Zanten volgens zijn pertinente verklaring werd aangevallen door vier personen, waarvan eerst een hem om wat tabak, later om een kwartje ver zocht. Toen hij dit wilde geven, kreeg hij een schop in de lendenen waardoor hij op den grond stortte, waarna hij van zijne zilveren portemonnaie met twee knippen, waarin zich omstreeks vier gulden bevond, werd beroofd, na eerst nog geslagen en getrapt te zijn. Hij wist zich echter los te wor stelen en dit voor hem zoo gevaarlijk terrein te ontvluchten, hier en daar de bewoners wekkende, tot hij bij den veldwachter was gekomen, die met hem teruggegaan zijnde evenwel niets ont dekte. De vallende sneeuw belette ook het zien van voetstappen. De vereeniging „Nut en Genoegen", de rederijkerskamer „De Club" en „Aalsmeers Mannenkoor", te Aalsmeer, hebben eene gezamen lijke uitvoering ten voordeele der armen dier ge meente gegeven. De zuivere opbrengst met inbegrip van f 35" voor dit doel gegeven uit de kas van eerstgenoemde vereeniging, bedroeg f 210. Te Delft heeft een vreemdsoortige diefstal plaats gehad. Een meubelmakersknecht te ".Rotterdam verkocht daar voor zijn meester zeven vurenhouten linnenkasten; toen de koop gesloten was, doch de kasten nog in ziju bezit waren, ontdeed hij ze van de consoles. Bij zijn verhoor voor den commissaris van politie gevraagd, waarom hij dien diefstal had bedreven, antwoordde hij dit in het belang van zijn meester gedaan te hebben, ten einde deze de consoles weer voor audere kasten zou kunnen gebruiken. Te Kamer ijk is een tweejarig kind dood in de wieg gevonden, dat, volgens inlich tingen door de politie verkregen, een langzamen marteldood is gestorven, welke door de ouders werd bereid. Dagelijks werd het kind op wreede wijze geslagenten laatste zelfs werden door de outmeusch'e ouders de voetjes van het wicht moedwillig verbrand. De schuldigen ontkennen alles en beweren dat het kind overleden is ten gevolge van een val van de trappen. De instructie echter, die nog steeds wordt voortgezet, zal het proces wel tot klaarheid brengen. De ontaarde moeder liet zich in bijziju van een politiebeambte ontvallen„Het was mijn kind, ik mocht het der halve slaan en zelfs dooden, indien ik er behagen in had". „Petermann's Mittheilungen" voor Januari bevatten o. a. een gedetailleerd verslag van de Hollandsche expeditie naar Sumatra, door prof. Yeth, en van de laatste reis, die de „Willem Barendsz" volbracht heeft. De echtelieden C., wonende te Parijs op den boulevard Diderot, zijn dood in hun bed ge vonden. Bij het geneeskundig onderzoek is geble ken dat zij door het inademen van kolendamp een einde aan hun leven gemaakt hadden, zonder dat er eenig vermoeden bestaat wat hen tot, die treurige daad gedreven heeft. Wel is er een brief bij hen gevonden, maar deze bevat niet anders dan de mededeeling dat zij aan den maire van het arrondissement Seine et Marne een vol doende som hadden doen toekomen voor de over brenging en teraardebestelling van hunne lijken binnen diens rechtsgebied. Naar men uit Madrid meldt is een zwaar rotsblok, dat boven het gehucht Alcala-del- Jucar hing, losgeraakt en neergestort, een ge deelte van dat plaatsje verpletterende. Verscheidene dooden en gewonden zijn uit het puin te voorschijn gehaald en vijftig kuisgezinuen ziju van have en dak beroofd. Op de spoorweglijn van Lancashire en Yorkshire heeft dezer dagen tusschen Ormskerk en Bruscough eene botsing plaats gehad tusschen een sneltrein en een trein, die op een verkeerd spoor liep. De machinist, de stoker en een con ducteur van den trein kwamen om en ettelijke passagiers van den anderen trein zijn zeer zwaar gekwetst. Een somnambule is Donderdag 11. te Dundee geraadpleegd aangaande de lijken, die in de Tay liggen. Zij werd aan boord van een jacht gebracht en wees de plaats aan, waar een lijk diep in het zand moest steken. Men slaagde er wel in op die plek