N°. 6092. Zaterdag 27 December. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postr 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijis, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB JlDYEETENTLEN i Vin 16 regel»1-06. Iedere regel meer0.17$. Grootere lettere neer plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Een treurig voorval heeft zichMaan- dag-avond op den Hommelschen weg bij Arnhem voorgedaan. Eene moeder liet een kindje van 11 maanden gedurende eenige oogenblikken alleen, terwijl in dien tusschentijd de petroleumlamp van de tafel viel, waardoor de kleine zoodanige brand wonden heeft bekomen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Een zekere Turpin, wever van beroep, wonende te Armentières, was sedert eenige weken zonder werk en had dien tijd meestal in een staat van dronkenschap doorgebracht. Een paar dagen geleden deed hij een poging om zich te verdrinken, doch hij werd gered door een schip per, op het geschreeuw van eenige kinderen, die hem met den dood zagen worstelen, toege schoten. Te huis gekomen, gebruikte de dronkaard nog het avondeten, en ging daarop naar bed. Zijn vrouw maakte zich juist gereed zijn voorbeeld te volgen, toen hij eensklaps, door een aanval van „delirium tremens" overvallen, opstond en met waanzinnige blikken haar om zijn scheermessen vroeg, zeggende dat hij haar den hals wilde af snijden. De ongelukkige vrouw, doodelijk verschrikt, rukt het jongste kind uit de wieg en vlucht er mede de straat op. Spoedig wordt zij echter door den man achterhaald, die haar met een mes, dat bij in der haast had weten te grijpen, zes steken in den rug toebrengt. Daarop begeeft de waanzinnige zich wederom naar zijn huis, treedt de kamer binnen, tracht zich daar eerst den hals af te snijden en haalt, als dat niet gelukt, een touw van den zolder, waaraan hij zich nu in dezelfde kamer ophangt. Toen de justitie het huis binnen trad, was hij reeds dood, terwijl een met bloed bevlekt mes op den vloer lag en, dicht in de nabijheid, een kind van drie jaren rustig in zijn bedje lag te sluimeren. Men huivert bij de ge dachte aan het gevaar dat het onschuldige wicht van zijn aangewezen beschermer boven het hoofd hing. Men gelooft dat de vrouw nog van hare wonden zal herstellen. De opgang van het blad„Paris-Mur- cie" is ongelooflijk. Volgens een officiëele kennis geving hebben er onder de opeengehoopte menigte voor Havas' bureau, de drukkerij van Pion enz. bijna vechtpartijen plaats gehad. Twaalf persen en het geheele persoueel van Pion werkten dag en nacht door en toch heeft men zich genoopt gezien de boekverkoopers en rondventers tot geduld te vermanen. Het carnaval of de kermis in het Hippodröme begon na twaalven. Daartoe was de arena herschapen in een allerschilderachtigst Spaansch dorp, waar elk huis was ingericht tot wiukel. De winkeliers waren leden van de pers, bijgestaan door actrices. Men zag er Sara Bern hardt tambourins en theobloemen verkoopen; Judic legde kaart, Paivre verkocht mirlitons, Heilbron photographieëu, Eavart prentenboekjes, alles voor fabelachtige prijzen. De bekoorlijke Marguérite ver kocht nu en dan een kus voor... 100 franken! De dames waren uitstekende verkoopsters, geheel op de hoogte van haar tijddat wil zeggen, dat ze ook krediet gaven. Had men geen geld meer, welnu, dan werd een bon, betaalbaar den volgenden dag, ook aangenomen. Voor Jen maire van een der arron dissementen van Parijs traden dezer dagen een bruid en bruidegom, om hun huwelijk te laten voltrekken. De maire doet de gebruikelijke vraag aan de bruid of zij den bruidegom als man be geert. „Neen 1" klinkt het korte antwoord. „Maar waarom hebt ge dan tot nu gewacht om dat te zeggen vraagt de verwonderde maire. „Wel, antwoordde de bruid bedaard, „u is de eerste die er mij naar vraagt!" BUITENLAND. Frankrijk. Grévy heeft geoordeeld dat het programma van Preycinet en de door dezen voorgestelde keus van collega's niet juist beantwoorden aan den parle mentairen toestand in Kamer en Senaat. Daar Preycinet hierop de opdracht afwees, heeft de pre sident daarmede Waddington belast. Le-Royer en Gresley hebben hun ontslag ingediend. Wadding- ton heeft Challemel-Lacour ontboden, om hem de portefeuille van binnenlandsche zaken aan te bieden. Bij het overlijden van prins Louis had de „Pays" voor zes maanden den rouw aangenomen. Die tijd was vóór een paar dagen voorbij. Doch het blad verklaarde in een rouwrand te zullen blijven verschijnen, omdat, gelijk het zich uitdrukte, „het ons niet betaamt het verlies zoo spoedig te vergeten, en dit te minder, omdat wij beschouwen dat de plaats, in de partij en de dynastie openge vallen door den dood van hem, dien wij beweenen, nog niet ingenomen is." Alzoo blijft het orgaan van Paul de Cassagnac weigeren prins Jéröme Napoleon als opvolger te erkennen. Zwitserkmd. De Zwitsersche bondsvergadering heeft het regee- riDgs-ontwerp betreffende de lucifers bekrachtigd. Mitsdien is aldaar te