N\ 6111. Dinsdag 20 Januari. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afaoaderljjke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regel*f 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W. HOOGENSTRAATEN Co., fabrikanten van verdunrzaamde levensmiddelen, wonende alhier, houdende verzoek om iD hunne fabriek, gelegen tusschen de Kerk- en Barbarastegen, een tweeden stoomketel te plaatsen; Gelet op de artt. 0 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 2den Februari a. 8., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 Jannari 1880. E. KIST, Secretaris. 2de Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 86); doen te weten, dat het 2de Suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting over 1879 op heden voorloopig is vast gesteld, en van den 20sten Januari tot en met den 2den Februari 1880, ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling) van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 Januari. Het college collectanten der Ned.-Herv. gemeente alhier herdenkt heden naar men ons mededeelt zijn zeventigjarig bestaan. Geen der oprichters is meer in leven. Het oudste lid is de heer J. De Kruys, die reeds in 1830 zitting had. Door het bestuur uitgeuoodigd dezen dag in allen eenvoud onderling te herdenken, besloot het college des avonds dit door een vriendschappelijken maaltijd, geheel uit eigen boezem voortkomende, te doen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvoor de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 21sten dezer, des ochtends te vijf uren; alsmede tot verzending der correspon dentie naar Nederlandsch-Indië, door middel van het stoomschip „Drente", waarvoor de laatste bus lichting aan hetzelfde postkantoor is bepaald op den 24sten dezer, des morgens te negen uren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40,00, f 20.50, f 4.60 en f 2.15; de laagste f 40,00, f 20.00, 4.20 en f 2.10. Met genoegen was door eenige leden der Eerste Kamer hij het onderzoek der staatsbegrooting opgemerkt, dat de regeering zich ernstig bezig houdt met, eene herziening der Gemeentewei voor te bereiden en inzonderheid dat zoodanige her ziening in verband zal staan met eene hetere regeling der verhouding tusschen de rijks- en gemeentebelastingen. Men hoopt dat de regeering met dien arbeid ijverig zal voortgaan en dat daarbij op indirecte belastingen voor het rijk gelet zal worden. Yoor velen had de wet op het hooger onderwijs van 1876 in menig opzicht teleurstelling gebaard, in de eerste plaats ten opzichte der studenten, van wier wetenschappelijken zin men zich te veel illusiën gemaakt had. Het bijwonen van de lessen der hoogleeraren werd sedert de invoering van de wet meer nog dan vroeger ver waarloosd, en de band tusschen studenten en hoog leeraren was nog losser geworden. Zelfs meenden sommigen dat dit niet bijwonen der lessen merk baar ongunstigen invloed had op de handelwijze van sommige hoogleeraren jegens de studenten. De vrijgevige bepaling van art. 65 der wet voert tot ontduiking der wet niet slechts ten nadeele van de schatkist, ook ten nadeele der studenten, die thans zoeken een minimum van colleges bij te wonen. Terwijl aan de andere zijde de vakken meer en meer worden gesplitst, het aantal specia liteiten onder de professoren toeneemt, zoodat er hoogleeraren zijn, die een zeer gering getal lessen geven, vermindert aan de andere zijde het aantal studenten, die van de lessen gebruik maken, zoo dat sommige professoren een of twee studenten onder hun gehoor tellen. Men achtte daarom herziening van artt. 64 en 65 wenschelijk. Tevens zou wellicht het beginsel der afschaffing van de collegegelden aan eene nadere overweging moeten onderworpen worden. Ook de zeer aanzienlijke kosten welke het hooger onder wijs vordert, maken matiging in de splitsing der vakken meer en meer wenschelijk. Door eenige leden werd de vraag gedaan of, bij het erkend gebrek om sommige leerstoelen aan de rijks universiteiten te vervullen, het niet raadzaam zijn zou voor de rijks-universiteiten het voorbeeld te volgen, met goedkeuring van den vorigen minister van binnenlandsche zaken, te Amsterdam gegeven van buitengewone hoogleeraren aan te stellen met recht van zitting in den senaat. Door verschillende leden werd op de kostbare exploitatie van het academisch ziekenhuis te Leiden gewezen. Ernstig werd door vele leden afgekeurd, door sommigen zelfs een laakbare handeling genoemd, de wijze waarop is omgesprongen met de sedert vier jaren uitgetrokken, doch voor dit doel niet gebruikte geldeu voor een nieuw academiegebouw te Leiden. Een groot deel dier gelden is gebruikt aan ver betering, wijziging en aan meubilair van het eerst sedert kort gebouwd nosocomium. Ook