N'. 6110. Maandag 19 Januari. A\ 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nemmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. CS-emengd Nieuws. Tegen de 20-jarige vrouw, laatst wo nende te Rotterdam, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift, door het namaken van geschrift en handteekening, en van het ondersteken van een kind aan eene vrouw (zij zelve) die niet beval len was, ten einde een gelegenheid te vinden om zich weder met haar echtgenoot te verzoenen waar omtrent onlangs in dit dagblad daags na de ont dekking reeds een uitvoerig verslag gegeven is heeft de proc.-gen. van bet Haagsch gerechtshof thans een veroordeeling tot twee jaren celstraf en twee boeten van f 50 geëischt. Donderdag-avond is te Middelburg eene gehuwde 82-jarige vrouw, die zich met een licht in de hand boven naar hare kamer begaf, vermoedelijk door het vlam vatten harer kleede ren in brand geraakt. Niettegenstaande de spoe dig op haar geroep toegeschoten hulp der huis- genooten is zij eenige uren later aan de gevolgen overleden. Bij het onderzoek naar de uitgron- dingen van de spoorwegbrug over de Dieze en de zoogenaamde veertigelsche brug is gebleken dat de kunstwerken niet zijn beschadigd. De spoorwegdienst van 's-Bosch op Utrecht is gis teren hervat. De scheepvaart op de Zuid-Willems- vaart wordt door de ingevallen vorst weder zeer bemoeilijkt. Een der rijkste Nederlanders is over leden, nl. de heer J. A. "Volcker van Soelen en Aldenhage, wonende op het kasteel Soelen, nabij Tiel. Naar men meldt, laat de 76-jarige man onge veer 40 millioen gulden na. Te Marnande, in het Eransche depar tement der Lot en Garonne, is dezer dagen eene jonge vrouw gevangengezet, beschuldigd van in veertien dagen tijds vier huizen in brand gestoken te hebben. Reeds als kind van twaalf jaar leed zij aan „pyromanie" en heeft toen terechtgestaan wegens het in brand steken van de ouderlijke woning. Op later leeftijd scheen zij geheel genezen te zijn en trad zij in het huwelijk. Voor eenige maanden echter verloor zij haar kind en de droefheid over dat verlies schijnt den ouden hartstocht te hebben wakker gemaakt, zoodat zij zonder de minste reden haar eigen huis en eenige andere in brand stak. Dinsdag is de kap van het spoorweg station te Batignolles bij Parijs, eene oppervlakte beslaande van 12,000 meter, ingestort op het oogen- blik dat een goederentrein er onderdoorreed. Acht wagens raakten los en konden niet verder. De schade wordt, op 80,000 fr. geraamd. De dienst ondervond vertraging. Dinsdag-avond was het in geheel Parijs ten gevolge van ijzel bijna even glad als den lsten Januari 1875. Verscheidene menschen hebben armen en beenen gebroken. Een spoorwegongeluk van zeldzamen aard heeft op de Pruisische Oostbaan plaats ge had. Onder het rijden sprong de ketel van de locomotief. De machinist werd gedood en de stoker hevig gekwetst en gebrand. Terwijl in Frankrijk de toestand der Rhone, der Saöne en van andere rivieren nog op verschillende plaatsen bezorgdheid wekt, heeft men een voorloopig onderzoek ingesteld naar de schade, door den ijsgang der Seine veroorzaakt. Tusschen de versterkingswerken van Charenton en Auteuil wordt die op 8,500,000 fr. geschat. Op dit ge deelte der rivier zijn 42 schepen gezonken, waar van sommige tusschen de vijftien en twintig dui zend fr. waard waren. De schade, aan de Inva- lidenbrug toegebracht, en het wegslaan van de houten noodbrug daarnaast komt op 500,000 fr. te staan. Een twaalfjarige knaap te Boulogne die met een zesjarig meisje speelde, haalde uit de lade van een secretaire een revolver voor den dag en legde al spelende op het kind aan. Onge lukkig was het wapen tegen zijne verwachting ge laden, het schot ging af en de kogel verbrijzelde het kakebeen van het meisje, dat, zoo ze er het leven afbrengt, voor altijd misvormd zal zijn. Een koopman te Parijs, die aanhou dend goederen vermiste, kwam eindelijk tot de ontdekking dat de dienstbode zijner vrouw de schuldige was. Weldra had er een verhoor plaats voor den commissaris van politie, en terwijl nu de handelaar de feilen, waarop zijn aanklacht steunde, mededeelde, riep de beschuldigde eens klaps „Als gij uw aanklacht intrekt, zal ik u 10000 fr. geven." Het spreekt van zelf dat de politie terstond tot een onderzoek van het verblijf der dienstbode overging, ten eiude het reservefonds der dievegge waarvan de oorsprong niet twijfel achtig kon zijn, zoo mogelijk te ontdekken. Ook in Hongarije houden de wolven geweldig huis. Een troep van die dieren bezocht eeu der voorsteden van Temesvaar en verscheurde er al het vee, dat niet op stal stond. Een geeste lijke, die in een slede huiswaarts keerde, werd door wolven overvallen de koetsier legde de zweep over de paarden, maar bij een kromming van den weg sloeg het voertuig om en de geestelijke werd voor de oogen van den verschrikten koetsier door de roofdieren verscheurd. Iu een naburig dorp heb ben de wolven op klaarlichten dag een ezel ver slonden, die op de