N'. 6103. Dinsdag 13 Januari. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel*i1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten our plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Rotlerdam, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand .Januari 1880, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo dn jjersonen, geboren in het jaar 1861, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden Doen !e weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voorrniddags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken I, li en III, op Dinsdag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den Hden Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 15den Januari, voor de bewoners van wijk Vil, op Vrijdag den 16den Januari, voor de bewoners van de wyken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 lot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN VOLLENHOVEN, Burgem. J. J. NIERSTRASZ, Secr. Rotterdam, 3 Januari 1880. LEIDEN, 13 Januari. Maandag 26 dezer, 's morgens te 10 uren, zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van joDgens tusschen de 14'/j en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 40,00, f 22.00, 4.70 en 2.05; de laagste f 40,00, 20.00, 4.00 en 2.00. Het op 3 dezer uit Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip der Maatschappij „Neder land" zal, wegens opouthoud te Southampton, eerst 18 dezer te Napels kunnen aankomen. De ver zending vantbrievenmalen met het bedoelde stoom schip, langs den weg van Napels, zal dientengevolge twee dagen later, en derhalve op Donderdag 15 dezer, met'den trein van 7.15's morgeDs uit Am sterdam naar Emmerik geschieden. Donderdag-avond werd te Warmond het concert ten voordeele van den werkeloozen arbei denden stand door de „Harmonie van Warmond" gegeven, opgeluisterd door verscheidene voordrach ten, o. a. van den secretaris der vereeniging den heer W. Reese met eene tragische, van den hoofd onderwijzer den heer C. Lugthatf; door-ernst en uim, en van den deurwaarder den heer C/P. Klikee met eene komische, welke door de uitstekende mimiek bijzonder voldeed. Een welbezette zaal, waaronder "ruim een 40-tal kinderen, met entree kaartjes door personen uit den hoogeren stand bedeeld, was de rechtmatige erkentelijkheid. Door een aantal belangstellenden in heraldiek en geschiedenis is in heO Keizershof te 's-Graven- hage eene vergadering gehouden ter behandeling van een plan om dezen zomer in de residentie eene tentoonstelling te houden1». van voorwer pen betrekking hebbende op ons regeerendiStam- huis en 2°. van voorwerpen op het gebied van heraldiek, genealogie en sphragistiek (zegelkunde). In alle opzichten mag de aandacht gevestigd worden op den prachtigen geïllustreerden catalogus van de Kon. vruebtboomkweekerij „Pomona" te j Arasterdam. In 168 bladzijden geeft de heer Gale- sloot een beschrijving van de schatten, die „Pomona" bezit. Driehonderd appel- en vierhonderd peersoor ten worden met de overige vruchtboomen, met de rozen en heesters, bosch- en sierboomen er duide lijk, flink en nauwkeurig in behandeld, la de iu- leiding geeft hij nog verschillende opmerkingen over allerlei dat men bij het planten in acht moet j nemen en worden eenige vruchtsoorten en de grond, dien zij behoeven, in het algemeen aange- geven. Verschillende afbeeldingen van vruchten en heesters luisteren het sierlijke boekdeel op. Voor een gouden uiterlijk en een prachtigen druk zorg den deuitgeversScheltemaenHolkema te Amsterdam. Den heer Voitus Van Hamme is wederom de directie der Eransche Opera te 's-Hage gegund en wel voor een tijdperk van drie jaren. Zulk een blijk van vertrouwen werd in geruimen tijd niet aan een opera-rlirecteur verleend. Uit goede bron verneemt het Vad., dat eerstdaags aan generaal Van der Heyden van regee- ringswege een eervolle onderscheiding zal worden toegekend. Prinses Hendrik heeft andermaal een be zoek gebracht aan de school van wijlen de Koningin- Moeder te Scheveningen. Met de meeste belang stelling werden door haar de vorderingen der leerlingen nagegaan en de voorraad afgewerkte kleedingstukken, voor armen bestemd, in oogen- schouw genomen. Men meldt uit Den Haag dat het jongste verblijf daar ter stede van den president van het Luxemburgsche Bewind en den secretaris van Staat hoofdzakelijk ten doel had om bij den Groothertog persoonlijk aan te dringen op de benoeming van een stedehouder iu plaats van wijlen Prins Hendrik. De verschillende audiënties moeten daarmede ook in verband staan. Naar men meldt is een reeds vóór eenigen tijd afgesloten contract tusschen de Rotterdamsche