na de inlichtingen der regeering in de memorie van antwoord werd de wijze waarop in deze is ge handeld afgekeurd, en drong men aan op split sing en aanwijzing der verschillende posten tot aanbouw, verbetering en onderhoud vau academi sche gebouwen. De heer .T. L. J. Jansen te Hillegom, die binnen enkele dagen van den minister van water staat de definitieve concessie verwacht voor den aanleg van een stoomtramweg van Haarlem langs de Glip (Heemstede), Bennebroek en verder langs den rijksstraatweg tot Leiden, heeft zich, naar men verneemt, tot den gemeenteraad van Haar lemmermeer gewend om vergunning tot het leggen van rails en het exploiteeren van een stoomtram weg door die gemeente, aanvangende aan de grens van de gemeente Heemstede en loopende langs den geheelen kruisweg tot aan de ringvaart nabij de Aalsmeerderbrug. Tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke school te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer A. Waasdorp, hulponderwijzer te Leiderdorp. De minister van waterstaat heeft goedge vonden te bepalen dat in het jaar 1880 door de commissie van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen zullen gehouden worden; vier zittingen te Amsterdam, drie zittingen te Rotterdam en één zitting te Dordrecht. Tijd en plaats zullen nader bekend worden gemaakt. Naar men meldt heeft de heer P. R. Los van Aarlanderveen, te 's-Hage, eene som van f 1000 toegezegd als bijdrage in de kosten der verbinding van het eiland de Hoeksche Waard met den vasten wal. Den 24sten dezer zal van Harderwijk naar Amsterdam, met bestemming naar Java, vertrek ken een detachement suppletietroepen sterk 60 man, benevens 3 onderofficieren, ten einde aldaar aan boord te gaan van het stoomschip „Drente." Dit transport staat onder commando van den lsten luit. der inf. van het O.-I. leger L. J. Smits en met medegeleide van de 2de luits. J. A. W. Weustman en M. Verkouteren, beiden van het wapen der infanterie. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag en die van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Wyberton", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht; standplaats Mijns- heerenland, E. Ter Kuile, cand.-not. en kantonr.- plaatsv. te Zevenbergen; standplaats Ridderkerk, F. H. baron d'Aulnis de Bourouill, cand.-not. te 's-Hertogenboschzijnde bij hetzelfde besluit eer vol ontslag verleend aan E. Ter Kuile als kanlonr.- plaatsverv. te Zevenbergen; den luit.-ter-zee 2de kl. H. M. La Chapelle, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit den zeedienst ontslagenbenoemd tot controleur der dir. bel., invoerr. en ace.te Dordrecht, C. J. C. Van de Ven, thans in diezelfde betrekking te Roosendaal te Roosendaal, A. O. J. Schindler, thans in die zelfde betrekking te Middelburg; den lsten luit. F. Britt, van het algemeen depot van discipline, op pensioen gesteld. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week moest een be steller van het telegraafkantoor alhier, op den laten avond, een telegram naar Stompwijk over brengen. Op zijn terugtocht uit genoemd dorp ontmoette hij vlak bij de woning van den land bouwer C. Van Zwieteu'een rijtuig met helder brandende lantaarns. In de eerste oogenblikken na de ontmoeting verblind door het plotselinge licht, had hij het ongeluk te water te geraken, waarin hij eenigen tijd rondsparfelde en verscheidene ver- geefsche pogingen aanwendde om weder op het droge te komen. Zijn hulpgeschrei werd echter gelukkig door genoemden landbouwer vernomen, die dadelijk te hulp schoot en den drenkeling van een anders wissen dood redde. Dit voorval bevat een goede les, nl. om, wanneer men op een donkeren weg des avonds een rijtuig met licht op ziet naderen, eerst een geschikt punt te zoeken, waar men het zonder gevaar van overreden te worden kan laten passeeren, en wanneer dit geschied is nog eenige oogenblikken stil te blijven staan, totdat de oogen opnieuw aan de duisternis gewoon geraakt zijn. De aanzienlijke hoeveelheid gevallen sneeuw heeft gisteren en heden weder aan heel wat handen werk verschaft. Gedurende beide dagen toch was men op verschillende gedeelten der stad bezig met het opruimen daarvan.Dank zij de maatregelen, welke nu ook door de directie ge nomen werden, behoefde de dienst van den tramway niet gestaakt te worden, maar kon deze geregeld plaats hebben. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks twee uren, vervoegde zich bij den gemeenteveldwachter zekere H. Laro, loonknecht te Oudshoorn woonachtig, die, van Rijnsburg huis waarts keerende waar hij drie meisjes bij hare familie had gebracht, op den lagen Rijndijk aldaar bij de steenfabriek van den heer W. H. Van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1