het hoofd bekomen te hebben, gered, evenals de in het gareel tegen het ijs spartelende viervoeter. Het wagentje kwam eindelijk ook op het droge. Zondag-morgen is van den van Utrecht naar Rotterdam stoomenden trein even na het verlaten van het Rijnspoorstation aldaar een wagen aan den Leidschen overweg uit de rails geraakt en omgevallen. Een heer, die zich daarin bevond, is er met den schrik afgekomen. De wagen was spoedig opgeruimd, zoodat dit ongeval geen vertraging in den loop der treinen heeft veroorzaakt. Zondag-avond heeft in den sigaren winkel van J. G. Farber in de Comelissteeg te Haarlem eene vrij hevige gasontploffing plaats ge had op het oogenblik dat de bewoner het licht wilde ontsteken. Een geheel raam werd verbrijzeld op straat geworpen; de man zelf is, behalve een paar brandwonden aan het hoofd, met den schrik vrij gekomen. Een verschrikkelijk ongeval verwekte Zaterdag-avond algemeeue ontzetting .in de ge meente Kralingen. Mevrouw M., moeder van twee kinderen, had het ongeluk, dat door het omvallen eener brandende petroleumlamp hare kleederen vlam vatten. In haar angst vloog zij van de bovenkamer, waarop zij zich bevond, de trap af naar beneden en het huis uit. Op straat gekomen, greep een voorbijganger haar aan en sprong met haar in de sloot. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen met de meeste zorg werd de ongeluk kige vrouw verpleegd, maar de wonden zijn zóó hevig, dat het behoud van haar leven als aan een zijden draad hangt en zij intusschen de verschrik kelijkste pijnen uitstaat. Ten einde haar de meest zorgvuldige verpleging te verschaffen is zij naar het Ziekenhuis vervoerd. Ziedaar weder een van die rampen, waarvoor zoo dikwijls wordt gewaar schuwd en die nog zoo menigmalen voorkomen. Er is bijna geen kwaadaardiger goed dan petro leum, en toch wordt er nog zoo vaak onvoorzichtig mee omgegaan. Staande lampen zijn vooral gevaar lijk in gezinnen met kinderen. Een enkele stoot tegen de tafel doet den brandenden inhoud uit storten, waarvau de gevolgen niet zijn te overzien. In huiskamers althans neme men steeds hanglam pen het aauvullen van brandende lampen, het gieten van petroleum in kachels en vuren, die niet willen opbranden, zijn dagelijks voorkomende feiten de straal raakt in brand en de vlam deelt zich mede aan den persoon, die de petroleum ingiet. Men kan niet voorzichtig genoeg wezen, en spie gele zich toch aan anderen. En is eenmaal het onheil geschied, dat men dan althans trachte zijne bedaardheid te bewaren, ten einde de beste mid delen tot redding aan te wenden. Staan de klee deren in brandloop vooral niet hard weg, maar wikkel u in een kleed, karpet of dekenkruip desnoods in bed en haal het dek over u heen in de meeste gevallen zal de vlam terstond ge- bluscht en gij gered wezen. Zij, die ter hulp snel len, kunnen niet beter doen dan dezelfde midde len aanwenden. Yan het koloniaal werfdepot te Har derwijk zijn in het afgeloopen jaar naar Indië ver trokken 1764) militairen, te weten: 861 Neder landers, 533 Duitschers, 178 Belgen, 121 Zwit sers, 4)2 Luxemburgers, 11 Oostenrijkers, 6 Denen, 6 Franschen, 5 Italianen, 1 Zweed. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn de feiten, terzake waarvan tegen A. Then Bergh rechtsingang is verleend, die waarvan in het ver slag der commissie van onderzoek over de be ruchte geschiedenis der Peruanen tvordt melding gemaakt. Verder verneemt men dat de instructie der zaak voor den rechter-cowmissaris te Rot terdam zal gevoerd worden, en bij gebleken con- nexiteit, zoo noodig, ook met de andere strafzaken, die er uit mochten voortvloeien, bij de zaak-Pin- cofl's gevoegd en voor den hoogen raad gebracht zal worden. Alweder is 'snachts te Sloten eene vreeselijke slachting onder de schapen gehouden. Thans is het vermoeden zekerheid geworden, dat de roofdieren honden zijn. Ditmaal waren er twee, waarvan één door den landbouwer J. Blauwhof is doodgeschoten, terwijl de andere in de richting naar Amsterdam is ontkomen. Meer dan 60 schapen werden bij verschillende