Maandag 12 Januari. N°. 6104. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE??: Van 16 regel* Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17J. Gemengd Nieuws. Gistermiddag om één uur zakte in Den Haag een vrouw op de Schelpkade, door geeuwhonger bevangen, ineen. De omstanders durf den haar niet te naderen en men gaf haar een stuk brood met een tang aan. Toen zij bijgekomen was, kreeg zij nog eenig brood, worst en aardap pelen mede naar huis voor haar en hare kinderen. In Den Haag is Donderdag-avond bij de opvoering van „Carmen" aan den heer Lhérie een krans met een pakje aangeboden. Dat pakje bevatte ƒ300 in bankpapier met een Fransch briefje, waarin hem verzocht werd die som aan de over stroomden in Noord-Brabant te overhandigen. Dezer dagen, 's avonds om zes uren, wilde vrouw N., aan de Buitenwatersloot te Delft, in de woning harer moeder, de weduwe B., die als baker in dienst was, voor twee kin deren der weduwe, de avond-boterham gereed maken. De niet gesloten voordeur en wijdgeopende binnendeuren maakten haar al dadelijk eenigszins ongerust, en niet ten onrechte, want toen zij licht ontstoken had en in de kelderkast wilde gaan, stond daar voor haar een onbekende, die, hoewel gekleed met lange ruige jas en hoogen hoed, van haar op brutalen toon een kwartje eischte; op haar weigerend antwoord, ontving zij een paar duwen met de vuist van den indringer, en toen zij gillend en bewusteloos nederviel, heeft hij met een blijkbaar scherp mes haar willen aanranden, doch heeft gelukkig wel al haar klee ding op de borsthoogte doorsneden, maar de vrouw niet gewond. Op het misbaar dat zij had gemaakt, waren èn haar man èn andere buren toegesneld, maar was ook de onverlaat door een achterdeur ontvlucht, zonder iets ontvreemd te hebben en zonder dat het is gelukt eenig spoor tot zijne ont dekking te kunnen vinden. Volgens de Rott. Crt. is uit de cellu laire gevangenis te Rotterdam een persoon ont slagen, die daar 500 dagen onschuldig heeft door gebracht. Hij was in 1878 door het hof te Utrecht tot 2 jaar cell. gev.-straf veroordeeld wegens valschheid in geschrifte. Eerst nu moet geconsta teerd zijn, hetgeen bij zijne terechtstelling niet kon geconstateerd worden, dat de bekl. op den dag dat het feit is geschied niet was te Utrecht maar te Hoogeveen. In de caroussel in het feestgebouw te Rotterdam is Donderdag-avond brand ontstaan, doch spoedig gebluscht door eenige bedienden. De schade is niet groot. Op Feienoord is een goederentrein door verkeerden wisselstand op een verkeerd spoor geloopen. De schade bepaalde zich tot eenige ma- teriëele aan een draaischijf en een stuk muur. De conducteur van den trein werd licht gewond. De gebroeders P. en L. v. d. V. te Rot terdam, vleeschhouwers, kregen Donderdag-avond in hunne slachtplaats twist, welke zoo hoog liep dat eerstgenoemde zijn broeder L. een messteek toebracht. De wonde bleek zoo gevaarlijk, dat de geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, het noodig oordeelde den ongelukkige naar het ziekenhuis te laten vervoeren. De dader is gearresteerd. Twee knaapjes van 7 en 8 jaren, kin deren van de wed. B. te Goes, zijn door het ijs gezakt en, hoewel men al het mogelijke deed om hen te redden, verdronken. Onder de gemeente Heerlen zijn vier woningen door brand vernield. Veel graan, stroo, hooi, enz. is mede verbrand. Slechts twee der af gebrande woningen waren verzekerd. De schade wordt op ƒ7000 begroot. De oorzaak is onbekend. Nu het Noordzeekanaal geheel vrij van ijs is, is het ramschip „Guinea" tot nader orde naar het Nieuwediep teruggekeerd. Te Zierikzee is brand ontstaan in een schuur en stalling in de Koehinderstraat. Het ge lukte het vuur tot: het aangetaste perceel te be perken, dat echter geheel afbrandde met den inhoud, waaronder twee omnibussen. Ook zijn twee paarden in de vlammen omgekomen. De voerman te Dokkum, die een slag van een wild paard heeft bekomen, is onder de hevigste pijnen bezweken. Nood leert bidden of wel zoekt list. Van het laatste kunnen de volgende praktijken, te Parijs in beoefening gebracht, ten bewijze strekken. Een besteller nadert een kraam met articles de Paris en deelt met blijkbare ontroe ring aan de eigenares mede, dat haar man in zijn werkplaats te La Villette zijn arm heeft gebroken. In de hevigste ontsteltenis laat, de vrouw haar uitstalling in den steek en begeeft zich in een rijtuig naar de werkplaats, waar zij haar man in blakenden welstand aantreft. Beiden keeren nu ijlings terug en ontdekken dat de gewaande be steller zich met de kostbaarste voorwerpen der kraam uit de voeten heeft gemaakt. Tweede voorbeeldEeu vrouw, die een brief in de baud houdt, spreekt de voorbijgangers om een kleinigheid aan, daar zij geen geld heeft om den brief aan haar zoon, soldaat in garnizoen te Constantine, te frankeeren. Ongelukkig voor haar wendde zij