Gemengd Nieuws. In Engeland is in den ouderdom van tachtig jaren overleden de hertog van Portland, een zonderling, die jaren lang in eene onderaard- sche woning leefde, welke voor niemand toegan kelijk was. Hij was de afstammeling van een oude adellijke Nederlandsche familiezijn bet-overgroot vader namelijk was graaf Bentinck, heer van Diepen- heim in Overijsel, die prins Willem III naar Engeland vergezelde, daar aan verscheidene veld slagen deelnam en eindelijk als een gunsteling des konings tot hertog werd gemaakt. Dinsdag-avond kwam in een bierhuis te Berlijn een jong persoon, zich noemende „Pro fessor der Magie", om eene voorstelling in de goochelkunst te geven. Na zijn verlepten hoed op het biljart te hebben nedergelegd, vroeg hij een paar ringen. Bereidwillig werden hem twee kostbare ringen ter hand gesteld. „En nu, hee- ren!" riep hij, „let nn wel op! Gij ziet, hier heb ik ze in de band. Nu ga ik achter de deur staan en wanneer ik driemaal heb aangeklopt, zult gij zien dat ze in den hoed liggen 1" Daarop verliet hij de zaal. In gespannen verwachting luisterde men: maar.... er werd niet aange klopt. Het publiek was gefopt, en weg waren de ringen 1 Het jaarverslag van den regeerings- commissaris der Ver. Staten voor de Indiaansche aangelegenheden behelst de volgende bijzonderheden: In den loop van het laatste jaar is de bescha ving der Indiaansche stammen bestendig vooruit gegaan, meer dan in eenig ander jaar het geval is geweest. De Ogallallahs en de Brule-Sioux munten hierin bijzonder uit. Men behoeft niet langer te twisten over de vraag, of Iudianen tot arbeiden te krijgen zijn. Voortdurend zoeken zij gelegenheid om dat te doen, althans wat de groote meerderheid betreft. Van alle stammen buiten de vijf beschaafde stammen op het Indiaansch Ter ritoir komen aanvragen om eigen grond, paarden, landbouwwerktuigen en kleeding. In het laatste jaar zijn door deze Indianen, d. i. buiten het Iu- diaansch Territoir, ontgonnen 27,131 acres, be bouwd 157,056 acres, geoogst 328,673 bushels tarwe, 643,286 ander koren, 189,054 haver en gerst enz. Van den opstand der Utes-Indianeu sprekende, beveelt de commissaris aan, om verdere onlusten te voorkomen, dieu stam van Colorado naar het Indiaansch Territoir over te brengen, onder geldelijke schadeloosstelling voor hun land in eerstgenoemd gewest. De commissaris klaagt over voortdurende overtreding der wetten, welke het verkoopen van wapenen en amunitie aan de Indianen verbieden, vooral door personen buiten het bereik der regeerings-agenten. Hij dringt er op aan, dat deze handel opnieuw onder zware straffen verboden zal worden en dat alle onbe schaafde Indianen zullen worden ontwapend. Het onderwijs onder de Indianen maakt goede vorde ringen. Buiten het Indiaansch Territoir worden 7100 Indiaansche kinderen in de agentschap- scholen onderwezen; de vijf stammen binnen dat Territoir hebben 6250 kinderen op school. Er is eene proef genomen met het doen afhalen van den hun verstrekten voorraad door de Indianen zeiven, en dit werkt zeer goed. De Sioux hebben 2000 tons vracht 150 mijlen ver gehaald, en er is nu genoeg materiaal bijeengebracht om alle stammen, behalve die ia Colorado, Nieuw-Mexico en Arizona, tot hetzelfde in staat te stellen. Er worden reeds 1369 wagens daartoe gebruikt. BUITENLAND. Duitsohland. Het Huis van afgevaardigden heeft de spoor wegwet bij derde lezing aangenomen. In den loop der beraadslaging verklaarde de minister van finan ciën, dat hij volstrekt er niet aan dacht, voor de consols de Hollandsche en Engelsche markt te gebruiken om meer afzet te vinden. Italië. De Précursenr" meldt dat de regeling der naas ting van alle lijnen der „Grand Central Beige" door den Staat afgeloopen is en het daarop be trekkelijk wetsontwerp