Zaterdag 17 Januari. N°. 6109. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasdet..f 1.10. Fiasco per post1.40. Ai ouderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Vsb 16 regel*1.05. Iedere regel meer0.17$. Greotere letten star plaatsruimte. LEIDEN, 16 Januari. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand December jl. opgebracht aan reizigers f 5778, aan goederen 4209, te zamen f 9987. Sedert 1 Mei was de opbrengst van reizigers en goederen f 75,654. Dat langs den Nederlandschen Rijnspoorweg heeft gedurende de maand December opgebracht aan reizigers f 123,951, aan goederen f 91,112, aan direct verkeer van reizigers en goederen f 213,900, te zamen f 428,963. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen ƒ4,079,941. Uit het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over het vorige jaar blijkt dat de verwachting teleurgesteld is, dat de opbrengst de raming zou bereiken. Zij blijft nagenoeg 51 /2 ton daar beneden. De opbrengst is wel hooger dan het jaar te voren, namelijk 2'/, millioen, maar men moet niet vergeten dat men iu het afgeloo- pen jaar het volle genot heeft gehad van de op brengst der successierechten in de rechte lijn. Die rechten hebben dan ook f 3,107,215 meer opge bracht dan iu het jaar te voren. Daarentegen hebben de zegel-, registratie- en hypotheekrechten minder opgebracht en zijn de accijnzen op de dranken, zelfs op het gedistilleerd, gebleven beneden de op brengst van bet vorige jaar. Verder waren de in voerrechten nagenoeg f 100,000 lager dan het vorige nar, maar klommen daarentegen de poste rijen en rijkstelegrafen met ruim 21/, ton. Onlangs kwam in den gemeenteraad van Zoeterwoude het voorstel ter tafel om, evenals in zoovele andere gemeenten reeds geschiedde, met het oog op het barre jaargetijde eene collecte voor de armen te houden. De raad verwierp echter dit voorstel, zijn bezwaar grondende op de Armen wet, welke zegt dat de zorg voor de armen in de eerste plaats aan de kerkelijke instellingen is op gedragen. Daardoor zou, wanneer het burgerlijk bestuur voor de armen eene collecte ging houden, dit voor de kerkelijke instellingen een slag in het aaugezicht zijn, die bovendien tot nog toe goed bij kas waren en steeds zonder buitengewoon be roep op de liefdadigheid in de behoeften konden voorzien. Een burgerlijk armbestuur bestaat er sedert vier jaren niet meer. Wegens het nog onvoldoende der thans bevolen voorziening van den Lekdijk-Bovendams hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan hunne ambtgenooten van Utrecht en Noord-Holland in overweging gegeven, dat elk aan zijne Staten zal voorstellen1°. met de Staten der beide andere gewesten aan den Koning de machtiging van art. 97 der provinciale wet te verzoeken ter regeling van hun gemeenschappelijk belang bij den water- keerenden toestand van den Noorder-Lekdijk; en 2". aan Gedeputeerde Staten, of, zoo de Staten zulks mochten verkiezen, aan een speciale com missie uit de Staten op te dragen met de Gede puteerde Staten der beide andere provinciën, of speciale commissiën door die Staten daartoe aan te wijzen in overleg te treden over de gezamenlijke regeling van gezegd onderwerp, en van den uilslag van dat overleg aan de Staten rapport uit te brengen, met overlegging eener ont- werp-regeling. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben voorts aan die van Utrecht en Noord-Holland voorgesteld den Koning, volgens art. 66 der prov. wet, te verzoeken, dat de Staten ten spoedigste in buitengewone vergadering mogen bijeenkomen, ter behandeling van dat tweeledig voorstel. Die machtiging zal natuurlijk worden verleend en zoo al niet vroeger, dan kan althans in de Juli-vergadering van dit jaar rapport omtrent den uitslag der onderhandelingen worden uitge bracht en de regeling tot stand komen. Het Hbl. verneemt tevens dat zoowel Ged. Staten van Znid-Iiolland als de commissaris des koniDgs in Utrecht, ter afwending van anders uit bet verzet van bet college van den Lekdijk voortvloeiende vertraging van het werk, zich bij adres tot den Koning hebben gewend, met dringend verzoek dat deze van de bevoegdheid gebruik make, welke de wet hem geeft, om hangende het rechtsgeding het werk, als geen uitstel kunnende lijden, van rijkswege te doen verrichten, behoudens later ver haal op de dijkplichtigen, indien het rechtsgeding ten nadeele van het college van den Lekdijk- Bovendams mocht worden uitgewezen. Naar men zich zal herinneren, hebben een aantal buitenlandsche nieuwsbladen kortelings met grooten lof van de Nederlaudsche afdeeling der internationale tentoonstelling van schoone kunsten, te Munchen, en in 't bijzonder van het viertal bij dragen melding gemaakt, dat daartoe door onzen landgenoot den heer J. H. L. De Haas werd ge leverd. Men verneemt thans dat dien voortreffe- lijken kunstenaar daarvoor de zeldzame onder scheiding is te beurt gevallen, door den koning van Beieren met bet officierskruis der orde van den II. Michaël te worden begiftigd. Ter provinciale griffie van Zuid-Holland zijn benoemd tot lsten klerk de heer H. G. C. Bolten, thans 2de klerk, en tot 2den klerk de heeren II. J. B. Valken en T. C. Van der Beek. Vanwege de Hollandscbe Spoorwegmaat schappij werd van Velzen uit de opmeting aangevan gen voor een spoorbaan naar iJmuiden. Door wijlen mevrouw de wed. A. Van der Hoop is eene som van f 5000 gelegateerd aan de algemeene armen van Sandpoort onder Velzen. Te 's-Gravenhage is op 76-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde luitenant-generaal G. graaf Van der Duyn van Maasdam. