■van het 1ste reg.bij den rijkstelegraaf benoemd, tot onderdirecteur A. Pot, thans telegr. 1ste kl. tot telegr. 1ste kl.G. H. Peerboom, C. C. C. Richten, W. A. Poeschmann, D. H. W. Laeyen- decker, J. Zittersteyn, J. J. Bierlee en D. P. Rinders, allen thans telegr. 2de kl.tot telegr. 2de kl.J. "W. Stevens en A. F. J. Kleyn, beiden thans telegr. 3de klasse; J. Buisman, thans leerling-telegr.J. M. Van der Poel, thans telegr. 3de klasse; L. B. Claeren, thans leer!, telegr.J. C. Van der Maal, thans telegr. 3de kl., en F. Ketner, thans leerl.- telegr.tot telegr. 3de kl.: W. Van Bork, I. N. Pisuisse, J. Van der Sluys, J. Loman, J. W. Fransen, J. H. Reiniers, L. F. Witte, A. Kater Pz. en Hj Vertregt, allen thans klerk 2de kl.; tot opz. 1ste kl.L. S. Steenveld en H. E. T. Holsum, beiden thans opzichter 2de klasse. Gemengd Nieuws. In de beide laatste dagen zijn door de politie alhier aangehouden een man en twee vrouwen, die zich aan bedelarij hebben schuldig gemaakt. Een dier vrouwen, een oude bekende van de politie, is reeds 23-malen wegens dronken schap in voorloopige bewaring gesteld moeten worden. Ook nu weder werd er bij haar een ge deeltelijk met jenever gevulde flesch gevonden. Gisteravond omstreeks vijf uren is een zoontje van den heer N. G., wonende op de Oude Vest, aldaar in het water gevallen, doch spoedig door Dirk Piket gered. Denzelfden avond omstreeks half- negen is een begin van brand ontstaan bij den tapper v. d. P. om den hoek van de Meutjessteeg, doordien 'de inhoud van een petroleumlamp in vlam was geraakt en deze lamp in een brandende kachel werd geworpen. De brand is echter spoedig gebluscht. Te Nieuwveen is eene vrouw, van elders aldaar aangekomen, door roodvonk aange tast. Te Nieuwkoop is gisteren aangifte gedaan van eene koe, lijdende aan longziekte. Zaterdag-ochtend derailleerde van den trein die om 8.58 van hier vertrok tusschen Halfweg en Amsterdam een geladen goederen wagen, die eenige meters werd medegesleept en het spoor beschadigde. De reizigers bleven onge deerd en het overige gedeelte van den trein be kwam geene schade. Een bleekersknecht te Arnhem beet Vrijdag in blinde woede een kameraad den neus af. De gekwetste stond inderdaad leelijk op zijn neus te kijken. Gedurende de maand December 11. zijn 230 vreemdelingen over de grenzen van het. Rijk gezet; totaal in 1879 3045 vreemdelingen. Te Maastricht is een tachtigjarige vrouw van de trappen gevallen en aan de gevolgen overleden. In de nabijheid van Vier sen werden op nieuwjaarsdag twee personen overreden door een goederentrein uit Venloo. Deze lieden, dooi den drank bedwelmd, plaatsten zich met uitge strekte armen midden op de spoorbaan, als om den in vollen gang zijnde trein tegen te houden. De machinist kon onmogelijk tijdig genoeg stoppen omdat hij hen eerst bemerkte toen de trein te kortbij was. Vrijdag is op Terschelling gestrand de Engelsche driemastschoener Queen of Mistley", kapt. Biggs, met rondhout van Laguna, laatst van Harwich naar Hamburg. De equipage is met eigen boot aan land gekomen. De bergers namen bezit van het schip. Om de op het gestrande schip aanwezige bergers af te halen, ging Zaterdag middag de reddingsboot daarheenzij sloeg echter om, en de personen, die er zich in bevonden, verdronken. In de gemeente Kaatsheuvel heeft een felle brand gewoed, waardoor een huis met schier den geheelen inboedel werd in asch gelegd. Een paard en een geit kwamen in de vlammen om. Op nieuwjaars-avond had er in de nabijheid van Nieuw-Buinen een droevig ongeluk jdaats. De glasblazer J. De Ronde te Musselka- naal zou een draai overgaan, in de nabijheid zijner woning, met twee kinderen, waarvan hij't jongste op den arm droeg en 't oudste aan de hand had. "Waarschijnlijk door een misstap stortte de man met het kind op den arm van den draai in het snelstroomende water. Menschen, die -gelijk met Jiem op den drrai waren, grepen nog tijdig het kind dat hij aan de hand had en dat ook al tot vallen