N°. 6098. Maandag 5 Januari. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieu w s. Omstreeks halftien is gisteravond te Haarlem ten gevolge van eene ontploffing in de zuiveringsstoven der Haarlemsehe gasfabriek, een arbeider, daar werkzaam, naar beneden geslagen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk dood was. Hij was een braaf huisvader en laat eene weduwe met volwassen kinderen na. Op oudejaarsavond is te Schiedam een bejaard man door den sterken wind in de Lange Haven geworpen en verdronken. De Engelse he bark „Nicolas", kapi tein Whiteney, komende van Nieuw-York, met petroleum geladen en bestemd voor Rotterdam, is bij Zantvoort vergaan. Toen men Donderdag-avond om zes uren bemerkte dat het schip in nood was, werd terstond de reddingboot uitgebracht. Op vier palen afstand kwam men voor het vaartuig. De hooge zee en de sterke deining deden de eerste pogingen tot redding mislukken. Omstreeks tien uren gelukten die pogingen en had men de vol doening de geheele bemanning, bestaande uit 15 koppen, benevens een Engelschen loods en de vrouw met het kind van den kapitein, te redden. Het schip is gisteren in brand geraakt. Aan blusschen viel niet te denken. In de R.-K. kerk te Dongen heeft een brutale diefstal plaats gehad. Het ontvreemde be staat hoofdzakelijk uit linnen kerkgewaad, ter waarde van ongeveer f 250. Door de firma P. Scheurer &C°. te Dusseldorf is dezer dagen voor rekening van onzen Koning afgeleverd een sierlijke jachtslede. Be halve vier zitplaatsen bevat zij een groote ruimte voor geschoten wild. De wijze van uitvoering wordt zeer geroemd. Zij moet door twee of vier paarden getrokken worden, bereden door postiljons. Drie mijnwerkers in de mij n L ef o r es t (dép. du Nord), die naar boven stegen, waren reeds op 30 meter van den ingang gekomen, toen het touw van den bak, die aan de andere zijde neder daalde, plotseling brak, waardoor de bak met de drie werklieden van een hoogte van 340 meter naar beneden stortte. Men dacht niet anders of zij waren allen verpletterd, doch tot niet geringe verbazing en tevens tot groote vreugde hunner makkers kwamen twee der mijnwerkers er met eenige lichte kneuzingen af, terwijl de derde, hoewel inwendig verwond, volgens verklaring van den te hulp ge roepen geneeskundige na eenige weken van rust geheel zal hersteld zijn. Drie personen te Marseille, die het avondmaal in een klein gesloten vertrek hadden gebruikt, geraakten bedwelmd door den damp van een komfoor met kolen, die zij ontstoken hadden om koffie te zetten. Twee van hen wist men nog tot bewustzijn terug te brengen; de derde, een 25-jarige dienstbode, was reeds overleden ten ge volge van verstikking. Te Rio Janeiro heerscht eene onge- meene hitte, zoozeer, dat men zich bezorgd maakt wegens eene mogelijke epidemie der gele koorts. Eene eigenaardige rechtspleging: Voor eenige dagen vond de politie te Liverpool op straat een knaap liggen, die in zulk een verre- gaanden staat van dronkenschap verkeerde, dat hij alle bewustzijn verloren had. Men bracht hem voorloopig onder dak, en de commissaris van politie, in den waan dat hij hier te doen had met een volslagen dronkaard, gelastte dat hij in verhoor zou genomen worden, zoodra hij tot zijn bewustzijn was teruggekeerd. Dit duurde echter vrij lang, maar eindelijk was hij toch in zooverre weer hersteld, dat hij binnengebracht kon worden. Het bleek toen dat het een knaap was van twaalf jaren, nauwelijks groot genoeg om boven de balie uit te komen. Tegen zulke dronkaards was de Engelsche wet machteloos, en onder geleide werd de veelbelovende knaap naar zijne onders terug gebracht met de boodschap, dat zij hem eens een duchtig pak slaag moesten geven. Een stalknecht te Charlebourg, ge meente Colombes, had zich naar een put begeven om de paarden te drenken. Ongelukkig brak de ketting, waaraan de emmer was bevestigd, en daar door werd de man in- den put geslingerd. Den volgenden morgen vond men slechts het lijkde vuisten van den ongelukkige waren geheel ontveld ten gevolge van zijne wanhopige pogingen om uit de diepte te komen. Door de koude verstijfd, terwijl niemand zijne angstkreten kon vernemen, was hij een vreeselijken marteldood gestorven. Ook op de liefdadigheid wordt gespe culeerd met misdadige oogmerken. In de laatste dagen meldde een jonge, net gekleede dame van een fatsoenlijk voorkomen zich weder te Parijs aan bij verscheiden dames, die bekend stonden om haar weldadigheid. Onder overlegging van getuigschrilten en aanbevelingen van geestelijken vroeg zij dan ondersteuning voor een liefdadig doel. Bijna altijd werd aan dat verzoek voldaan; maar dan voelde de bezoekster eensklaps een zenuwtoeval opkomen, waaraan zij volgens haar verklaring lijdende was. Mevrouw verwijderde zich dan, ten einde hulp in te roepen, doch bij haar terugkeer vernam zij dan altijd dat de aanval ditmaal ge lukkig slechts van lichten aard was, en dat de bezoekster alleen behoefte gevoelde aan de frissche