slechts den kraag van eene overjas machtig te worden, maar dit boezemde toch zooveel vertrouwen in dat men haar opnieuw ondervroeg. Toen gaf zij te kennen dat er twintig lijken op een hoop lagen, een weinig oostelijk van de brug. Het was echter reeds te donker geworden om op die plek te gaan zoeken. In een ziekenhuis te Par ij s werd dezer dagen een patiënt gebracht die meer dood dan levend was. Zijne bureu namelijk hadden hem met een koord om den hals op den vloer van zijne woning uitgestrekt gevonden. Hij had zich willen ophangen en was daarin ook reeds gedeeltelijk geslaagd, toen de spijker in de zoldering losliet, ten gevolge waarvan hij van een tamelijke hoogte naar beneden stortte. De philosophise he faculteit te Göt- tingen maakt bekend dat een Griek, genaamd Demetrius Menagius, in Augustus 1871 tot doctor is gepromoveerd na inzending eener dissertatie, waarvan onlangs is gebleken dat het niets anders was dan een geschrift van A. Kypriauos, hetwelk reeds in 1858 te Athene was uitgegeven en in 1871 door Meganius bij de genoemde faculteit is ingezonden, voorzien van een ander titelblad, waarop hij zelf als schrijver vermeld stond. Mits dien is thans zijn doctoraal diploma vervallen verklaard. Menagius had met behulp van dit stuk getracht hoogleeraar te St.-Petersburg te worden. Te Pest liggen negen politiedienaren en zes particulieren in het ziekenhuis, ten gevolge van verwondingen bij de ongeregeldheden. Meer dan veertig personen zijn in hechtenis genomen, en onder dezen drie journalisten. Bij den oploop op Woensdag-avond was de menigte gewapend met groote stukken ijs, alsook met latten, waarin pennen geslagen waren, en met steenen. Overal draaide zij de lichten der lantaarns uit en ver nielde zij de glazen. De ramen in het Casino werden met kreuzerstukken, een pasmunt van vrij grooten omvang, ingegooid. De toestand van Verhovay was ten gevolge van het duel hopeloos. Prof. Billroth is ontboden, ten einde pogingen aan te wenden om den kogel te verwijderen. Van de twee per sonen, die Woensdag-avond zijn doodgeschoten, was de een koetsier, die met zijn rijtuig niet kun nende passeereu, besloot terug te keereu, maar eerst den passagier verzocht uit te stappen. Terwijl hij dit vroeg, kreeg hij een kogel in den hals, met het gevolg dat hij dood nederviel. De ander was een student in de rechten. Reeds dadelijk werd beweerd dat er op dat oogenbiik uit het volk geen eukel schot was gelost en het ongeluk louter een gevolg was van het onberaden vuren der militairen. Bij de lijkschouwing is ook geconstateerd dat de spitse kogels, die in de lijken werden gevonden, werkelijk van dezelfde soort zijn, die nagenoeg uilsluitend bij de soldaten worden gebruikt. De politie daarentegen houdt vol dat er met revolvers uit de volksmenigte op hare manschappen was ge vuurd en dientengevolge de beide ongelukkigen wareu getroffen. Men vreesde voor nieuwe ongere geldheden bij hunne begrafenis, doch deze is Vrijdag zonder eenige stoornis afgeloopen. Zaterdag kon de opstand als bedwongen beschouwd worden. BUITENLAND. Frankrijk. De Bonapartistische afgevaardigde Lenglé heeft de regeeriug Zaterdag geïnterpelleerd over de con versie en haar gevraagd, zich daaromtrent uit te laten, opdat aan het beursspel een eind gemaakt zou worden. De minister Magnin heeft geant woord dat de regeering slechts hare verklaring van 1879 kon herhalen, dat zij het best kon be- oordeelen wanneer een conversie nuttig en noodig zou zijn. Hij beschouwde het als zijn plicht om verder niet op de interpellatie te antwoorden, die op de geldmarkt een noodlottigen invloed zou kunnen uitoefenen. Hij wenschte dat de Kamer haar evenals vroegere interpellatiën van dien aard zou behandelen, en de Kamer heeft daarop met 310 tegen 128 stemmen besloten eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan, hoewel de heer Lenglé eene gemotiveerde