reeds onmiddellijk na de aanneming der conventie-Terneuzen bij de Kamer zal worden ingediend. Spanje. In eene samenkomst van 85 afgevaardigden der minderheid is eenstemmig besloten de zittingen der Kamer niet meer bij te wonen, indien de minister Canovas niet openlijk verschooning vraagt voor de hoogst onparlementaire wijze, waarop hij zich den lOden tegenover een spreker der consti- tutioneele partij gedroeg. Eene commissie is be last om opheldering te vragen aan den president van het congres en den minister-president. Groot-Britannië. Koningin Victoria heeft gelast, dat er een ge- denkkruis zal worden opgericht op de plek, waar prins Louis Napoleon sneuvelde. Lady Prere bracht de instructies der koningin aan den beeldhouwer Smith te Pietermaritzburg over. Eene officiëele dépêche meldt dat de aanval der Afghanen op de heuvels zuidelijk van den Bala-Hissar met groote verliezen werd afgeslagen. Generaal Roberts bericht, dat de macht der vij andige stammen zeer sterk is. Hel verlies der En- gelscheu bedraagt 2 officiereu en 15 man aan dooden, 4 officieren en 21 man aan gewonden. Toen de onderkoning gisteravond te Calcutta aankwam, werd twee keer op hem geschoten, zonder iemand te raken. De misdadiger, een beschonken Indiër, werd gevangengenomen. De „Daily News" deelt in eene extra-editie eene dépêche mede uit Kaboel, waarin gemeld wordt dat 10,000 Afghanen onder Mahomed-khan de Engelsche cavalerie en artillerie, die op weg waren om zich te vereenigen met de brigade Macpherson, aangevallen hebben. Het was een hardnekkig ge vecht. Vier stukken geschut der Engelsehen werden vernageld, maar de Eugelschen hebben ze later heroverd. De Afghanen bezetten thans de hoogten van den Bala-Hissar, waar Macpherson hen aanviel. Oostenr.-Hong. MonaroUe. In het comilaat van Arad heeft de overstroo ming der Körös vreeselijke verwoestingen aange richt; verscheidene plaatsjes ziju geheel vernield en de inwoners hebben in allerijl moeten vluchten. In het. comitaat van Bihar zijn 10,000 menschen van dak en have beroofd. De minister heeft gis teren in de Kamer de berichten omtrent de over strooming bevestigd en verklaard, dat de regeering terstond maatregelen heeft genomen. Rusland. Te St.-Petersburg wordt dag aan dag eene proclamatie verspreid, waarin te kennen wordt ge geven, dat de jongste aanslag op het leven des keizers weder het werk is van de omwente lingspartij. Op den 19den van deze maand, zoo wordt o. a. gezegd, is, op last van het uitvoerend bewind, op den spoorweg tusschen Moskou en Kursk, een aanslag gepleegd op het leven van Alexander II, door middel eener mijn. De aanslag mislukte. Op dit oogenblik vinden wij het niet oorbaar de redenen dier mislukking mede te deelen. Wij zijn overtuigd, dat onze handlangers en onze partij niet den moed zullen laten zakken, maar er ervaring en voorzichtigheid door zullen hebben opgedaan en tevens de verlevendiging vau het bewustzijn hunner macht en van het geloof aan de mogelijkheid van te eeniger tijd te zullen slagen. Ons wendende tot alle eerlijke Russische burgers, die de vrijheid waardeeren en voor wie de nationale wil en de nationale belangen heilig zijn, wijzen wij nogmaals op Alexander II, als de verpersoonlijking van een verachtelijk despotisme, van al wat lafhartig en bloeddorstig is. De regeering van Alexander II is een leugen van het begin tot het einde, waarin de befaamde vrijmaking der boeren eindigt met de circulaire van Makofl'. Telegrammen. KAIRO, 12 December. De Grieksche regeering heeft zich vereeaigd met het jongste besluit van den Khedive, onder voorwaarde, dat de groote mogendheden aan de vorderingen der Grieksche fondsenhouders, van latere dagteekening dan de hypotheekleening bij Rothschild, dezelfde behande ling verzekeren als aan die