buitenlucht. Zij vertrok dan onmiddellijk, uit zenuw achtigheid, waarschijnlijk kostbare juweelen, horlo ges enz., die voor den hand lagen, meenemende. Die herhaalde manoeuvres deden haar eindelijk in handen vallen der politie, evenals de persoon, die voor haar de aanbevelingen der geestelijken vervaardigde. Er zijn thans in de Tay op de plaats waar het ongeluk is gebeurd, door de duikers weer brokstukken van een paar wagens, maar geene lijken gevonden. Dat er niet meer dan 75 a 400 personen zijn omgekomen in het eerst sprak men van 300 is thans zoo goed als zeker. Het onderzoek van de rails op de brug tot aan het punt waar zij is ingestort, doet vermoeden, dat de trein niet uit het spoor is geraakt en daardoor de brug heeft doen instorten, maar dat de instorting van de brug door den storm is veroorzaakt. Te Dundee is een ondersteuningsfonds opgericht van de nagelaten hulpbehoevende be trekkingen der verongelukten, tot welke acht a twaalf hoofden van huisgezinnen behooren en ver scheidene jonge menschen, die de broodwinners waren van het gezin, waartoe zij behoorden. In het laboratorium voor vuurwerken te Potsdam heeft bij het bewerken van raketten een hevige ontploffing plaatsgehad. Het gebouwtje, ofschoon van eene zeer hechte constructie, is tot op de fondamenten vernield. De balken zijn tot op een afstand van ongeveer 200 meters weggeslagen. In de naast gelegen gebouwen zijn meer dan 500 glasruiten gesprongen, terwijl van verscheidene ramen ook het houtwerk is verwrongep. Er waren twee personen met het genoemde werk bezig. De een is verpletterd, de ander weggeslagen en gevaar lijk gewond. Te Alt-Of en heeft een vreeselijke ontploffing van dynamiet plaats gehad, waardoor verschillende personen omkwamen. Een twintigtal dyuamietpatronen, te zarnen vier kilo dynamiet be vattende, die men gebruikte om steenblokken te doen springeu, waren bevroren. Een der werklieden had ze daarom bij de kachel te drogen gelegd en dit heeft zulk eene geweldige ontploffing teweeg gebracht, dat niet alleen het lokaal werd vernield, maar in de belendende arbeiderswoningen twee meis jes gedood en zes andere personen doodelijk ge kwetst werden. Twee andere personen, een vader en dochter, lagen weldra op sterven. De vrouw was te gelijk met hen weggeslagen, maar met de kleederen aan een muuranker blijven hangen en daardoor gered. De „Nouvelliste de Kouen" maakt melding van de inhechtenisneming van zekeren Yau den Bussche en zijn deelgenoot, vertegen woordigers van het hnis Ephrussi C0., hande lende in granen. Die dubbele arrestatie kan het gevolg zijn van de volgende beschuldiging: Zoo dra er voor Van den Bussche een schip met graan te Rouaan kwam, was hij gewoon daarvan kennis te geven aan het hoofdkantoor te Barijs, maar gaf dan in zijn adviesbrief tevens altijd op dat er vijftig of honderd zakken graan averij had den geleden, ofschoon daar niets van aan was. Vervolgens gaf hij voor, dat hij daarover geschil had met de assurantie-maatschappij, en van de tijd ruimte, die hij daardoor won, maakte hij gebruik om de opgegeven zakken graan voor eigen rekening te verkoopen. Een jeugdig officier van de garde te Moskou, Sabanoff, was verliefd op een 17-jarig Joodsch meisjede ouders gaven hunne toestemming tot het huwelijk. Sabanoff kwam zijn bruid op zekeren dag halen om een ritje met haar te maken. Het rijtuig hield op den terugweg stil voor de woning van den kolonel; de koetsier opende het portier en men vond de verliefden dood. Ze hadden zich met een revolver om het leven gebracht. De oorzaak is nog onbekend. Men vond een brief bij den officier, maar de militaire autoriteit maakte zich daarvan dade lijk meester. De politie te Berlijn heeft de hand gelegd op zekeren makelaar in huwelijkszaken, die de gewoonte had de jonge en niet jonge dames, met wie hij in zijn genoemde qualiteit in aanraking kwam, op de meest gewetenlooze manier af te zetten. Onder zijn slachtoffers worden er gevonden, die hij over de 3000 Mk. heeft afge- trocheld. Hetgeen waarde had was van zijn ga ding; die geen klinkende specie meer kon ten offer brengen, kon gouden en andere sieraden, kleedingstukken enz., aan hem kwijt raken en in bij zondere gevallen nam hij zelfs acceptatiën aan. Men zal zich herinneren hoe Pré- vost, de onlangs veroordeelde moordenaar van den juwelier Lenoble te Parijs, het afgesneden hoofd van zijn slachtoffer nog in zijne woning had toen hij gevat werd. Onder de drie politie-agenten, uitgezonden om het op te sporen, bevond zich zekere Paul Aubry, die eerst eenige maanden in dienst was. Deze ongelukkige werd door het af grijselijk schouwspel zoozeer aangegrepen, dat hij sedert het bed heeft moeten houden en, ondanks de zorgvuldigste verpleging, thans is overleden. De heer Stanislas Ilarel, een der rijkste menschen te Rouaan, dezer dagen overleden, heeft zijn geheele vermogen van eenige millioenen fr, aan zijn knecht vermaakt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1