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter Q tot en met de letter O, en op Donderdag den 12den Februari 1880 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter P tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald, dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan ge trokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, i6 ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der ge meente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, da delijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 17den en Vrijdag den 20sten Februari aanstaande, van des voor- middags negen tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Januari 1880. LEIDEN, 28 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van bet stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag a. s., des morgens te negen uren. Aangezien het meermalen gebeurt dat ver zoeken vau militairen rechtstreeks aan den minister van oorlog of aan andere ministers worden toe gezonden, is met den meesten nadruk aan het leger bekend gemaakt dat alle verzoeken van mili tairen langs den militairen hiërarchischen weg moeten worden ingediend. Tevens is hierbij in herinnering gebracht „dat een militair zich alleen rechtstreeks tot Z. M. den Koning mag wenden, doch dat ook in bedoeld geval het indienen van zijn verzoek langs den militairen hiërarchischen weg in zijn belang is en daarom aanbeveling verdient." Tot voorbereidend onderricht aan kinderen van minvermogende Europeanen en daarmede ge- lijkgestelden in Ned.-Indië heeft zich te Batavia een vereeniging gevormd, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren mr. T. II. Der Kinderen, president, mr. N. P. Van den Berg, vice-presi dent, W. Van der Lee, secretaris, E. Douwes Dekker, thesaurier, dr. N. J. Hoorweg, J. J. De Weyer, R. J. L. Weyhenke, H. C. Soeters en S. Verburgh. De vereeniging stelt zich voor overal, waar het noodig blijkt te zijn, Fröbel scholen op te richten. Het beschermheerschap der vereeniging is opgedragen aan den Koning; de gouverneur-generaal is eerevoorzitter. Door gelde lijke bijdragen daartoe in staat gesteld, heeft zij op 3 Maart jl. haar eerste school te Batavia ge opend en de noodige voorbereidende maatregelen genomen om spoedig tot de stichting van eene tweede school over te gaan. Voor de verdere bereiking van bet doel der vereeniging heeft het bestuur een beroep gedaan op de mildheid van het geheele beschaafde publiek in Nederland en Indië. Het wenscht voorts dat zich in beide landen comités vormen om het doel te bevorderen. Tevens wordt men, in afwachting daarvan, ver zocht inschrijvingen of bijdragen te zenden aan den heer G. Kolff alhier. Den 14den Februari a. s. zal met het stoom schip „Prinses Marie" naar Indië vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 84 man, waar onder 4 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Indië terugkeerenden kapt. der inf. F. Anten, en onder het medegeleide van den lsten luit. der inf. J. H. A. L. Freytag Drabbe (met echtgt.), den 2den luit. van dat wapen F. M. A. Mesch, benevens de 2de luits. der art. J. A. Van Capelle en N. C. Schippers. Door particuliere berichten uit Atjeh ver neemt het Vad. dat generaal Van der Heyden den 20sten December de hoofden van Gliëng met 200 volgelingen zou ontvangen. Omtrent -hetgeen het blad reeds vroeger vermeld heeft, dat generaal Van der Heyden volstrekt niet van plan was voor eerst het initiatief tot terugkeer naar het vaderland te nemen, schrijft de berichtgever nog het vol gende: „In de vertrouwelijke omgeving van den generaal is het geen geheim dat hij zijn ontslag en pensioen niet zelf zal aanvragen, omdat hij daardoor gedeeltelijk de verantwoordelijkheid voor eene verandering van bestuur op zich zou nemen. De politieke toestand is thans gunstig te noemen op den weg, dien men heeft ingeslagen, voort gaande, mag men de hoop koesteren dat de in verzet zijnde Sultansfamilie spoedig in onderwer ping zal komen. Men vergete echter niet bij de beoordeeling van dien gunstigen toestand den per soonlijken invloed van generaal Van der Heyden in rekening te brengen". Ook zegt de briefschrijver nog dat velen in Atjeh met spanning wachten op de beslissing omtrent de voordrachten voor de Militaire Willemsorde, die in September uit Atjeh zijn opgezonden. Iu het verslag van onzen consul-generaal in China over 