Woensdag 28 Januari. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N". 6118. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES VlB 1—J6 Itffilt .ti «VrtViKV*'! «VtWh f 1.05. Iedere regel meer. •tomvéTriwrrt-.v» 9 0.17J, Grootere letten uur phatsrofante. LEIDEN, 27 Januari. Tot predikant bij de Remonstrantsche ge meente te Gouda is beroepen dr. H. G. Hagen, pred. bij de Ned.-Herv. gemeente alhier. De beer B. Dingemans, leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Zutfen, is aangezocht geworden om als hoogleeraar voor de nieuwe talen op te treden aan het „South African College" te Kaapstad. Men verneemt dat door het departement van oorlog maatregelen zijn genomen om de ver pleging der troepen in versterkte plaatsen reeds in tijd van vrede zooveel mogelijk voor te bereiden. De kapitein-intendant Van Gendt is hiervoor toe gevoegd aan den luitenant-kolonel Kromhout, die reeds werkzaam was met voorbereidingen ten op zichte van genie- en artillerie-aangelegenheden. Ter benoeming van een predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam, in de plaats van den heer Van Hamel, is een twaalftal opgemaakt, bestaande uit de heerenA. Bénezech, pred. te Moutauban (Fr.)C. G. Chavannes, pred. te Leiden E. Fontanès, pred. te Havre (Fr.)Gérold, pred. te Straatsburg (Elzas-Lotharingen)E. Jeamière, pred. te St.-SusanneN. Lamarcbe, pred. te Nègre- pelisse (Er.)J. J. L. Luti, pred. te Middelburg A. M. Perk, pred. te AmsterdamE. Picard, pred. te Dordrecht; J. G. L. Nolst Trenité, pred. te Utrecht; H. Valès, pred. te Amsterdam, en A. B. v. d. Vies, pred. te Breda. De regeling van het ambtsgebied der inspec teurs, districts- en arrond.-schoolopzieners volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs is, naar het Vad. meldt, tot stand gekomen. Het rijk is verdeeld in drie inspectiënde eerste bevat Noord-Brabant, Gelderland en Limburgde tweede Zuid- en Noord- Holland, Zeeland en Utrecht; de derde Friesland, Overijsel, Groningen en Drente. Verder in 25 districten en 94 arrondissementen. De provinciën zijn in districten, deze weder in arrondissementen verdeeld. Zoo omvat b. v. het district 's-Graven- hage de arrondissementen 's-Graveuhage, Leiden, Delft en Woerden. Een tabel zal aanwijzen de ge meenten, die tot elk arrondissement behooren. De arrondissements-schoolopziener moet wonen in zijn arrondissement. Hij bevordert de instelling van plaatselijke commissiën ter bevordering van toe zicht, woont hare bijeenkomsten bij en roept ze desnoods bijeen. Hij legt voor rijksrekening een bibliotheek aan ten gebruike der onderwijzers. De districts-schoolopziener woont in de gemeente, die den naam draagt van zijn district. Hij bezoekt iedere school in dat district ten minste eenmaal in de drie jaren. Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arron- dissements-schoolopzieners in zijn district. Bij de toepassing van artt. 21, 22 en 50 der nieuwe wet op het lager onderwijs licht hij den minister voor. De woonplaats der inspecteurs wordt bepaald door den minister van binnenlandsche zaken. De inspecteurs komen minstens eens per jaar bijeen, ten einde met den minister en onder diens leiding de belangen van het lager onderwijs te overwegen. Deze bepalingen zullen in werking treden te gelijk met de nieuwe wet op bet lager onderwijs. Uit Den Haag wordt aan het Utr. Dbl. bericht dat de wet omtrent de organisatie van den militairen geneeskundigen dienst, door den minister van oorlog aan den Raad van State aangeboden, hoofdzakelijk neerkomt op het volgende: 1#. Af schaffing van den rang »van officier van gezondheid der 3de klasse en apotheker 3de kl.2°. bevor dering van den off. van gezondheid na acht jaar dienst zonder nader examen tot den rang van off. van gezondheid 1ste kl. of apotheker 1ste kl. Het examen, dat thans door den off. van gez. 2de kl. met goed gevolg moet worden afgelegd, zal hij tot 1ste kl. worden aangesteld, zal slechts verplichtend gesteld worden voor die off. van gez., welke naar den rang van hoofdofficier dingen. De betrekkelijk hooge leeftijd, waarop de off. van gez. in verhouding tot de andere officieren van het leger in dienst treedt, veroorzaakt door den grooten omvang zijner studiën, is de reden waarom de minister van oorlog den 2den luile- nantsrang voor den geneeskundigen dienst wenscht te laten vervallen, zooals reeds bij de off. van gez. van het O.