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn noodig eenige onderwijzers der 3de klasse, bij voorkeur ongehuwd, in bet bezit eener akte van bekwaam heid als hoofd- of als hulponderwijzer, en voorzien van aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor het Eransch. De telegrammen met vooruitbetaald antwoord zullen voortaan worden afgeleverd in omslagen, voorzien van de aanwijzing „antwoord betaald". Over 1878 is een som van f 1858.75 aan het rijk vervallen, wegens gedurende dat jaar oninge- wisselde kasaanwijzingen. Bij het begin van dit jaar waren van de officieren van het leger bier te lande gedetacheerd bij het ieger in Ned.-Indië: Voor den tijd van vijf jaren: vijf 1ste en drie 2de luitenant-kwar tiermeesters; vier kapiteins, zes en vijftig lste en veertig 2de luitenants der infanterie; twee lste luitenants der cavalerie; twee kapiteins en zeven lste luitenants der artillerie. Voor den tijd van drie jareneen officier van gezondheid lste klasse en een kapitein der infanterie. Bij de landmacht in West-lndië, voor den tijd van drie jareneen lste luitenant-kwartiermeester; drie lste en drie 2de luitenants der infanterietwee lste luitenants der artillerie. In 1879 zijn in bet Nederlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht behandeld 2073 per sonen, waarvan 447 in de inrichting verpleegd werden. Naar men verneemt, wordt bij den chef der genie te 's-Bosch het plan tot bet aanbouwen eener nieuwe kazerne uitgewerkt. Zij zou buiten de Vugbterpoort en boven noodpeil gelegen zijn. De Staatscourant behelst de staten betref fende den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaya, en den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand October en de vorige maanden van 1879. Z. M. heeft met 1 Febr. benoemd tot adjunct-ijker der malen, gewichten en weegwerk tuigen J. H. Van de Velde en W. J. C. Verhage tot burgemeester der gemeente Valkenburg M. N. Wijt, secretaris dier gemeente; aan mr. A. Van Naamen van Eemnes, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het tweede schooldistrict der provincie Overijsel. Gemengd Nieuws. Te Haarlem wordt met een lantaarn en brander op de Markt tegenover de Groote Houtstraat eene proef genomen. Zij zijn vervaar digd en geleverd door den heer W. Sugg, gas- ingenieur te Londen. Deze brander, die uit 2 con centrische ringen van speksteen bestaat, ontwikkelt eene lichtsterkte, welke overeenkomt met 100 proefkaarsen, en verbrandt alsdan 25 kub. Eng. voeten of 707.5 liter gas per uur. De kosten, het fraaie licht, dat er mede verkregen wordt, in aan merking genomen, zijn zeer weinig. De gewone straatvlammen geven bij stil weder 12 a 14 kaarsen lichtsterkte, d. i. 7- a 8-maal minder, en zijn in verhouding veel duurder. Deze branders en lan taarns worden tegenwoordig in verschillende afme tingen vervaardigd; branders van 400 kaarsen lichtsterkte zijn echter tot dusver de grootste, welke gebruikt worden. De Rott. Crt. bevatte dezerdagenhet bericht dat iemand, beschuldigd van valschheid iu geschrifte, na een gevangenisstraf van 500 dagen thans uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam zou zijn ontslagen, omdat gebleken was dat hij niet te Utrecht, waar het misdrijf gepleegd werd, maar te Hoogeveen had vertoefd. Thans spreekt de Asser Courant het bericht tegen. Aan de nieuwe rijtuigen der Rotter- damsche Tramway-maatschappij zullen veiligheids toestellen worden aangebracht, ten einde ongeluk ken te voorkomen en om op de rails liggende voorwerpen te kunnen verwijderen. Men zal een onderzoek instellen om ook aan de oude rijtuigen die toestellen aan te brengen. Door de politie te Rotterdam is eene 17-jarige dienstbode aangehouden, die zich schul dig had gemaakt aan diefstal van circa f 50 uit een gesloten lessenaar, welke later opengebroken in een kolenkelder werd teruggevonden. Bij devolkstellingteOude-Wetering kreeg een agent op zijne vraag: „Wanneer zijt gij geboren ten antwoord„In den aardbeientijd den eenen dag ging mijne moeder nog op den akker, en den anderen dag kwam ik!" Te Roermond viel Woensdag-mid dag een voerman van zijn karhet wiel ging over hem heen, en bij werd zóó zwaar gekwetst, dat hij kort daarop is overleden. Een arbeider te Venloogebruiktebij het aanmaken tóin de kachel petroleum, en had daarbij het ongeluk dat zijne kleederen vlam vat ten, zoodat hij zware brandwonden kreeg over het geheele lichaam. De man verkeert in zorgwekken- den toestand.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1