N°. 6090. Dinsdag 123 December. A0. 1879. 4- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per postr 1.40. Afzonderlijke Noromers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIBN: Van 16 regels.v».*^»"»*»v4>w»vsvkf 1.05. Iedere regel meer..liimuï-mn 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. a 6TADS-BERICHTEN. TIMJARIRE VOLHSTELLISfi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op heden een aanvang is gemaakt met de uitreiking der biljetten voor de tienjarige volkstelling en noodigen de ingezetenen uit die biljetten zoo nauwkeurig mogelijk in te vullen, ten einde daar door den geregelden gang der werkzaamheden te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 22steu December 1879. LEIDEA, 22 December. De onderofficiers-vereeniging „Door vriend schap vereenigd" gaf Zaterdag-avond in de Stads- zaal een tooneelvoorstelling met introductie, waar van een vrij druk gebruik was gemaakt. Voor de pauze werd opgevoerd „Meerderjarig", een oor spronkelijk tooneelspel voor rederijkers door het lid der vereeniging C. P. J. Van der Waart zeiven vervaardigd. Niet alleen dat het stuk niet zonder verdiensten is, maar het bevat zelfs vele verdien sten het was bovendien onderhoudend en werd door de werkende leden op onberispelijke wijze opgevoerd. Ieder vervulde zijn rol met liefde en ijver, zoodat èn de schrijver èn de vereeniging er succes mede behaalden. Na de pauze vonden de aanwezigen in de op voering van het kluchtspel „Hercules" bij herhaling gelegenheid om eens hartelijk te lachen. Ook hiermede bleek dat men een goede keuze had gedaan, terwijl de vertooners zich ook hier even flink van hunne taak kweten. Daverende toejuichingen vielen hun ten deel. De uitvoering werd besloten met een bal, dat de meesten nog lang bijeenhield en dat zich door een opgewekten geest kenmerkte en afliep op een wijze zooals men dat maar eenigszins kan wenschen, zoodat deze samenkomst bij velen nog lang in aan gename herinnering zal blijven. De vereenigiDg heeft haar goeden naam dien zij zich door de vorige uit voeringen had verworven, volkomen gehandhaafd. De leden van de onderofficiers-vereeniging der dd. schutterij waren in uniform tegenwoordig. In de avondzitting van Zaterdag zijn door de Tweede Kamer aangenomen de begrooting voor het domeinfonds, het onteigeningsontwerp voor den spoorweg Groningen-Delfzijl en het hoofdstuk Kolo niën der staatsbegrooting. Voorts is de wet op de Middelen, na eene korte discussie, aangenomen. Bij het onderdeel Staatsloterij drong de afgevaardigde van Leiden, de heer Elout, op afschaffing daarvan aan, met herinnering aan de vroegere belofte om de loterij langzamerhand te doen uitsterven. De zedelijkheid zou er door bevorderd worden. De minister van financiën zeide het gevoelen van den spreker volkomen te deelen. Te zeer heeft bij vroeger zich tegen het behoud verklaard dan dat hij niet met die woorden zou instemmen. Evenwel, voor het oogenblik was het bezwaarlijk voorstellen te doen met het oog op den staat der schatkist en ook bij den korten tijd dien hij tot het overwegen van voorstellen had. Gaarne zal hij echter aan de wenken van den spreker gevolg geven. De heer Elout dankte voor het antwoord. Hij nam deze ge legenheid waar, nu het de laatste maal zou zijn dat hij als lid der Kamer het woord voerde, den voorz. en de leden dank te zeggen voor de welwillendheid waar mede zij hem hebben bejegend en aangehoord. Dubbel waardeerde hij die welwillendheid bij het bestaand verschil van gevoelen tusschen vele leden en hem. Mocht hij soms de perken der beschei denheid hebben overschreden, dan vroeg hij daar voor verschooning. Hij voegde er den wensch bij dat de welwillendheid voor personen zich uitstrekke tot die omtrent beginselen. De beginselen door spr. voorgestaan, de beginselen van Groen van Prin- sterer, zullen zijne medestanders in deze Kamer blijven verkondigen. Spreker hoopt dat ze een plaats zullen verkrijgen in onze staatsburgerlijke instellingen, dat de vruchten er van voor het Vader land mogen zijn eendracht, bloei en zegen. Dat geve God De behandeling der conclusie omtrent de regee- rings-inlichtingen betreffende de zaak van kapitein Van den Spieghel is verdaagd tot na de terugkomst der Kamer, door de aanneming eener motie van den heer Van de Putte met 29 tegen 28 stemmen. De voorz. deelde ten slotte mede dat was ingekomen 1°. een schrijven van mr. Van Tienhoven, waarin hij mededeelt dat hij wegens zijne benoeming tot burgemeester van Amsterdam zijn ontslag neemt als lid der Kamer, daar de omvang zijner nieuwe werkzaamheden hem belet het lidmaatschap te blijven bekleeden; 2°. een schrijven van den heer Elout van gelijke strekking, doch gegrond op het te kort schieten van eigen krachten en vermogens in de waarneming zijner betrekking, die hij trouwens slechts voor korten tijd had gezegd te zullen aan vaarden. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Ter vervanging van den tot ritmeester hij het 3de regiment huzaren benoemden lsten luitenant adjudant jonkheer J. C. P. E. Van Meeuwen is benoemd tot adjudant bij het 4de regiment huza ren te Leiden, de 1ste luitenant II. M. Werner van dat corps. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 41.00, f 20.50, f 4.50 en f 2.20; de laagste f 41.00, f 20.50, 4.20 en f 2.10. Een inteekenlijst voor den behoeftigen arbei denden stand, door het burgerlijk bestuur van Warmond aan de meergegoeden aangeboden, heeft de som van f 438.50 opgebracht. Ook de „Har monie van Warmond" zal na Kerstmis tot dat zelfde doel hare krachten ten beste geventijdens den Eransch-Duitschen oorlog bracht zij voor het Roode Kruis ruim f 100 aan. Velen meenen ook dat de nieuwe sociëteit „Amicitia" voor hetzelfde doel niet achterwege zal blijven. Tk Katwijk aan Zee wordt een postkantoor gevestfgc), dat met 1 Eebruari e. k. in werking zal komen. Naar Koudekerk aan den Rijn is beroepen de heer G. Nijhuis, predikaut te Bergschenhoek. Door tusschenkomst van graaf Van Hogendorp is ontvangen een gift van 5000, ten behoeve van het fonds voor de restauratie der Groote Kerk te 's-Hage. Door eenige Amsterdamsche hoogleeraren en leeraren is aan den minister van binnenlandsche zaken dank betuigd voor zijne gelukkig welge slaagde poging om weder uit de staatskas een sub sidie voor het Woordenboek te doen toestaan. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", den 8sten Nov. van Batavia vertrokken, arriveerde in den nacht van Zaterdag op Zondag te IJmuiden; de „Voorwaarts", den 8sten Nov. van IJmuiden ver trokken, is Zaterdag te Batavia aangekomende „Madura" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdamde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, is Zaterdag te Napels aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is dienzelfden dag te Napels aangekomen en van daar vertrokken. Gemeugd Nieuws. Door de politie alhier is heden aange houden de vermoedelijke dader van den Donder dag-avond 11. op de Haarlemmerstraat gepleegden diefstal, nadat hij te voren eenigen tijd deze ge meente verlaten had. Hedenochtend is een begin van brand ontstaan op de Beestenmarkt, en wel door het drogen van goed bij de kachel. Een en ander is door de bewoners zeiven gebluscht. Aan het po li ti eb u re el zij n alh ie r tw e e onbekende honden gebracht, nl. een geelachtig, kleiu, langharig leeuwhondje, laag op de pooten, en een zwart langharig hondje met lange ooren. Belanghebbenden vervoegen zich dienaangaande aan het commissariaat. Het ijs op de Warmonder Leede be- gint op vele plaatsen door het spuien te Katwijk weder slecht te worden, zoodat de burgemeester van Warmond, aan alle uitwateringen daarvan, reeds borden ter waarschuwing heeft doen plaatsen. Zaterdag-ochtend werd door den koopman en winkelier J. W. Kahrel te Dordrecht, bij de politie kennis gegeven dat er in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag ten zijnent diefstal had plaats gehad van effecten en geldswaarde, volgens de verklaring van dien heer tot een be drag van niet minder dan p. m. f 70,000. Uit de opgaven van den heer K. zou moeten blijken, dat hij dien nacht, te ongeveer twee uren tehuis gekomen, alles nog in goede orde heeft gevonden, en hieruit dus zou zijn af te leiden, dat de diefstal tusschen twee uren en Zaterdag-ochtend is ge pleegd. De gedane opgaven zijn bij proces-verbaal geconstateerd. Van teekenen van gepleegd geweld is niet gebleken. Een jammerlijk ongeluk is Zaterdag avond den geachten hoofdonderwijzer Vr. van Oost- Souburg overkomen. Van het Havenstation te Vlissingen langs den spoorweg huiswaarts keerende, werd hij door een rangeerenden trein overreden. Hij was onmiddellijk een lijk. Weder heeft de burgemeester van Amsterdam eene som van f 2460 ontvangen voor de behoeftigen. Voorts schonk de Amsterdamsche Melkinrichting bons voor 1500 liter gekarnde melk. In ons vorig nommer werd onder de gemengde berichten evenals in andere bladen mel ding gemaakt, dat in de citadel van Kaboel, Afghanistan, gevonden is een oud Hollandsch kanon met het opschrift „Ahasverus Roster me fecit Amstelredami 1630". D. H. merkt ons op dat waarschijnlijk de naam van den gieter niet is Roster, maar Koster. In den tuin van den gouverneur-generaal van Algerië, op de heuvels van Mustapha supérieur, staat een keurig fraai gegoten kanon met den naam Koster, Amsterdam, en het jaartal 1632. Die Koster was een Krupp au petit pied, althans zijn oorlogsmaterieel is wijd over de wereld verspreid. Te Groningen is bij het blusschen van een kleinen schoorsteenbrand in de machinale vlasspinnerij aldaar, een ladder, waarop twee man-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1