Woensdag 14 Januari. N°. 6106. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting lot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1880, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1861. alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehohden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op Woensdag den 14den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 15der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 16den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lei don, 3 Januari 1880. IaEISJEM, 13 Januari. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn heden opgekomen Leiden Oegstgeest 79 39 Rijnsburg 55 41 Katwijk 93 65 Valkenburg 21 15 Sassenheim 52 34 Warmond 60 31 van de 1140 kiesgerecht. 652 Noord wijk Voorhout S Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen Hazerswoude Zoeterwoude Voorschoten Wassenaar Woubrugge Ter Aar Oudshoorn Zeveuhoven Nieuwkoop 148 60 77 60 23 137 161 87 95 100 73 115 52 108 90 38 54 95 54 61 60 50 59 [Toen dit nommer ter perse ging, waren de door een vervangen cijfers hier nog niet bekend.] Bij de laatste verkiezing waren uitgebracht: door Leiden 776, Oegstgeest 55, Katwijk 74, Valkenburg 17, Sassenheim 48, Warmond 28, Noordwijk en Voorhout 104, Noordwijkerhout 36, Leiderdorp 54, Koudekerk 40, Benthuizen 16, Hazerswoude 111, Zoeterwoude 82, Voor schoten 49, Wassenaar 62, Woubrugge 60, Ter Aar 47, Oudshoorn 66 stemmen. Met genoegen vernemen wij dat onze Kweek school voor Zeevaart wederom bewijzen van belang stelling ontvangen heeft. Een oubekende te Am sterdam zond verscheidene net geëncadreerde platen tot versiering der zalen, terwijl dezer dagen door den heer Schokking, instrumentmaker te Amster dam, eene prachtige globe aan de Kweekschool ten geschenke werd aangeboden namens iemand die onbekend wenschte te blijven, „doch zijne ingenomenheid met deze nuttige Leidsche inrich ting wilde toonen." Behalve het bovengenoemde ontving de kas de j belangrijke gift van driehonderd gulden, die door i de Rotterdamsche subcommissie aan het hoofdbe- stuur werd ter baud gesteld. Van harte juichen wij deze blijken van belang stelling toe en spreken daarbij den oprechten wensch uit dat onze Kweekschool voor Zeevaart steeds meer en meer de algemeene sympathie zal verwerven zoowel in als buiten de stad. De typographische vereeuiging „Lourens Jansz. Coster" alhier vierde gisteravond in de Stadszaal haar 26-jarig feest. Nadat de patroons, donateurs en verdere genoodigden in optocht onder uitvoering van een baniermarsch de zaal waren binnengeleid, bield de president eene toe spraak ter verwelkoming ook van de leden met hunne dames op dezen feestelijken stond, waarna door den secretaris verslag omtrent den toestand der vereeniging werd uitgebracht. Dat verslag mag zoo niet geheel dan toeh grootendeels bevre digend worden genoemd. Vooral is dit het geval met het weduwenfonds, dat zélfs in bijzonder gunstige omstandigheden verkeert. Het ledental onderging geeu noemenswaardige verandering. Het getal donateurs bleef nagenoeg hetzelfdedoch de vereeniging trof o. a. een zware slag door het overlij den van den heer L. Van Nifterik, aau wien als op richter, daarna als president en vervolgens als eerelid in warme bewoordingen een dankbare hulde werd ge bracht. Ten slotte werd de vereeniging opnieuw in ieders belangstelling aanbevolen. Evenals telken jare bevatte het programma ook nu eenige muzieknommers voor orkest en verschil lende feestliederen, terwijl door enkele leden met welwillende medewerking van een drietal dames, waarvan er twee reeds sedert lang gunstig bekend zijn, een paar tooneelstukjes werden opgevoerd, tw. r „De sleutel van de secretaire", blijspel in drie bedrijven, en „Het kind van den huize", vaude ville in één bedrijf. Zoo ooit dan bleek het nu welk een genoegen den aanwezigen met zulk een voorstelling verschaft wordt. Talrijk waren dan ook de bijvalsbetuigingen die den dilettanten en terecht ten deel vielen. Zij mochten daarop volkomen aanspraak maken. Den geheelen avond heerschte er daardoor een opgewekte stemming. Met zang en dans werd de feestelijke samenkomst besloten. In de gisteravond gehouden zitting der Eerste Kamer is ingekomen