Bij het begin van dit jaar bevonden zich bij de vier hoofdwapens van het Nederlandsche leger 1475 officieren, namelijk: bij het wapen der infanterie: 8 opper-, 64 hoofd-en 802 subalterne; bij dat der cavalerie: 1 opper-, 19 hoofd-en 132 subalterne; bij dat der artillerie: 3 opper-, 37 hoofd- en 304 subalterneen bij dat der genie 1 opper-, 15 hoofd- en 89 subalterne. "Van het betrekkelijk groot aantal onder officieren, geplaatst op den hoofdcursus der infan terie, zijn eenige naar hunne vorige garnizoenen teruggeplaatst, om nogmaals de lessen van den 2de-klasse-cursus te volgen. Te Groningen zijn bij het toelatings-examen voor de universiteit van de 9 candidaten, die zich hadden aangemeld, 7 toegelaten. Op de buitengewone vergadering van aan deelhouders der Amsterdamscbe Kanaalmaatschappij van gisteren vertegenwoordigden de 84 aan wezige stemgerechtigden slechts f 566,300 en de wet eischt dat 1/,0 van het maatschappelijk kapitaal vertegenwoordigd moet zijn om over voor stellen als die aan de orde waren te beslissen, zoodat de vergadering verdaagd werd tot Vrijdag 16 Januari, des voormiddags te 10 uren. Gedurende het afgeloopen jaar werden in de provincie Noord-Holland slechts 4 runderen aangegeven als door de longziekte te zijn aange tast" en wel alleen te Amsterdam. Al die 4 run deren werden, na onteigening voor een bedrag van te zamen 335, afgemaakt. Buitendien werden afgemaakt 60 verdachte runderen, waarvoor eene schadeloosstelling werd uitgekeerd ten bedrage van f 11,520. In het tijdperk van 30 Nov. tot 27 Dec. 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 5 en in Zuid-Holland 4, totaal 9 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken was één rund door die ziekte aangetast. Z. M. heeft W. Ruitinga, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Helder, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Harlingen; aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het leger in N.-Indië A. Hamakers en den maga- zijnm. 2de kl. der art. van het leger in N.-Indië H. E. E. Muller, op hun verzoek, met ingang van 1 Jan. 1880, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioenbe noemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. E. Th. Westerwoudt, lid van de com missie van adm. over de gevangenissen te Amster dam den vice-adm. J. M. I. Brutel de la Rivière eervol ontheven van de betrekking van comman dant der zeemacht en chef van het departement der marine in N.-Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan den schout-bij-nacht J. Van Gogh, een en ander met den datum van overgave en overname van dat bevel. BUITENLAND. Duitschland. In een particulier schrijven uit Koningsbergen wordt, ter wederlegging van alle vroegere tegen spraak, bericht dat thans nabij de westelijke grenzen nog geconcentreerd is eene Russische legersterkte, bestaande uit niet minder dan 339 bataillons infan terie, 176 escadrons cavalerie en 534 stukken veldartillerie. Tevens worden er spoorwegen in wes telijke richting gebouwd, en duurt het wapenen en proviandeeren der grensvestingen onafgebroken voort. Bij het Huis van afgevaardigden is een wetsontwerp ingekomen tot aanvraag van een krediet van 6 millioen mark voor de noodlijden den in Opper-Silezië en tevens 12'/2 millioen voor den aanleg van zijtakken der spoorwegen in die provincie. De minister van financiën schatte het aantal hulpbehoevenden in Silezië op 106,000, voor wie tot het einde dezer maand gezorgd kon worden. De regeering zou door draineeren van den grond, verbetering van het schoolwezen, aan moediging van vlasbouw en stroovlechterijen trach ten den toestand in Silezië duurzaam te verbeteren. GS-root-Britannië. De ministerraad heeft beraadslaagd over den eisch van den Britschen ambassadeur sir H. Layard, dat de ulema Achmed Tewfik niet slechts naar een eiland met een Christenbevolking gezonden, maar dat ook het tegen hem geslagen vonnis op