van de schuldeischers derzelfde categorie, van anderen landaard. Al de mogendheden slemden daarin toe, behalve Enge land, welks antwoord nog niet ontvangen is. De Fransche consul-generaal te Massowah heeft berichten ontvangen, volgens welke de vredes voorwaarden van koning Jan van Abyssinië meer onaanneembaar dan vroeger zijn. NIEUW-YORK, 12 December. Volgens een hier over El Paso in Colorado ontvangen bericht, heeft op 5 dezer tusschen een honderdtal Indianen en een aantal Mexicanen uit Chihuahua een ge vecht plaats gehad, waarbij tachtig Iudianen ge dood en gewond werden. In berichten uit Havana wordi gameid dat de omwenteling in San-Domingo is gelukt, en zoo wel de president Guillermo als de leden van zijn kabinet te Portorico zijn aangekomen De handel te San-Domingo was levendiger, en groote ladin gen tabak waren voor Duitschland genomen. PARIJS, 12 December. De heer Paul Dupout, lid van den senaat en eigenaar eener boekdruk kerij, is in 83-jarigen ouderdom overleden. WEENEN, 12 December. De commissie van het Oostenrijksche Ileerenhuis, belast met het onder zoek van het regeeringsontwerp op de weerbaarheid, heeft zich met algemeene stemmen voor het ont werp verklaard. LONDEN, 13 December. Uit Calcutta wordt nog gemeld dat de man, die een pistoolschot op den onderkoning loste, iemand is van fatsoenlijke familie, vroeger in dienst bij het gouvernement. Hij bood geen tegenstand toen hij gevat werd. Naar men zegt, was hij eerst onlangs uit" een krankzinnigengesticht, ontslagen en verkeerde in staat van dronkenschap toen men hem in hech tenis nam. Macpherson heeft het benedengei eelte der vijandelijke stelling op de heuvels van Bala-Hissar genomen. Hij zal morgen de stelling op (le heuvel kruin stormenderhand aanvallen. LEIDENj 13 December Het heden uitgegeven bulletin omtrent den toestand van prins Frederik luidt: Nacht rustiger, toestand als gisteren. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het hoofdstuk Financiën met 55 tegen 1 stem aangenomen. De minister bleef het vrijlw idelstelsel verdedigen; ons handelsverkeer wa in 1878 en 1879 blijkens de statistiek vooruitgega .bezwaren tegen de directe belastingen bleven bij hem wegen de kieswetwijziging zou niet het doel, maar het ge volg zijn vau de fiuanciëele hervorming waarom trent zijne plannen bekend ziju; de noodige mid delen zouden niet opeens, maar gel-.ideb|k moeten worden gevonden. Maandag is het hoofdstuk Oorlog aan de orde. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen a. s. Don derdag, 's avonds te acht uren. Een jeugdig Duitscher, E. M F., die Don derdag voor het Haagsche gerechtshof terechtstond wegens diefstal in een bewoond huis. met behulp van biunenbraak, is heden met aunneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De nieuwbenoemde advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. R. Th. Bijle- veld, zal in eene plechtige openbare algemeene vergadering van dat college, te houden Donder dag a. s., des middags te hafdrie, worden geïn stalleerd. Door tusschenkomst van baron Van Was- senaer van Catwijck is bij kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente te 's-Hage ingekomen een gift van 1000 ten behoeve der restauratie van de Groote Kerk. Het stoomschip „P. Galand", van Rotter dam naar Nieuw-York, is Donderdag te Plymouth binnengeloopen om steenkolen in te nemen. Z. M. heeft den 2den luit. F. M. A. Mesch, van het 4de reg. inf., voor den tijd van vijfjaren gedetaoheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. THEH«0«ETER VAN FAHB SNHEIT- mor? inorg. nam. nam. nam. avond1 avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Vrijdag 37c 36° 35° Zaterd. 30° 28° 30° 28° Wiad: Zaterdag-middag i uren Z.-W.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2