Luxem burg. Te Zwolle is een 75-jarige man ver dronken gevonden in een onder water staanden kelder van een in aanbonw zijnd nieuw huis buiten de Diezerpoort. Woensdag-ochtend te zeven uren brandde in de nabijheid van den Ham een boeren woning af, bewoond door Noeverman. Toen de bewoner opstond, ontdekle hij den brand, en hij had nog even den tijd het vee naar buiten te drijven en een enkel stuk huisraad te redden. Of schoon op slechts 20 minuten afstand van het dorp gelegen, bleef de brandweer maar thuis, daar de brandblusehmiddeleu toch totaal onbruikbaar zijn. Als vervolg op haar bericht van gis teren meldt nu de N. R. Crt. dat Brink zijn aan valler zoodanig schijnt verslagen te hebben, dat er van den verslagene niets meer te vinden is. Ten minste, de te Den Dam gestationneerde rijksveld wachter, die onmiddellijk een onderzoek in loco heeft gedaan, vond er noch lijk, noch mes of stok, die Brink er had achtergelaten. Ook waren er op het terrein geen sporen eener worsteling zichtbaar. Men kan er zich de zaak moeilijk verklaren, daar Brink de COO gulden goed en wel aan zijn patroon heeft overgebracht en hij dus geen reden had om een aanranding voor te wenden. Dezer dagen meldde zich bij de mode maaksters F. te Oosterbeek bij Arnhem een per soon van ongeveer 48 jaren aan, welke voorgaf De Graaf te heeten en gepensioneerd ingenieur in Ned.-Iudiü, alsmede weduwnaar met één kind en niet onbemiddeld te zijn. Hij trad vervolgeus met de dames in onderhandeling over het uitbesteden van zijn negenjarig kind tegen f 9 a f 10 per week, omdat hij wilde hertrouwen. Hij wist daarna in betrekking te komen met haren broeder, be hanger aldaar, trad met dezen in onderhandeling over den koop van een tweetal huizen, werd het na eenig loven en bieden eens en ging vervolgens met hem naar den notaris R. aldaar, ten einde met dezen de verdere conditiën te bespreken. Ook daar werden partijen het eens. De akte zou den volgenden dag gepasseerd worden, doch de zooge naamde ingenieur had door bijzondere omstandig heden geen geld om naar huis te komen, ontving daarop van F. een bankbiljet van veertig gulden ter leen en een wandelstok, onder belofte ze daags daarna bij zijne terugkomst te zullen teruggeven, en gaf hem in bewaring een roomsch-katholiek kerkboek. Tot dusverre heeft hij vergelen zijn akte te komen passeeren, geld en stok terug te brengen en het kerkboek te komen afhalen. In De Volksvriend komteenuitvoerig verhaal voor van de genezing van een dronkaard. Toen een smid op een avond beschonken thuis kwam en brutaal werd tegen zijne vrouw, nam deze een leunstoel en gaf hem daarmede zulk een slag op het hoofd, dat de stukken van den stoel dcor de kamer vlogeu en de man in zwijm viel. Toen hij bijkwam zeide hij„Mie, ik zal nooit jenever meer drinken". De Volksvriend raadt deze methode om dronkaards te genezen niet onvoorwaardelijk aan, maar meent toch dat de vrouwen beter zouden doen met „flink te handelen," dan te klagen. „Zachte heelmeesters maken stinkende wonden", is de moraal van dat blad. Het is mogelijk dat iu sommige gevallen de „flinke handelwijze van Mie" gezegende vruchteu draagt, maar in het algemeen kan de Arnh. Crt. zich toch niet met het systeem vereenigen om dronken menscben de hersens in te slaan, ten einde hen langs dien weg tot afschaffers te maken. Menigeen zou na het ontvangen van den slag tot eene andere conclusie komen en trachten, op hare beurt Mie den schedel te verbrijzelen, of op eene andere manier hare „flinke handeling" beant woorden. En als Jan eens niet uit zijne bedwel ming ware ontwaakt, zou de rechter hoogstwaar schijnlijk ook niet zóó ingenomen met. de geneeswijze zich betoonen, dat hij Mie rustig haar weduwstaat liet genieten. Uit Deventer wordt gemeld dat daar tijdens den jongsten ijsgang is komen aandrijven een houtvlot, bestaande uit circa 40 boomem, ter waarde van eenige honderden guldens. Zekere Terstappen, koopman in boter te Neer, prov. Limburg, die elke week voor zijn