Donderdag 15 Januari. N'°. 6107. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maacadeL1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTEN'TIEN Van 16 regeta1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting lot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1880, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1861. alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Donderdag den 15der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 16den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V; d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1880. LEIDEN, 14 Januari. Mr. W. Van der Vlugt aanvaardde heden liet hoogleeraarsambt bij de rechtsgeleerde facul teit aan de hoogeschool alhier met het houden eener redevoering over „de wetenschap der ge rechtigheid." Yoor de verkiezing van eeu lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn van de 2796 kiesgerechtigden 1682 stembriefjes inge komen, waarvan er 16 van onwaarde werden ver klaard 14 waren oningevuld en 2 misten het vereischte zegel. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen was dus 1666. Hiervan verkreeg de heer J. H. Donner 1021, de heer W. Rooseboom 462, jhr. mr. E. Van den Berch van Heemstede 142, R. G. S. baron Van Rhemen tot Rhemenshuizen 31 en de heer L. M. De Laat de Kanter 3 stemmen, terwijl op de heeren G. L. W. Peere boom, mr. A. H. Brandt, J. Van der Kwaak, D. Hartevelt, jhr. Steengracht van Duivenvoorde, J. L. Nijhoff en den gepensioneerden vice-admiraal Eabius ieder ééne stem was uitgebracht, zoodat eerstgenoemde, als hebbende de volstrekte meerder heid verkregen, verkozen is. Voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam is ge kozen mr. J. P. R. Tak van Poortvltet met 952 van de 1518 uitgebrachte geldige stemmen. De heer Aug. Hendrichs had er 420 en de heer Van Marie 125. November van 1879 is voor oude menschen een gevaarlijke maand geweest. Te Amsterdam o. a. stierven er toen 108 personen van 65 tot 80 jaar en 31 hoven de 80 jaren. Aan roodvonk stierven te Amsterdam 5 personen, in Den Haag 3, te Leiden 35 eu te Maastricht 20 personen; aan de mazelen te Amsterdam 8, te Arnhem 3 en te Leiden 2. Door gewelddadigen dood of verdrinken kwamen te Amsterdam om 19, in Den Haag 5, te Rotter dam 4 en te Utrecht 3 personen. Ten gevolge van een onbekende oorzaak of plotseling stierven er te Leiden in die maand 3. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar was te Amsterdam 24.9 pet., te Dordrecht 29.8 pet., in Den Haag 23.1 pet., te Haarlem 15.9 pet., te Leiden 43 pet. en te Maastricht 50 pet. Het op 3 dezer uit Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip der Maatschappij „Neder land" zal, wegens langer oponthoud te Southampton dan verwacht werd, niet vóór 20 dezer te Napels kunnen aankomen. De verzending van brievenmalen voor Nederlandsch Oost-Indië met dat stoomschip, langs den weg van Napels, is dientengevolge nader uitgesteld tot Zaterdag 17 dezer, met den trein welke te 7.15 's m. uit Amsterdam naar Emmerik vertrekt. In de gemeente Oegstgeest zijn in het jaar 1879 geboren 49 jongens en 48 meisjes. Over leden zija: 41 m. en 52 vr.; bovendien zijn er 4 levenloos geboren. Het aantal aldaar gesloten huwelijken bedraagt 19 en dat der huwelijksaf kondigingen 52. Te Voorhout werden gedu rende datzelfde tijdperk geboren 22 jongens en 11 meisjes en zijn overleden 17 m. en 12 vr. bovendien zijn er 4 levenloos geboren. 3 huwe lijken werden er gesloten en 9 huwelijken afge kondigd. In eerstgenoemde gemeente werden opgemaakt de volgende processen-verbaalwe gens overtreding van de plaatselijke verordeningen 12, van die van Rijnland 3 en der provinciale 4; verder wegens diefstal 3, mishandeling 3, be- leediging 1, ontvreemding uit vaartuigen 2 en wegens het loopen langs den spoorweg ook 2. Prinses Hendrik bracht gisteren den jaardag van het overlijden van prins Hendrik een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft. Prachtige kransen zijn door de vorstin op de lijkkist van prins Hendrik nedergelegd. Generaal Van der Heyden is tot luitenant- generaal bevorderd juist op zijn 54sten verjaardag. Het Vaderland verneemt nog dat het besluit, waarbij de heer Van der Heyden tot luit.