landbouwers aan den Uit weg en Haarlemmerweg verscheurd of dood in het V'aler gevonden. Te Stokholm is de gravin Fersen, de kleindochter van graaf Fersen, die als koetsier verkleed, het rijtuig van Lodewijk XVI en Marie Antoinette bij hun vlucht naar Varennes geleidde, in hare kamer verbrand. Hare kleeren vatten vlam en toen de bedienden kwamen toesnellen, was het te laat. BUITENLAND. Frankrijk. De bureaux van de linkerzijde in den senaat hebben in hunne bijeenkomst gunstige gevoelens jegens het miuisterie aan den dag gelegd. Spanje. De teraardebestelling van hel stoffelijk overschot van den heer Ayala, voorzitter der Kamer van afgevaardigden, werd door vele belangstellenden en ook door het geheele corps diplomatique bij gewoond. Waarschijnlijk zal de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken den heer Ayala als voorzitter der Kamer vervangen. De heer Canovas del Castillo zou dan minister van binnenlandsche zaken worden, met behoud evenwel van het voor zitterschap van den Raad. De minister van binnenlandsche zaken heeft 4 0,000 peseta's gezonden aan de noodlijdenden op de Canarische eilanden. Grroot-iBi-itaiixiië. In een onderhoud van den agent van Reuters Of fice met Gordon-pacha heeft laatstgenoemde ver klaard dat Abyssinië door verborgen en openbare vijanden is omringd en derhalve geen aanval tegen Egypte kan wagen. Indien de khedive aan de ontevreden stammen wapenen verschafte, zouden die stammen koning Jan omverwerpen en zijn tweeden zoon, Theodorus Jan, ten troon verheffen. Gordon-pacha bracht grooten lof aan Tewfik. Hij gaf ten slotte kennis van zijn voornemen, om spoedig en voorgoed Egypte te verlaten. Uit Kaapstad verneemt men nog dat de Boeren van plan zijn den Volksraad tegen den lOden April bijeen te roepen. De meeting van 10 December werd door 2000 personen bijgewoond een reeks van besluiten werd genomen, ten einde de onafhankelijkheid van de Transvaal desnoods met de wapenen te verkrijgen. Tui-liïje. De heer Conduriotis heeft aan Savas-pacha schriftelijk verzocht den dag van de aanstaande zitting der Turksch-Grieksche commissie voor de grensregeling vast te stellen. Indien de commissie niet spoedig weder bijeenkomt, zal hij aan de regeering te Athene verzoeken, de onderhandelin gen te sluiten. Uit Philippopel wordt geseind: De Wetge vende Vergadering alhier heeft het voorstel goed gekeurd, om een som van 65,000 Turksche pon den te bestemmen voor het uitdeelen van zaaizaad en het verleenen van andere hulp aan de verschil lende gemeenten. Zij heeft verder nog 30,000 pond bestemd voor de vluchtelingen en noodlijdenden. "Vereenigcle Staten. In het rapport over 1879 van de ijzer- en staal- veieeniging te Philadelphia wordt melding gemaakt van eene vermeerdering van 500,000 ton op de productie van 1878. De invoer van ijzer en staal was bijzonder aanzienlijk, en die van ijzererts vijf maal grooter dan in 1878. Vijftigduizend ton staal zijn verleden jaar in het buitenland gekocht, maar nog niet geleverd. Dienvolgens hebben de Ameri- kaansche fabrikanten nog niet alle orders kunnen uitvoeren en waren zij genoodzaakt vele er van tot het volgende jaar uit te stellen. De invoer van ijzererts voor 1880 wordt op 500,000 ton ge schat. De Amerikaansche productie zal die van 1879 te boven gaan. Marseille, 3 Januari 1880. Het is niet alleen in Holland dat in de dagen van sneeuw en ijs de spoortreinen te laat aan komen. De trein van Brussel 1.20 n. m. kwam den 30sten December van verleden jaar anderhalf uur te laat in Parijs. Ieder weet hoe zorgvuldig in die wereldstad de tolambtenaren de koffers onder zoeken. Hij die 60 of 70 sigaren meebrengt, moet soms al naar gelang der omstandigheden ettelijke franken aan den Franschen fiscus afstaan, om een goeden indruk te krijgen van hetgeen hem de Parijsche gastvrijheid zal kosten. Een kamer op de derde verdieping van het Hotel Continental b. v. veertien franken daags, maar het uitzicht zou, bij helder weer, verrukkelijk geweest zijn. De Rivoli- straat, de tuin der Tuilerieën, de Concordia-plaats, de