Donderdag 18 December. N°. 6086. A0. 1879. n LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05; Iedere regel meert B 0.17£.' Grootere letters naar plaatsruimte^ STADS-BERÏCHTEN. De Bargemeester der Gemeente Leiden, Overwegende dat het bem nit de verklaring van den heer Kimmel, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als een groot zeedonzen bed, een groote zeedonzen peluw, twee zeedonzen kussens, een veeren knssen, drie linnen lakens, drie dekens, drie linnen sloopen, toebehoorende aan Izaiik De l'Ecluse, wonende te Leiden, door roodvonk zijn besmet en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te wor den in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n<>. 134); Besluit eu beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 December 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 December. Het was gisteravond kil en huiverig in de Stadszaal. En hoe kon dit ook anders bij den aanblik dien de tot aan het eind der zaal netjes naast elkaar op rijen gerangschikte stoelen aan boden, welke toen het concert was afgeloopen nog even deftig stonden te wachten of er dan niemand ook van hen gebruik zou maken. Gelukkig dat de concertgevers, op wie de zaal met ongeveer een vijftigtai toelioorders een ouaangenamen indruk moet gemaakt hebben, die kilheid geenszins in de hand werktenwant hun spel was inderdaad schoon. Men had een goed .violoncelliste in mevrouw Lulu W andersleb-Patzig, een goed violist in den heer Charles Venth en een goed pianist in den heer Alfred Patzig. Wat wenschte men nog meerEn toch schitterde het grootste gedeelte van wat gewoonlijk het Leidsche kunst minnend publiek genoemd wordt ditmaal op „bij zondere wijze" door afwezigheid. Dit is voor hen en voor de optredenden te bejammeren. De eersten toch hadden dan een genotvollen avond gehad, ge tuigen b. v. de bewijzen van tevredenheid die de aanwezigen bij herhaling gaven, zóó dat een paar voordrachten moesten ten beste gegeven worden; terwijl de laatsten niet zulk een zonderling idéé vau onze muzikale wereld gekregen zouden hebben als dit thans ongetwijfeld het geval zal zijn ge weest. Wij wenschen hun elders een beter succes toe; ofschoon zij andere gezelschappen zeker niet zullen aansporen om Leiden met een bezoek te vereeren. Een vergelijkende staat omtrent de bevolking onzer vier hoogescholen geeft de volgende cijfers Leiden. Utr. Gron. Am9t, Letteren 57 17 19 13 Geneeskunde 191 119 103 101 Rechten 459 154 80 24 Wis- en natuurk. 44 41 24 22 Godgeleerdheid 38 202 30 21 789 1>33^ 256 181 Onder de 181 studenten te Amsterdam zijn niet begrepen de 128 die slechts eukele lessen bijwonen en 211 militaire medische en pharmaceutische studenten. Voor het thans te Delft afgeloopen examen aan de Polytechnische school, ter verkrijging van het diploma voor geëxamineerd en beëedigd land meter voor Nederland, hadden zich aangemeld twee candidaten, waarvan er één zich gedurende het exa men terugtrok, terwijl de tweede werd afgewezen. Voor hetzelfde diploma voor Indië hadden zich twee candidaten aangemeld, die beiden slaagden, nl. de heeren J. G. Roelofs te Delft en L. Valk te 's-Gravenhage. Ten gevolge der periodieke aftreding van den heer F. Dompeling is tot kerkmeester bij de Ned.-Herv. gemeente te Rijnsaterwoude benoemd de heer H. Van der Boon. Ia de gisteravond gehouden vergadering van aandeelhouders in den Rotterdamschen Tramweg is besloten het kapitaal van 500,000 tot één millioen uit te breiden. De gemeenteraad van Den Haag heeft zich niet vereenigd met het voorstel van burg. en weth. om aau den nieuw benoemden opperbrandmeester, den heer Bodenz, ƒ1800 traktement, benevens vrije woning, toe te kennen, maar besloten de jaarwedde op 2000 te bepalen. Voorts werden de jaarwed den van de leeraren van het gymnasium opnieuw geregeld en vastgestelddie van den rector op f 4000, van den conrector op 3000, van de leeraren in het Grieksch, het Latijn en in de ge schiedenis van dr. Van Aalst op f 2500 met eeue personeele toelage van 250, van dr. Fran- kamp op 2500van de leeraren iu het Engelsch op f 1500, in het Hoogduitsch op 1650, in het Frausch op f 1S00 en in de wiskunde op ƒ2250. Vau de heeren Lee Co. te Londen, aan nemers van de werken der Amsterdamsche Kanaal maatschappij, ontving, naar men verneemt, nog het armbestuur van 1/elzen 2000. De gelden zijn afkomstig van de percenten, indertijd door de arbeiders van hun loon gestort ter tegemoetkoming in ziekte en nood. Naar men verneemt heeft de heer J. J. Wesselman te Leeuwarden, eigenaar van de Skating- rink, met financiëelen steun van eenige heeren daar ter stede, het voornemen om een vast Noorder Tooneelgezelsebap op te richten. Voor dit seizoen is het daartoe te laat, maar het plan is om reeds met het voorjaar of Mei het gezelschap te organi- seeren en daarvoor gunstig bekende acteurs