Woensdag 7 Januari. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- N°. 6100. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasdenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 2de kwartaal, dienst 1879/80, bij het College van zetters, in een der vertrekken van het Eaadhnis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks van één tot drie uren, van 7 tot en met 10 Januari eerstkomende. Leiden, De Wethouder voornoemd. 6 Januari 1880. Mr. P. C. LIBRICHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeioopeu jaar 1879 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóól" uit'. Januari e. k.ter gemeente-secretarie (afdeeling finan ciën) in te leveren. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bnrgemeester. 6 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der verorlenÏDg, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de Honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks véér of op den 31sten Janoari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevnld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijviogsbiljetten voor het dienstjaar 1880 kosteloos ten kantore van den ont vanger verkrijgbaar zjjn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 6 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Januari. Naar wij met zekerheid vernemen is door de heeren Crans Co. te 's-Gravenhage concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Leiden naar Katwijk, voor- loopig gedurende den tijd van 25 jaar. De lijn zal worden aangelegd van de Beestenmarkt alhier tot aan het gemeenschappelijk spoorwegstation en verder over den straatweg naar Oegstgeest tot het kanaal; vandaar linksom over Rijnsburg door Katwijk-binnen naar Katwijk aan Zee tot zoo nabij mogelijk het strand. De dienst wordt zoowel voor personen- als goederenvervoer ingericht; terwijl de rijtuigen en bet overige materiaal als van den stoomtram Den Haag-Soheveningen zullen zijn. In den winter zullen dagelijks 10 ritten heen en weer, dus 20, en in den zomer 15 dubbele ritten, dus 30, worden afgelegd, terwijl de extra-diensten worden geregeld naar de omstandigheden dit vorderen. De duur van een rit, van de stad tot het strand of omgekeerd, zal, overeenkomstig het bepaalde bij de wet, hoogstens 45 minuten zijn. In verbaud met het gezamenlijk zielental van de verschillende aan de lijn gelegen gemeenten zullen worden aangeschaft vijf machines, vier dub bele rijtuigen voor 48, vier enkele voor 28 en vier open rijtuigen voor 40 personen, alsmede tien gesloten goederenwagens. Het benoodigde kapitaal wordt op 200,000 berekend. Yan de gemeenten Leiden en Katwijk elk wordt een rentegarantie voor '/3 van dit kapitaal ge vraagd, terwijl voor het andere 1 /3 door Oegstgeest en Rijnsburg samen zou worden gegarandeerd. Men acht het echter zoo goed als zeker, en hierop mag wel bijzonder worden gelet, dat de onderneming de beste resultaten zal opleveren en méér dan 4'/2 pet. zal afwerpen, zoodat de garantie niet meer dan een zekerheid tegenover de deelnemers is. Toen de spoorweg LeidenWoerden nog in zijne wording was, werd van verschillende zijden op het gewenschte gewezen om die lijn ook tot Katwijk te doen doorloopen. Dit is niet geschied. De mogelijkheid bestaat nu dat er toch een ver binding met stoom, en nu zelfs met meer gemeen ten dan toen, zal plaats hebben. De roordeelen van zulk een verbinding zijn reeds vroeger in het breede in het licht gesteld. Ook zal men met dit vervoermiddel niet genoodzaakt zijn soms een klein uur voor een spoorwegbrug te blijven liggen of wanneer vader Rijn in zijn winterboei bekneld is, den dienst te staken. Voor Leiden vooral is deze nadere gemeenschap met de dorpen van groot gewicht, daar bier bijna alles, wat ze tot levens onderhoud noodig hebben, wordt gekocht. Het is alzoo te hopen dat ds concessie-aan vrage zoo spoedig mogelijk worde behandeld, op dat de lijn dan nog vóór of ten minste met den zomer in exploitatie kunne komen. Door de Leidsche Tramwav-maatschappij zijn gedurende het afgeloopen jaar, nl. van den dag der opening 22 November tot 31 December, op de beide lijnen vervoerd 39,620 personen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zaid-Holland zijn de in de begrooting van de gemeente Woerden voor 18S0 voorkomende „sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur" en de on voorziene uitgaaf respectievelijk verminderd met 985 en f '1000, te zamen f 1985, ten einde deze som gedeeltelijk te doen strekken tot dekking eener uitgaaf van f 2100, door hnn college op de begrooting gebracht wegens kosten van het maken en voortdurend onderhouden van een gemeen schappelijk jaagpad langs den Rijn tusschen Utrecht en Leiden. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft f 1000 geschonken aan de Haagsche commissie voor tijdelijke werkverschaffing. Prins Prederik heeft aan de commissie tot onder steuning der behoeftigen te Prinsenhage gedurende dezen winter eene bijdrage van f 160 doen toe komen. De heer en mevrouw Bisschop uit den Haag zijn op uitnoodiging van den groothertog van Saksen-Weimar naar Weimar vertrokken, om aldaar eenigen tijd te vertoeven. Ook te Rijnsaterwoude heeft de gewone nieuwjaars-uitdeeling plaats gehad. Deze uitdeeling heeft hoegenaamd geen kerkelijk karakter en om vat de gemeente met den zoogenaamden Woud- schendijk, behoorende onder Woubrugge, doch onmiddellijk bij de gemeente Rijnsaterwoude lig gende, welker bevolking met die van dien dijk niet meer dan 650 personen zal bedragen. Aan 89 huisgezinnen, samen 307 personen tellende, wer den uitgedeeld 158 brooden (wittebrood), 316 liter bruineboonen, 79 kilo rijst en 79 kilo ge rookt spek. De uitdeeling heeft plaats ter ver vanging van het zoogenaamd nieuwjaarwenschen of liever bedelen. In het vorig jaar liep de uit deeling over 279 personen. Het examen voor de betrekking van commies verificateur zal worden gehouden te 's-Gravenhage en den 26sten Januari a. s. een aanvang nemen. De commissie is samengesteld als volgt: ais lid en voorzitter de heer C. Oorthuys, hoofdinspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bij het departement van financiën, en als leden de heerenJ. B. Story van Blokland, controleur der invoerrechten en accijnzen te AmsterdamW. H. Houwing, controleur der directe belastingen enz. te Harlingen, W. P. J. Passtoors, controleur derzelfde middelen te Maastricht. Na eene kortstondige ziekte is gisteren jhr. Kerens de Wijlré, lid van de Tweede Kamer, te Maastricht overleden.. Naar men verneemt heeft mr. M. V. Nijst voor zijne benoeming als raadsheer in het gerechts hof te 's-Hertogenbosch bedankt. Het getal der openbare burgerscholen van de 1ste klasse te Amsterdam zal spoedig weder met een tweetal vermeerderd worden en van 12 op 14 worden gebracht. Een dier scholen is voor jongens, de andere voor meisjes bestemd. Naar men uit Den Bosch verzekert, bestaat bij de regeering het voornemen om eene afdoende verbetering te brengen in den waterafvoer in het noordoostelijk deel der provincie Noord-Brabant, en is het grootsche plan ontworpen om de Oude Maas te heropenen, deze van Hedikhuizen af in verbinding te brengen met de rivier de Maas en alzoo geschikt te maken tot afvoer van het water naar de Amer. Het werk wordt, naar men meent te weten, begroot op f 9,000,000. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Napels aangekomen en beeft denzelfden dag de reis voortgezet. Gemengd Nieuws. De brand van het tusschen Noordwijk en Zandvoort gestrande, met petroleum geladen En- gelscheschip „St.-Nicolaas" was uren in den omtrek, zelfs te Katwijk en ook te Rijnsburg, zichtbaar. Hij heeft ruim achttien uren geduurd en leverde vooral in den avond een prachtig schouwspel op. Zondag, 's morgens tusschen zes en zeven uren, heeft de opkomende vloed er een einde aan gemaakt en weldra dreven honderden petroleumvaten aan het strand; men schat het aantal op ongeveer 2000, waarvan het grootste gedeelte vol schijnt te zijn. Aan overblijfselen van het vaartuig komt niet veel meer dan houtskool aan het strand. Het laatste nommer van den Neder- landschen Spectator bevat een „Nieuwjaarsprent voor 1880", waarin de voornaamste gebeurtenissen van 't afgeloopen jaar worden voorgesteld. De hoofd groep is gevormd door een triomfwagen, waarin, de Koning en de Koningin zijn gezetendie wagen, door leeuwen voortgetrokken, welke aan een keten van rozen door de Nederlandsche maagd worden geleid wordt gevolgd door een stoet, waarin „Insulinde" vooropgaat; daarna volgen de heeren Fransen van de Putte en Cremers, als voorhoede van hel nieuwe ministerie, waarvan een der leden met twee aangezichten wordt voorgesteld. De stoet wordt door een der bewerkers van het Neder landsche Woordenboek, verheugd over het rijkssub sidie van f 3000, besloten. Op den achtergrond viert de kunst feest over de opvoering van „Piomeo en Julia" en marcheeren een grenadier en jager vroolijk met de feestbanier van het 50-jarig jubilé van het keurcorps mee. Treurig daarentegen is de blik der twee „oude figuren", die de „rijks-adviseurs" in den doofpot stoppentreurig ook de groep, die ter linkerzijde van den triomfwagen gaat met een diepzinnigeMercurius-vertooningop den achtergrond. Die groep stelt het afgetreden Kabinet voor; de heeren Kappeyne en Tak gaan vóórop om de grondwets herziening en kanalenwet te begraventreurende vrouwen dragen de urnen aan om de assche te bewaren. Het onderschrift van de prent luidt: „Negen en zeventig! Vol van verrassingen, leede en lieve; Berg in 't verleden uw „leed"; tachtig vervulle uw „lief". Gistermiddag te twaalf uren liep het paard, gespannen voor een bestelwagen van de ijsfabriek te 's-Hage, uit het Maliestraatje met volle vaart bij de brug over den nieuwen Uitleg in het water. De koetsier stortte van zijn zetel mede te water, doch werd, na een verwonding aan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1