motie van orde had voorgesteld. Daarna heeft de Kamer met 254 tegen 120 stem men het voorstel betreffende de afschaffing der aal moezeniers bij het leger aangenomen. Jules Favre is gevaarlijk ziek. Hij lijdt aan eene hartziekte. Groot-Britannië. De Engelschen hebben Onitsha, een stad aan den Niger, waarvan de bewoners het den Europea nen lastig maakten, gebombardeerd en vernield. De Engelscbe consul, kapitein Easton, kreeg een schot door zijn helm. De toestand in Ierland wordt dagelijks ernstiger. In Dublin heeft een groote arbeiders meeting plaats gehad, waarheen het volk optrok met een zwart vaandel en een brood op een stang gestoken. De redevoeringen waren buitengewoon oproerig. Oostcnr.-Honjj. Monarchie. In de Hongaarsche delegatie verklaarde Andrassy dat het prestige der monarchie in het Oosten was toegenomen en dat de taak der toekomst was van de behaalde voordeelen partij te trekken. Ook rechtvaardigde hij zijne houding in de Servische quaestie. De vertegenwoordiger der Regeering, de heer Kallay, stelde de alliantie met Duitschland als den vrede ten doel hebbende op den voorgrond en sprak de verwachting uit dat de oeconomische moeieÜjkheden overwonnen zouden worden. Rusland. In dezen winter is een begin gemaakt met den bouw eener hoogeschool in de Siberische stad Tomsk. Volgens het plan moet deze inrichting in het jaar 1883 voltooid zijn. Zij zal in vier faculteiten verdeeld worden, nl. eene juridische, eeue physico-mathematische, eene voor geneeskunde en eene voor historie en philologie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het hoofdartikel in uw blad van heden, geef ik den schrijver in overweging om, als hij eieren koopt, ze eerst goed te schudden. Die, waarvan men dan den inhoud hoort, zijn oud die, waarvan men niets hoort, zijn versch. Uit de oude eieren is een gedeelte vocht verdampt en daardoor het volume ingekrompen, dat zich bij eenigszins sterke beweging verplaatst. Wanneer men deze proef neemt, loopt men geen gevaar, met eieren de kat in den zak te koopen. Leiderdorp, UEd. Dv. Dienaar, 19 Januari 1880. A. C. Smit. Geveilde pereeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 17 Januari 1880, ten overstaan van den notaris W. E. Kaiser. Een huis en erf aan de westzijde van de Hooigracht, N°. 68, Sectie 1, N°. 1937, kooper J. Horrée voor f 2350. Twee huizen en erven aan de noordzijde van de Heerensteeg (bij de Hooigracht) N°. 6 en 8, Sectie I, N°. 1935 en 1936, gecombineerd, kooper V. Corne- lissen voor f 2125. Telegrammen. NIEUW-YORK, 17 Januari. Daar de volks stemming in den staat Maine voor de verkiezing van een gouverneur nietig verklaard is, zijn de fusionistische leden van den Senaat, krachtens de wetgevende bepalingen van den Staat, tot de verkiezing vaneen nieuwen gouverneur overgegaan, en is de heer Smith als zoodanig gekozen, die bij de volksstemming candidaat der greenback-partij was. KONSTANTINOPEL, 17 Januari. De Porte heeft het ultimatum van sir H. Layard thans officieel beantwoord. Zij geeft eene opheldering en rechtvaardiging van de omstandigheden, welke tot het inbeslagnemen der papieren van den zen deling Koeller en tot de gevangenneming van den mollah Ahmed-Tewnk geleid hebben. Zij betoogt de goede trouw der regeering, en betreurt de streDge opvatting van den heer Layard, zoowel als de gevolgen van het incident. Ten slotte be tuigt de Porte hare tevredenheid over het herstel der verstandhouding en de hervatting der goede betrekkingen, waarop zij hoogen prijs stelt. WEENEN, 18 Januari. De „Wiener Zeitung" deelt den tekst mede van een eigenhandigen brief des keizers aan den heer Von Langenau, waarbij hel verzoek van dezen, om van zijn post als ambassadeur te St.-Petersburg ontheven te worden, wordt aangenomen, en hij tevens tot groot kruis der St.-Stephanus-orde benoemd wordt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2