neigde. In'het water riep De Ronde nog: „O God! mijn kind!" en waarna hij met hel kind in de diepte verdween. Des nachts slaagde men er in het lijk van den man te vinden, maar dat van het kind heeft men tot heden nog niet kun nen ontdekken, ofschoon er aanhoudend naar ge- vischt wordt. Een krankzinnige heeft zich verleden week te Sneek van een gouden oorijzer meester gemaakt. Hij was uit het krankzinnigengesticht te Franeker ontsnapt. Men heeft hem nog niet terug kunnen vinden. In het afgeloopen jaar zijn door de politie te Haarlem opgemaakt 313 proces-verbalen wegens misdrijven, wanbedrijven enz., en 571 wegens politie-overtredingen, waarouder 352 ter zake van openbare dronkenschap; 71 personen werden aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Voorts zijn 116 honden op straat zonder belastingpenning opgevangen en daarna afgemaakt. Door de A ms terda m sch e brandweer werden in 1879 gebluscht 453 kleine en 7 grcote binnenbranden, 17 kleine en 5 groote uitslaande branden; schoorsteenbranden bluschte zij een aan tal van 534, scheepsbranden 9 en buitengewone branden mede een aantal van 9. De papierfabriek van de firma De Jong te Zaandijk is Zaterdag-nacht afgebrand. De heer P. Visser, dijkgraaf te Klaas- waal, was op nieuwjaarsdag niet minder dan vijftig jaar inleekeuaar op het Algemeen Handelsblad, dat hij sinds dien tijd onafgebroken is blijven ontvangen. De redactie wenscht zich zelve geluk met zulk een trouw lezer en hoopt dat het haar nog vele jaren gegeven zij, hem onder hare abonués te tellen. De mazelen breiden zich in de ge meente Kralingen steeds uit; een 40tal gevallen doen zich thans voor. Mede doen zich enkele gevallen van roodvonk voor; gelukkig zijn deze ziekten niet van kwaadaardigen aard. Volgens de Arnh. Crt. zullen eerst daags de voorstellingen aanvangen van den circus Corty, welke op het Velperplein aldaar is opge slagen. De tent zal behoorlijk worden verwarmd door kachels en verlicht met 500 gasvlammen, welke het hare zullen bijdragen om de bezoekers tegen koude te vrijwaren. Ook de tent zelve is met het oog op het jaargetijde ingericht en bestaat uit dubbel houten wanden. Niet minder dan 3000 personen kunnen er plaats vinden. Het aantal zware misdaden is dezer dagen in Frankrijk zeer groot geweest. In den faubourg Saint-Martin te Parijs is een man, die op het punt van trouwen stond, door een vroegere beminde door middel van vitriool onkenbaar ge maakt. De man heeft ook een oog verloren. Een echtpaar, dat alleen woonde aan den weg naar Epinay, is vermoord gevonden. Blijkbaar was dief stal de aanleiding tot deze misdaad. De postkoe- rier tusschen Toulouse en Caraman is door drie gemaskerde personen aangevallen, die hem al de brieven met waarde ontstalen. Ook te Biarritz, Chalons en Fontainebleau zijn moorden gepleegd, die bedreven werden om diefstallen mogelijk te maken. Te Stuttgart is een geheel gezin, man, vrouw en vier kinderen, vermoord door een eigen broeder van den man, een oppassend timmerman van veertig jaren. Twee kinderen waren nog in leven toen de misdaad ontdekt werd, maar men wanhoopte aan hun herstel. De moordenaar is in de kleederen van zijn broeder ontvlucht. Men is hem echter op het spoor. Van den man, de vrouw en twee vermoorde kinderen waren de hersens met een bijl ingeslagen. Bij de ontdekking der misdaad vond men alles opengebroken en ver scheidene voorwerpen over den vloer verspreid. De buren hadden reeds een paar dagen te voren meermalen gehoord dat er twist plaats had. In de algemeene gevangenis te Turin is een oproer uitgebroken. De raddraaiers braken hunne cellen open, trachtten de anderen te be vrijden en wondden drie bewakers met hunne heimelijk vervaardigde wapens. De militaire wacht schoot toe en moest vuur geven. Een gevangene, die vijf jaar straf had, werd doodelijk gewond. TeAth in Henegouwen iseen meubel fabriek afgebrand. Het vuur heeft zich aan tien huizen medegedeeld. Een driehonderdtal werk lieden zijn nu zonder