en actrices te engageeren. De directie zal worden op gedragen aan den heer Jacqui. Het Noorder Tooneel- gezelschap zal werken in Friesland, Groningen, Drente en Overijsel. Ten voordeele der kas van werkverschaffing te Apeldoorn is door den Koning ƒ500 geschonken. Vauwege het ministerie van oorlog is door den eerstaanwezend ingenieur der genie te Helle- voetsluis aanbesteed het verbeteren van de vesting Hellevoetsluis. De raming was 283,000. De minste inschrijving is aangenomen van den heer D. Volker te Dordrecht voor 285,000. De gewone audiëntie van den minister van koloDiën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Maas" is Zondag van Rotter dam te Nieuw-York aangekomen. Ingevolge machtiging des Konings wordt de vervanging van den kapitein ter zee J. A. Baart de la Faille door den kapitein-luitenant ter zee D. G. E. Wolterbeek Muller, in het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Cornelis Dirks", te Curacao, ingetrokken. Tot ridder der orde van de Eikekroon is benoemd de heer J. W. Guerin, commies ter pro vinciale griffie van Gelderland. Z. M. heeft benoemd tot kantonr.-plaats- verv. in het kanton Berlicum, J. J. Cannegieter Hz., burgem. der gem. Ferwerderadeeltot ridder der orde van den Ned. Leeuw. mrs. J. C. J. Van der Schalk en F. Th. Pahud de Mortanges, laat stelijk resident resp. van Rembang en der Preanger Regentschappen (beiden thans met verlof in Europa) en den regent van Cheribon, Raden Adhipati Aria Soeria di Redjaden officier van gez. 2de bij de zeemacht dr. A. Prins, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol ontslagen; aan II. Hagedoorn Bantjes, op zijn verzoek, ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Maartensdijkverleend de volgende pensioenen, als aan: J. Bouwmeester, zich noemende en schrijvende Boumeester, hoofd commies bij het dep. van financiën, 1659; G. A. Emond, comm.-verif. 1ste categ. bij 's rijks bel.; 784; J. J. Romenij, wed. A. Volkmaars, prov. inspect, der dir. bel. enz., 894; Wilbren- ninck, ontv. der dir. bel. enz., 900. Gremengd Nieuws, Iledenuamiddag omstreeks drie uren is een begin van brand ontstaan iu de zoldering der wachtkamer 3de klasse van het hulpstation der Hollaudsche Spoorwegmaatschappij alhier, vermoe delijk door het stoken der kachel. De brand kon nog door middel van eenige emmers water gebluscht worden. Bij afwezigheid der moeder geraakte Maandag-middag een kind van vier jaren te Rijns- burg in aauraking met een brandende kachel. Het bekwam daardoor zulke hevige brandwonden dat men in bezorgdheid verkeert of het er wel van genezen zal. Uit Haarlemmermeer ontvangen we erge klachten over den toestand van den weg door het zoogenoemde „Lage Land." Bij eenige bruggen is de passage voor vrachtwagens door de gladheid allergevaarlijkst. Zaterdag jl. viel des morgens een wagen met haver van den weg en des middags een vrachtwagen van den veerschipper van Aalsmeer. Bij de helling van de hooge ruggen gleden de wagens achter de paarden weg in de diepe slooten. Een vrouw en een paard werden gewond. Door één wagen zand bij elke brug waren zulke onge lukken gemakkelijk te voorkomen. Maandag-avond werd per telegram aan de politie te Delft kennis gegeven, dat er uit eeue branderij te Schiedam ongeveer 60 liter jenever was ontvreemd; dat twee der daders, zekere be ruchte F. F., wonende onder de gemeente Hof van Delft, en een vrouw waren aangehoudendoch dat twee broeders in het bezit van het gestolene het hazenpad hadden gekozen. Na veel moeite is het te Delft gelukt gisternacht beiden in handen te krijgenzij waren nog in het bezit van een fust, inhoudende 21 liter moutwijn, een zak waarin een gebroken flesch, zes zoogenaamde loopers en twee sleutels. Die familie staat zeer slecht aangeschreven en één hunner heeft reeds 20 jaren tuchthuisstraf ondergaan. Over het stoomschip „Stad Vlissin- gen" der maatsch. „Zeeland" schrijft men nog: Het schip zit hoog op 't strand, met de machine juist op het hoofd, den boeg in 't zand en het achter schip zwevend, zoodat men bij laag water er onder door kan gaan. De machine schijnt ontzet te zijn, het schip lek eu vermoedelijk verloren. Som mige passagiers, waaronder enkele dames, zijn met rijtuigen van in de nabijheid wonende landbouwers naar het dorp gebracht, waar zij door een sleep boot zijn afgehaald. Een hunner schonk aan de armeu van Breskens een bankbiljet van 100. TeAmsterdamisalweereen jongen door het ijs gezakt en verdronken, nu in de Lijnbaan- gracht bij de Vijzelgracht. Uit Willemsoord wordt gemeld dat bij besluit van den minister van marine is be paald dat aan de schepelingen wollen handschoenen zullen worden verstrekt (model van die der mari niers), hoofdzakelijk om bij koud en vriezend weder het exerceeren met de handwapenen te kunnen doen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1