In de procedure tusschen de Sin ger Manufacturing Company als eischeres en den heer A. Lewenstein als gedaagde, heeft de arroDdissemeuts-rechtbank te Amsterdam giste ren uitspraak gedaan. Zij overwoog dat het plaatsen van de in het geding gebrachte advertentiën als onrechtmatige daad moest worden beschouwd, aangezieu die advertentiën waarin door den ge daagde werden te koop aangeboden en aangepre zen „veel verbeterde Singer-machines", kennelijk de strekking hadden niet om te doen gelooven dat deze naar een systeem Singer, doch om te doen denken, dat er machines bedoeld werden uit de fabriek van Singer, met aangebrachte ver beteringen. Bovendien was bij de advertentie ge bruik gemaakt van de behoorlijk gedeponeerde handelsmerken van de Singer Manufacturing Com pany. De rechtbank veroordeelde, den gedaagde derhalve tot schadevergoeding, nader op te maken bij staat. Voor de eischeresse was gepleit door mr. Ph. A. Haas Az., voor den gedaagde door mr. J. Kap- peyne van de Coppello. Weer wat nieuws. De heer J. Pos- tema heeft een vélocipède voor vier personen be dacht en vervaardigd. Zij is „draisine" gedoopt. Te Hansweert, waar de kerkeraad den inboedel van arme menschen laat verkoopen, is het kerkgebouw zoo vervallen, dat wanneer het regent de opgekomene schare verplicht is in de kerk haar parapluies te gebruiken. Het geheele dak dreigt eerlang omlaag te komen. Te Puy werd dezer dagen een drie dubbele moordaanslag gepleegd. De vrouw van een werkman aldaar had wegens de aanhoudende mis handelingen, die zij van haar wederhelft had te verduren, de wijk genomen naar het ouderlijk huis. Op zekeren avond nu drong de man bij zijn schoonouders binnen en loste op zijn schoonmoeder een revolver, waardoor haar kaakbeen werd ver brijzeld. Daarop verwondde hij met hetzelfde wapen zijn vrouw onder de rechterborst en zijn schoon zuster aan den rechterarm. Eindelijk keerde hij zich tegen zijn schoonbroeder, doch deze wist, bijgestaan door twee andere personen, zich van den aanvaller meester te maken. Beide eerstgenoemde vrouwen verkeeren in bedenkelijken toestand. Den volgenden morgen in tegenwoordigheid van zijn slachtoffers gebracht, beweerde de misdadiger zich niets te herinneren. Aan het verhaal van iemand, die te Madrid een stierengevecht bijwoonde, waarbij ook de nieuwe Spaansche koningin tegenwoordig was, is het volgende ontleendDe derde stier was eenigs- zins gedrongener van lichaamsbouw dan zijn beide voorgangers en van een donkerzwarte kleur. Hij stortte zich onmiddellijk op den meest nabijzijuden picadero, priemde het paard de hoorns in den buik, hief het met den berijder hoog in de lucht en slingerde beiden voort, zoodat het paard omsloeg en met de geheele lengte op den picadero kwam te liggen, ten gevolge waarvan deze zijn bezinning verloor, eenige ribben brak en een hersenschudding kreeg. De picadero is later overledenMen droeg hem van de plaats; hij was zoo beweging loos als een lijk. Alleen de roode kleur van zijn gelaat verried nog levensgeesten en toonde aan, dat hij nog steeds in een toestand van dronken schap verkeerde, volgens dp gewoonte zijner vak- geuooten, die dan meer moed hebben voor hun afschuwelijk bedrijf. Met groote bedrevenheid en met levensgevaar slaagden de picadero's er in het woedende dier van zijn slachtoffer verwijderd te houden, zoodat deze weggedragen kon worden, gevolgd door het paard, dat met opengereten buik voortwaggelde. De Spaansche koningin viel bijna in zwijm. De sterkte van het Kafferhoofd Mooi- roos is thans door kol. Bayley stormenderhand geno men en Mooiroos zelf is bij de verdediging ge sneuveld. Uit een brief van een correspondent van de „Daily News" blijkt dat de laatste aanval mislukt was omdat de troepen op klaarlichten dag tegen den berg aangevoerd en zoodoende aan een hevig vuur blootgesteld waren, en dat de artillerie over het geheel slecht geschoten en wei nig uitgericht had. Dat de sterkte even .vel ge nomen zou worden, zag de correspondent wel vooruit, want