binnenplaats van een herberg vastgebonden stond, terwijl te Szalouta een herder door die dieren werd verscheurd. Omtrent eene poging tot diefstal, ge pleegd ten huize van den heer I. in de Belanton, te Padang, deelt de Sum. Crt. de volgende bijzon derheden medeDe huisgenooten werden 's nachts omstreeks drie uren opgeschrikt door het angstig roepen van een hunner. De heer des huizes sprong op, doch hoorde tegelijkertijd iemand door de deur, die naar buiten leidt, ontvluchten. Hij achtervolgde den vluchteling tot aan de trap en, daar komende, hoorde hij een blikken geldtrom- meltje op den grond vallen. Zich bedenkende dat hij ongewapend was, keerde hij in allerijl naar zijne kamer terug en haalde van daar zijn geladen revolver. Toen hij weer aan de trap kwam, was de ongenoodigde gast in de duisternis verdwenen. In huis vernam hij van zijne dochter, die hem door haar roepen gewekt had, dat zij, wakker liggende, eerst eenig geschuifel in hare kamer had gehoord, doch geen kwaad vermoedende, daarop weinig acht gegeven had en rustig was blijven liggen. Doch wat gebeurde? Plotseling zag zij aan het voeteneind van haar bed eene donkere schaduw oprijzen, die, nader komeude, met beide handen de sleuf der klamboe van het bed opende en zich overtuigde of het meisje sliep. Dit was een benauwd oogenblik. Het meisje begreep zeer wel dat eene enkele beweging haar het leven kon kosten. Zij hield zich zoo goed mogelijk slapende en wachtte in spanning den loop der dingen af. De dief scheen gerust te zijn. Hij sloot het gordijn en begon een onderzoek in loco. Toen hij echter de kamer verlaten had om in een andere zijn werk voort te zetten, begon onze achtergeblevene jonge dame uit alle macht te schreeuwen, waarop de huisgenooten met schrik ontwaakten. Bij onderzoek bleek dat de indringer zich in den vóóravond binnenshuis moet hebben verscholen, naar men vermoedt achter een behan gen kapstok. Aan de„Courrier des ÉtatsUnis" wordt uit Wilkesbarre, in Pennsylvanië geschreven dat de leden vau de beruchte bende der „Molly Maguires", die aan den wrekenden arm der gerechtigheid ont komen waren, eene nieuwe vereeniging hebben ge vormd, welke onder den naam van „Terry's Gang" de schrik der mijnstreken is geworden, niet het minst te Plymouth, bij Wilkesbarre. Deze bende, bijna uitsluitend uit mijnwerkers bestaande, heeft zulk een invloed, dat zij sommige harer genooten te Plymouth tot raadsleden heeft doen verkiezen. In den laatsten tijd zijn verscheidene achtenswaar dige ingezetenen van het dorp op geheimzinnige wijze achtereenvolgens verdwenen en men houdt het er voor, dat zij door het geduchte genootschap uit den weg zijn geruimd. Onlangs zijn twee moor denaars, wier schuld ten klaarste gebleken was en die door de gezworenen zonder eeuigen twijfel zouden schuldig zijn verklaard, onder voorwendsel van gebrek aan bewijs plotseling op last van de rechtbank op vrije voeten gesteld. Een ander, zekere Rooney, die openlijk en uit louter moed wil in eene herberg een niets kwaads vermoedend bezoeker vermoord heeft en deswege gevangenzit, draagt roem op zijn bedrijf en op de macht van „Terry's Gang" aan ieder, die het hooren wil, verklarende dat de afloop van de tegen hem inge stelde vervolging hem niet de minste bekomme ring baart. Te Rouaan viel een kind van tien jaren in de Seine. Juist ging een heer voorbij met een kolossalen hond van Russisch ras. Door zijn meester aangespoord, ging het beest te water en haalde het kind na weinige minuten er uit. Eiken dag worden er in de wereld 25,020 menschen meer geboren dan er sterven, ten minste volgens de „New-York Herald", van wie men zegt dat ze het wel zal weten. Naar aanleiding van het gebeurde bij den executorialen verkoop bij Jacobson Van den Berg Co. te Samarang is door den chef dier firma, den heer Ed. Norden, en eenige andere heeren bij den officier van justitie ingediend een aanklacht tegen den heer W. Van der Ven, wegens het in zijne qualiteil van superintendent van het Vendukan toor te Samarang last geven aan zijne onderge- geschikten tot het verrichten van onrechtmatige handelingen met het booze opzet, de belangen van den aanklager te benadeelen. De handelaren vernemende dat de klacht door den off. v. just, afgewezen is, besloten zich bij request tot den gouv.-generaal te wenden, ten einde te verkrijgen, dat de regeering den heer Van der Ven het ge beurde niet aanrekent, wegens de agiteerende omstandigheden, onder welker indruk hij blijk baar gehandeld heeft. In de eerste opwelling van verontwaardiging over het gebeurde had men een aanklacht tegen hem ingediendmaar bij nader inzien begreep de handel, die den heer Van der Ven sedert lang kent als een hulpvaardig man, dat het onbillijk zou wezen, indien deze moest boeten voor de agitatie, waarin hij verkeerd heeft. De handel zal het daarom als een bewijs van toena dering van de zijde der regeering houden, indien deze den heer Van der Ven met vrede laat.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1