Handelsvereeniging en de Nederlandsche Ameri- kaanscheStoomvaartmaatschappij thans geteekend. Nadat de noodige inrichtingen op Eeienoord Koningshaven gereedtfzullen zijn, zullen alle booten van de genoemde/Maatschappij aldaar gelost en geladen worden, terwijl tevens ook hare geheele administratie zal worden overgebracht naar het Noorder-eiland, tot welk doel'aldaar door haar kantoorlokalen zullen worden ,gebouwd. Naar aanleiding van een opstel in „de Gids" door Charles Boissevain, waarin tot eene krachtige ondersteuning van de ^voortzetting der Poolreizen wordt, aangespoord, heeft een ingezetene van Am sterdam, ten einde den derden tocht met de „Willem Barendsz" mogelijk te maken, zich bereid verklaard te geven: 1000, als nog 4 personen ieder dit geven; ƒ500, als nog 9 personen ieder dit geven; /250, als nog 19 personen ieder dit geven; ƒ100, als nog 49-personen ieder dit geven. Wol een bewijs dat, Amstels^koopstad nog wakkere bevorderaars der zeevaart bézit. De minister van marine maakt bekend dat bij de marine kunnen geplaatst worden een achttal tweede schrijvers. Zij, die geneigd mochten zijn naar die betrekking mede te dingen, zenden daartoe vóór den laatsten dezer een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift in aan den directeur en commandant der marine te| Willemsoord. Door den heer J. Verhurgh Jr., te Arnhem overleden, is aan het protestantsch bestedelingen- huis aldaar gelegateerd eene som van ƒ2000, vrij van rechten en kosten. IJsberichten, Spoediger dan men wellicht had durven ver wachten is Dordrecht van hun ijsbanden bevrijd geworden. Zaterdag-nacht is het ijs in de Merwede opgebroken en zag men dit in snellen gang in de rivier afdrijven, daar ook enkele uren te voren de ijsbezetting in het Mallegat was opgeruimd. De vaart naar boven en beneden is dus vrij, of schoon nog eenige verspreide, op elkander ge drongen ijsklompen in het Mallegat dreven. De Oude Maas van af de Mijl en de Krabbe van af 's-Gravendeel naar de Oude Maas waren nog eene vaste op elkander geschoven ijsmassa. De rammonitor „Panter" was de Kil tot's Gravendeel opgestoomd, doch ziende wat de kunst, krachtig geholpen door de natuur, in het Mallegat had verricht, is hij weder kalm kunnen vertrekken. Ook het ijs in de Noord heeft zich in beweging gezet, zoodat men thans zich naar alle kanten weder vrij kan bewegen en stoom- en scheepvaart gisteren zouden worden hervat. Naar het Vad. van goede zijde verneemt, zul len er nog wel ettelijke dagen voorbijgaan, voor dat de spoorwegdienst tusschen Hedel en 's-Boscb kan hervat worden, aangezien met duikers de toe stand van de Diczebrug moet worden onderzocht. Intusschen voorziet de firma Van Gend en Loos met omnibussen in den dienst tusschen Hedel en Den Bosch. De weg tusschen Doesburg en Dieren is in zoo verre weer vrij van water, dat de diligencedienst van Tempelaer, waarmede ook de postpakketten vervoerd worden, Zaterdag-morgen voor het eerst weer op Dieren reden. Uit Kenkum wordt ge meld dat de val van het water in den Rijn voort durend sterk aanhoudt. De Veerweg is over zijn geheele breedte drooggeloopende steenfabrieken zijn van het overtollige water bevrijd. Daar de weg aan de overzijde der rivier naar Randwijk nog gedeeltelijk overliep, bleef het verkeer met de Betuwe voor rij- en voertuigen nog verbroken de overtocht voor passagiers geschiedde met roei- booten. Tot leeraar in de Grieksche en Latijnsche taal en letterkunde aan het gymnasium te Arnhem is benoemd de heer R. E. H. Wolff, thans leeraar aan het gymnasium te Doetinchem. Naar men ons mededeelt herdacht dezer dagen de heer M. Van der Lugt Melsert, gemeente ontvanger en kapitein-commandant der dd. schut terij, ridder der orde van de Eikekroon en van den Nederlandschen Leeuw, versierd met het Metalen Kruis en het officierskruis van 65-jarigen trouwen dienst, te Brielle, zijn 50-jarigen dienst in eerst genoemde betrekking en zijn 63-jarige loopbaan als gemeente-ambtenaar. De heer J. A. De Bergh, die een exemplaar van het 11de nummer zijner „Haagsche Penkrassen" aan Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, had aangeboden, heeft van den prins een eigenhandig vleiend schrijven van dankbe tuiging ontvangen. Bij beschikking van den minister van kolo niën is de heer R. J. C. Van der Meulen,'telegraphist- opzichter bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Venloo. gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van N.-Indië, om te worden benoemd tot telegr.-control, bij de exploitatie der staatsspoorwegen op Java. De luit. ter zee 2de kl. A. G. I. baron Van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1