Woensdag 17 December. N°. 6085. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vooi Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postv. n 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsr f 1.05. Iedere regel meer.8 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnem nten worden dagelijks aangenomen, f STADS-BERICHTEN. RAÏIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad u°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den lsten Januari 1880 hun 19de jaar zullen zija ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1861, alsmede hen, die eerst na het intreden van htm 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, d verplichting tot het doen van de aangifte voor de Nationale lilitie, in >>e maand Januari 18S0. Zij geven daarbij kennis: Dat, wil moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de artt. 15 en 20 van ge* noemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, w iens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet vau den 2Sstcn Juli 1S50 [Staatsblad n°. 44); 2°, hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederlaud verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, bchoo- rende tot renen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid bet beginsel van wcderkeerighcid is aange nomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 2Uste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving, volgens art. 16, moet geschieden. Dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor dc militie wordt niet ingeschreven: 1°, de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; 2®. dc in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks Ovcrzeeschc Bezittingen of Koloniën woont Dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt 1°, van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°, van een gehuwde en van een weduwnaar in dc gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen ia achtergelaten, of wiens voogd buitenslands ge vestigd ia, in de gemeente waar hij woont; 4°, van den buitenslands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lauds dienst in een vreerad land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Kik, die volgens art, 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester eu Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overle den, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: Dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag 12 Januari, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3; Dinsdag 13 - - .4 en 5; Woensdagl4 - - ...6; Donderdag 15 - ...7; Vrijdag 16 - - - .8 en 9 of dc buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, bebooren over te leggen, dagelijks, de Zon-en Feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot dea namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hon, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leipen, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 16 December 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Bcccmbcr. Heden is aan de hoogescbool alhier de heer C. W. Margadant, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Cessie door endossement." Het examen voor apothekersbediende is met gunstig gevolg afgelegd door den heer W. H. C. G. Keyzer alhier. In de toelichting tot het wetsontwerp hou dende bekrachtiging van de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden van voor de Leidsche duinwater leiding ingenomen rijksgronden en tot machtiging tot de uitgifte in erfpacht van eventueel voor die waterleiding benoodigde gronden zegt de minister van financiën dat het groote belang dat de gemeente heeft bij de zekerheid van zich goed drinkwater te kunnen verschaffen, niet alleen de uitgifte van den reeds ingenomen grond billijkt, maar het ook noodig maakt haar het vooruitzicht te openen om, wanneer eene verlenging der waterleiding noodig wordt, de daarvoor vereischte strook rijksgrond in erfpacht te kunnen krijgen. Het belang van deu Staat brengt mede, dat bij de eventueele uitgifte dezer strook tevens in erf pacht wordt gegeven de tusschen'haar en Groot- en Klein-Berkheide liggende groHd, die door de verlenging der waterleiding van de overige duin- gronden van den Staat zou worden afgesneden. De Leidsche onderofficiers-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" zal Zaterdag-avond a. s. in de Stadszaal een buitengewone vergadering hou den, besloten door een bal. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-Indië, door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 19 December a. s.,'s morgens te 11 uren. Door de heeren P. M. Montijn, notaris te Gouda, en J. Van der Elzen, ingenieur en con cessionaris der lijn TilburgWaalwijk, te Tilburg, is aan de Hooge Regeering concessie aangevraagd voor aauleg en exploitatie van een locaalspoorweg, van af Waalwijk langs Gorcum, Schoonhoven en Gouda naar het station Alphen van den spoorweg LeidenWoerden, ter lengte van circa 60 K. M. De aanvragers stellen zich voor de verbinding over Merwede en Lek door middel van stcomveeren te doen plaats hebben. De Spaansche gezant bij het Nederlaadsche hof, de markies d'Arcicollar, heeft zich gisteren aan het bureel van het Vaderland vervoegd, om de redactie dank te betuigen voor de verleende medewerking ten gunste van de slachtoffers der overstrooming in de Spaansche provinciëD. Z. Exc. heeft haar tevens verzocht, door haar blad allen in Nederland, die hebben bijgedragen tot verzach ting van het lot dezer ongelukkigen, de verzekering zijner levendige erkentelijkheid daarvoor te be tuigen, inzonderheid aan de beide ongenoemde milde gevers, waarvan de een hem een bedrag van f 300, en de ander het bankbiljet n°. 1690, onder de initialen MM., deed toekomen. Hoewel de staatkundige en handelsbetrekkingen tusschen Spanje en Nederland van geringer beteekenis zijn dan die met vele andere landen, zooals bv. met België, zoo heeft men hier te lande niettemin een bedrag van f 20,000 voor de overstroomden bij eengebracht tegen 20,000 fr. in België. De burgemeester van Utrecht heeft 23 stad- genooten uitgenoodigd om met hem en onder zijn voorzitterschap eene commissie te vormen, ten einde gelden in te zamelen en die aan te wenden ter tegemoetkoming in de behoeften die reeds bestaan of die gedurende dezen winter binnen de stad zich mochten voordoen. Eene andere com missie heeft zich gevormd met het doel gedragen kleedingstukken in ontvangst te nemen en die aan noodlijdenden uit te reiken. •=- De staatscommissie, belast met de voorbe reiding eener regeling van de bevolkingsstatistiek, heeft een ontwerp van wet op het aanleggen en bijhouden van bevolkingsregisters vastgesteld. Daar bij is, naar men verneemt, de verplichting tot aan gifte bij verhuizing in de gemeente mede geregeld en tevens voorgesteld alle plaatselijke verordeningen binnen zes maanden na de invoering der wet te herzien. De grondslagen voor een algemeenen maat regel van inwendig bestuur ter uitvoering der wet zijn reeds vastgesteld, en in de volgende bijeen komst zal de commissie dien arbeid waarschijnlijk ten einde brengen. Het getal der studeerenden aan de hooge school te Groningen bedraagt 256, waarvan in de letterenuitsluitend 19, voorbereidend voor de rechten 18, voorbereidend voor de godgeleerdheid 15; in de wis- en natuurkunde uitsluitend 24; voorbereidend voor de geneeskunde 47in de rechten 62; in de geneeskunde 56; in de god geleerdheid 15. Aan de Tweede Kamer zijn ingezonden nadere rapporten enz. betreffende den Rotterdam- schen waterweg. Het bestuur der Bredasche afdeeling van de vereeniging „Arbeid adelt" heeft van prins Erederik en van den prins van Oranje aanzienlijke bijdragen ontvangen ten behoeve der verloting, die dezen winter door dat bestuur gehouden zal worden. De Middelb. Crt. verneemt dat zich Zaterdag avond in eene vriendschappelijke bijeenkomst te Middelburg een 16-tal heeren hebben aaneenge sloten tot het ondersteunen der pogingen om aan generaal Van der Heyden, „den overwinnaar en onderwerper van Atjeh," een nationaal blijk van hulde en erkentelijkheid aan te bieden. Bij de gisteren plaats gehad hebbende in schrijving in de 4 pets. geldleening, groot ƒ180,000, ten laste der gemeente Dordrecht, is voor een bedrag van f 974,000 ingeschreven tot verschil lende koersen, afwisselende van 1000.06 per f 1000 tot 90.51 pet. Mr. C. H. J. W. Rink is gesteld ter be schikking van den gouv.-gen. van N.-L, om te worden benoemd tot recherlijk ambtenaar daar te lande. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag van Suez vertrokken. Z. M. heeft W. F. E. Wijnen, thans surnu merair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, werkzaam in de inspectie Amsterdam, benoemd tot commies ter inspectie van gemelde middelen te AmsterdamJ. J. A. Telders, adjunct commies aan het departement van financiën, benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Echtaan V. Salmon, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het kabinet des konings, behou dens aanspraak op pensioenbenoemd bij den vcterinairen dienst van het leger hier te lande tot paardenarts 2de kl., de paardenarts 3de kl. H. C. Ittmann, van het 3de reg. huzarende waarneming der betrekking van commies van aanneming der marine te Rotterdam, met ingang van 1 Jan. a. s., tijdelijk opgedragen aan den gepensioneerden lnit. ter zee der 2de klasse P. Holtzapffel.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1