DAGBLAD. Zaterdag 27 December. N°. 6092. A0. 1879. Eerste Blad. Nieuwjaarswenschen LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES; Van 16 regelg. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05; 0.17i. Mt Nomrner bestaat uit TWEE BLADEN. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek A d v e r - tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk iü staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het adrei Tan J. STOEKE, manofactuurverver, wonende alhier, houdende verzoek om in zijne manufactuurververij, ge legen aan het Levendaal n°. 50, eene stoommachine teplaataen; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jani 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd i»; alsmede dat op Woensdag den 7den Januari a. s.,'s voormid dags te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 24 December 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 34 December. Naar men ons mededeelt zal de heer F. Basch op den avond van den lsten Januari a. s. in den Schouwburg alhier eene voorstelling komen geven. Deze goochelaar, door anderen ook toovenaar ge noemd, niet te verwarren met dien, welke onze kermissen gemeenlijk pleegt te bezoeken, heeft ook reeds van vroeger hier te lande op dit gebied een gunstigen naam. Hij is zelfs van eene vroegere voorstelling te dezer stede niet onbekend. Den laatsten tijd bracht hij in Duitschland door, waar hij volgens verschillende bladen eveneens met zijne werkzaamheden veel bijval vond. Het luidt daar o. a. dat zijne voorstellingen op het gebied der hoogere magie tot de schoonste in dit genre be- hooren en dat hij het tot een hoogte heeft ge bracht, waarop bijna geen zijner concurrenten hem evenaart. Ook zijne agioscopische wereldtableaux, kleuren-magie en optische voorstellingen worden zeer geroemd. Gedurende de eerste helft der maand Novem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden D. Ouwersloot, Alphen B. Meyer, R. Richters, mevr. Ravenstein, J. Nieuwenhuisen, Toesik, mej. M. Zeehandelaar, wed. Mulder, wed. Lammez, Amsterdam; J. Van Baakel, Delft; wed. T. J. A. De Bruyn, Kwant, 's-GravenhageJ. Heere, J. Blokker, Haarlemmermeer; P. Balou, J. v. d. Berg, P. Eigeman, wed. Tal, Leiden; C. Van Leemput, N.-Wetering; H. v. d. Ven, Schijndel J. Aarensse, mej. C. Stokkel, Utrecht; I. v. d. Net, Wijde-WormerA. J. Korteweg, Zaandam; J. Verbruggen, niet vermeld. Briefkaarten: mej. E. Halberstadt, Maas, Speelman, P. H. Hoos Ez., Hagemeyer, Amsterdammevr. Schonermark, Haarlem. Ten behoeve van den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië worden voor- den tijd van één jaar verlangd twee geschikte jonge en krachtige veeartsen. Deskundigen, in het bezit van een diploma van veearts verkregen aan 's Rijks vee artsenijschool, die genegen zijn om die tijdelijke commissie te aanvaarden, kunnen zich tot en met 7 Jauuari a. s., bij gezegeld request tot het depar tement van koloniën wenden, ouder overlegging vaneen bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven door burgemeester en wethouders der gemeente van inwoning van den verzoeker; een door den commissaris des konings in de betrokken provincie afgegeven certificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie, en hun diploma van veearts, en zoo mogelijk andere bewijzen van bekwaamheid. De belanghebbenden moeten zich schriftelijk ver binden tot de onverwijlde teruggave aan 's lands kas in Nederlandsch Indië van alle gelden, welke aan hen en te hunnen behoeve zullen ziju voldaan, zoo wegens gratificatie voor uitrusting enz., als wegens overtocht naar Indië, bijaldien zij binnen den tijd vau één jaar na hunne aankomst op Java, anders dan ten gevolge van wèl bewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan, worden ontslagen. Aan de bedoelde tijdelijke com missie is verbonden eene geldelijke belooning van 500 's maands, vrij van elke korting hoe ook genaamd, ingaande met de maand volgende op die van aankomst te Batavia. In de vergadering der afdeeling Noordwijk en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd de eerste spreekbeurt in dezen winter vervuld door den heer dr. J. Van Nes aldaar. De samenstelling van het menschelijk lichaam en zijne verrichtingen was het onderwerp waar mede de geachte spreker het talrijk gehoor aan genaam en nuttig bezig hield. Uit den aard der zaak konden slechts enkele deelen van het lichaam en dan nog slechts vluchtig, behandeld worden. Het veld toch is, zooals de spreker terecht op merkte, te groot dan dat men eene proef om alles in één avond te bespreken, niet hopeloos zou moeten noemen, te meer nu het auditorium geheel uit leeken op anatomisch gebied bestond. Toegelicht door platen en gedeelten van een skelet, toonde spreker duidelijk aan hoe alles in juist verband tot elkander staat; hoe geen enkele van de 240 deeltjes aan het lichaam kan worden gemist