handel naar de gemeenten Wandre en Souverain- Wandre gaat, keerde de vorige week 's avonds naar zijn logement in laatstgenoemde gemeente terug. Hij bemerkte weldra dat hij achtervolgd werd, en ging wat langzamer om zijn vervolger te herkennen. Op het oogenblik echter dat hij het hoofd omkeerde, loste de vervolger een schot, waardoor Terstappen in de zijde getroffen werd. De aanrander, ziende dat zijn slachtoffer niet viel, nam de vlucht, terwijl Terstappen nog een naburig huis kon bereiken, waar hem de eerste zorgen werden toegediend. De toestand van den gewonde is gelukkig niet zeer gevaarlijk, zoodat hij een paar dagen later naar zijne woonplaats kon worden vervoerd. "Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Men zoekt nog steeds in de Taynaar de lichamen der verongelukten. Het aantal der ge vonden lijken is tot 26 geklommen. De com missie tot het verleenen van onderstand aan de door de ramp benadeelden heeft thans f 45,000 bijeengebracht. Op een te Dundee gehouden ver gadering van de havencommissie is besloten, aan de Noorderspoorwegmaatschappij te verzoeken de brug te herbouwen, maar met dubbel spoor en minder hoog dan vroeger. Schossa, die in een kerk te Londen op twee priesters schoot, is geen Duitscher, maar een Milanees. In het Belgische dorp Theullies heeft een wagenmaker zijn broeder, een zandschipper, met wien hij in oneenigheid over een geldelijke aangelegenheid verkeerde, op weg overvallen en zoo mishandeld, dat de ongelukkige voor dood werd opgenomen. Een vrachtrijder te Par ij songehuwd, maar een vriend van gezelligheid, kwam op zekeren dag bij een zijner bekenden met een flinken voor raad eetwaren, met verzoek aau de vrouw ze voor hen gereed te maken. Had hij nog niets gegeten, des te meer had hij gedronken, en in zijne opge wondenheid vond hij, dat de vrouw van zijn vriend geen haast genoeg maakte. Het kwam tot scheld woorden en eindelijk werd de beschonken indrin ger aan de deur gezet. Met ziju voorraad begaf hij zich daarop naar een der buren, wiens vrouw vlugger scheen te ziju, althans weldra was het maal genoten, altijd met de noodige hoeveelheid sterken drank. Onder den invloed daarvan begon de man weer aan de hem aangedane, maar niet onverdiende beleediging te denken en begaf hij zich naar de wo ning van zijn vijand, waar het weldra van woorden tot daden kwambij de worsteling, die er nu volgde, ontving de beschonken indringer met een flescb een slag op het hoofd, die hem levenloos deed nederstorten. Zooals reeds gemeld is, heeft zich in Pest ook Woensdag-avond weer een groote menigte voor het casino van den adel verzameld. Na negen uren rukten de Pandurenruiters op, daarna kwamen met slaande trom twee regimenten infanterie met blanke bajonetten aangerukt. De menigte week terug zonder weerstand te bieden, hoewel niette min veertig personen in hechtenis werden genomen. De stedelijke commandant nam in het cafó„Comom" twaalf journalisten gevangen. De bedreigde straten werden voor het verkeer afgezet. Generaal Édels- hei m reed zelf aan het hoofd der troepen. Tegen elf uren week het volk van het centrum der stad naar de voorsteden. Hier beproefden de oproer makers weerstand te bieden en werden eenige schoten gehoord. Een sleeper en een achttienjarige student, Schwarz genaamd, werden gedood. De beweging duurde tot diep in den nachtde opge wondenheid is zeer greot. Men beweert dat de socialisteu de hand in het spel hebben, om het oproer aan te wakkeren. BUITENLAND. Franln-yb. Woensdag werd in de Augustijuerkerk te Parijs een mis gelezen voor Napoleon III. Er waren tweeduizend menschen in de kerk, welke niet met zwart was bekleed. Jerome Napoleon, prinses Mathilde, Rouher en de beide Cassagnacs waren o. a. aanwezig. De menigte buiten de kerk groette Jerome Napoleon met eerbied, doch er werden geen kreten aangeheven. Toen Cassagnac uit de kerk kwam, werd „Leve Cassagnac", „Leve het Keizerrijk" geroepen. Cassagnac, die door eenige politie-agenten vergezeld