digd de hoofdboeken mee te brengen, ten einde daaruit de aankoopen, door Van Wijk en Van Mourik gedaan, te constateeren. Het onderzoek ge schiedt door den rechter-commissaris. Aan den gemeenteraad van Delft is door een 400-tal werklieden een adres gezonden, houdende verzoek om aldaar de kermis af te schaffen. Vrijdag-ochtend heeft men achter de voormalige kazerne te Tilburg in de sneeuw ge vonden het lijk van den heer S., kashouder op een wisselkantoor aldaar. Men vermoedt dat hij den vorigen avond, naar huis gaande, door een toeval getroffen is. Zekere Darlhac, penningmeester van het bureau van weldadigheid in een derParijsche arrondissementen, die door middel van valsche „bons" op verzonnen namen aanzienlijke sommen van het geld der armen verduisterde, is door het hof van assises van het departement der Seine tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. In dezelfde zitting heeft het hof uitspraak gedaan in de zaak van Radouant, den ontrouwen bureauchef bij het ministerie van landbouw en koophandel, die mede duizenden fr. had zoek gemaakt, en hem tot acht jaren opsluiting en 100 fr. boete veroordeeld. Door het faillissement van het huis Godefroy te Hamburg zullen de uitgestrekte plantages van dat huis op de Samoa-eilanden in Engelsche handen overgaaneen streep door de rekening van Duitschland. De oorzaak van het faillissement was, dat het huis Baring te Londen plotseling het crediet introk, dat voor Godefroy geopend was. De som, noodig tot den bouw en de inrichting van „Livingstone Hall" in Amerika, waarvoor de Jubilé-zangers ook ons land bezoch ten, is ten volle verkregen. De vorming van zende lingen voor Afrika kan aldaar thans aanvangen. Op last van koningin Victoria isaan den beeldhouwer Smith te Pietermaritzburg opge dragen een kruis te vervaardigen, dat op de plek, waar prins Louis Napoleon door de Zoeloes is omgebracht, zal opgericht worden. KOLOMEN. BATAVIA, S November. Ten gevolge van het niet betalen der patentbe lasting is door den deurwaarder bij den Raad van justitie te Samarang, bijgestaan door den substi tuut-griffier, beslag gelegd op eeu kast met goud en zilverwerken in de toko der heeren Soesman Co. Een paar andere handelshuizen hebben, vóór het bij hen zoo ver kwam, het van hen ge vorderde betaald. Aangaande de heerschende veepest verneemt men zeer verontrustende berichten. De ziekte moet onder anderen in het Tangerangsche onder de kar bouwen vreeselijk woeden en duizenden bij dui zenden dezer dieren reeds zijn afgemaakt. Aan het be stuur zijn weder 6 gecommitteerden gevraagd om het slachterswerk daar op nog grooter schaal voort te zetten. Zeer wordt gevreesd voor verdere uit breiding der ziekte en men is in het geheel nog niet zeker dat deze zich zal blijven bepalen tot de residentiën Batavia en Bantam, daar de vrees niet ongegrond is, dat de tegenwoordig heer schende westenwinden de smetstof ook naar Mid- del-Java zullen overbrengen. Door den goovernenr-generaal van Ned.-Indiè zijn de volgen de beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: eervol, w. ziekte, de tijd. snbst.-and. mil. te Atjeh mr. F. F. Van Scherpenbergeervol w. ziekte, de bockh. bij de wees- en boedelkamer te Samarang F. C. Piekhaar; eervol, met recht op pensioen, de ambt. op non- act. G. De Groot, laatst secret, der res. Madioen. Benoemd: Tot tjjd. snbst.-and. mil. bij den krijgsraad te velde te Atjeh, <le 2de snbst. griff. bij den raad van just, te Batavia mr. A. C. J. Helfrich; tot 2den snbst.-griff. bij den raad van jnstitie te Batavia, de 3de snbst.-griff. mr. J. L. F. Rhemrev; bij de af- deeling stoomwezen van het dep. der borg. openbare werkentot ing. 2de kl., de ing. 3de kl. G. W. Bertraod; tot ing. 3de kl. C. T. Hoevenaar. Geplaatst: Als hoofdond. aan de te openen op. lag. meisjesschool te Pasoeroean, de ben. ond. 2de kl. O. A. H. Van Steeden. Bij de burgerlijke, openbare, werken te Batavia, de wd. adsp.