Maandag 26 Januari. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. N°. 6116. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden1.10. Frenco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.65. PRIJS DER ADVERTENTIES Vm 16 ngeb Iedere regel meer Grootere letten naar plaatsruimte. 1.05. 0.17* Gemengd Nieuws. Bij al de treurige berichten omtrent hetgeen ons te wachten staat, als rozen zonder bloemen, vaarten zonder visch, een herfst zonder appels en peren, komt nu de heuglijke tijding dat te Delft de komkommers in de bakken bij de tuinders reeds opkomen. De komkommerkomst is dus al in 't verschiet. Ook Adriaan Van Beest enJanPelli- kaan, de laatste arbeider bij Smookers, zijn thans in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord en diefstal te Sleeuwijk. Laatstgenoemde was eerst op vrije voeten gelaten, doch de justitie vond later reden om zijne aanhouding andermaal te bevelen. Hoewel Pruissen zijne onschuld ten sterkste volhoudt, moet er geen twijfel meer bestaan, of hij is de moordenaar. Ook bevestigt het zich dat Adriaan Van Beest aan den officier van justitie heeft verklaard: dat Laurens Pruissen, dien hij kort na den moord in de nabij heid van het huis van Smookers had ontmoet met bloedvlekken aan handen en voeten, hem de mis daad had bekend, en hem 23 tiengulden-stukken in de hand had gestopt, op voorwaarde dat hij hem niet zou verraden. Nog twintig tiengulden-stukken waren er van over en deze zijn gevonden in een schuurtje bij de woning van Van Beest. Eene huiszoeking bij L. P. heeft niets aan het licht gebracht. Alleen is bij hem, in een verborgen hoek, een groote bos sleutels gevonden, die hij beweert gevonden te hebben op den straatweg tusschen het huis van Smookers en het Wit huis. De kapitein der schutter ij te Sneek is in verzet gekomen tegen het vonnis der recht bank te Leeuwarden, waarbij hij bij verstek tot 15 dagen celstraf en f 8 boete is veroordeeld, omdat hij tijdens de exercitie een schutter een slag tegen het hoofd heeft gegeven. Bij de nieuwe behandeling dezer zaak bleek dat de kapitein iemand is met zeer veel ambitie voor de schutterij, maar dat de 4de sectie, waarbij bedoelde schutter staat, door gaans reden tot ontevredenheid geeft door niet voldoende goed te exerceeren. Er werd inspectie gehouden tegenover den burgemeester, en de 4de sectie was weer niet in orde, waarop de kapitein driftig wordende, een der schutters een klap gaf. Later speet hem dit en vroeg hij den schutter excuus; maar deze zeide dat hij (de kapitein) er zoo niet afkwam, dat het hem geld zou kosten. Verder bleek dat de kapitein iemand is van een zeer prikkelbaar zenuwgestel, zoodat hij deswege reeds jaren onder geneeskundige behandeling is en door dat prikkelbaar gestel zich boos kan maken over dingen, welke een ander kalm zouden laten. Mede, maar met zeer veel moeite, werd van den schutter de verklaring verkregen, dat zijne zuster hem gezegd had dat men 25 wilde geven, indien hij, schutter, de vervolging doorzette. Wie die „men" is, is onbekend gebleven. De subst.-officier van justitie, mr. C. H. Moens, wees er op dat bekl. het zich zeiven te wijten had, dat deze zaak ten tweeden male behandeld wordt. Ware hij de eerste maal verschenen en ware toen gebleken wat nu is gebleken, spreker zou gerequireerd hebben evenals nu daar toch de daad aan bekl. toege rekend moet worden, omdat hij, naar eigen ver klaring, handelde op aanleiding, toen hij aan den schutter een slag gaf dat bekl. zou worden veroordeeld tot f 50 boete. De verdediger, mr. T. Van Hettinga Tromp, bepleitte niet-toerekenbaar- heid, subsidiair het minimum van boete, na gewezen te hebben op de laaghartige handeling van den aanklager, en herinnerde aan een arrest van het hof te Leeuwarden, vóór circa vier jaren gewezen, waarbij, eveneens de bekl. feitelijk doch de aan klager moreel schuldig zijnde, eene boete van een gulden opgelegd werd. Een verzamelaar van bankbiljetten van verschillende landen in alle mogelijke waarden kwam onlangs in het bezit van een Engelsch bank biljet van vijf pond, waaraan een merkwaardige geschiedenis verbonden is. Toen nl., thans ongeveer 61 jaar geleden, dat biljet in betaling werd gegeven op een handelskantoor te Liverpool, ontdekte de kassier, die het tegen het licht hield om het water merk te onderzoeken, er eenige roodachtige strepen op, die hij niet kon ontcijferen. Eindelijk ontdekte men langs scheikundigen weg, dat het letters waren, met bloed geschreven tusschen de gedrukte lijnen van het geldswaardig papier. Er stond het volgende geschreven„Als dit biljet ooit in handen komt van John Dean van Long-Hill, bij Carlisle, dan verneme hij dat zijn broeder te Algiers in slavernij zucht." Bedoelde John Dean werd opgespoord en door tusschenkomst der Britsche regeering mocht het dezen gelukken, na beialing van een aanzienlijken losprijs, zijn broeder uit de handen der Algerijnen te redden. Deze, die elf jaren in slavernij had doorgebracht, verhaalde dat hij de bedoelde letters had geschreven met een houtje, gedoopt in zijn bloed. De ongelukkige, in het vaderland terug gekeerd, genoot niet lang de herkregen vrijheid de ontberingen en vermoeienissen, op de galeien doorgestaan, hadden zijn lichaam gesloopt. In het „Café Riche" te Parijs kregen Gustave Eould en Lucien Morel twist om een artikel, door dezen laatsten in „Gil Bias" geschre ven. Men besloot te duelleeren, maar inmiddels ontmoetten de heeren elkander 's avonds vcor de deur van Eould en er had een vechtpartij plaats. De politie kwam en maakte proces-verbaal op. De zaak zal voor het gerecht komen. Gemeenteraad wan Noordwjjk. Zitting van Dinsdag 20 Januari. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voorgelezen. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwijk-binnen wordt benoemd C. B. Héman te Leiden. Overgaande tot het benoemen van eene com missie van twee leden belast met het opnemen der boeken en kas van de spaarbank voor Noordwijk en omstreken, worden, bij herstemming, daartoe aangewezen de heeren Boomkamp en Van der Plas, die evenwel de heer Boomkamp wegens afwezigheid gedurende de maand Februari en de heer Van der Plas wegens incapaciteit voor de benoeming bedanken. Bij de 2de vrije stem ming worden benoemd de heeren P. De Groot en M. Paardekooper, die verklaren de benoeming te accepteeren. Thans komt aan de orde het rapport uitge bracht door de commissie bestaande uit de heeren W. Boomkamp, P. Alkemade Mzn. en M. Paar dekooper, in eene vorige vergadering benoemd, aan welke is opgedragen te onderzoeken het voor stel van den heer Alkemade tot het beplanten van het terrein rondom de algemeene begraaf plaats. Het rapport, door alle leden der com missie onderteekend, beschouwt het beplanten eene zeer aanbevelenswaardige zaak, die de com missie zeer goed uitvoerbaar achtten slotte stelt de commissie als proef voor aan de NW.- zijde der begraafplaats eene oppervlakte van 7 a 8 are te beplanten met jonge pijnboomen en daarvoor eene som van 75 disponibel testellen. De Voorzitter opent de discussiën over de con clusie van bet rapport. De heer Kroon is van meening dat de gevraagde f 75 weggegooid geld zal zijn. De heer Paardekooper lid der commissie is, bij nader inzien, van meening geworden dat het geen werk voor de gemeente is proeven te nemen als die, voor welke het crediet verlangd wordt, maar dat de zaak door particulieren behoort te worden uitgevoerd. De heer Alkemade zegt dat het hem zeer ver wondert dat de heer Paardekooper, die als lid der commissie het rapport mede onderteekende, zich thans tegen het door hem geteekend stuk ver klaart, zonder dat de overige leden der com missie iets omtrent zijne veranderde zienswijze hebben vernomen. De heer Paardekooper heeft zich later bedacht en meent dat toch ieder het recht heeft van in zicht te veranderen. Spreker is van meening dat, wordt de zaak opgezet in den geest der com missie, eene som van 1000 benoodigd zijn zal om het werk te voltooien en deze som acht hij te hoog. De heer Kroon is van oordeel dat de aanvraag van f 75 slechts gedaan wordt om de zaak lek ker te maken en dat de grootere uitgaven wel zullen volgen, zoo maar eerst een begin met het werk is gemaakt. De heer Alkemade antwoordt dat de kosten on mogelijk hooger kunnen worden dan de raming, aan gezien in alle uitgaven is voorzien. Nadat zich nog meerdere leden in het debat hebben gemengd wordt de beraadslaging gesloten en de conclusie van het rapport verworpen met 6 tegen 5 stemmen Y r stemden de heeren De Groot, Alkemade, Boomkamp, Everwijn en Pické; tegen de heeren Yan der Weyden, Was senaar, Van der Plas, Kroon, Paardekooper en Van Kouijnenburg. Ten behoeve der opvoeding van acht weezen wordt eene tegemoetkoming uit de fondsen van het weeshuis toegelegd, ter som van f 60 voor ieder. De wed. A. Van der Deyl te Noordwijk aan Zee wordt aangewezen om geplaatst te worden in het gasthuis te Noordwijk aan Zee en ten laste der fondsen dier instelling. Den gemeente-veld wachter Soeteman wordt de ge wone jaarlijksche gratificatie toegezegd. De Voorzitter deelt mede dat den bode Schols op zijn verzoek tegen 1 Februari e. k. eervol ont slag is verleend. De heer Van Konijnenburg verzoekt inlichting te mogen ontvangen omtrent de reden waarom de boomen in het dorp Noordwijk-binnen wor den gekapt. De Voorzitter antwoordt dat B. en Ws. tot wier werkkring de zaak behoort van oordeel zijn dat het kappen noodzakelijk is omdat de armen niet langer den last der vele en zware takken kunnen dragen; bovendien achten deskundigen het nuttig dat de boomen om de 8 a 10 jaar gekapt worden. Nadat eenige leden bun gevoelen omtrent het meer of minder nuttige van het kappen der boomen hebben medegedeeld en geene zaken meer te behandelen zijn, sluit de Voorzitter de ver gadering.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1