over 1879, waaruit bleek dat er is ontvangen f 614.68® en uitgegeven ƒ530.63, alzoo een batig saldo van ƒ84.05®. Yoor 1880 werd geraamdin ontvangst 486.05s, in uitgaaf f 4S4.86, dus een vermoedelijk saldo van f 1.69s. De vereeniging bestond op 1 Januari 1880 uit 69 leden en 29 begunstigers. In die vergaderiug werd tevens be sloten bij de regeering aan te dringen op de op richting van een Tuinbouwschool, die naar hare meening in Nederland evenveel recht van bestaan beeft als de Landbouwschool. Ook zal vanwege die vereeniging bij den gemeenteraad van Boskoop een verzoek worden ingediend om gedurende de win termaanden localiteit te erlangen tot het geven van onderwijs aan jongelieden, die zich aan deboom- kweekerij wijden, in de beginselen van boekhonden, pomologie, nomenclatuur en dendrologie. Te Aalsmeer worden door eene daartoe be staande commissie, in vereeniging met het burgerlijk armbestuur, reeds gedurende vijf weken aan negentig buisgezinnen wekelijks extra-uitdeelingen in brood en kruideniers- of grutterswaren gehouden. Prinses Hendrik heeft 100 geschonken aan de Ilaagsche commissie voor tijdelijke werk verschaffing. Door burgemeester en wethouders van Utrecht is bij den gemeenteraad ingediend een ontwerp voor de reorganisatie der brandweer aldaar. Vol gens dat ontwerp zal die tak van administratie in het vervolg bestaan, behalve uit den commandant, uit een brandmeester, een magazijn-boekhouder, drie adjunct-brandmeesters, twaalf 1ste, twaalf 2de en twaalf 8de commandeurs, 115 mindere beambten en 320 pompers. De jaarlijksche uitgaven worden ge raamd op 16,500, buiten het onderhoud enz. der paardenhet totaal der geraamde uitgaven voor aanschaffing van nieuw materieel, telephonische wekkers en de inrichting van een gebouw voor de brandwacht bedraagt voor éénmaal f 27,945. Nadat in de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Botterdam de heeren M. M. De Moncby met 17 stemmen en M. Mees met 12 stemmen van de 20 waren herbenoemd, respectievelijk tot voorzitter en onder-voorzitter, kwam eene niet onbelangrijke quaestie ter sprake. De firma Koch Plierboom aldaar ontving steeds hare telegrammen met het telegram-adres „Koch." Dezer dageu nu kreeg zij echter eene kennisgeving dat aan het telegraaf kantoor voor haar aanwezig waren zeven telegram men, waaronder een dringend en van den vorigen dag. Het bleek nl. dat het telegram-adres „Koch" onvoldoende was geacht en de telegrammen als onbestelbaar beschouwd waren. Uit de gevoerde gedachtenwisseling bleek dat deze quaestie berustte op een ministerieel besluit van het vorige jaar, doch waarvan de opvatting verschillend is. Men kan zoogenoemde telegram-adressen bezigen, doch dan moet men daarvoor zekere vergoeding betalen. Er bestaat thans echter verschil van opvatting wat onder telegram-adressen moet verstaan worden of alléén bijzondere adressen, bf ook gedeelten van firma's, zooals hier het geval is. De Kamer zal deze zaak nader onderzoeken. De kunstenaar B. De Poorter, voormalig directeur van de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam, is te Meeuwen overleden. Tot adsistenten bij het laboratorium voor de ziektekundige ontleedkunde aan de universiteit van Amsterdam zijn voor het loopende studiejaar benoemd de heeren II. Zwaardemaker en M. Straub voorts tot adsistent bij de chirurgie, voor de poli kliniek, mede voor het loopende dienstjaar, de beer C. C. Sepp. Van meer dan ééne zijde wordt aan het Vad. meegedeeld dat in de organisatie van het bestuur van 's rijks waterstaat groote veranderingen aanstaande zouden zijn. Het rivierbeheer als ge heel op zich zelf staande tak van dienst zal be houden blijven. De zoogenaamde provinciale dienst der rijks-ingenieurs zal daar, waar hij nog wordt aangetroffen, opgeheven en daarmede zullen alle pro vinciën gelijkelijk verplicht worden tot organisatie van haar provincialen waterstaat, geheel afgescheiden van 's rijks dienst, zooals reeds in Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant het geval is. Verder zou het corps van 's rijks waterstaat zoodanig georganiseerd worden, dat wel de inspecteur in algemeenen dienst behouden blijft naast den mi nister, doch het aantal hoofdingenieurs zeer aan zienlijk wordt ingekrompen, waardoor eenigender thans fungeerenden op wachtgeld gebracht worden en de ingenieursdienst belangrijk zou worden uit gebreid, tevens met verbetering van traktement en intrekking der toelagen. De juiste datum van de invoering van dezen ingrijpenden maatregel schijnt nog niet te zijn vastgesteld. Z. M. heeft de benoeming van E. Bloem bergen, oud-apoth. te Leeuwarden, tot lid van dan geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, op zijn verzoek ingetrokken en tot lid van dien raad benoemd dr. P. C. Plugge, hoogleeraar te Groningenmet ingang van 1 Febr. a. s. aan den off. van adm. 3de kl. W. Pronk, op zijn ver zoek, één jaar verlof toegekend, onder stilstand van non-activiteits-traktement enzonder opklimming in de ranglijst; bevorderd tot off. van adm. 3de kl. den scheepskl. A. P. W. Imminkmet 1 Febr. a. s. bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. den luit. ter zee 2de kl. J. H. Mijer; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd tot off. van gez. 3de kl., den student voor den geneeskundigen dienst (arts) A. Butner. Gemengd Nieuw» Gisteren en heden zijn ter zake van bedelarij door de politie alhier aangehouden P. v. d. B., vroeger korenmolenaar, en een vrouw, W. S. genaamd. Te ongeveer elf uren is heden morgen op het Papenburg bij den heer S. een schoorsteenbrand ontstaan, welke echter spoedig door middel van een brandspuit werd gebluscht. G. P. V., landeigenaar te Dalfsen, beklaagd dat hij op een stuk land te Dalfsen, niet ver van den openbaren weg, D. N. had ver weten valsch getuigd te hebben en bij diezelfde gelegenheid de heeren der rechtbank te Zwolle te hebben uitgemaakt voor „gemeene kerels, smeer lappen en smousen," is door de rechtbank te Zwolle veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van 25 dageu en eene geldboete van 25. F. Holkema is door het gerechtshof te Leeuwarden schuldig verklaard aan enkele bank breuk en aan bedrieglijke bankbreuk, en te dier zake veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Als verdacht van diefstal van spek aan het centraal-station te Botterdam zijn door de politie elf werklieden aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld. Uit de Zuid-Willemsvaart te 's-Her- togenbosch is het lijk opgehaald van een zestig jarigen verpleegde in het armengesticht, die sedert het begin dezer maand was vermist. Te Sittard bespeurde de heer Pfen nings 's avonds dat men een ijzer voor het kelder luik zijner woning had doorgestooten. Hij gaf daarvan onmiddellijk kennis aan den brigade-com mandant der marechaussee, die twee zijner man schappen in de woning liet posteeren. Ongeveer te twee uren 's nachts hoorden zij iemand in den kelder afdalen, en nu werd met behulp vau een com mensaal van den heer Pfennings de nachtelijke indringer gearresteerd. Eene ontploffing, door welke een zeventig menschen het leven verloren, had Woens dag plaats in de Lej'cett-mijn bij Newcastle-under- Lyme. De slag werd uren in het rond gehoord; rook en vlammen sloegen uit de schacht naar boven. Van de 77 mannen, die kort te voren af gedaald waren om aan het werk te gaan, werden er twaalf nog levend opgehaald; doch van die twaalf mochten er slechts enkele in het leven be houden blijven. Het schijnt dat de mijn sedert lang niet behoorlijk van luchtverversching was voorzien. De berichten omtrent de cholera in Japan luiden nog niet gunstiger. Van April tot October 1879 waren ongeveer 160,000 gevallen voorgekomen, waarvan bijna 90,000 met doode- lijken afloop. Een tooneelspeelster te Par ij s, ver leden Zondag naar hare woning, eene villa te Neuilly terugkeerende, was zeer verbaasd hare ven sters verlicht te zien, en nog meer toen zij eene handkar voor hare