1878 en de eerste helft van 1879 wordt gezegd dat het juiste bedrag en de speci ficatie der goederen, uit Nederland in China in gevoerd, onmogelijk zijn op te geven, daar slechts van enkele manufacturen de nationaliteit of het land van herkomst in de statistieke opgaven der „foreign customs" wordt vermeld. Volgens die op gaven zouden in de opene havens van China ge durende 1878 aan Nederlandsche manufacturen zijn ingevoerddrill's 45- a 50,000 st.jeans om streeks 4000 st., en camlets omstreeks 4000 st. Opmerkelijk is, wat den invoer van manufacturen betreft, de sterke toeneming van den iuvoer van Amerikaanscbe fabrikaten, waarvan de ingevoerde waarde binnen het jaar bijna is verdubbeld, en daar entegen de gestadige vermindering van den En- gelschen invoer. Amerikaansche drills, jeans en sheetings spelen groote rol, en de Ameri kaansche shirting, onder den naam van „continental or heavy shirting heeft vooral de prijzen der Engelsche, maar ook die der Nederlandsche waren benadeeld. Het valt niet te ontkennen dat bet Amerikaanscbe weefsel in deugdelijkheid dat van Manchester verre overtreft. Te Woubrugge zijn in 1879 gehuwd 10 paren82 kinderen geboren, waarvan 43 van het mann. en 39 van het vr. geslachtvestigden zich 29 personen van het mann. en 48 van het vr. geslacht; overleden 29 mann. en 26 vr. en zijn van daar naar elders vertrokken 59 m. en 86 vr. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 1 van het kon. besluit van 3 Oct. 1873 (Stbl. N*. 185), heeft goedgevonden: met ingang van 28 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald kon. besluit van toepassing te verklaren in de gemeente Warmond, op de perceelen, in gebruik bij C. Van Steen, en kadastraal bekend sectie D, Nrs. 842 en 960. In de laatste bestuursvergadering van hot departement Nieuwveen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd besloten deel te nemen aan bet petitionnement tegen den sterken drank, en in verband daarmede werd Zondag-avond in het schoolgebouw door den beer J. A. Prins, pred. aldaar, ten aanhoore van een aanzienlijk getal hoorders en hoorderessen uit alle standen ea van alle richtingen, eene populaire rede gehouden over de verderfelijke gevolgen van het drankmisbruik. Na afloop dezer rede werd een adres door ruim zestig mannen en vrouwen geteekend. Naar men verneemt zal prinses Hendrik zich in den loop van deze week naar Engeland begeven, om gedurende eenigen tijd de gast te zijn van de hertogin van Connaught, zuster der prinses- Naar men meldt heeft prins Alexander eene som van vijftig gulden beschikbaar gesteld voor het fonds der christelijke scholen van de Nederduitsch- Hervormde gemeente in Den Haag. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren besloten tot den aanleg van twee nieuwe straten in het kleine Veentje, met een brug over de Wetering aan het einde van de Hemsterhuisstraat, waartoe de heeren Engel te Rotterdam en Hoos te Leiden aanvrage hadden gedaan. Tevens is de toezegging aan den heer N. B. Van Praag, ge geven voor eene concessie van een paardenspoorweg naar Loosduinen, ingetrokken. De uitbreiding der grenzen is ook daar niet alleen aan de orde van den dag, maar werd er ook behandeld. Door de heeren Eyssell c. s. toch was een voorstel ingediend tot het richten van adressen aan den Koning en de Staten-Generaal, ter ver krijging van verandering in de grensscheiding tusschen 's-Gravenbage en Wassenaar, in den zin van uitbreiding oost- of noordoostwaarls van het Haagsche grondgebied. De heer Stam wenschte liever dat de gemeentebesturen eerst trachtten het eens te worden: dan ware de zaak het spoedigst geschikt. De Voorzitter echter geloofde niet dat de besturen het ooit eens met elkander eens zullen worden. Een voorstel om de zaak aan te houden, daar het bleek dat ze ook bij Ged. Staten aan hangig is, werd eenparig goedgekeurd. Bij den gemeenteraad van Delft is een adres- ingekomen van A. Hofkes en 200 medeonder- teekenaren, allen werklieden, houdende verzoek om de kermis aldaar af te schaffen, en in verband daarmede ook adressen van den kerkeraad der Christ.-Gereformeerde gemeente, der Ned.-Herv. gemeente en der Evang.-Luthersche gemeente. De heer P. L. Kist te Haarlem vierde gisteren zijn 40-jarig feest als proenreur. Van verschillende zijden ontving de jubilaris talrijke bewijzen van belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1