zonder stoornis in de verrichtingen teweeg te brengen; hij wees er op hoe juist de natuur elk deeltje zijn werkkring als 't ware had aangewezen, en dat wat den leek soms overbodig voorkomt, wel degelijk noodig ishoe er eindelijk verder in de geheele samenstelling niets gemist wordt, zoo dat dan ook al wat men soms meer zou meenen noodig te hebben, den bezitter van dat meerdere slechts onnut en lastig zou zijn. De heer Yan Nes wees er op hoe ook de schoone samenstelling der lagere diersoorten onze bewon dering moet wekken voor de natuur, die alles ook daar zoo juist en overeenkomstig den aard, de be hoefte en den werkkring, heeft geordend. Hij toonde aan hoe het paard juist de sterke spieren en de flinke stevige borst waren gegeven om de zware vrachten te trekken en de lichtere pooten om zich gemak kelijk en vlug te verplaatsen. Het is, zoo schrijft men ons verder, uw cor respondent, als leek, ondoenlijk den deskundigen spreker op de voet te volgen en eenigszins ge trouw verslag van het gesprokene te gevenzoo veel mag echter als zeker worden aangenomen dat uit de voordracht van den heer Van Nes ook voor den landbouwer veel nut was te trekken bij de vele punten van overeenkomst tusschen de dier soorten van hoogere en lagere orde. Gaarne sluiten wij ons dan ook aan bjj het woord van dank door den voorzitter der afdeeling tot den begaafden spreker gericht en onderschrijven den wensch dat de heer Van Nes meermalen ons in de gelegenheid zal stellen om aan zijne hand een blik te slaan in het schoone boek der natuur dat, helaas, nog te zeer voor velen een gesloten boek is. Gisteren heeft te Noordwijkerhout vanwege en voor rekening van den burgemeester dier ge meente eene bedeeling van brood plaats gehad. Aan 63 hoofden van gezinnen werden, naar gelang van hunne sterkte, één, twee en drie kilo's brood per gezin uitgereikt. Hoewel de gever in den vreemde is, zoo toont hij toch met medelijden aan zijne behoeftige gemeentenaren te denken. Door het Grootwaterschap van Woerden is aanbesteed het maken van een ijzeren ophaalbrug over den Rijn te Bodegraven. Minste inschrijver was de heer H. De Hoog, te Waarder, voor de som van 4800. De gemeenteraad van Gouda behandelde gisteren weder de waterleiding van duin- of Lek- water. Blijkens mededeeling in' die vergadering, was het voorstel in zooverre uitgebreid, dat ook aansluiting aan de Rotterdamsche waterleiding in het onderzoek zou worden opgenomen. Een zeer uitgebreide discussie werd gevoerd. De heer mr. Kranenburg o. a. verklaarde verschillende bezwaren te hebben tegen het voorstel om, in verbinding met Leiden, een duinwaterleiding op te richten, daar hij huiverig is voor een langdurig contract te dier zake, wat noodig zou zijn, terwijl het in alle gevallen te kostbaar zou uitkomen voor Gouda, en het IJsel- en Lekwater kosteloos te verkrijgen is. Het duinwater achtte spr. onmogelijk voor die gemeente, het Lekwater daarentegen niet. Dr. Luyten hield een uitvoerige rede om te betoogen dat het IJselwater het eeuige water is, dat voor een Goudsche waterleiding mogelijk was. Duinwater en Lekwater zijn uitstekend, maar [eene water leiding die het water uit Leiden of uit de Lek naar Gouda moet brengen, is onmogelijkvooreerst heeft de verre afstand het gevolg, dat die veelte dour zou worden, terwijl het nog evenmin zeker is, of Leiden zou willen medewerken. Er werd ten slotte eene commissie benoemd, die de moge lijkheid eener waterleiding van duin-, Maas- of Lekwater zal onderzoeken. De "Vereeniging van en voor industriëelen heeft reeds in Juni 1878 concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een zeekanaal van Velzen naar de Maas. Dat ontwerp is door den ingenieur Linse uitgewerkt, doch werd nog niet in zijn geheel bekend gemaakt. Alleen werd na de concessie-aanvraag voor het zeehavenplan voor Den Haag van de heeren Crans, Waldorp c. s., aan de regeering kennis gegeven dat nadere in lichtingen ter beschikking stonden. Thans heeft het bewind der Vereeniging haar plan openbaar gemaakt, dat een kanaal omvat ter verbinding van het Noordzeekanaal met de Maas, met een eigen havenmond ter hoogte van Ter Heide op de kust tusschen Scheveningen en den Hoek van Holland en een spoorweg langs dit kanaal van Schevenin gen tot Maassluis. Door dat kanaal krijgen1'. Rotterdam een waterweg met steeds gelijke en vol doende diepte voor de groote vaart2°. Den Haag en Scheveningen een directe verbinding met de zee en de Maas en gelegenheid tot waterverver- sching; 3'. Amsterdam en Rotterdam een goede waterverbinding; 4°. Rijnland en ten deele Delf land een aanzienlijke boezemverbetering, en 5*. Nederland een zekeren steun voor zijne verdediging. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren het subsidie voor den Franschen schouwburg voor het tooneeljaar 1880/81 wederom op ƒ8000 be-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1