Dinsdag 6 Januari. K°. 6099. A*. 1880. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. AAN DE ABONNÉS OP HETLEIDSCH DAGBLAD. Ten gevolge der steeds toenemende sym pathie waarin het L. D. zich mag verheugen en de daaruit voortvloeiende gestadige ver meerdering van Abonnés, heeft de Uitgever zich gaarne de opoffering getroost om het getal der ombrengers weder met twee te vermeerderen en nu op d er tien te brengen. Hij vleit zich daardoor klachten over late bezorging te zullen voorkomen en verzoekt beleefd om mededeeling, als er nog Abonnés mochten zijn aan wier billijke wenschen niet is voldaan. DE UITGEVER. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mataden.1.10. Franco per post.....a 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Vaa 1—6 regel*1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BEP.ICHTEN. TIENJARIGE VOLKSTELLING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen de ingezetenen nogmaals dringend uit zorg le dragen dat de beschrijvingsbiljetten be hoorlijk ingevuld voor de ophaling gereed liggen; wordende tevens gewezen op art. 10 van het Koninklijk Besluit van 20 Juli 1879 (Staatsblad n°. 144), betrekkelijk de zesde tienjarige volkstel ling, krachtens welk artikel overtreding van dit besluit wordt gestraft overeenkomstig art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad ne. 12). Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1880. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 Januari 1880, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1®. Voordracht tot verhooging van de voor eenige werken aan de Tusschensehool toegestane som. (273 en 5) 2°. Idem betrekkelijk de splitsing van klassen aan de Kweek school voor onderwijzers. (275 en 5) 3°. Idem tot tijdelijke voorziening in het teekenonderwijs aan de Hoogere Burgerschool. (2 en 5) 4°. Idem tot wijziging van het raadsbesluit tot heffing van leges voor den Burgerlijken Stand. (3 en 5) 5°. Idem betrekkelijk de uitbetaling der jaarwedde van den amb tenaar belast met het toezicht op de honden. (4) LEIDEN, 5 Januari. Ten gevolge van de ongesteldheid van den heer J. I. De Vink, leeraar in het teekenen, is het noodig dat in dat onderwijs aan de hoogere bur gerschool tijdelijk worde voorzien, waarvoor een uitgave van f 75 per maand wordt vereischt, be rekend naar eene bezoldiging van 100 'sjaars per uur, terwijl het aantal lesuren 9 per week bedraagt. B. en Ws. stellen derhalve voor, hun college daartoe de vereischte machtiging te ver- leenen en geven tevens in overweging, aan den concierge J. Noest, door wien in het onderwijs gedurende twee maanden werd voorzien, eene gratificatie van f 25 toe te kennen. De commis sie van financiën heeft daartegen geene beden kingen, mits de machtiging tot voorziening in het onderwijs voor een bepaalden tijd worde verleend. B. en Ws. stellen een wijziging van onderge schikt belang voor in het raadsbesluit tot hef fing van leges voor den burgerlijken stand, naar aanleiding van daartegen bij de Gedeputeerde Staten gerezen bedenkingen. De commissie van ünanciën vereenigt zich met die voordracht. Tevens verzoeken zij gemachtigd te worden om de jaarwedde van den ambtenaar voor de hon denbelasting M. J. Kleyn uit te betalen van het tijdstip waarop die ambtenaar zijne betrek king voorloopig heeft aanvaard, zijnde 6 November. Voor de betrekking van onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare scholen voor middel baar en lager onderwijs wordt het volgende dub beltal aanbevolen: W. Rutgers 'te Leeuwarden en W. Scharroo te 's-Gravenhage. De commissie van financiën heeft geen bezwaar legen de voordrachten betrekkelijk de splitsing van klassen aan de Kweekschool voor onderwijzers en tot verhooging van den post voor de uitvoe ring van eenige werken aan de Tusschensehool toegestaan. Alleen maakt zij de opmerking dat het eenigszins bevreemdend is dat een werk ge raamd wordt op f 300, waarvoor later blijkt noodig te wezen een som f 555, uitmakende een verschil van 85 percent. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piDg van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 22.50, f 4.60 en f 2.30; de laagste f 22.50, 4.50 en f 2.25. Teyler's Tweede Genootschap te Haarlem heeft, uit het vak der dichtkunde, de volgende prijsvraag uitgeschreven: ,,Een tooneelstnk, geno men uit Hollandsche toestanden, dat de uitgave en opvoering waardig wordt gekeurd." Eene aan de huizen der ingezetenen gehou den collecte ten einde daaruit broodbedeeling te doen aan behoeftige inwoners, heeft te Zoetermeer f 160.18 en te Zegwaard f 110.36 opgebracht. Bij den heer Henri J. Stemberg te's-Gra venhage zal onder den titel „Floralia" door onzen stadgenoot den heer H. Witte een handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelings bloemen worden uitgegeven. Het doel is om eenige nadere kennis te verspreiden van die bloemen, door welke men gewoon is zich te omringen, hetzij dat men ze kweekt tot sieraad van zijn tuin, hetzij men er zijne woonkamer mee opvroolijkt, hetzij eindelijk dat ze dienen tot afleiding van huise lijke of maatschappelijke