Zaterdag 3 Januari. N*. 6097. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblad; PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEE ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letten naar plaatsruimte. LEIDEN, 2 Januari. Het is heden voor de firma Le Poole alhier een gewichtige dag, daar zij thans haar 200-jarig bestaan mag herdenken. Ze werd in 168f opge richt door Jacob Le Poole, geb. den lid n Oct. 1617 en overleden den 7den November 1704. Aan het hoofd der zaak stonden toen achtereen volgens verscheiden nakomelingen van denzelfdpn naam, daarna Samuel Le Poole en Samuel Jacob Le Poole, terwijl thans eigenaars zijn de heeren mr. S. Le Poole, L. G. Le Poole en mevr. de wed. J. F. Sandifort. Nadat de zaak eerst elders in de stad was gevestigd, werd ze in 1773 naar de Garenmarkt overgebracht, waar ze steeds meer en onlangs nog met een nieuwe zaal voor de weverij werd uitgebreid. In 1840 kwam er voor het eerst Ie stoommachine in werking. De fabriek heeft voornamelijk met de vervaardiging der greinen en polymieten een groote vermaardheid gekregen en is in China, waarop zij inj het bijzonder handel drijft, beroemd. Men heeft ook in Fransche werken, doch later is gebleken ten onrechte, willen beweren dat de naam van de laatstgenoemde door haar vervaardigde stoffen van den naam der firma is afgeleid. Meer waarschijnlijk is het dat het woord zijn oorsprong te danken heeft aan het Grieksche noXv veel en [iid-og draad. Het is natuurlijk overbodig hier te wijzen op het vele goede dat de zaak gedurende haar bestaan heeft verricht, ook door aan zoo een groot aantal handen arbeid te verschaffen. Moge zij dit nog een reeks van jjaren blijven doen! Als een bewijs voor den bloei onzer vee- en botermarkten mogen de volgende cijfers dienen. In 1879 werden ter veemarkt alhier aangevoerd 70 paarden, 174 veulens, 25,462 runderen, 6587 kalveren, 52,484 schapen, 35,324 lammeren, 2617 varkens en 8643 biggen, te zamen 131,361 stuks vee, vertegenwoordigende eene vermoedelijke waarde van f 7,745,383. In 1878 werd ter markt aan gebracht 123,604 stuks vee eu bedroeg de ver moedelijk verhandelde waarde f 7,106,623. Iu 1879 zijn aan de Stadswaag gewogen 420,030 KG. boter en 27200 KG. kaas, benevens 1873 stuks vette varkens. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3635'/2 portiën, als: 3254>/j warme spijs, 316 vleesch en 65 spek; en in het jaar 1879 31,137'/2 portiën, als: 26499 warme spijs, 4032 vleesch en 606'/2 spek. In de „Witte Zwaan" te Lisse, zoo schrijft men ons, werden verleden Dinsdag-avond door de rederijkerskamer „Nut en Genoegen" ten tooneele gevoerd„de Militaire Willemsorde" en „Palelijn." De talrijke schare, die, ondanks het slechte weer, was opgekomen, betuigde ook nu weder hare warme belangstelling in eene vereeniging, die het hare l bijbrengt tot algemeene ontwikkeling en beschaving. De goede verwachtingen van het publiek werden ook nu weer ten volle bevredigd. Toen het scherm gevallen was, had de voorstelling een zeer aan- genamen indruk bij iedereen achtergelaten. Jammer evenwel dat deze gunstige stemming opeens ver anderde toen de mare kwam dat het bal, gewoon lijk na de voorstelling gegeven, op bevel van den burgemeester, die dit noodig oordeelde, niet mocht plaats hebben. Wat Z.-E.