Are du Triomphe, de toren van het Trocadero, de Seine, de koepels van het Hotel des Invalides, het paleis van het Wetgevend Lichaam en links, over de Louvre, de ontelbare torens en koepels en spitsen van het oudere Parijs, die iedereen zoo gaarne weerziet. Langs alle straten en boulevards lag de sneeuw als tot dijken van anderhal ven meter opgestapeld en daar de dooi (kort te voren ingevallen) aanhield, lag over de bereden en begane oppervlakte van Parijs een als gesmolten lijm glimmende laag mod der, die blijkbaar velen binnensdeurs hield, die er anders, ook zonder drang van zaken of belangen, gaarne uilgaan. Parijs zag er morsig en zwaar moedig uit; het was om er medelijden door te krijgen, zooals men dat heeft met een mpoi, mollig, lachend kind, dat een lipje trekt als men 't niet liefkoost. De laatste dag van 't jaar met zijn buiten gewone drukte bracht, door bemiddeling van dui zenden en duizenden schoenzolen, ijverig door de voeten, van voortjagende menschen bewogen, de slijk van alle wijken der stad bij en door elkander. Was het alles zoo gewichtig wat die menschen te doen hadden? Gelukkig dat de schoorsteen veger even als een minister zijn werkkring van 't hoogste belang acht, wat zou anders de wereld vervelend zijn. De Nieuwjaarsdag, dat zou een dag zijn bij uitnemendheid om Parijs te zien. Maar ook hier deden de dooi, de regen, de modder, hun invloed ge voelen. Wel plasten en ploeterden vaders en moe ders, kinderen, oomes en tantes, kleine beambten en bedienden van allerlei soort over de vette voet paden en door dikke lagen straatmoes; wel zag men allerlei ontmoetingen van vrienden en bloed verwanten, die, ofschoon vriendelijk en hartelijk elkaar gelukwenschende, toch voortijlden, hier en daar bukkende om de zakjes en pakjes bonbons en andere kleine geschenken uit den modder op te rapen, als die hun per ongeluk ontgliptenwel lag op veler gelaat een uitdrukking van ingeno menheid met hetgeen zij beleefdenvooral de kin deren leverden een heerlijken aanblik door de vreugd die ze ondervonden; maar het geheel liet te wenschen over. Over slijk en modder stapte men vlug genoeg heen, dat was meer een zaak voor de schoenen, maar die regenschermen tegen een ellendigen, vervelenden motregen! Geen enkele zonnestraal! Onder het laatste keizerrijk werd het den bedelaars van Parijs vergund op Nieuwjaars dag hunne ellende ten toon te stellen. De Repu bliek, uit menschlievendheid of uit nalatigheid, trekt die vergunning niet in, en de wezenlijke of nagemaakte ongelukken waren in het oneindige afgewisseld op iederen pas van den wandelaar uitgestald. Het droevigst van allen om aan te zien zijn die bleeke, magere vrouwen, met kleine kinderen aan haar verflenschten boezem. Het grappigst was een optocht van vertegen woordigers naar het Elysèe om den President dei- Republiek het compliment van den dag te gaan brengen. De Parijzenaars, minnaars van pracht en praal en fraaie vertooning, krulden minachtend hun lip bij het zien van die huurkoetsjes, ieder een of twee, soms drie representanten bevattende, som migen zelfs zonder witte das. Al die vigilantes, naar gelang de knol die er voorstond vlug of slecht ter been was, achter elkaar haspelende, omgeven door krijgsvolk te paard, dat met geen mogelijk heid een gesloten reeks van dien haveloozen rijtoer kon maken. „G'est bien la République" hoorde ik in mijn buurt zeggen. Nu, als dat haar ergste zonde was, kon zij, door het afschaffen van die noodelooze plechtigheid, op Nieuwjaarsdag althans respectabel schijnen. Het blaadje „Le petit Journal" zegt met den grootsten ernst: „Depuis plusieurs années il n'y a plus de discours prononcés par le nonce du pape au nom des ambassadeurs, et par le président de la République au nom de la France. Tout se borne a un échange de politesses." Het blaadje schrijft aan de regeering den emstigen wil toe, om niets te doen wat den vrede zou kunnen verstoren. Men ziet alzoo dat de illusiën de wereld nog*, niet uit zijn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2