-generaal is bevorderd, tevens bepaalt dat de benoemde in het genot van het aan zijn nieuwen rang verbonden pensioen zal treden onmiddellijk bij het verlaten van den dienst, ook al mocht hij dan nog niet twee jaren in dezen rang hebben gediend. Onder het afdrukken ontvingen we gister avond het bericht dat de minister van oorlog, de kolonel der artillerie A. E. Reuther, door den Koning benoemd is tot generaal-majoor. Hij bekleedde den rang van kolonel sedert October 1876. Prins Oscar van Zweden, hertog van Goth land, vertoeft op dit oogenblik aan het hof van den vorst van Waldeck-Pyrmont. Naar men wil, zou de prins dingen naar de hand der vierde dochter van den regeerenden vorst, prinses Helena van Waldeck, zuster van koningin Emma der Nederlanden. Prinses Helena werd geboren in 1861. De minister van oorlog heeft, daartoe door den Koning gemachtigd, vastgesteld een reglement op het beheer en het onderhoud van de draagbare wapenen, in gebruik bij de corpsen van bet leger. Dit reglement dient ter vervanging van het vigee- rende, dat van 1815 dagteekende en meer dan honderden malen was gewijzigd en aangevuld. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Maandag, en de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Suez. De Staatscourant bevat het overzicht van de verslagen der in 1879 gehouden eind-examens van de hoogere burgerscholen. Gemengd Nieuws. Op het geroep van: „houdt den dief!" door een winkelier aan de Ilarlesteeg werd gister avond door een agent van politie aangehouden een alhier in garnizoen liggende veldartillerist, die ten huize van dien winkelier diefstal zou ge pleegd hebben. Terstond vervoegde zich bij ge noemden artillerist een tweede, die zich tegen de aanhouding verzette en zelfs zoo, dat al heel spoedig èn de agent èn de artilleristen tegen den grond lagen. Niettegenstaande er meer agenten ter adsis- tentie kwamen opdagen, bleven beide artilleristen zich zoo gewelddadig verzetten, dat de agenten met de grootste krachtsinspanning hen naar de politiewacht moesten brengen, waarbij zij door de artilleristen geslagen en geschopt werden, zoodat de politiemannen ook beschadiging aan hunne klee ding bekwamen. Hedenmorgen omstreeks kwart voor elven heeft er in het binnenvertrek van de wed. S. aan de Haven een kleine brand plaats gehad door het afsmelten van een petroleumtoestel, waarbij een turfmandje en het behangsel in vlam waren geraakt. Het vuur werd echter spoedig door de buren met een paar emmers water gebluscht. Reeds gisteren is met enkele woor den melding gemaakt van de door de Haagsche rechtbank behandelde vordering van den heer Van W. te Delft tegen den R.-K. deken Ch. te Leiden. Het testament, door de gedaagden overgelegd, werd door den eischer fictief en in strijd met de wet genoemd. Dit beweren werd namens den eischer bij pleidooi toegelicht door den advocaat mr. W. Van Rossem Bzn. In het testament nl. waren de deken Ch. en nog een Schiedamsch pastoor tot eenige erfgenamen be noemd, doch de erflater had hun verzocht om binnen drie dagen de noodige notariëele akten te doen passeeren tot verzekering van de uitvoe ring zijner aan de beide erfgenamen bekende be doelingen. In deze woorden zag de eischer een verboden erfstelling gelijk die in Frankrijk en België steeds voorkomen. Den zoogenaamden erf genaam is dan bij het leven opgedragen om het vermogen te schenken aan een persoon, die eigen lijk niet erven mag. Dit was ook hier geschied, want de genoemde erfgenamen waren eigenlijk slechts executeurs, terwijl de ware erfgenamen in het testament niet genoemd werden. Het testa ment was dus slechts fictief en daarom hoopte pleiter, dat de rechtbank den wettigen erfgenamen hun wettig deel niet zou ontzeggen. Namens de gedaagden werd de vordering bestreden door den advocaat mr. Des Amorie Van der Hoeven, die er op wees dat het niets afdeed wat in het buitenland geschiedde en in welken geest de rech ters daar beslisten, doch alleen wat de Nederland- sche wet bepaalde. Volgens die wet hebben de bloedverwanten geen recht wanneer er een testa ment is. In deze zaak bevatte het testament geen verboden erfstelling, omdat door den erflater niet bevolen werd, doch slechts eeu verzoek werd gericht tot zijne erfgenamen. Bovendien bleek niet dat de notariëele akten, welke zij moesten passeeren, een beschikking over de geheele nala tenschap betroffen. Zelfs al ware dit alles niet zoo, dan zou de nu ingestelde actie toch niet op gaan, omdat de eischer dan had moeten vorderen nietigverklaring van het testament. Op al deze gronden zag pleiter met gerustheid de uitspraak te gemoet, welke op later is bepaald. De vaste circus van den heer Oscar Carré te Amsterdam is feestelijk geopend. Johannes Lambertus De Raad, oud 27 jaar, werkman, en Anna Easting, oud 24 jaar, schoonmaakster, beiden aldaar woonachtig, stonden gisteren voor het provinciaal gerechtshof te Amster dam terecht, beschuldigd van het tweejarig kind van laatstgenoemde zoodanig te hebben mishandeld dat de dood er het gevolg van is geweest, en derhalve van nioedwilligen doodslag. Na den dood van be-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1