zorgen. In eenige ver schillende boekjes van ongeveer twee vel druks zullen die algemeen bekende en geliefde bloemen die lievelingsbloemen en door mededeeling der hoofdzaken van hare geschiedenis (ook bloemen hebben vaak een geschiedenis), hare nadere be schrijving in ongekunstelden vorm, de hoofdzaken barer kweeking en wat verder iedereen belang stelling kan inboezemen, worden besproken. Een geheel, goed besteed menschenleven toch is niet toereikend tot mededeeling van datgene, wat het plantenrijk schoons en bewonderenswaardigs ople vert, en voor elkeen te genieten is. De verschil lende boekdeeltjes zullen geen streng begrensde bestemming hebben. Zoowel voor de jeugd, die men wil dat zich door niet te zeer inspannende lectuur zal onderrichten, als in het algemeen voor ieder, die slechts eenigermate in de bloemen be lang stelt, zou schrijver ze bestemd willen zien. In de eerstvolgende deeltjes zullen o. a. worden behandeldDe Roos, de Lelie, de Geranium, de Euchsia, enz. De prijs is zeer gering. De heer J. A. Klerk, muziekonderwijzer en organist te Delfr, herdenkt heden den dag waarop hij vijftig jaar geleden voor het eerst als solist te Delft optrad. Aan den heer F. Blumentritt, kapelmeester van het korps hoornblazers der dd. schutterij te Rotterdam, is door de leden van dat korps als blijk van achting en waardeering een gouden remontoirhorloge met toepasselijke inscriptie aan geboden. Door den minister van oorlog is, in verband met den ijsgang en de gevolgen daarvan, bepaald dat tot nader order geen verloven aan onder officieren en minderen verleend mogen worden, tenzij wegens dringende familie-aangelegenheden. Naar het Vad. meldt is door 32 industri- eelen een protest ingediend bij den minister van koloniën tegen zijn besluit waarbij hij afwijzend beschikt op het verzoek van sommige industriëelen, om de aanbesteding van het bonwen van acht en veertig bruggen, ten dienste der staatsspoorwegen op Java, in twee, drie of vier perceelen te split sen, ten einde de geheele Nederlandsche ijzer industrie in de gelegenheid te stellen mede te dingen. Door het college van regenten van het krank zinnigengesticht te Dordrecht is den afgetreden se cretaris-rentmeester, den heer Smits van Nieuwer - kerk, een prachtig cadeau vereerd, bestaande uit de „Etsen naar Frans Hals door William Unger". In eene nette calligraphische opdracht brengen regenten hulde aan de diensten door genoemden heer gedurende een tijdvak van 38 jaren aan het gesticht bewezen. Het thans gereed gekomen huwelijksgeschenk der hoofdstad aan den Koning en de Koningin is een tafelmiddelstuk, waarvan het voetstuk uit vier korven bestaat, versierd met voorstellingen, ont leend aan de gebouwen en instellingen der hoofd stad. De rand bevat voorstellingen van den bloei en vooruitgang der stad, onder de regeering van Willem III. Nier heerlijk gemodelleerde statuetten, voorstellende koophandel, zeevaart, nijverheid en knust op zegewagens, voortgetrokken door gouden zeepaarden, die door jongelingen met den Neptunus- staf gemend worden, zijn de symbolen der voor naamste stedelijke bronnen van welvaart en roem. De vier aldus versierde corbeilles omgeven het middeldeel van het kunstwerk, vier Tritonen voor stellende uit de golven rijzende en omgeven van waterplanten. Deze stellen het element voor waaraan de hoofdstad hare grondvesten en rijkdommen ont woekerde. De koninklijke wapenschilden, omgeven van kloek gemodelleerde geniussen, lauwertakken dragende, zijn aan beide zijden aangebracht. Sedert 1 Januari wordt voor al de stukken, die vanwege het Amsterdamsche gemeentebestuur zullen uitgaan, de spelling van de hh. De Vries en Te Winkel gebruikt, terwijl, wat de gedrukte formu lieren aangaat, waarvan nog voorraad aanwezig is, de invoering allengs zal geschieden. Tot dusver werd de spelling van Siegenbeek gevolgd. Zooals men weet wordt te Leiden reeds sedert eenige jaren de nieuwe spelling gebruikt. Het stoomschip „P. Caland" is Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan S. J. Hosang, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaats- verv. te Tilburg; met ingang van 8 Jan. benoemd tot burgem. der gemeente Olst jhr. G. Van Suchte- len van de Haare, vroeger burgem. van Heusden den luit.-kol. W. G. Weier, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld; benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 1ste reg., tot lsten luit., den 2den luit. A. J. A. Opstelten, van het corps; bij het 3de reg., tot maj., den kap.-adj. A. A. E. Phaff, van het 5de reg.tot lsten luit., den 2den luit. F. W. Driessen, van het corps; bij het 5de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. E. A. D. E. Van Franckenberg en Proschlitz, van het 2de reg.; tot lsten luit., den 2den luit. L. W. Taaie, van het corps; bij het 6de reg., tot lsten luit., den 2den luit. L. Thonus, van het corps; bij het 7de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. S. S. P. De Lang Evertsen, van het corpstotlsten luit. de 2de luits. H. "W. Lansdorp, van het corps, en J. De Bruine^

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1