geheven zal worden. De Mahomedaansche geeste lijke autoriteiten ondersteunen het verlangen van den gezant, en men verwacht dan ook dat de Porte zal toegeven. De gevangenneming van den heer Bok, den secretaris, of volgens de „Times" den president van de commissie, die de meeting der Transvaal- sche Boeren te Dornfontein bijeengeroepen had, wordt door de Engelsche bladen besproken. Ze zijn van meening, dat, als men nagaat welke motiën op die meeting zijn aangenomen, die in hechtenisneming niet onnatuurlijk is. Die motiën blijken thans de volgende geweest te zijn1». De vice-president Kruger moet thans als president optreden. 2°. Hij moet, overeenkomstig met de constitutie, den Volksraad bijeenroepen. 3'. Wij zullen ons nooit aan de Britsche regeering onder werpen en protesteeren krachtig tegen al hare proclamatiën. 4°. Wij begeeren alleen onze onaf hankelijkheid en verklaren ons plechtig bereid voor haar ons leven op te offeren en ons bloed te storten. 5°. Wij verlangen onze regeering zoo spoedig mogelijk volgens onze grondwet hersteld te zien. 6°. Daarom wenschen wij dat onze nationale com missie, zoo spoedig mogelijk die stappen doen zal, welke voor het verkrijgen van onze onafhankelijk heid noodig zijn. 7°. Mocht echter de commissie een beteren weg daartoe kennen, dan wenschen wij, dat zij dien zoo spoedig mogelijk aan het oordeel der natie onderwerpe. De akte van beschuldiging tegen Pincoffs en Kerdijk werd heden door ons ontvangen. Het volgende is er aan ontleend. Uit de verklaringen der commissarissen-getuigen blijkt dat de Afrikaansche Handelsvereeniging, welke vroeger als commanditaire vereeniging had. bestaan, in 1869 als eene naamlooze vennootschap met een kapitaal van ƒ2,500,000 is opgericht, waarbij de beide beschuldigden als directeuren zijn opge treden. In Sept. 1871 werd een prioriteitsleening van 2 '/2 millioen gesloten en het kapitaal werd sedert 1 Jan. 1S78 met 31/2 millioen vergroot. In de rapporten, uitgebracht door de heeren deskundigen C. W. Vermeulen, chef-boekhouder van de bijbank der Ned. Bank te Rotterdam, en M. H. Huygens blijkt dat de boeken nooit hebben voldaan aan de eischen eener geregelde adminis tratie; dat de handel in Afrika met geen gunstig gevolg is gedreven; dat de directeuren door val- sche posten de aanzienlijke verliezen in aanzienlijke winstcijfers hebben veranderd, om door het uit- deelen van groote dividenden een groot krediet en aanzienlijke kapitalen te verkrijgendat de be schuldigde Pincoffs in privé allerlei wilde specu- latiëu deed met het geld der Afrikaansche Han delsvereeniging, en dat een wisselruiterij op groote schaal is gedreven. De rapporten en verklaringen der getuigen W. C. Schalkwijk, H. G. Botermans, chef de bureau, en A. J. Tillemans, boekhouder der Afr. Ilandv., stellen in het licht dat de export-goederen naar Afrika gewoonlijk met 100 a 150 pet. werden opgevoerd op order van Pincoffs, en dat in de boeken meermalen posten voorkomen om aan com missarissen den waren staat van zaken te verbergen. In een opsomming van valsche posten, als zoo danig erkend door de getuigen Botermans en Tillemans, toont de deskundige Vermeulen aan dat deze steeds in December werden geboekt en in Januari weder in contra gebracht, alleen met het doel een hoog winstcijfer ter verdeeling op de balans te brengen en hooge dividenden uit te keeren. De getuige Botermans erkent dat Pincoffs met medeweten van Kerdijk order gaf de voornoemde valsche boekingen te verrichten, die door den ge tuige Tillemans werden uitgevoerd. Op 1 Juli 1877 ontvingen deze getuigen een briefje van be schuldigden van den volgenden inhoud: „Waarde Botermans en Tillemans Nu wij aan den vooravond staan van eene groote verandering in den toestand onzer maatschappij, is het ons een behoefte u onzen innigen dank te betui gen voor de vele zorgen en moeielijkheden waaraan gij u, op ons verzoek, vele jaren hebt blootgesteld. Vertrouwen