-I. leger en der vloot plaats greep. De minder snelle promotie, die uit den aard der betrekking bij dezen dienst plaats heeft, is oor zaak dat een zeker tijdperk wordt vastgesteld, waarna de off', van gez. zeker is tot den kapiteins rang bevorderd te worden. Ter vervanging van de rijtuigverlichting door olie of kaarsen, die altijd veel te wenschen moet overlaten, heeft de Hollandsche Spoorweg maatschappij besloten ia al hare rijtuigen gasver lichting aan te brengen en dit zoowel op Ooster als op Hollandschen spoorweg. Reeds in dit jaar zal dit vermoedelijk voor een deel der rijtuigen in werking kunnen komen. Gedurende vele maan den reeds werd het doorgaand rijtuig naar Berlijn, dat 's avonds te 5 uren 10 min. van Amsterdam per Oosterspoorweg vertrekt, met gas verlicht. Het stelsel dezer verlichting is in korte trekken het volgende: Elk rijtuig voert een reservoir mede, waarin zich samengeperste gas bevindt. Dit wordt door dunne pijpen geleid naar de gas branders in de gasballonnen der rijtuigen, doch gaat daarbij eerst door een regulator, opdat de toevoer voor de vlam gelijkmatig blijve, welke ook de druk in de reservoirs zij. Elk rijtuig voert eene hoeveelheid gas mede voor 20 tot 30 uren naarmate de lichten branden; dat is vol doende voor een rit naar Berlijn of naar Parijs en terug. De Nederlandsche Bank heeft den interest van beleeningen van effecten en goederen met 1/2 pet. verlaagd en gesteld voor binnenlandsche effec ten op 3, voor buitenlandsche op 4 en voor goe deren op 3 pet. Door wijlen vrouwe wed. A. Lans is aan de R.-K. kerk van den H. Dominicus te Haarlem besproken een legaat van 500. Zaterdag is het huwelijksgeschenk der stad Amsterdam aan den Koning en de Koningin naar het paleis in Den Haag overgebracht. De heer J. H. Hooyer, sedert twee jaren predikant bij de Waalsche gemeente te Arnhem, heeft om redenen van gezondheid tegen 1 April a. s. zijn ontslag aangevraagd. Aan 's Rijks Munt te Utrecht zijn de werk zaamheden aangevangen ter aanmunting van bronzen pasmunt. Hoewel nog eene niet onaanzienlijke hoeveelheid daarvan bij den betaalmeester voor handen is, zal de nieuwe munting worden voort gezet totdat eene belangrijke hoeveelheid zal aan wezig zijn. Dr. J. J. Yan Toorenenbergen heeft zijn hoogleeraarsambt in de geschiedenis van het Chris tendom aan de universiteit van Amsterdam, in de groote gehoorzaal der maatschappij Felix Meritis, aanvaard met eene rede over: „Het wetenschap pelijk karakter van de geschiedenis van het Chris tendom." Het stoomschip Conrad", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren van Suez vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 16den Februari a. s. des morgens te halftien, zitting hou den te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Aan melding vóór 9 Februari. De Staatscourant bevat een beschikking van den minister van oorlog, regelende de uitvoering van het kon. besluit dat jongelieden, die de lessen van het middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van het hooger onderwijs volgen, lager onderwijs geven of zich wijden aan de studiën betrekking hebbende op den handel, de nijverheid of den landbouw, door verkorting van oefeningstijd, niet langer door den werkelijken dienst der militie zullen worden bezwaard dan in het belang van het leger volstrekt gevorderd wordt. Z. M. heeft H. P. Bouman, thans tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeu warden, met 1 Maart a. s., benoemd tot leeraar aan die schoolden milit. student voor den geneesk. dienst der zeemacht M. Korver, arts, met 1 Feb. a. s., benoemd tot officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht. Gaven de beide laatste abonnementsvoorstellingen van het Rotterdamsche tooneelgezelschap velen, en met reden, stof tot klagen, die van gisteravond heeft veel, zeer veel, goed gemaakt. „Het nieuwe huis" van Sardou is een goed geschreven comedie, welke alleen bij de opvoering op ons Nederlandsch tooneel dit tegen heeft, dat zij wat heel sterk haar Fransche afkomst verraadt. Er komen enkele toe standen in voor, waarin wij ons moeilijk kunnen verplaatsen, en er worden personen in geschilderd, waarvoor ons land, den hemel zij dank, nog altijd „te antiek" is. Grijsaards van dertig jaren, die zooveel „geleefd hebben" en nog leven als behooren in het moderne Parijs tehuis. Maar de strekking van het stuk is uitmuntend er komen vele uitstekend geslaagde tooneelen in voor en de maatschappelijke ziekte, waarvan het de treurige gevolgen schildert, de zucht om zich te verheffen boven zijnen stand, eischt hare offers, ook in onze maatschappij. Daarbij heeft Keiler het Fransche stuk in een keurig Nederlandsch gewaad gestoken en wat de kroon op alles zet, de opvoering er van was, op enkele kleine vlekjes na, in één woord prachtig. Vooral mevrouw Beers- mans scheen zich met groote voorliefde aan de vertolking te hebben gewijd en spreidde al hare groote gaven schitterend ten toon, zoodat wel niemand zal aarzelen de voorstelling van gister avond te noemen als een der beste, zoo niet de beste, in dit seizoen. Gemengd Nieuwe. De tramway-maatschappij wil hare onderneming meer en meer zoo geriefelijk mogelijk maken voor de ingezetenen. Zoo deelt men ons mede dat er zelfs gelet wordt op de repetitie van de Leidsche Zangvereeniging Caecilia, in de zaal Noordeinde, om na afloop daarvan 'sWoensdags zoowel de dames als heeren in beide richtingen naar hunne woningen te vervoeren. Het ü'/i-jarig zoontje van S. op den Znidsingel zat hedenmorgen toen het alleen thuis was, in zijn kinderstoel. Het wist daar echter nit te komen, was naar de kachel geloopen en kwam

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1