deur vond staan, met een deel van hare meubelen beladen. Hare pianino stond in den tuin. Blijkbaar waren dieven met de groot ste onbeschaamdheid bezig geweest het huis uit te plunderen en op de nadering van haar rijtuig gevlucht, echter niet zonder allerlei zaken, pendules, schilderijen, linnengoed enz. mede te nemen. In een der schouwburgen te Birming ham, die met electrisch licht verlicht wordt, heeft een der tooneelspelers de onvoorzichtigheid gehad om, toen het licht op het tooneel niet brandde, de twee knoppen aan te vatten, die dienen moe ten om den galvanischen stroom op dat punt af te breken. Hij ontving zulk een schok, dat hij eenige minuten later overleed. Ter eere van De Lesseps werden te Panama feesten gegeven, die drie dagen duurden stierengevecht, parade, feestmaal enz. De Lesseps denkt zes maanden noodig te hebben, alvorens de bouw van het kanaal kan beginnen. Da ingenieur Dirks is begonnen met het onderzoeken van de plannen. BUITENLAND. Duitsohlaud. Het bankcomité heeft toegestemd in de toelating van den koers van het particulier disconto onder het bankdisconto. Voorts heeft het, ten opzichte van den rente-standaard van beleeningen voor be paalde categorieën van binnenlandsche papieren met vaste rente, toegestemd in eene verlaging van !/2 pet. bij elk opnemen van beleening op zes weken en daarboven, en van 1 pet. bij driemaandelijksche vaste opneming van beleening. Groot-Kritanmië. Ofschoon de Indische correspondent van de „Times" meldde dat Gholam Hussein Khan, beter dan iemand anders in staat om de zaak te beoor- deelen, eene nieuwe samenspanning der Afghaansche stammen op groote schaal onwaarschijnlijk achtte, wordt thans aan de „Daily News" uit Lahore gemeld dat 25,000 Ghazis onder Mahomed Jan op vijftig mijlen afstand van Kaboel zich verza meld hebben, en dat de aanvoerder der Lughmanis, die 20,000 man bijeen heeft, zich met hem ver eenigen zou, en dat de Shimiarris en Khugianis tegelijkertijd de Engelsche posten langs den weg van Djellalabad naar Kaboel zouden aantasten. De moeder van Jakob-Khan zou aan Ayjob-Khan, den gouverneur van Herat, om bijstand geschreven hebben en ook de Afghanen zouden pogingen doen om uit Turkestan bijstand te verkrijgen. Het blijkt er dus nog verre van rustig te zijn. Rusland. De „Begeeringsbode" verklaart het bericht der dag bladen ongegrond betreffende het vinden van revolu tionaire brochures bij den matrozen-onderofficier Nikolajeff, waarbij deze aan den adjudant-generaal Arkas belangrijke mededeelingen zou hebben gedaan. Het maandblad „Slowo" is voor drie maanden geschorst. Telcgrammon. NIEUW-YOBK, 23 Januari. In de depeche van 21 dezer uit Colon aan de „New-York Herald" wordt gemeld dat de Engelsche consul den cor respondent van de „Herald" had medegedeeld dat de tusschenkomst van Engeland in den oorlog tusschen Chili en Peru binnen acht dagen zou aanvangen. KONSTANTINOPEL, 23 Januari. Sir H. Layard heeft aan lord Salisbury medegedeeld dat onmiddellijke hulp vereischt wordt in Mossul, waar de ellende groot is en velen genoodzaakt zijn, uit gebrek, hunne kinderen te verkoopen. De heer Fournier, de Fransche gezant, heeft het ontslag gevraagd van den kaimakan van Alexan- drië, omdat een Fransch matroos met geweld is gevat, zonder dat hij vooraf opgeëischt was om zich over te geven. De Porte heeft het ontslag geweigerd, maar een onderzoek gelast. MADBID, 23 Januari. De rechter van instructie in de zaak van Otero, beschuldigd van een aan slag op het leven des konings, heeft geweigerd langer uitstel aan de geneesheeren te geven tot onderzoek der verstandelijke vermogens van den beschuldigde en tot het aanbieden van hun rap port aan het gerechtshof. CALCUTTA, 23 Januari. Volgens officiéél bericht uit Kaboel worden de pogingen, om de voornaamste Sirdars tot onderwerping te nopen, met goed gevolg bekroond. Twee zoons van Hub- babulla-Khan zijn in het Britsche kamp aan gekomen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2