lande na 31 dezer de ver vaardiging en verkoop van lucifers met gele phos- phoor verboden. Spanje. Madrid nam verleden week ook deel aan de feesten, die te Parijs, in het Hippodrome, gegeven werden voor de noodlijdenden in Murcia. De stad was allerwegen met vlaggenj getooid, en 's avonds werd er volop geïllumineerd. Gedurende den ge- heelen dag bewoog zich eene dichte menigte op straat. De gewone bedrijvigheid stond stil. Vooral voor het hotel van den Pranschen gezant was een saamgepakte menigte vereenigd. „Leve Frankrijk! Leve de Pransche liefdadigheidwaren de kreten die er gehoord werden. Het hotel van den gezant werd als het ware bestormd door personen uit alle klassen der maatschappij, die in ziju persoon een bewijs van erkentelijkheid aan Frankrijk wilden geven. Een der binnengedrongenen in bet hotel riep: „Dood aan Canovas!" De gezant pakte hem bij den kraag, verzocht de menigte buiten de deur zich te verwijderen en leverde vervolgens den bedoelden persoon aan de politie over. De minister Canovas liet hem echter nog denzelfden avond op vrije voeten stellen en betuigde aan den gezant zijn dank voor hetgeen hij gedaan had. Op straat werd de rust niet verstoordmaar zekere rnani- festatiën tegen den minister president, die aan de militaire muziek geen verlof had willen geven om deel te nemen aan de serenade ter eere van den Franschen gezant, bleven niet achterwege. Er werden ook verscheidene personen in verzekerde bewaring genomen. Eenigen hunner moeten evenwel reeds spoedig hunne vrijheid teruggekregen hebben. Ongeveer 7000 personen, aangevoerd door verscheidene generaals, benevens den heer Pigueras en anderen, vergezelden de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal Lagunero. Daar de regeering aan den optocht verboden had door Madrid te trekken, werd de weg naar de begraafplaats van San-Isedro door een der voor steden genomen. Na afloop van de plechtigheid ontstond een botsing tusscben de menigte en de politie. Er werden schoten gelost en zeventien per sonen gevangengenomen. Rusland. In den dierentuin te Moskou zal een huis van ijs gebouwd worden, volkomen gelijk aan dat, hetwelk onder de regeering van keizerin Anna werd vervaardigd. Men heeft in oude archieven een beschrijving van dat huis gevonden, die nu nauwkeurig gevolgd wordt. INGEZONDEN. De vroeg ingevallen en strenge winter maakt een fameuzen slag in de wapenkamer van lief dadigheidsinstellingen. De hulpbehoevenden zijn in getal vermeerderd en zij behoeven ook meer hulp. Men zal nog eens, en dan nog meermalen aan kloppen bij hen die voor hunne lijdende natuur- genooteu wat kunnen afstaan en wij hopen en vertrouwen dat men dat niet tevergeefs zal doen. Iutusschen, hoe welgezind bijzondere personen ook zijn, is het in 't algemeen toch raadzaam, dat men van die gezindheid niet meer verge dan uoodig is, want ook door overspanning breekt de rekbaarheid van een boogspier. Zoo nu de Leidsche Maatschappij vau Weldadig heid een vernieuwd beroep doet op de beurzen onzer stadgenooten, dan is het deels naar de in hoofde dezes genoemde aanleiding, deels omdat de eerste inschrijving niet ruim is geweest. De oorzaak dier geringe inschrijvingen (zij waren minder dan in de vorige winters die niet zoo streng waren) laat zich misschien gissen, maar toch niet preciseeren. Een voorname oorzaak kan wel zijn geheele of gedeeltelijke onbekendheid met de nuttige werking van die Maat schappij, die vooral te waardeeren is door hen die wei nig of geen gelegenheid hebben om zich persoonlijk met behoeftigen in te laten. Het is daarom voor de weldadigen eene uitnemende gelegenheid om goed te doen, door ruim bij te dragen aan de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Maar deze aanbeveling onaangetast latende, is er een vraag te doen, waarop misschien een ant woord zou te geven zijn, dat in deze dagen van kou en behoefte een uitkomst zou mogen heeten. Naast, of te gelijk met de geuoemde Maatschappij van Weldadigheid, werkt hier in Leiden eene andere Maatschappij, die langs anderen weg niet minder weldoen beoogt en bereikt. Namelijk de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen door de Spaar bank die zij oprichtte. Het is aan de bestuurders dier inrichtingen en aan den wetgever of rechter om uit te maken of hier bevoegdheid is. Zou het in dat geval niet wenschelijk zijn, indien de Spaarbank aanzienlijke sommen bezit, die zij als kapitaal kan beschouwen, maar die zij niet mag beschouwen als haar kapitaal, die zij niet wil beschouwen als kapitaal van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en die zij niet kan beschouwen als kapitaal van de inbrengers omdat zij het bij die niet meer kan thuis brengen zou het in dat geval niet wenschelijk zijn dat de Spaarbank aan de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid zooveel fondsen verstrekte als zij kan uitgeven zonder hare soliditeit te bena- deelen D. H.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1