zij was in het geheel niet zoo sterk als sommige van de kasteelen en burchten, die de Eransche troepen onder Napoleon 1 in de Alpen en Appenuijnen genomen hebben. De vesting van Secocoeni moet veel moeilijker te nemen zijn. De aanval daarop was op 28 November bepaald. Tegen 10 December was eene groote meeting van de Boeren in de Transvaal bijeengeroepen. Generaal Wolseley trok, naar aan de „Times" ge meld wordt, naar aanleiding daarvan een aantal troepen in de Transvaal bijeen. Uit Ribérac wordt gemeld dat een achttienjarig meisje, Marie Pauly genaamd, hout ging hakken in het bosch van S.iint-James, onder de gemeente Cercles, toen zij aan den ingang van het bosch een ontzettend grooten wolf op zich zag afkomen. Zij gaf een gil van ontzetting, die ge lukkig vernomen werd door haar broeder. Deze, een jonkman van 21-jarigen leeftijd, snelde, met een puntige spade gewapend, zijne zuster te hulp en bracht met het werktuig het ondier een zoo geweldigen slag op den kop toe, dat het er door werd verdoofd. Daarna stak hij het dier de scherpe spade in den muil en slaagde er zoodoende in om bet af te maken. Een kruidenier te Sorbiers, die zijn meeste klanten onder de mijnwerkers uit den omtrek telde, had een hunner, een vriend zijner jeugd, tot kostganger. De winkelier ging door voor een welgesteld man, doch der menigte was het onbe kend dat zijn commensaal hem bij herhaling gelden had voorgeschoten tot het doen van betalingen. Toen die schuld eindelijk de som van ruim duizend fr. had bereikt, drong de mijnwerker aan op be taling of althans op gedeeltelijke afrekening. Aan dat verzoek kon de kruidenier echter niet voldoen en op zekeren nacht sloeg hij den slapenden vriend met een hamer de hersens in. Daarvoor werd hij dezer dagen ter dood veroordeeld. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Rome wordt gemeld dat het zoo goed als zeker is dat de keizerin van Rusland eerstdaags naar Sicilië zal gaan. Duitsclilaud. In den Pruisischen landdag was gisteren de interpellatie over den nood in Opper-Silezië aan de orde. De minister van financiën gaf toe, dat de nood in de laatste vier weken geklommen was, die door den strengen winter, deu typhus enz. nog was verergerd. De regeering zou, wanneer de werk zaamheden worden hervat., gedetailleerde voorstellen indienen over de te verleenen ondersteuning, en een krediet aanvragen. Zij zou al het mogelijke doen om deu toestand te verbeteren. Voorzoover geen werk kon worden verschaft, zon door het uit reiken van levensmiddelen geholpen worden. De regeering stelde zich niet alleen ten doel den nood te verminderen, maar ook een herhaling van de ramp te voorkomen, door de geteisterde streken meer met het algemeen verkeer in verbinding te brengen, de economische toestanden te verbeteren en de industrie op te beuren. Den 2den Januari 1882 hoopt de univer siteit te Würzburg haar 300-jarig bestaan te vieren. Als bijdrage in de kosten voor het feest had de regeering thans een post van 40,000 mark op de begrooting uitgetrokken. Bij de financiëele commissie der Kamer van afgevaardigden vond dit veel tegenstand. De minister van onderwijs en vier leden deden daarop al het mogelijke om het be drag, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk te be houden, waartoe zij het na lang tegenstribbelen zelfs tot op de helft verminderden. De leden der rechterzijde, die in de commissie een meerderheid hebben van slechts ééne stem, wilden er echter niet van hooren en de post werd derhalve ge schrapt. De voorstemmers willen nu in de Kamer den strijd voortzetten. Belg-ië. De Kamer heeft het ontwerp op het legercon- tingent aangenomen, waarna zjj tot den 20sten Jauuari is uiteengegaan. De minister van oorlog, generaal Liagre, het voorgestelde contingent ver dedigende tegen een voorstel om het op een lager cijfer terug te brengen, zeide o. a. het volgende: „Laten wij terdege zorgen voor onze krijgsmacht, dat is het zekerst voorbehoedmiddel tegen het gevaar. I 'e toestand van Europa