-ing. A. D. J. Groenemejer en de ben. opz. 3de kl. F. O. Van Sorgen; te Magelang, de ben. opz. 3de kl. F. H. Veenstra. Toegevoegd: aan den ing. 1ste kl. J. J. Dijkstra de opz. 2de kl. F. W. Van Galden, thans te Kendal (res. Samarang). Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens. en onder toek. van den tit. rang van maj., de kapt. der inf. "W. Vassenr. Departement van Marine. Vergunning verleend: om naar Ned. tarog te kteren, wegan9 langdurig verblijf in Oost- Indië, aan de hits. ter zee lste kl. J. P. Noordnyn en W. J. H. De Kanter en aan den off. van gez. 2de kl. dr. A. Prins. BUITENLAND. Groot-Britannie. De correspondent van de „Daily News" te Kaboel seint aan zijn blad het volgendeDrie escadrons lanciers, met vier stukken veldgeschut, waren den 12den dezer op weg om zich aan te sluiten bij Macpherson's brigade in het Cbardeh- dal, toen hun de pas afgesneden werd door 10,000 Afghanen onder Mahomed Jan. De Engelschen chargeerden, doch moesten terug, met achterlating van hunne vier kanonnen, die zij vooraf verna gelden, doch die later door Macpherson terugge haald werden. De Afghanen bezetten daarop de hoogten bezuiden de stad, van waar zij inmiddels ten deele reeds verdreven waren. Volgens den berichtgever werden zij voortreffelijk aangevoerd, en waren er twee- of drieduizend met Snider-ge- weren gewapend. Hunne verliezen waren aanzien lijk, doch zij hielden moedig stand. Van de En gelschen werden drie officiereu en 18 minderen gedood, eeu kolonel en 25 anderen gekwetst. Oostenr.-Hong. Monarcliie. De correspondent van de „Daily News" meldt uit Pest dat de overstrooming van de rivieren Maros en Koeroes groote verwoestingen en verlies van menschenlevens heeft aangericht. Zes dorpen liggen geheel in puinal de bewoners werden in de omliggende bosschen doodgevroren gevonden. Verscheidene honderden personen worden vermist; een tienduizend ongelukkigen zijn van dak be roofd en dit bij een koude van 10 tot 15 gr. Reaumur. De Hongaarsche bladen bevatten be schrijvingen van hartverscheurende tooneelen. De troepen verleenden allen mogelijken bijstand. Turkije. De Porte heeft een circulaire opgesteld, waarin zij de geschiedenis van de handelingen van Mouklar- pacha herinnert, die de strekking hebben de vreed zame overgave van Gusinje te bewerken. Monktar heeft bevelen gezonden aan de overheid om Gusinje te verlaten en heeft de stad omsingeld, ten einde het verkrijgen van versterkingen te beletten en de capitulatie te bewerken. De Porte hoopt dat Monte negro niet te haastig zal zijn, daar eenige vertraging noodzakelijk is en om bloedvergieten te voorkomen. Vereenigdc Staten. Volgens te Nieuw-York ontvangen bladen van Havanna had de opstand in San-Domingo gezegevierd en was president Guillermo met zijne ministers te Porto Rico aangekomen. Handel en industrie herleefden en er werd veel tabak naar Duitschland ingescheept. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In uw nommer van Maandag komt een inge zonden stuk voor onder het opschrift „Roodvonk", waarin wordt gewezen op de houding der perso nen met de verbranding van het beddegoed be last, en waarin verder de vraag wordt gedaan of dit wel de rechte manier is om besmetting te keeren, wordende tevens de opmerking gemaakt of het niet beter ware dit des nachts te doen als de huizen gesloten en er geen menschen meer op de straat zijn. Wat. het eerste betreft, dit kon worden voor komen indien het beddegoed niet gedragen, maar op een flinken wagen gelegd werd en behoorlijk gedekt naar de plaats der verbranding werd ge bracht, waardoor de ergernis en de vrees kon wor den weggenomen. Wat het tweede punt aangaat, moet ik vragen of de geachte inzender in de meening verkeert, dat de besmetting van dit op de straat ter neder geworpen beddegoed zich in de huizen kon verplaatsen en de voorbijgangers of toeschouwers besmetten In dat geval moet ik vragenwaar moet het dan heen? Dan raad ik den geachten bewoner van de Mare aan toch consequent te zijn en geen geneesheer te nemen als hij dien noodig heeft, zonder hem behoorlijk te hebben gedesin fecteerd, want ook dezen kunnen de besmetting overbrengendan