-Achtb. hiertoe noopte, weten wij niet. Wel gewichtig moeten de redenen geweest zijn die hem drongen om het jeugdige publiek zoo'n grievende teleurstelling aan te doen. Van verschillende zijden is de vraag gedaan of den dapperen en beleidvollen mili tair- en civiel-gouverneur van Atjeh, Karei Van der Heyden, niet ook door de natie, die hem zooveel verschuldigd is, een blijk van erkentelijkheid en van hulde behoort te worden gegeven. Die vraag toestemmend beantwoordende, hebben de hieronder genoemde personen het initiatief genomen tot verwezenlijking van dat denkbeeld. Vindt het, ge lijk zij vertrouwen, bij de natie instemming, dan is het slechts noodig, dat haar de gelegenheid worde gegeven zich te uiten. Blijkt hun van ge noegzame instemming, dan stellen zij zich voor eene vergadering te beleggen tot het kiezen van een bestuur en het verder beramen van de noo- dige maatregelen om de natie tot deelneming op te wekken. De Koning heeft zijne goedkeuring aan het denkbeeld geschonken. De voorloopige commissie bestaat uit de heerenjhr. F. De Casembroot, vice-admiraal, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, lid van de Tweede Kamer; A. W. Egter van Wissekerke, gep. kolonel der genie van het O.-I. leger; mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, lid van den raad van state; mr. J. L. De Bruyn Kops, lid van de Tweede Kamer; M. D. graaf Van Lim burg Stirum, adjudant des Konings in buiten gewonen dienst, oud-minister van oorlogN. Mac Leod, luitenant-generaal, adjudant des Konings in bnitengewoneu dienst; jhr. mr. W. Van Rap- pard, oud-lid van den raad van N.-I., staatsraad in buitengewonen dienst. De gemeenteraad van Haarlem heeft een adres vastgesteld aan den Koning, tot het verkrijgen van wijziging in de grens tusschen die gemeente en Heemstede. Te twaalf uren is gisteren receptiejten Ilove gehouden, 's Konings ministers en de hoofden der hooge staats-colleges waren tegenwoordig. Woensdag-ochtend is te Amsterdam ten raadhuize door eene commissie aan den heer Den Tex, op den laatsten dag van zijn bestuur als burgemeester, bet huldeblijk aangeboden, waartoe 320 ingezetenen van Amsterdam bijdragen hebben geleverd. Het bestaat uit een gouden eerepenning en een album. In de op dien dag voortgezette zitting van den gemeenteraad zijn de beraadslagingen over de faecaliënquaestie hervat en ten slotte is het voor stel tot centralisatie der exploitatie van het Lier- nurstelsel en de toepassing daarvan iu het Von delskwartier met 20 tegen 16 stemmen aan genomen en aan de firma Liernur De Bruyn Kops opgedragen het ontwerpen van plannen voor de uitvoering en het toezicht daarop gedurende 2 jaren, alsmede tot aanschaffing van stationair werk tuig, waarvan de kosten geraamd zijn op f 300,000. Na afloop der werkzaamheden nam de heer Den Tex afscheid als burgemeester van Amsterdam. Zijne toespraak werd door den oudsten wethouder, den heer Driessen, beantwoord. Na het sluiten der zitting is door den Raad, den gemeente secretaris en den ontvanger aan den afgetreden burgemeester een aandenken aangeboden, bestaande in eene zilveren coupe, voorstellende aan de eene zijde het wapen der stad en aan de andere zijde dat van jhr. Den Tex. Naar de Rott. Crt. verneemt, is de com missaris des konings in de provincie Utrecht door het bestuur van den Lekdijk Bovendams gedagvaard voor de rechtbank te Utrecht, ten einde de uitspraak van dezen reehter te verkrijgen in zake de aan het dijkbestuur opgelegde verplichting tot verhoo ging van den Noorder-Lekdijk (art. 9 der wet van 12 Juli 1155, Stbl. 102), waarvan genoemd bestuur de noodzakelijkheid betwist. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is gisteren te Maassluis aangekomen. Z. M. heeft benoemd: tot hoofdcomm. bij het dep. van justitie, J. Oosterland en mr. A. Teixeira de Mattos, beiden thans commies bij dat dep.; tot commies bij het dep. van justitie, mr. C. M. A.' Hartman en G. A. N. T. Jansen van Afferden, beiden thans adj.