heeft iets ge heimzinnigs en dreigends. Onze naburen slaan ons gade. Zij kennen onze materiëele maatregelen eu onze zedelijke stemming.Dnitschland en Frank rijk zijn reeds tegenover elkander op hunne hoede en verwachten elk oogenblik eene vredebreuk. Neemt u in acht. Ons land is als de aangewezen weg voor oorlogvoerenden. Men zal over uwe lichamen heengaan, zoo gij niet in staat zijt om u te verdedigen. België zal verdwijneu en dan loon naar werken ontvangen, want het zal zich niet hebben willen redden, het zal erkend hebben het leven onwaardig te zijn. Vergeten wij niet: zoo het waar is, dat eendracht macht maakt, het is evenzeer waar, dat de macht het recht doet eerbiedigen." OostemvHong. Monarchie. De gisteren vergaderde commissies voor het vergelijk betreffende de legerwet hebben met alge- meene stemmen op één na besloten oin voor te stellen paragraaf 2 van de wet aan te nemen. De heer Vou Schmerling presideerde. Rusland. De ontvangsten van de Russische spoorwegen zijn dit jaar 7 pet. minder dan het vorige. De totaal-opbrengst op het einde des jaars wordt be rekend op 131,098,877 roebels of 6396 per werst. Het aantal vervoerde personen bedroeg 20,256,369, behalve ruim 2'/j millioen soldaten. Volgens een schrijven uit St -Petersburg is de kapel, welke tot. aandenken aan de redding van keizer Alexander II uit een dreigend levensgevaar in 1867, onlangs in de Peski-straat aldaar is op gericht en den 18den dezer zou ingewijd worden, in den nacht van den 13den op den 14den jl. door een brand ten deele vernield. Vereenigrde Staten. De Times"-correspondent te Philadelphia seint eenige bijzonderheden over de ontvangst van Grant. De stoet, die den generaal inhaalde, telde 70,000 man en 25,000 paarden. Het was daarom noodig reeds des morgens om halfelf aan te van gen deze processie op te stellen, ofschoon Grant eerst om drie uren kwam. De achterhoede der processie begon eerst tegen het valleu van den avond op weg te gaan. Geen wonder dan ook, dat velen niet den geheelen dag in de gelederen bleven staan, maar ten gevolge van vermoeienis en honger wegslopen. Met dat al was het de schit terendste processie, ooit aanschouwd, al werd het indrukwekkende echt Amerikaansch eenigs- zins weggenomen door het al te kwistig gebruik dat men van de gelegenheid had gemaakt om wa gens, tropeeën en banieren te beplakken met. adver tenties. Het aantal toeschouwers werd op een milli oen geschat; vlaggen, groen en triomfbogen gaven de stad een feestelijk aanzien, en het enthousiasme was buitengewoon. Aan het hoofd van deu stoet achter de onontbeerlijke politiemacht kwamen 10,600 man troepen; dan volgde generaal Grant met het receptie-comité, de minister en oud-minis ter in open rijtuigen; daarna 10,000 veteranen van den burgeroorlogvervolgens 4000 man, af gevaardigden van politieke clubs en andere vereeni- gingen. Dan kwamen de vertegenwoordigers van verschillende takken van handel en nijverheid, meest allen met hun werk bezig; 250 werklieden der munt, medailles ter eere van Grant slaande; 300 postbeambten enz..eindelijk een garde te paard van 1000 man. Zuid.Amerika. De Chiliërs hadden niet veel aan Iqnique; de Peruanen en Bolivianen hadden de stad verbrand en lieten de versterkingen in de lucht springen. De Chiliërs maakten 1500 gevangenen. De geallieer den, 11,000 man sterk, trachtten zich met 5000 man onder commando van den president van Bolivië te vereenigen; den 21sten Nov. vielen zij 6000 Chiliërs aan, die te Dolores dicht bij Agua Santa waren verschanst. De geallieerden werden na een hardnekkig gevecht verslagen, hun kamp en 13 stukken geschut vielen in handen der Chiliërs; de Boliviaansche generaal Villegas werd gevangen genomen, een ander generaal gedood. De verliezen der Chiliërs waren aanzienlijk. Bij het nemen van de Peruaansche korvet de „Pilcomayo" maakten de Chiliërs 180 gevangenen. De groote overwinning der Bolivianen te Salta schijnt een verzinsel te zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2