ziekenhuis zal nu bevatten ruim 250 bedden. De regeering heeft toegestemd, ook de salarissen der beambten bij de administratie voor rekening van het rijk te nemen. De staatscommissie, benoemd om voorstellen te doen tot regeling der bevolking-statistiek, heeft in hare bijeenkomst van Zaterdag het onderwerp der bevolkings-registers afgehandeld. Een ontwerp van wet en van een kon. besluit tot regeling van dat onderwerp is in gereedheid gebracht en zal der regeering worden aangeboden. In eene volgende bijeenkomst zal de commissie de voorschriften der bevolking-statistiek ter hand nemen. De gezamelijke suikerraffinadeurs te Amster dam hebben eene gift van 5000 geschonken ten behoeve van de werklieden der verbrande suikerfabriek van de firma Beuker en Hulshofl. Door wijlen mej. M. Hodshon is een legaat van f 6000 vermaakt aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar. Volgens een particulier bericht aan het Utr. Dbl. uit Curasao, loopt aldaar het gerucht dat de president der Venezuelaansche republiek, Guzman Blanco, plannen zou beramen om des noods door een „coup de main" het eiland te bemachtigen. Men kan zich echter niet voorstellen dat Venezuela werkelijk zoo iets zou wagen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De majoor P. C. Badon Ghijben, magazijn meester der artillerie 1ste kl. te's-Hertogenbosch, is in rang en betrekking verplaatst bij de artillerie magazijnen te Heusden. Gemengd Nieuws. Op den spoorweg Leiden Woerden zijn nabij de Wouterenbrug door den trein vier schapen aangereden, waarvan er één werd gedood en drie verminkt werden. Deze dieren waren over het ijs op den spoorweg gekomen. Op het Rembrandtplein te Amsterdam wordt hedenavond een café en restauratie geopend, ingericht op zulk een voet, als tot nog toe in ons land onbekend is. Het café bestaat uit twee in elkander loopende zalen, waarvan het voor- of aan het Rembrandtplein gelegen lokaal als conversa tiezaal, het daarachter gelegene als biljartzaal dienst zal doen. Deze beide zaleu bedragen eene opper vlakte van omstreeks 500 vierkante meters, zijn aau de wanden van boven tot beneden met spie gelglas bekleed, waarboven zich een wit plafond welft, keurig van vorm en teekening, dat in de voorzaal gedragen wordt door pilaren. Verder wordt deze geheele uitgebreide localileit verwarmd en van verscbe lucht voorzien door een calorifère-systeem dat uitnemend werkt. Het meubilair in de zalen bestaat geheel uit bruin Amerikaausch notenhout; er zijn gemakkelijke rustbanken van dezelfde hout soort langs de wanden, en zeven keurige biljarts. De lokalen worden door smaakvolle lichtkronen op weelderige wijze verlicht met een aantal van ruim 140 gaspitten, welke ontelbare malen worden weerkaatst door de spiegelenden wanden. De opnieuw ingevallen strenge vorst heeft andermaal de rivier voor Dordrecht zoodanig met ijs bezet, dat de veerstoombooten den dienst reeds gisteren hebben gestaakt, zoodat de gemeen schap met Zwijndrecht weder over de spoorbrug plaats heeft en aau het veer naar Papeudrecht de dienst zooveel mogelijk met schietschouwen wordt onderhouden. Ook naar Gorcum en Rotterdam had- j den reeds verscheidene booten den dienst gestaakt. Het IJ is vol ijsde vaart is gestremd en ook de havenstoombootdienst gestaakt. Het water, onze oude vijand, zoo schrijft men ons uit Veen, richtte weder groote verwoestingen aan. Verschrikkelijk is de ellende ontstaan door de laatste overstrooming. De nood is groot. Doch niet minder groot is de Nederlandsche weldadig heid. Dit bleek ook weder in de afgeloopen week. Eenige heeren hadden eene commissie gevormd om, door het geven van eene soirée, ook in die plaats iets voor de noodlijdenden te verzamelen. Men meent reden te hebben om te gelooven, dat het loffelijk streven dier heeren met een zeer gunstigen uitslag bekroond is geworden. Immers de talrijke opkomst in de zaal van den heer Mourik, waai de soirée gegeven werd, bewees dat ook de be woners van „het land van Heusden en Altena" in ruime mate hunne gaven op het altaar der liefde willen ofieren. Naar we vernemen, heeft de