Plettenberg is geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis. De luit. ter zee 2de kl. J. A. P. Van Dorth, dienende aan- boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 15 dezer op non activiteit gesteld en met 21 daaraanv. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. M. J. Visser. Z. M. heeft benoemdtot commies der posterijen 2de kl. J. A. H. A. Jansen, thans 3de kl.; tot comm. der posterijen 4de kl. M. Zandee en E. T. I. P. Neomagus, thans surnumerairs. Gemengd Nieuws. Tegen den avond is gistermiddag brand ontstaan in de woning van den huis- en sieraadschilder H. K. Van Groeuingen op de Hee rengracht. De bovenwoning werd bewoond door H. F. Z. Feitkamp, magazijnmeester op de katoen- fabriek der heeren De Reyder Co. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, was geen der be woners te huis. De brand is ontstaan vermoedelijk door de kachel in het binnen- of woonvertrek der benedenbewoners, welk vertrek geheel is uit gebrand en waarin zich alles bevond wat die bene- denbewoner bezat. Niets van zijn inboedel was ver zekerd, zoodat Van Groeningen daardoor alles heeft verloren. Eenige buren zullen trachten met elkander wat geld bijeen te krijgen, ten einde de vrouw en kinderen hunne kleeren en meubelen terug te kunnen geven. De schade aan het huis is aanzienlijk; ook de hoven-achterkamer, gelegen boven het verbrande vertrek, heeft veel geleden. De bovenbewoners lijden ook veel schade, hoewel zij verzekerd waren. Het huis behoort aan de wed. Hoeken. Van de verfwaren en gereedschappen is niets verbrand en ook weinig beschadigd. Bijna de geheele brandweer was tegenwoordig. De stoomspuit behoefde echter geen water te geven. Daar er in het naast een huis verder ge legen kerkgebouw der Chr.-geref. gemeente juist dienst was, bracht het brandalarm er geen ge ringe verwarring teweeg. De godsdienstoefening moest er geslaakt worden. Toen de spuit van het spuitenhuis op de Mare weder geborgen was, bleek kort daarna dat deze door de eene of andere oorzaak in brand was geraakt, zoodat nu moest worden overgegaan om de brandspuit zelve te blusschen. Door de politie alhier is ter zake van bedelarij aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere P. H., niet alhier tehuis behooreude. Om negen uren hedenmorgen is bij het oprijden der Borstelbrug een met vijf paar den bespannen rijtuig, waarin de prins Von Wied ge zeten was, in aanraking gekomen met een tram wagen, echter zonder ongelukken te veroorzaken. Kwart over twaalven kwamen in de Watersteeg twee handwagens in botsing waardoor eene vrouw is gevallen, die echter geen letsel be kwam. Om halfeen is aan de Heerengracht een achtjarig jongetje, genaamd C. II., doordien hij zich op het ijs wilde begeven, daardoor gezakt, maar onmiddellijk door J. De H. gered. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan S. H. te Leiden, w. bejagen van eens anders grond zonder schriftelijk bewijs van vergunningf 1 of 1 dag W. v. d. B. te Noordwijk, w. 1°. idem bij nacht, op Zondag en zonder akte met recidive2°. stellen van wildstrikken met recidive: 2 dagen en f 20 of 3 dagen (driemaal) en verbeurte van het ge weer en de wildstrikken en vernieling dier laatsten. Het is niet van belang ontbloot te wijzen op een reddingstoestel, die in het buiten land algemeen met de gunstigste gevolgen toe gepast wordt, doch bij ons in lange na het burger recht nog niet verkregen heeft. Hij bestaat een voudige uit een koker of buis van linnen of andere stevige stof vervaardigd, wijd genoeg om een mensch door te kunnen laten, en zoo lang, dat hij, uit de bovenste verdieping met een bocht uitgehangen, den grond gemakkelijk kan bereiken. Bovendien moet hij aan het boveneind voorzien zijn van een paar haken om in liet vensterkozijn te bevestigen en aan beide zijden een spleet be vatten om er gemakkelijker te kunnen in- en uitgaan. Wanneer een persoon, die zich in eene brandende woning op een bovenverdieping bevindt, zich er van wil bedienen, behoeft men hem een voudig