een schrijven van den heer Pické, waarbij hij aan het oordeel der Ka mer de vraag onderwerpt of hij wegens de aan neming der benoeming tot burgemeester van Mid delburg heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De voorzitter geloofde dat reeds vroeger eene beslissing was genomen in een dergelijk geval en stelde voor de vraag ontkennend te beantwoorden. Daar dit voorstel evenwel bedenkingen ontmoette, stelde de voorzitter nader voor het benoemen eener commissie, ten einde der Kamer in dezen te dienen van rapport. Met dit voorstel vereenigde de Kamer zich en tot leden van die commissie werden aangewezen de heereu Van Eysinga, Cre- mers en Yan Akerlaken. De Kamer heeft vervol gens besloten heden in de afdeelingen met de be handeling der begrooting aan te vangen. De minister van waterstaat heeft bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de comm. 2de kl. J. A. H. A. Jansen ten postk. te Arnhem; de comm. 3de kl. P. M. Galand ten postk. te Groningen en C. E. Van de Kamer ten spoorwegpostkantore n°. 1de comm. der 4de kl. T. J. Meyer ten postk. te Meppel, H. W. Tydeman ten postk. te Rozen- daal, M. Zandee ten postk. te Arnhem en E. T. J. P. Neomagus ten postk. te Rotterdam de surnumerair D. Van Hoytema ten postkan tore te Leiden. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben,, op voorstel van de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit aldaar, besloten thans geen studiebeurs voor dat vak toe te kennen, omdat de aanleg van geen der zich aangemeld hebbende sollicitanten buitengewoon kan genoemd worden. De voormalige directeur der Rotterdamsche Handelsvereeniging A. Then Bergh heeft dadelijk na zijne arrestatie te Dresden tot de Saksische regeering het verzoek gericht om, zonder een formeele uitlevering af te wachten, vrijwillig en op eigen kosten naar Nederland te worden over gebracht. Dit verzoek is hem toegestaan. Zaterdag middag is hij onder geleide van twee beambten te Rotterdam aangekomen; een inspecteur van politie bevond zich aan het statiou van den Rijnspoorweg, van waar men zich per vigilante rechtstreeks naar het huis van arrest aan de Korte Hoogstraat begaf. De openbare behandeling der zaak Pincoffs- Kerdijk zal voor den hoogen raad aanvangen op Woensdag 28 Januari, te elf uren. Uit de verantwoording van den directeur der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht over 1878 blijkt dat op I Januari 1879 in de kas voorhanden bleef aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2'/2 pet., eene kapitale som van f 3,950,000. Het aantal weduwen, die op ge- melden datum pensioen genoten, bedroeg 551. In Mei of Juni zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspriranten voor de be trekking van surnumerair bij het vak der poste rijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1881 worden gehouden, zoodat gedurende 1880 slechts één examen zal plaats vinden. De adspi- ranten behooren zich vóór April aanstaande tot den minister te wenden. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten om een prijsvraag uit te schrijven voor het aan leggen van plantsoenen op de Gedempte Jansgracht, waarbij prijzen van f 500 en 200 worden uitgeloofd. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren van Southampton vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met tijdelijke uitbreiding der for matie van het leger in N.-Indië met één luit - generaal, tot dien rang bevorderd den generaal- majoor van dat leger K. Van der Heyden, adj. des konings in buitengewonen dienst, gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, tevens militair bevelhebber aldaar, en zulks als eene buitengewone belooning voor de uitstekende diensten door hem in die betrekkingen bewezen bij en met opzicht tot de krijgsverrichtingen tegen de XXII en XXVI Moekim van 23 Juli 1878 tot Sept. 1879; be vorderd tot ridder derde kl. der Militaire Wil lemsorde den majoor van den generalen staf van het leger in Ned.-Indië A. R. W. Gey van Pit- tius wegens de uitstekende diensten door hem bewezen in Atjeh, bij en met opzicht tot. de krijgs verrichtingen in de XXII en XXVI Moekim tenzelfden tijde; mr. A. Pijnacker Hordijk be-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1