N°. 6087. Vrijdag 19 December. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTENTIENs Van 16 regele Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.174.' 8TADS-BEEÏCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN tren- gen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door eene belas tingschuldige is ter hand gesteld een bankbiljet van zestig gulden nals ie min aangeslagen voor de plaatselijke belasting over 1879." Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRAN HELER, Burgemeester. 18 December 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeen teblad n°. 1), houdende aanwijziging fier plaatsen, dagen en nren voor de verschillende markten binnen deze gemeente; Brengen Ier kennis van belanghebbenden dat, door het invallen van den tweeden Kerstdag op Vrijdag deu 26sten December e. k., de Yeemarkt niet op dien dag, maar op Woensdag te voren, den 24sten dezer, zal worden gehondeu. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 18 December 1S79. E. KIST, Secretaris. TJit een landbouw-discussie. „Al mag Nederland bogen op het bezit van eenige uitnemende wetenschappelijke mannenal kau mei: onzen practischen landbouwers geen ge brek aan werkzaamheid ten laste leggenover het algemeen waren onze theoretische heeren niet practisch genoeg en de eigenlijke boeren gaven van hnn lust voor wetenschap te weinig blijk. Theorie en practijk of practijk en theorie moeten samengaan." Aan die woorden, voorkomende in het artikel van T. in ons nummer van 8 Nov. 11., getiteld: „Landbouwvraagstuk", werden wij ber- iunerd bij het lezen van een verkort verslag der zitting van de Tweede Kamer op Woensdag 10 dezer. Bij de behandeling van art. 108 der begroo ting van binnenlandsche zaken kwam de Land bouwschool te Wageniugen ter sprake, en daarin vond de afgevaardigde uit Hoorn, aan wiens woorden, waar het landbouwzaken geldt, terecht zooveel ge wicht gehecht wurdt, gereede aanleiding om te verklaren, dat hij om de jongens een wetenschap pelijke opleiding te geven, hen naar Wageningen zou zenden; maar om er practische landbouwers vau te maken neen. Dus ook hier geldt de boven aangehaalde zin- suede: over het algemeen waren onze theoretische heereo niet practisch genoeg. En daarvoor werden door den spreker bewijzen bijeengebracht. Men heeft te Wageningen een proefveld, groot genoeg om alle voorname producten van het land te ver bouwen maar nu heeft men er 568 gewassen ge zaaid of gepoot of geplant, en daaronder niet minder dan 206 soorten van aardappelen. Daarom meende de afgevaardigde, dat men te Wageningen den omvang van de practijk overdrijft zonder vol doende hulpmiddelen, hetgeen hij uit het pro gramma der Landbouwschool nader aantoonde. Een bewijs dat men ook onpractisch kan zijn door overdrijving der practijk. En dat is inder daad zoo. Door te spreken vau een proefveld, groot genoeg om alle voorname producten vau het land te verbouwen, gaf de afgevaardigde duidelijk aan, welke eischen hij aan de Landbouwschool meende te moeten stellenvorming van den toekomstigen landbouwer om hem iu staat te stelleu later bij de uitoefening van den landbouw op eigen vader- landschen bodem de lessen der wetenschap op vruchtdragende wijze toe te passen. Doch om dat doel te bereiken mag het onder wijs dan ook niet afdalen tot al te minutieuze, al te nietige onderdeden. Er mag niet worden toegegeven aan die zucht tot specialiseeren, tot studie vau vakken en vakjes, waarvan meu ook het middelbaar onderwijs wel eeDS een verwijt maakt daardoor zou meu komen tot de rol van den schoen maker, die zeide: ik maak slechts schoenen voor uw linkervoet; voor den rechtervoet moet ge bij een ander zijn. Langs zulk een weg zal men er nimmer in slagen bij de „eigenlijke boeren" dcu lust voor weten schap op te wekken zij begrijpen eu terecht zeer goed, dat de wetenschap, die geen of geen voldoende toepassing vindt in het dagelijksch leven, weinig of geen nut sticht. De landbouwer, die zijn zoon naar de Wageninesche school zendt, doet dat zeker niet met het doel hem te doen opleiden tot wandelleeraar of tot docent aan de Landbouw school, wel met het oogmerk om hem te doen vormen tot een theoretisch en practisch flink ontwikkeld landbouwer. Daarom verdient de meening, door meerge- meldeu afgevaardigde uitgesproken, dat men zijne zoons niet naar Wageningen moet zenden om er practische landbouwers vau te maken, ernstige overweging. Er werd voorheen met maar al te veel grond over geklaagd, dat voor deu landbouw van regeeringswege weinig of niets werd gedaan het gevaar dat de buitenlandsche mededinging sterk door toepassing van theorie en practijk heide, onzen landbouw, onze zuivelproducten op den achtergrond zou dringen, opende velen de oogen, en al schoot er naast de woorden Water staat, Handel en Nijverheid voor het jongste departement van algemeen bestuur geen ruimte over voor het woord Landbouw, de oprichting der WageniDgsche Landbouwschool hewees, dat men begreep wat er in ons vaderland op dit ge bied ontbrak. Nu