Zaterdag ÏO Januari. N°. 6103. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN Vin 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. 6TADS-BERICHTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Overwegende dat het hem nit de verklaring van den heer Br. J- D. Kist, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: twee dekens, twee kussens, een stroomatras, toebeboorendeaan Hendrik Joh. Jillissen, wonende te Leiden, door roodvonk zijn besmet en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n«. 134); Besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kcnni3 worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Januari 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 9 Januari. Het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisteravond eene ver gadering, waarin door den secretaris, ds. A. M. L. Rümke, namens het bestuur het gewone jaar verslag werd uitgebracht. Dit verslag zal worden gedrukt en den leden toegezonden. De com missie tot nazien der rekeningen van den penning meester en van de verschillende inrichtingen van het departement bracht bij monde van dr. J. Cam- pert rapport uit en adviseerde tot goedkeuring der rekeningen, met dankzegging vooral aan den pen ningmeester, den heer P. Van der Yelden Erdbrink, voor zijn nauwgezet en uitstekend beheer. Ten slotte werd nog mededeeling gedaan van het volks petitionnement tot wering van het misbruik van sterken drank, waaraan ook het Leidsche depar tement zal deelnemen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvoor de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den lOden Januari a. s., des ochtends te vijf uren. Men schrijft onsBoven veler verwachting zijn de wintergranen door de strenge vorst ge spaard gebleven. Ze komen heel 'goed voor den dag. Het koolzaad schijnt geheel dood, maar dat kan somtijds heel wat lijden voor de groeikracht ge weken is. Onderscheiden landbouwers hebben last, dat de koeien ontijdig kalven en doode kalveren ter wereld brengen. Misschien heeft het voeder, dat in geen drogen toestand geborgen werd, daar schuld aan. De te Amsterdam verbrande suikerfabriek ■was verzekerd voor f 1,257,000, nl.het gedeelte- Berlijn voor f 480,000 (gebouw en machinerieën) en f 487,000 (suiker), en het gedeelte-Hannover voor f 140,000 (gebouw en machinerieën) en f 100,000 (suiker), alsmede f 50,000 in het raff.- contre. Er zijn gisteren na beurstijd zeven assura deurs benoemd om de zaak met de firma Beuker Hulshoff in orde te brengen. De stoommeelfabriek van Koechlin C°. te Voorburg was aan de Amsterdamsche beurs ver zekerd voor f 337,000. Van particuliere zijde wordt uit Den Haag aan de Stichtsche Crt. gemeld dat daar vrij alge meen het gerucht verspreid is, dat de Koningin zich in gezegende omstandigheden bevindt. Dit zou de reden zijn waarom HH. MM. van het plan hebben afgezien, om naar Arolsen te ver trekken, ten einde den verjaardag van HDs. huwelijk in den familiekring aldaar te vieren. De te Rotterdam bestaande commissie ten behoeve van noodlijdenden door watersnood heeft besloten met het oog op de mime kas, sedert de jongste overstroomingen onder haar aanwezig, voor- loopig althans van het publiek geen nieuwe bij dragen te verzoeken. Door de te Dordrecht be staande watersnood-commissie is eene som van f 500 ter beschikking gesteld van den commis saris des konings in Noord-Brabant. De Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij heeft zich bereid verklaard de goederen, tot een wel dadig doel bestemd voor de noodlijdenden der door watersnood geteisterde districten, vrachtvrij te ver voeren van station tot station. Van het doel en de bestemming dier goederen zal moeten blijken door de onderteekening op het adres van een lid eener commissie van onderstand of van eene gevestigde autoriteit, terwijl men zich tot het verkrijgen van nadere inlichtingen vrachtvrij aan den algemeenen goederen-agent der Maatschappij te Utrecht zal behooren te wenden. Ook de Hollandsche Spoorweg-maatschappij heeft vrijdom van vervoer toegestaan voor de voorwer pen, levensmiddelen enz., wanneer die door autori teiten of bijzondere ondernemingen worden afge- zouden. Het vervoer heeft plaats tot Rotterdam en verder per Staatsspoorweg. Evenzoo worden door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen van gelijk doel alle goederen kosteloos vervoerd. Van het „IJsnommer van Eigen Haard" zal een afzonderlijke uitgaaf verschijnen ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood in Noord- Brabant en Gelderland. Dit blad, ongeveer '24 blad zijden groot kwarto formaat, zal rijk geïllustreerd zijn met platen van Ch. Rochussen, P. A. Schipperus, G. H. Breitner e. a., portretten van beroemde schaatsenrijders, afbeeldingen van sleden enz. enz., en voorts bevatten bijdragen van onderscheidene onzer meest gevierde schrijvers, o. a. Nicolaas Beets, J. J. L. Ten Kate, J. J. Cremer, C. Honigh, W. P. VVolters, J°. De Vries, D. Van der Keilen Jr., Waling Dijkstra en anderen. Het Nederl. Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen heeft bij adres aan den minister van justitie hare instemming betuigd met de vele en gewichtige verbeteringen, die in het ontworpen Wetboek van Strafrecht worden aan getroffen, en tevens eenige wijzigingen voorgesteld en toegelicht. De bedenkingen handelen natuurlijk alle over het stelsel van gevangenisstraf. Het be stuur keurt af: 1°. het behoud der levenslange gevangenisstraf, welke voor verschillende leeftijden een verschillende zwaarte heeft, verlenging van straf wegens nieuwe vergrijpen uitsluit en aan de zedelijke verbetering den sterksten prikkel ont neemt; 2°. de beperking der opsluiting in afzon dering tot 3 jaren; 3°. het verbod van afzonder lijke opsluiting bij personen beneden 16 jaar; 4'. het voorschrift dat niemand tot bijwoning der godsdienstoefening kan worden genoodzaakt; 5°. de voorwaardelijke invrijheidstelling; 6°. de be paling dat de hechtenis voor drie dagen of minder in afzondering wordt ondergaan, maar ook bij langeren duur als de veroordeelde het verlangt en de „omstandigheden het toelaten". Dit laatste ont siert een wetboek; is het noodig, dan moeten de gebouwen er zijn. Door wijlen den heer Meyer Salomon Abra- hamson, overleden te Amersfoort, is een legaat van f 3000 vermaakt aan het Israëlietisch Portu- geesch Oudemannenhuis te Amsterdam. De heeren baron De Blochansen en E. Rnp- pert, president en secretaris van het Luxemburgsche staatsbewind, zijn na verschillende audiënties weder van de residentie naar Luxemburg teruggekeerd. Door het overlijden van jhr. G. E. E. X. M. Kerens de Wijlre zal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Maastricht plaats hebben Dinsdag 3 en de her stemming zoo noodig op Dinsdag 17 Eebruari a. s. Het stoomschip „Maas" arriveerde gisteren van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft met ingang van 16 Jan. be noemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Alkmaar mr. E. M. Vonk, thans tijde lijk leeraar aan die schooltot ontvanger der registratie en domeinen: te Schagen, F. Gordon, thans in dezelfde betrekking te Beetsterzwaagte Helmond, G. E. Breunissen Troost, thans in de zelfde betrekking te Heerlenden heer H. J. Van Rhijn, arts, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaarstandplaats Andijk, J. Van Bommel, cand.-not., thans burgem. der gemeente Broek op Langendijk en Zuidscharwoudestandpl. de Rijp, P. J- Lau, cand.-not. aldaar; aan W. B. G. Molkeuboer en J. Striening, leeraren in het handteekenen, respectievelijk aan de hoogere bur gerscholen te Leeuwarden en te Deventer, opge dragen het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van een verslag aangaande de methode van liet teeken-onderwijs in België; I. Dufour, controleur der dir. bel., invoerr. en acc. te Dordrecht, benoemd tot prov. inspect, derzelfde middelen te Maastricht; D. Wiükler, outv. der dir. bel., invoerr. en ace. te Delfzijl, benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te, Wil- dervank; G. W. F. G. Callenfels, ontv. der dir. bel. en acc. te Katwijk c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te IJselstein c. a.G. J. A. Van Maanen, gewezen postbode te Roosendaal, Gelderland, een pensioen verleend ten bedrage van f 68 'sjaars. Gemengd Nieuws. „De plantentuin te Gent heeft zijn schoone Victoria Regia verloren", leest men in een der bladen. De Victoria Regia is eene éénjarige plant, die tegen den winter sterft en slechts in hare zaden voortleeft. Als het waar is, dat zij te Gent op 't laatst van November nog eene bloem gaf, dan behoeft men niet te klagen. Te Gent, de stad van tuinbouw bij uitnemendheid, zal men ook wel beter weten. Omstreeks tien uren is hedenmorgen in het Noordeinde een lantaarnpaal stuk gereden, doordien een der twee voertuigen, elkander aldaar wil lende passeeren, met kracht daartegen aankwam. Ongelukken hadden er niet bij plaats. Te kwart voor éénen is een schoorsteenbrandje ontstaan ia de Muskadelsteeg, doch werd door middel van kardoezen gebluscht. Gisteravond is een persoon, R. genaamd, wonende op de Binnenvestgracht en in beschonken toestand verkeerende, buiten de voor malige Koepoort uit een sloot gehaald. Toen men hem op het droge had, bespeurde men dat hij meer dood dan levend was. Vandaar dat men toen een tweewieligen wagen haalde, waarop hij werd ge legd en vervolgens naar zijne woning vervoerd. Hij verkeerde gisteravond in levensgevaar, doch heden was zijn toestand eenigszins beter. Te Rotterdam zal een nieuwe Visch- markt worden gebouwd. Van het te Brouwershaven in brand geweest zijnde schip „Northumbria" zijn reeds 180 vaten palmolie afgehaald. Men hoopte dege- heele lading te redden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1