een lijn toe te werpen waaraan de toe stel verbonden is; hij kan die dan gemakkelijk ophalen en vastmaken en daar langs niet alleen zijn eigen persoon, maar ook allerlei kostbare zaken, zonder gevaar aflaten. Onze berichtgever verzekert ons dat hij zich van het doelmatige van dit reddingsmiddel in het buitenland heeft kunnen overtuigen. Uit Middelburg meldt men dat de spoortrein, gisterochtend te tien uren van Roo sendaal komende, op het stations-terrein aldaar gederailleerd is door het van springen een rail. De locomotief met twee waggons zijn in het zand gereden. Persoonlijke ongelukken hadden er niet hij plaats. Te Amsterdam is opgericht eene „Maatschappij voor Telephonie." Het doel der Maatschappij is: aan hare abounds de gelegeuheid te verschaffen om zich niettegenstaande zij door een grooter of kleiner afstand gescheiden zijn met elkander 1e kunnen onderhouden zonder tusschen komst van an deren zoo dikwijls zij zulks verlangen, zoowel des nachts als op den dag, daar de dienst onafgebroken zal zijn. Een Amsterdammer heeft, onder het opschrift„Honger Vuur Water", aan zijn burgemeester een enveloppe gezonden, inhoudende drie bankbiljetten, elk van duizend gulden, waar van duizend bestemd voor de behoeftigen, duizend voor de noodlijdenden door den brand en duizend voor de slachtoffers der overstrooming. Naar men uit Rotterdam meldt, is Zaterdag, onder geleide van een ambtenaar van politie, aldaar aangekomen de ex-tweede directeur der Rotterdamsche Handelsvereeniging Aug. Then Bergh, die te Dresden is gearresteerd, wegens valschheid in geschriften. Hij is naar de gevan genis in de Korte Hoogstraat gebracht. De sneltrein, die om 9.10 van Rotter dam vertrekt, is Zaterdag-morgen op het station Calmpthout in botsing gekomen met een stilstaanden passagierstrein. Twee waggons 1ste klasse en een goederenwagen zijn erg beschadigdoverigens zijn de passagiers er met den schrik en een half uur oponthoud afgekomen. De persoon WilhelmKleffman,dieop den 22steu November door den commissaris van politie te Veuloo opgespoord werd wegens be schuldiging van moord op een 14-jarig meisje te Bochutn, is Zaterdag aan de justitie te Gladbach uitgeleverd. In het jaar 1879 werden voor een be volking van nog geen 9000 zielen te Venloo in het stads-siachthuis niet minder geslacht dan 2308 stuks rundvee, 101 stuks kleinvee en 1747 varkens, behalve nog die geslacht zijn buiten het slachthuis. De huisvrouw van B.wonende aan de Nieuwemarkt in Den Haag, is Zaterdag-middag ouder het straatschrobben plotseling dood neerge zegen. Zij was 52 jaren oud. Uit Alger iö wordt gemeld dat de post wagen tusschen Guelma en Jemmapcs door de sterk gezwollen wateren van de rivier Seyboase mede- gesleept is. Van de zeven personen, die in den wagen zaten, zijn er zes verdronken. Te Bromberg, in de Pruisische pro vincie Polen, is de schoenmaker Valentin Zurkiewitz overleden, in den ouderdom van 112 jaar. George Wilhelm Ivarel M., zoo meldt het Geïll. Politienieuws, is juist op den dag zijner arrestatie, 6 Januari 11., 17 jaren oud. Hij is van gegoede burgerfamilie, heeft goed onderwijs aan de hoogere burgerschool genoten en is als vrijwilliger in dienst getreden bij de huzaren. Hij was in garnizoen te Haarlem en is van daar met nog een paar andere knapen van zijn leeftijd ge deserteerd en heeft de wijk genomen naar Londen. Toen hun geld op was veinsde hij berouw, kwam bij zijn yader, bracht daar twee uren door en werd onder belofte van naar zijn corps terug te keeren door iemaud naar het spoor gebracht. Niet lang na het vertrek van zijn zoon ontdekte de vader dat hem door zijn liefhebbenden zoon ruim f 4000, zegge vier duizend gulden, aan bankpapier en effecten waren ontstolen. In plaats van naar zijn corps te keeren; spoorde deze door tot Rotterdam, ging over Antwerpen naar Londen en verteerde aldaar in een kort tijdsbestek natuurlijk iu los bandigheid het gestolen geld. Opgewonden en naar ziel en lichaam ziek, kwam hij weder naar Am sterdam, alwaar hij intrek