soirée f 286 opgebracht, welke som zal worden verdeeld als volgt: aan de commissie te Engelen en Bokhoven, te Nederhemert, te Brakel en te Póederoyen ieder f 50 en aan het hoofdbestuur f 86. Verleden week had 'savonds aan de aanlegplaats der stoomboot „Stad Heusden", te Heusden, een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen zou kunnen gehad hebben. De wagen, die van daar op Kaatsheuvel rijdt, begon bij liet opnemen van de paarden door de gladheid ach teruit te loopen en niettegenstaande alles werd in het werk gesteld kon men het niet verhoeden dat hij iu de Maas terechtkwam. Door het tijdig breken van den boom bleven de paarden gelukkig aan den wal staan. Een passagier die zich in den wagen bevond, wist zich spoedig te redden en de voerman kwam met eene kleine verwonding vrij, zoodat dit ongeval buiten verwachting goed afliep. Uit een mededeeling van de Twent- scbe Courant blijkt dat de „aangerande" Brink het verhaal van zijn vechtpartij heeft bedacht in de hoop een klinkend bewijs van dankbaarheid te ont vangen van den directeur der fabriek te Vroorns- hoop, in wiens dienst hij was en voor wien hij een zak met zeshonderd gulden van Alineloo had gehaald. Zaterdag-avond kwam een onbekend persoon in den bakkerswinkel der wed. L. te Beverwijk om een brood te koopen en bood een bankbiljet van honderd gulden ter betaling aan. Niets kwaads vermoedende, te meer daar genoemde persoon voorgaf werkvolk te moeten uitbetalen, werden hem contanten daarvoor ter hand gesteld. Toen hij echter even vertrokken was, bleek het papier geen bankbiljet te zijn, maar een dier in den vorm zoo sterk op bankpapier gelijkende bons voor honderd sigaren. De politie heeft den be drieger nog niet opgespoord. Zondag-morgen heeft het 13-jarige meisje A. G., bij eene geachte familie te Dor drecht dienende, terwijl zij eenige werkzaamheden op de slaapkamer verrichtte, het ongeluk gehac. dat haar jak van achteren in aanraking kwam met den brandenden haard, waardoor hare kleeding in brand is geraakt en zij, ten gevolge daarvan, van achteren over het lichaam vrij ernstige, doch, naar het schijnt, geen levensgevaarlijke brandwonden heeft bekomen. Het meisje is, na geneeskundig te zijn behandeld, per brancard naar de woning harer ouders overgebracht. De inschrijving op het kapitaal der Arnhemsche tram way-inaatschappij, groot f 375,000, heeft ruim 1 miilioen bedragen. Uit Yeenendaal wordt gemeld: Zater dag-avond omstreeks halfelf werd de vrouw van den heer J. W. alhier, even buiten de kom der gemeente, terwijl zij zich met eene brandende petroleumlamp uit hare woonkamer naar een ander vertrek begaf, naar zij zegt, door een haar onbe kend persoon, die aldaar was binnengedrongen, de lamp uit de handen geslagen, waarop die persoon onmiddellijk is gevlucht. Door het vallen der lamp geraakten het behangsel van een ledikant en eenige andere voorwerpen in braud, doch door de aan stonds toegesnelde hulp werden de vlammen spoe dig gebluscht. Volgens hare mededeeling bleek daarop, dat uit eene kast, welke gesloten was ge weest en toen openstond, een bedrag van p. m. f 300 aau geldswaardig papier en gouden tientjes was ontvreemd. Door de politie is ten onder zoek ingesteld. Volgens een bericht van de Haarl. Crt. heeft de dief slechts ongeveer f 65 kunnen medenemen en bedraagt de brandschade onge veer f 300. Gisternacht te één uur brak er brand uit in het krankzinnigengesticht te Eraueker, en wel in de droogkamer, in welker nabijheid zich de cellen bevinden. Al spoedig deelden de vlam men zich mede aan de bergplaats van turf, waar door de brand een dreigend aanzien kreeg. Ge lukkig dat zich in de cellen slechts twee der ergste krankzinnigen bevonden. Een dier ongelukkigen is gestikt; den ander heeft men, hoewel in be- wusteloozen toestand, kunnen redden. Te drie uren na middernacht was de brandweer den brand meester en was alle gevaar geweken. De vorige week kreeg een huisvader van een talrijk gezin te Kampen bij het eten van soep een beentje in de keel, dat niettegenstaande alle moeite niet wilde