was, sprak in de Rue de Boulogne de menigte toe met de woorden„Keert, rustig naar huis, vriendenFrankrijk is ongelukkig, maar zal het niet lang blijven. Het Keizerrijk volgt u op de hielenDe politie liet hem ongehinderd spreken. Te Guingamp is uitspraak gedaan in de onlangs vermelde zaak der verkiezingsknoeierea aldaar. De twee candidaten zijn ieder tot 200, 65 omkoopers van kiezers tot tusschen de IS en 50 fr., negen, die zich hebbeu laten omkoopeu, tot gelijke boeten veroordeeld. Acht en negentig anderen wer den in de kosten veroordeeld. Het bleek dat bij deze gelegenheid sommige kiezers van de beide partijen geld of drank hadden aangenomen. Na afloop van de benoeming der secretaris sen en questoren heeft de heer Gambf i eene korte toespraak gehouden, waarin hij der lvamer zijn dank betuigde voor zijne herkiezing als voorzitter en haar de verzekeriug gaf van zij ie toewijding en onpartijdigheid. De heer Baudry d' Asson vroeg vergunning tot eene interpellatie over het ontslag der burgemees ters in de Vendée wegens het bijwonen van legi- timistische banketten. De Kamer besloet, deze zaak onmiddellijk in behandeling te nemen. De heer Lepere beantwoordde den heer Baudry en verde digde het recht der regeering om ambtenaren te ontslaan, die zich verklaren tegen het bestuur, waarvan zij gevolmachtigden zijn. De eenvoudige motie om tot de orde van den dag over te gaan werd aangenomen met 367 tegen 36 stemmen. De heer Baudry werd onder censuur gesteld, nadat hij tweemaal tot de orde was geroepeu. In de Kamer heeft de heer Peasctore de regee ring geïnterpelleerd over de benoeming van een vertegenwoordiger van Engeland bij den Koning der Nederlanden in zijne waardigheid van groot hertog, en gevraagd of daaruit afgeleid moest worden dat Nederland Luxemburg weder bij de buitenlandsche mogendheden vertegenwoordigen zou. De minister heeft verklaard dat de regeering nog niet antwoorden kon, maar zulks doen zou zoodra het haar mogelijk was. Uuitj-ielila.il.tl. Dezer dagen is eene botsing tusschen Prui sische en Russische officieren voorgel omen, die nogal opzien heeft gebaard. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Eenige Pruisische officieren uit eene garnizoensplaats op de grenzen van de provincie Posen hadden aan eene uimoodigiiig van Russische officieren in de garnizoensplaats Kalisch gevolg gegeven. Het komt dikwijls voor dat de officieren der grensgarnizoeuen dergelijke uitnoo- digiugen tot elkander richten en in den regel strekkeu die bijeenkomsten tot versterking van den vriendschappelijken band tusschen de weder- zijdsche legers. Maar ditmaal ging het anders. Na het diner begonnen eenige der Russische gastheereu, min of meer opgewonden, een politiek debat, waarin zij over de ondankbaarheid der Duitschers jegens Rusland spraken, iu den trant als dat in de Panslavistische dagbladen pleegt te geschieden. Het eene woord haalde het andere uit en ten slotte bedreigden eenige Russische officieren hunne Pruisische gasten met getrokken degen, zoodat de Russische kolonel hen in be scherming moest nemen, maar alle moeite had om hen veilig naar zijne woning en van daar onder geleide van een vrij sterk escorte over de grenzen te brengen. Groot-Britannië. Koningin Victoria zal het parlement niet per soonlijk openeu. Omtrent de beweegredenen tot dat besluit schrijft men aan de „Hamburger Nach- richten" dat zij een groot aantal brieven heeft ontvangen, waarin bedreigingen tegen haar persoon voorkwamen. De navorschingen, dienaangaande gedaan, laten omtrent het ernstige dier bedrei gingen geen twijfel meer over. De koningin houdt voortdurend een inspecteur van politie in hare nabijheid. Telegrammen. CAIRO, 15 Januari. Ingevolge den raad der controleurs heeft de onderkoning een besluit ge- teekend, waarbij de belastingen, door de contro leurs afgekeurd, worden afgeschaft. Deze ver vermindering van belasting wordt op 600,000 Egyptische ponden geschat.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2