in de toekomst der zaak, de hoop, jaar op jaar teleurgesteld, dat eene gunstige verandering zoude intreden, deden ons besluiten voortdurend groote en zware posten van de schouders der Afr. Hg. af te ne men en die op de onze in rekening over te brengen, en de waarde der aan de kust aanwezige goederen dikwerf bo ven hunne werkelijke waarde aan te nemen, ten einde op die wijze door betrekkelijk goede resultaten, de kans op de toekomst niet weg te werpen. Hoe onaangenaam het u ook moest zijn hebt gij belangeloos, en omdat gij wist dat geen eigenbelang daarbij ons doel was, u er, op ons verlangen, toe geleend die boekingen zooda nig te doen, dat het voorgestelde oogmerk bereikt kon worden. De Hemel geve dat thans een nieuw tijdperk moge aanbrekenwij weten zeer goed dat dit niet op eens zal gaan, maar wij hebben toch de hoop- dat dit nu gaandeweg verminderen zal en dat na verloop van eenige jaren gijl. met gerustheid uwe taak zult kunnen vervullen en gij met ons ontheven zult zijn van de kwellende zorgen, die wij uitsluitend in het belang der zaak alle op ons nemen. Geloof ons als altijd, Uwe u oprecht toegenegen (get.) L. Pincoffs. H. Kerdijk." Hierop gaven getuigen te kennen dat zij de gevraagde décharge wel wat krasser hadden ge- weuscht. Pincoffs antwoordde destijds dat deze al compromeltant genoeg was. Besch. Kerdijk was wel uitsluitend met de commerciëele zaken belast, maar hij wist toch ook van de financiëele af; in commissarissen-vergade ringen besprak hij de cijfers der balansen nog meer in détail dan Pincoffs; er werden twee briefjes betref- -feude valsche boekingen voor de balans van 1874 van hen overgelegd, die hij beweert onder dictee van Pincoffs geschreven te hebben. Ten gevolge der bedrieglijke handelingen en zwendelarijen hebben de beschuldigden niettegen staande de zware verliezen gezamenlijk de volgende aanzienlijke voordeelen genoten (voor commissie van in- en verkoop, tantième als directeur, en dividend van aandeelen): in 186995,503. IS 1870122,570.94 1871139,217.13 1872141,778.41 1873142,969 63 1874135,767.31 187582,552.02 1876123,725.16 1877110,869.85 1878/79 88,691.16 Voorts is uit de instructie door de verklarin gen der mrs. Driebeek en Trostorff', curators in het faillissement der firma Kerdijk Pincoffs, ge bleken dat door die firma in den laatsten tijd geen eigenlijk gezegde handel werd gedreven, maar dat ze voornamelijk bleef bestaan om de rekening van fictieve credit- en debet-posten uit de Afr. Handelsv. te dekkendat ze een groote specu latie in Peruanen heeft gedaan en een wisselruiterij op groote schaal voerde. De heer K. Enthoven Lz. werd in de boeken be last met f 100,000, die besch. Kerdijk voor privé-gebruik uit de kas nam, maar besch. ka» te dier zake niet worden vervolgd door de voor waarde waarop zijn uitlevering door de Belgische regeering is toegestaan. Aan valsche posten, zelfs ten name van firma's die toen niet meer bestonden, is ook geen gebrek. Pincoffs en Kerdijk worden alzoo beschuldigd 1". van valschheid in geschriften van koophandel, 54maal gepleegd door verzinning van verbinte nissen en bevrijdingen, door in de journalen der naamlooze vennootschap, waarvan zij directeuren waren, bedrieglijk valsche posten op te nemen, alsmede 54maal desbewust gebruik te hebben gemaakt van die valsche boekingen door de balan sen over de jaren 18701877 op te maken, deze aan de commissarissen ter goedkeuring voor te leggen en te doen inschrijven in het daartoe bestemd register of balansboek met de volgende pos ten als winstcijfec: in 1870f 227.333.33 1871280,758.63 1872278,846.75 1873278,846.00 1874201,923.05 1875144,234.62 1876. 221,154.83 1877182,692.34 en van die valsche balansen, desbewust, gebruik te hebben gemaakt, door de niet verkregen divi denden en tantièmes uit te keeren en zeiven in ontvangst te nemen; 2". van bedrieglijke bank-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2