verdwijnen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch tevergeefs. Zaterdag avond is hij na hevige pijn aan de gevolgen overleden. Te Valkenburg is Zaterdag de wis selwachter Erven dood op de lijn gevonden. Een been en een arm waren van zijn lichaam gescheiden. Men denkt dat hij door den sneltrein van Aken op Maastricht overreden is. Te Sexbierum heeft een vrouw, te Dronrijp woonachtig, zich door verdrinking van het leven beroofd terwijl de familie, bij wie zij tijdelijk verblijf hield, afwezig was om een be grafenis bij te wonen. Wegens het kolossale binnensmok kelen van tabak uit Nederland in Pruisen, is de contróle aldaar thans nog strenger gemaakt. Zater dag hebben de Pruisische beambten aan bet grens station Bruel twee kisten met 200 kilo tabak in beslag genomen, die als passagiersgoed op den trein geladen waren, met bestemming naar Glad- 'bach. Ook de vervoerders werden niet vrij gelaten. Bekeurde tabak wordt niet meer aau de kantoren verkocht, maar naar Berlijn opgezonden. In den laatsten tijd komen nu en dan in den zuidoostelijken hoek van Europeesch Rus land tijgers voor. Een Russisch blad meldt bv. het volgende over den strijd, door een boer uit Golot-Ubani met een tijger gevoerd. Het roofdier had in den loop van het vorige jaar belangrijke schade in den omtrek aangericht; m r dan 50 stuks vee had het verscheurd; de bewone rs hadden echter de verwoestingen aan het bedrijf van beren en wolven toegeschreven en organiseerden meer malen jachten op deze onaangename ga; ten. Toen nu iu December jl. de bergen dicht met sneeuw bedekt waren, ontdekte men sporen van groote dieren welke wist men niet. Twaalf boeren, met bijlen gewapend, gingen daarop ter jacht. Aan een hellend bergvlak genaderd, hoorden, zij plotseling een vreeselijk gebrul de t ;ger trad te voorschijn en wierp zich woedend e midden van de jagers. Drie hunner wierp hij neer en verwondde hij ernstig; gelukkig brachten zij er het leven af, doordien ze diep in de sneeuw zonken. Een der overige boereu sprong moedig op het verscheurend dier toe en met één kraeul igen bijl- houw spalkte hij hem den kop. Voordat het neer zeeg, kon het woedende beest zijn aanvaller nog met den klauw een paar duchtige vet -ondingen in het aangezicht toebrengen. Toen de tijger gevallen was, werd hij gevild en nu eerst bleek het welk een kolossaal exemplaar men had ontmoet. Van den muil tot aan den staart had hij e-n lengte van 5'/j voet. De boer, die den vijand neervelde, kreeg de huid en heeft haar voor 150 roebels te koop aangeboden. De nihilist Werner, die als chefeener geheime drukkerij te Berlijn in hechtenis is ge nomen, heeft een veelbewogen leven aciiter zich. Hij is Duitscher van geboorte en thans 33 jaren oud, maar reeds op 17-jarigen leeftijd nam hij dienst ouder de Poolsche insurgenten. Hij kwam in Russische gevangenschap en werd naar Siberië gevoerd, maar spoedig in vrijheid gesteld op ver zoek van de Duitsche regeering, die daartoe door zijn vader bewogen was. Hij kwam toeu in Duit- schen krijgsdienst en gedurende den Duitsch- Prauschen oorlog moet hij zich als soldaat goed gedragen hebben. Na den oorlog richtte hij met een gewezen zetter een drukkerij op, naar ging failliet. Toen nam hij dienst bij de Cariisten, ge raakte in Spaansche gevangenschap, was bijna ge fusilleerd, maar werd teu slotte alleen met ver banning uit Spanje gestraft en keerde toen naar Duitschland terug. Reeds in Siberië schijnt hij met de nihilisten in aanraking gekomen te zijn en nu vestigde hij zich in Leipzig, waar hij met de sociaal-democrateu verkeerde. Hödel moet van hem schrijven geleerd hebben. Na den aanslag van aatstgenoemde op het leven des keizers werd Wer ner in hechtenis genomen, maar spoedig in vrij- leid gesteld, daar hem niets ten laste gelegd kon worden. Een der rooverbenden, welkeSicilië in den laatsten tijd onveilig maakten, die van Gulino, is iu handen der justitie gevallen. De roovers werden in de hut, waar zij hun nacht verblijf hielden, door soldaten omsingeld en moes ten zich na een kort gevecht overgeven.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2