daarin door de oprichting der Landbouw school is voorzien, zal men verstandig handelen door te zorgen, dat de belangrijke sommen, daar aan besteed, rente opbrengen door de mogelijk heid van toepassing van het aldaar geleerde ook op de practijk. Belangrijke sommen 't mag zonder over drijving worden gezegd, waar voor het bouwen van een stal met boerenwoning voor een kleine veehouding over bijna een halve ton gouds kan worden beschikt. Was het wellicht met het oog op die groote som dat men zoo langzaam vor derde, dat men thans, na verloop van een geheel jaar, eerst tot het onderzoek der plannen is ge komen, voor welke samenstelling volgens een ander afgevaardigde nauwelijks een maand tijds noodig ware geweest? De reden, welke voor die vertra ging werd opgegeven, zou ons bijna doen vreezen dat men te Wageningen een boerderij zal zien verrijzen in een dau zeker vooral belachelijk mid- deleeuwsch stijltje. Moge men iu al wat deze belangrijke zaak aangaat, in de eerste plaats bedenken dat de Landbouwschool er is om den landbouwer, en niet omgekeerd. Ook voor den bloei der Wage- uiugsche stichting zelve zal dat hoogst ge- wenscht zijn. LEIDEN, IS December. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. A. P. Bax, geb. te Bergen-op-Zoom, met academisch proefschrift, get.: „De invloed van art. 1166 Code Civil op bepalingen van het Nederlandsch Burger lijk Wetboek", en de heer M. Polak Daniels, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift, get „De wettelijke aanvang van den straftijd. Aan- teekening op art. 21 der Wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad N°. 102)." Naar wij vernemen is onze stadgenoot de heer J. Goedeljee benoemd tot photograaf van Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, met vergunning om Hds. wapen te voeren. Van twee perceelen tuin- of teelland, ge legen aan het Raamland aan den Singel onder de gemeente Leiderdorp, waarvan de openbare verhu ring heden ten raadhnize plaats had, is huurder geworden J. Zwetsloot, bouwman te Leiderdorp. Niet met het deu 20sten dezer, doch met hel den 17deu Januari a. s. uit Amsterdam naar Batavia vertrekkende stoomschip der maatschappij „Nederland" zal eene verzending van brievenmalen naar Atjeh, zoowel rechtstreeks als laDgs den weg van Napels, geschieden. Het doel van den maatregel om bij de corpseij^jnfauterie de tegenwoordige patroontasch met bet daarbij beboorende patroouzakje, volgens aanschrijving van het departement vau oorlog, te doen vervangen door een nieuw model patroon tasch, bestemd tot berging van 4 pakjes elk van 10 patronen, olitflescbje, schroefdraaier enz., is den infanterist in staat te stellen op gemakkelijke wijze het thans gevorderde groot aantal patronen te ver voeren en in het gevecht te gebruiken. Onze sol daten moeten in tasch en ransel 80 patronen meevoeren, waardoor de thans nog in gebruik zijnde bataljons-patrooncaisson kan vervallen. In de munitie- colonne der divisie zijn per bataljon bovendien 10 pa- trooncaissous aanwezig, waarvan elk 12,800 patro nen bevat. De officier van gezondheid 3de kl. K. Kraft is van het 5de reg. inf. overgeplaatst bij het garni zoen te Leiden. Een wetsontwerp tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst bij de landmacht is op dit oogenblik bij den raad van state aanhangig. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer A. But- ner, candidaat-arts, en het getuigschrift uitgereikt aan den heer G. Haas, med. doctorandus. Tot leden van het bestuur der Pomolo- gische Vereeniging te Boskoop zijn herkozen de heeren II. A. Koster Mz., K. Van Nes Pz. en J. Van HofT, terwijl de heer A. Koster Mz. tot voorzitter werd herbenoemd. Bij de inschrijving te Rotterdam voor 1300 obligatiëu der vier-percents-gemeenteleening van drie millioen zijn ingekomen 32 inschrijvingen, tot een gezamenlijk bedrag van 2207 obligatiën. De hoogste koers was 100s/ig, de laagste 90 percent. Bij de herstemming voor een lid der pro vinciale staten van Zuid-Holland in het hoofdkies district Oud-Beierland is gekozen de heer M. W. De Kat, burgemeester van Mijnsheerenlaad en Westmaas, met 350 stemmen. De heer D. Kluif- hoofd, burgemeester van Numansdorp en Klaas waal, bekwam 248 stemmen. Op de vergadering, te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen gehouden ter be spreking van de wenschelijkheid van een op te richten pensioen- en weduwenfonds voor burge meesters, secretarissen en gemeente-ambtenaren, waartoe de heer Kraan te Waddingsveen de op roeping had gedaan, hadden twintig personen de presentielijst geteekend, waaronder zich bevonden 2 belangstellenden, o. a. de heer De Bosch Kem per, oud-referendaris. De heer Kraan leidde het onderwerp in. Aan bewijzen van belangstelling had het niet ontbroken140 belanghebbenden had den hem hunne adhaesie betuigd. Hoewel de ver gadering zeker niet talrijk mocht heeten, hadden er drukke disenssiën plaats, waaraan door onder scheidenen werd deelgenomen en die zich hoofd-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1