nam in een logement in de Nieuwebrugsteeg. In den nacbt van 6 op 7 Januari wilde hij naar het logement keeren, doch aan om zijn plaagzucht bot te vieren, riep hij een man, die een pet ophad en met eene der vrouwen stond te praten, toe „zoo pet", waarop deze man hem toeriep „zoo hoed". Hierdoor was de kleine avonturier gekrenkt. Hij haalt uit den zak van zijn jas een revolver, welke geladen was, voor den dag en met uitgestrekten arm treedt hij op den man toe en haalt den haan over, zoodat het schot afging. Had de man met de pet niet schie lijk gebakt, hij ware juist in het hoofd en het aangezicht getroffen. Nu kwam de kogel in een kelder terecht, verbrijzelde een ruit en het daar achter staande borrelje. De politie snelde dadelijk toe en de jonge avonturier werd ter zake van poging tot moord achter slot gebracht. Te Warschau vond men gedurende de koudste dagen van dezen winter herhaaldelijk des morgeus op de straat voor een of ander huis een dood kind. Daar aan de lijkjes niets te be speuren was van gepleegd geweld, meende men dat de kinderen van koude waren omgekomen. Nu is echter gebleken dat eene zekere „engel-maakster" zich op die manier ontdeed van kinderen, die door voorname dames bij haar waren uitbesteed en die zij, door ze in een kast op te sluiten, deed stikken. Om de puinhoopen te ruimen der stoommeelfabriek aan de Geestbrug, e werk dat door de tot een harden koek samengelwkken meel- massa's buitengewoon moeilijk was, L Vrijdag door den kol.-commandant van het reg. gren. en ag. een detachement van 20 man onder commando van een paar onderofficieren beschikbaar gesteld en Zaterdag door een nieuw vervangen. Nog steeds worden onder en op de puinhoopen stroomen water geworpen om de smeulende vuurmassa te dooven. Nader verneemt inen, dat van den inboedel, voor f 220,000 geassureerd, volgens opgaven Ier direc teuren voor 180,000 verbrand is. Het gebouw is geheel weg. Te verwonderen is het dat aan zulk een fabriek niet een enkel eigen biuschmid- del aanwezig was. KtTJITjemX^.A.jNX»- Frankrijk. Volgens de „Mot d'Ordre" is het kabinet het eens geworden over zijn programma. De heer De Freyoinet is teruggekomen van zijn ,>ian (ener algemeene kwijtschelding van straf, omd r de regee ring gevaarlijke beroeringen van den kant. der ver bannen dagbladschrijvers vreest. De „Rép. fran- yaise" geeft den raad om geen tijd te verliezen aan de vervaardiging van een langwijlig programma, maar krachtig en snel te handelen, en alle depar tementen van algemeen bestuur, voornamelijk die van staatkundigen aard, te zuiveren. UïiitscïïlaiiCÏ. De keizer ontving Zaterdag-namiddag den Rus- sischen ambassadeur Von Onbril, die weldra naar Weenen verplaatst wordt, in particuliere audiëntie. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Presse" behelst eene circulaire van Mon tenegro met een memorandum, van 20 December jl. gedagteekend. In laatstgemeld document wordt de Porte beschuldigd vau stelselmatige vertraging, van een opzettelijk opruien der Alüanev.en en van dubbelzinnigheid bij de onderhandelingen. De Montenegrijnsche regeering wijt, haar de schuld van den tcgeuwoordige.il acuten vorm van het ge schil, hetwelk Montenegro, door de noodzakclijk- heid om eene het Vorstendom drukkenrie troepen macht onder de wapens te houden, met ondergang bedreigt. Zij eischt hiervoor eene schadevergoe ding van 2 millioen. Zij belooft de met het trac- taat strijdige houding der Porte voorloopig niet als een casus belli te zullen beschouwen, maar verlangt van de mogendheden, ondertekenaren van het verdrag, krachtige hulp. Verder meldt het blad dat de heer Dubsky slechts tot tijdelijke waarneming van het Oostenrijksche gezantschap te Konstantinopel derwaarts vertrekt. In de commissie uit de Hougaarsche dele gatie gaf Hayinerle zaterdag inlichtingen omtrent de aansluiting der spoorwegen met Servië. Servië wilde de Porte en Bulgarije in de onderhande lingen betrekken, doch gaf ten slotte het goed

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2