verdiensten. Te Rio Janeiro zijn ongeregeldheden ontstaan ten gevolge van de invoering van nieuwe belastingen. Zij zijn bedwongen en er zijn maat regelen genomen om eene nieuwe uitbarsting te voorkomen. De sneltrein van Weenen naar Pest is bij het station Süszenbrunn gedeeltelijk uit het spoor geraakt. De locomotief met tender en een goederenwagen vielen van den spoorwegdijk af, maar gelukkig brak een ketting, zoodat de vol gende wagens bleven staan en de reizigers met den schrik vrijkwamen. Niet zoo gelukkig waren de machinist, stoker en conducteurs; deze lagen bedolven onder de steenkolen en de koffers en konden niet dan met groote moeite daaronder vandaan gehaald worden. De stoker blies weldra den laatsten adem uit en de machinist en conduc teurs zijn zoo zwaar gekwetst, dat men aan het behoud van hun leven wanhoopt. Het stoomschip „Pasaro del Oceano" is in de vaart naar Havana verbrand42 passagiers zijn daarbij omgekomen en 17 manschappen gered. De sneltrein tusschen Weenen en Verona is op het Italiaansche traject nabij het station Peri overvallen door eenige roovers met geladen revolvers. Dit een coupé tweede klasse hebben zij van drie zich daarin bevindende passagiers 30 gou den Napoleons benevens een gouden ketting met horloge ontvreemd. Het gerechtshof te Parijs heeftdezer dagen uitspraak gedaan in eeue zaak, die onge hoord mag heeten. Een melkverkooper en zijn vrouw zijn zes maanden lang preventief gevangen geweest op het getuigenis van een hunner kinderen een knaap van acht jaren, dat zijn ouders beschul digde hun knecht, die eene erfenis gekregen had, mishandeld, getrapt en naar een mestkuil gesleept te hebben, waarin zij hem ten slotte deden ver dwijnen. De ouders ontkenden dit alles met tranen in de oogen en smeekten hun kind om alles wel te overwegen wat het deed. Het was tevergeefs; het kind hield staande wat het gezegd had; het had alles gezien met eigen oog. Daar kwam echter op eenmaal de knecht, die het slachtoffer heette te zijn van den melkverkooper en zijne vrouw, voor den dag. Hij werd ondervraagd en verklaarde nooit mishandeld te zijn geworden. Hij had zich gedurende al dien tijd verwijderd om redenen, die hem slechts persoonlijk betroffen, en het kind, dat zijne ouders zoo zwaar beticht had was een kleine ellendeling. De beklaagden werden nu vrij gesproken, en het is daarna gebleken, dat het kind door een buurman was opgezet om valsche- lijk tegen zijne ouders te getuigen. Aan den buur man werd vervolgens een proces aangedaan, ei hij werd veroordeeld, om 3000 fr. schadevergoe ding aan de zoo zwaar beproefde ouders ui' te keeren. Door het stormachtige weder werdei de duikers, die nog altijd bezig zijn in de Tay naar overblijfselen van den verongelukten trein te zoeken, in hunne werkzaamheid belemmerd. De locomotief en vijf der wagens zijn nu gevonden; van de lijkeu echter geen spoor. Twee kanon- neerbooten zijn op de rivier gekomen om bij de verdere nasporingen te helpenvijftien booten van de walvischvloot houden bij de zaudbanken er langs den geheelen zandboezem de wacht en overa. op de omliggende kust wordt uitgezien of er ook lijken aanspoelen. Er is zestig gulden uitgeloofd voor elk lijk dat gevonden wordt. De brug zal waarschijnlijk zoo spoedig en zoo sterk mogelijk herbouwd worden. Omtrent de vraag of de trein, uit het spoor geworpen, de brug heeft doen be zwijken, dan of de brug alleen door den wind is gebroken, blijven de gevoelens verdeeld. Den in genieur Grothe, die het toezicht bij het bouwen van de brug had en nu in Spanje vertoeft, is per telegraaf verzocht naar Dundee te komen als getuige. Door den staat, waarin een gedeelte van het achterste spoorrijtuig dat aan wal is gespoeld, verkeert, wordt het vermoeden waarschijnlijk, dat de achterste waggons van den trein door den storm uit de rails zijn geworpen. Bij een brand te Hakodadi (Japan) zijn 20 straten met 2300 huizen afgebrand.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2