moet hij ook geen kerken, comedie, concerten of iets van dien aard, geen koffiehuis, geen winkel zelfs, bezoeken, want het mocht eens gebeuren dat hij naast iemand kwam te zitten of staan, die besmet was of zoo juist ui besmet huis was gekomen. Wat is de rechte weg om de besmetting te ke en wie zal het antwoord daarop geven In deze stad, waar de zetel der wetenscha gevestigd, heeft nu de gevreesde ziekte r. een jaar geheerscht en hare slachtoffers in trekkelijk groot getal geëischt, en nog is er mand gekomen die haar heeft kunnen keeren, t plakkaten en alle maatregelen, die men meen! moeten nemen. Van waar komt die besmetting en waar g ze heen Wie kan er een juiste bepaling geven? Zit het in de lucht, of soms in i verontreinigden bodem Wie zal met goed gev dien sluier oplichten, wie brengt er licht dezen nacht! Onnoodig is het zich te begeven in een 2 kenvertrek waar men niet noodig heeft, m ook onnoodig is het zich bevreesd te maken, men die ziekte maar zoo aan de kleeren mi brengt, wanneer men bijv. een oogenblik in d winkel is geweest om daar iets te knopen. Wa; lijk, men behoeft het een of ander niet te w. geren omdat de persoon die het in de hand h uit een besmet huis kwam eu daar even e boodschap had gedaan. Toch zijn er zulken d ook daarvoor bevreesd zijn, maar die niet bevree: zijn om in den spoorwagen wellicht naast iemat te zitten die besmet was. Met den dag neen de vrees voor die ziekte toe, ja sommige mei schen namen strenge maatregelen en toch kwaï het voor dat die ziekte zich ook daar vertoond. Vanwaar dat verschijnsel? Ze hebben toch alle gedaan wat noodig was! Dat men voorzichtig zij, maar tevens nie onverstandig! Dat men zich niet late vervolge; door kleingeestige vrees! Doen wij slechts wa noodig is met ernst, waar het te pas komt, zon der ons schuldig te maken aan die kleingeestig overdrijving, die nog veel besmettelijker is voo onze medemenschen dan de ziekte zelve! Met de plaatsing dezer regelen, Mijnheer de Redacteur, zult u verplichten Uw geabonneerde W. Mijnheer de Redacteur, Gelieve voor onderstaande een plaatsje in uw blad te willen inruimen. Zij die gisteravond in de Stadszaal zich meenden te vermaken, werden onder het lste bedrijf aller onaangenaamst teleurgesteld door eenige jongelui, die in meer abnormalen dan gewonen toestand daar binnenkwamen en publiek, acteurs en musiciens het zoo onaangenaam mogelijk maakten, zoo zelfs dat de heer Grentzius er tusschen moest komen en in de pauze het heel weinig scheelde zoo niet de politie tusschen beiden was getreden of men was tot daden overgegaan. Mijn verzoek is aan den heer Duyser of het niet in zijn en in het algemeen belang is om wieu ook, die zich onbehoorlijk gedraagt en tot last is van het publiek en de acteurs, te doen verwij deren, beter dan om voor enkele jongelui drie honderd menschen een onaangenamen avond te doen doorbrengen. Ik ben er zeker van dat een derde niet meer op een comedie-voorstelling zal komen, ten einde niet door beschonken jongelui te worden lastig gevallen en te voorkomen om in plaats van een prettigen Zondag-avond, voor welken wij toch zoo weinig in de gelegenheid zijn, te hebben, zich den avond te moeten beklagen. Met de plaatsing dezer regelen verplicht u G. X. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen nog een paar ingezonden stukken, die echter wegens plaatsge brek tot een volgend nommer moeten blijven liggen. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 13 December 1879 ten overstaan van den notaris mr. J. M. Gordon. Een huis en erf aan de zuid zijde van de Narmstraat N°. 32, Sectie B, N°. 33 kooper J. H. Thiel voor f 735. Ten overstaan van den notaris P. J. Broekhof!. Een heereuhuis met tuin aan de zuidzijde van de Hoogewoerd omtrent de Rijnstraat N®. 145, Sectie D, N®. 1050kooper F. II. Boers voor f 4950. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. Eerste Huwelijk»»!kondiging van 14 December. J. Van der Togt jm. 30 j. en C. W. Van Dijk jd. 25 j.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2