-commies bij dat dep.op hun verzoek eervol ontslag verleendaan den staats- commies bij het dep. van fin. N. Steger, met dank betuiging voor zijn veeljarige trouwe diensten en behoudens aanspraak op pensioen; aan jhr. A. C.' Gevers uit zijne betrekking van commies bij dat dep.; en bij hetzelfde besluit bij het dep. van fin. bevorderd: tot hoofdcommies: de comm. J. Jungius, A. E. Inckel en J. L. Van Verre; tot adjunct-comm. de 1ste klerken M. Van Valkenburg, C. Fledderus en H. Kuhlman; benoemd bij de ad ministratie der Grootboeken van de Nationale Schuld te Amsterdam: tot commies J. W. Nie- wenhuyzen en F. Meijboom, beiden adjunct-com mies; tot adj.-comm. C. P. D'Arnaud, R. Groenevelt en W. N. M. Van de Blocquerij, allen thans eerste klerk bij genoemde directie; den heer J. Brouwer, met 1 Febr. a. s., benoemd tot leeraar in de vaderland- sche geschiedenis, de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord; benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. M. J. Nijst, vroeger raadsheer in het prov. gerechtshof in Limburg. De openbare uitvoering van de Muziekschool werd wegens de heerschende ziekte uitgesteld. De uitreiking der prijzen zal eerlang op de school plaats hebben. Wij zijn in staat gesteld de namen der leerlingen mede te deelen, die een prijs of een eervolle vermelding mochten verwerven. De lijst der leerlingen, die tot hoogere klassen werden be vorderd, geven wij mede op. Piano. Prijzen. 1ste klasse: A. E. Kooyker, A. J. Kooyker, E. F. Middeldorp, J. M. Felix, S. J. Van Driel, J. R. Kern, J. Van Binsbergen, J. C. Kauwenhoff, M. M. Den Houter, A. J. W. Boekwijt, J. Acquoy, E. C. Jongewaard de Boer, A. L. Quant, C. Hartevelt, M. Rijke, M. Van Romburgh. Eervolle vermelding. F. Kloppenburg, C. Noordijk, J. W. De Goeje, C. Wood, A. A. G. Gooszen, C. Van Eek, M. A. Schoorel, A. W. Schoorel, E. De Ridder, J. De Ridder, C. Koopmans van Boekeren. Bevorderd. Van de 1ste tot de 2de klasse: A. J. Kooyker, F. Kloppenburg, E. F. Middeldorp, J. M. Felix, C. Wood, S. J. Van Driel, A. A. G. Gooszen, C. Van Eek, P. Stallinga, E. J. Wcyergang, M. Rijke, M. M. Den Houter, W. S. Van Benten. Prijzen. 2de klasse: S. E. Paters, A. F. C. Simonis, J. S. Rijke, S. Somerwil, F. T. H. M. Swart, A. L. E. Jaeger, W. C. Van BiDsbergeD, F. P. Hakkaart, H. M. Doeff, D. Mae Gillavry, A. F. Van Leeuwen, J. Van Binsbergen, A. Mac Gillavry, C. Kolff, M. Van Geer, P. Driessen. Eervolle vermelding. M. Pleyte, C. B. Simonis, A. Cbavannes, S. H. Den Beer Poortugael, G. Chavannes, M. De Graaff, G. Van Wijk, J. Mac Gillavry, E. J. M. Stallinga, O. Zuurdeeg, E. C. Knappert, B. Sissingh, M. Simon Thomas. Bevorderd. Van de 2de tot de 3de klasseA. Chavannes, S. Somerwil, F. T. H. M. Swart, N. Chavannes, G. Chavannes, A. L. E. Jaeger, W. C. Van Binsbergen, M. De Graaff, H. M. Doeff, Th. Mac Gillavry, D. Mae Gillavry, J. Van Binsber gen, K. Mac Gillavry, A. Mac Gillavry, C. Mennes, C. Kolff, H. E. Goudsmit, M. Van Geer, P. Driessen. Van de 2de tot de 4de klasse: J. S. Rijke, F. P. Hakkaart. P r ij z e n. 3de klasseJ. Reimeringer, S. P. Kist, G. M. Pleyte, H. C. Weber, C. J. Noest, A. Badon van den Berg, N. Van Hamel. Eervolle vermelding. A. Mac Gillavry, F. L. G. d'Aumerie, O. G. d'Aumerie, E. B. Van Driel, C. H. C. Lulofs, C. M. Parmentier, M. C. Parmentier, F. De Calavon. Bevorderd. Van de 8de tot de 4de klasseJ. Reimeringer,' S. P. Kist, E. B. Van Driel, D. C. H. C. Lulofs, M. C. Par mentier, H. C. Weber, A. Herdingh, C. J. Noest, A. Badon van den Berg, M. P. Sipkes, N. Van Hamel. Van de 3de tot de 5de klasse: A. Mac Gillavry. P r ij z e n. 4de klasseM. De Haas, J. F. Quant, H. W. Witte, C. Brendel, J. J. De Haas. Eervolle vermelding. F. E. C. Heynsin», E. G. C. Kooyker, H. A. Hartevelt, P. G. Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1