zich tweemaal tot denzelfden persoon, hetgeen hare inhechtenisneming ten gevolge had. Thans bleek het, dat zij in een enkelen morgen ruim 16 franken had ingezameld voor het fran keeren van een brief aan een zoon, dien zij niet bezat. Derde methodeEen reiziger, aan het station Saiut-Lazare te Parijs aangekomen, doet zijn ba gage op een fiacre laden en verwijdert zich een oogenblik om afscheid te nemen van een vriend. Terugkomende, ontdekt hij dat het rijtuig met pak en zak is verdwenen en verneemt van een der omstanders, dat een fatsoenlijk gekleed heer met een knevel in de fiacre was gestapt, aan den koetsier als plaats van bestemming den boule vard Voltaire opgevende. Behalve linnengoed en eenige kostbaarheden bevond zich in een der koffers een som van 2000 franken aan bankpapier. Uit het dorp L u 11 rin gh a usen komt het bericht dat daar een soldaat is teruggekeerd, Wupperfeld genaamd, die in 1870 na den slag bij Spicheren onder de vermisten geteld werd en later, als vermoedelijk gesneuveld, op de lijst der dooden geplaatst en als zoodanig op het gedenk- teeken te Spicheren vermeld werd. Het verhaal luidt dat hij die jaren in Fransche gevangenschap te Algiers heeft doorgebracht. De thans overleden minis ter Von Roon verklaarde indertijd in den rijksdag dat zich qeene Duitschers meer in Fransche ge vangenschap bevonden en die verklaring geschiedde op gezag van officiëele opgaven der Fransche regeering. Een inwoner van Baud, in het Fran sche departement Morbihan, had zijn dochtertje bijwijze van straf in eene schuur opgesloten op een dag, dat hij met zijn gezin naar eene andere plaats ging. De schuur was eenigszins bouwvallig en toen de man tehuis kwam en de deur opende, werd hij bijna omvergeworpen door een wolf, die in allerijl wegvluchtte. Van zijn kind vond hij slechts het verminkte, reeds half verslonden lijkje op den grond liggen. Donderdag-avond te halfnegen wer den te Parijs in de rue Auber drie revolverschoten gelost door een jonge, netgekleede dame op een jonkman, met wien zij in heftige woordenwisseling was geweest. Men schoot toe en voordat de jonge vrouw een vierde schot kon lossen, werd zij door de politie gearresteerd. Het jongmensch had de kogels in de beenen gekregen en werd naar zijne woning gebracht. De schuldige, Marie B., noemt zich „artiste lyrique" en legde geen berouw aan den dag; integendeel, het speet haar dat zij ge stoord was geworden. Bij Compiègne is een borstelfabriek afgebrandde schade wordt op 600,000 fr. ge schat en 100 werklieden zijn er door zonder werk. Er zijn nu in het geheel 14 lijkenuit de Tay opgehaald. Te Weenen is tentoongesteld een groote schilderij, voorstellende den „moord van den Prins van Oranje". Het stuk is geschilderd door prof. W. Liudenschmit en is het eigendom van den keizer van Oostenrijk. Volgens telegram uit Nieuw-York kan omstreeks 12 Januari op de Noord-Britsche, Noordsche en Eranscke kusten harde wind vergezeld van regen verwacht worden. Er werden opnieuw allerlei buiten sporigheden van de mijnwerkers in de steen kolen-districten van de Borinage vermeld. Het schijnt dat eenige raddraaiers daar nog met succes de goedgezinde werklieden van het werk afhielden. Des nachts werden schriftelijke bedreigingen rond gezonden aan de werklieden, die den arbeid willen hervatten. Te Cuesmes zijn een 2000-tal werk stakers voor het huis van het provinciaal bestuur samengekomen en hebben drie vrouwen uit huu midden naar den provincialen gouverneur afge zonden. Deze heeft den troep aangeraden den arbeid te hervatten, die onmiddellijk daarop zonder wan orde uiteen is gegaan. Volgens een later bericht uit Brussel is de toestand in de Borinage-distric- ten weder iets gunstiger. In verscheidene mijnen hebben de meesten der werklieden den arbeid her vat. Men verwachtte nu het einde der geheele werkstaking. Een klokkeluider te Weenen heeft de doodsklok voor zich zeiven geluid. Zicb ter gele genheid van een begrafenis van zijn taak kwijtende, was hij in 't touw, waarmee de klok getrokken wordt, verward geraakt, en vóórdat men tijdig- hulp kon bieden, was de ongelukkige door ver hanging gestorven. De aandeelen van Edisons maatschap pij, die voor 100 dollars waren uitgegeven, staan thans op bijna 4000 dollars, althans zoo wordt aan de „Figaro" uit Nieuw-York getelegrapheerd. In het Russische grensdorp Pa3ch- weuten, zoo wordt door een te Tilsit verschijnend blad gemeld, zijn de zwarte pokken uitgebroken. Dientengevolge heerscht ook in de Duitscbe grens plaatsen groote bezorgdheid. Men hoopte dat de regeering eene afsluiting der grenzen zou gelasten. Voor het oprichten te Parijs van een monument voor den ex-keizerlijken prius is 200,000 fr. bijeengebracht. Haussmann wil een kapel meteen tuin hebben ergens tusschen den „Are del'Étoile" en de „Invalides."

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1