Maandag 15 December. A0. 1879. N°. 6083. JE I LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden.....1.10. FraDco per post1.40. A£z< rlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.w» f 1.05. Iedere regel meer.0.17^. Grootere letters naar plaatsrnimte. Dit Nou er bestaat uit TWEE BLADEN. 1 Eerste Blad. 8TADS-BERICHTEN. BTJRGEMK! STER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het doen in- •chrijvei «n nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager oud wijs gelegenheid zal gegeven worden: voor d voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voo' jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Ves voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der lste klasse, voor meisjes, in hei schoolgebouw aan de Boommark t der 2d- klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk draal; der 2d klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breesiraat en wel 1 an den 8sten tot en met den 20sten December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderd e en Vrijdag bovendien van half t we e tot twee uren des na middags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lei Jen, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 4 December 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de bepalingen der Algemeen Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879 bet l elijk de verhuizing; binnen (le gemeente, luiden als volgt: Art. 2. leder die binnen deze gemeente verhnist, is verplicht daarvan, i.iuaen 14 dagen na de verhuizing, aangifte te doen op het burea v.'.n deu Burgerlijken Stand. Hij oi gl door tus9chenkom9t van den heer der gebuurte, in wiens urle hij is komen wonen, van die aangifte een bewijs. Art. 1 ivertreding der bepaling van het eerste lid van het voorgaanr iikel wordt gestraft met eene boete van één gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lei u i, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 9 December 1879. E. KJST, Secretaris. De Bn meester der Gemeente Leiden, Overwu öde dat het bem uit de verklaring van den heer Dr. W. """"utgers van der Loeff, art9, geneesheer te Leiden, ge bleken is -bit de navolgende goederen, als: een atmatras, een kapokmatras, een katoenen deken, twee wollen de s, een veeren peluw, vier veeren kassens, vier lakens, drie serve mi, vier handdoeken, twee sloopen, zestien doeken, een ij9zak, cei vollen sjaaltje, toebehoorende aan Mejuffrouw Lonise Hardenbeiwonende te Leiden, door roodvonk en dipjitheritis zijn besmet en uit dien hoofde ter voorkoming van vérdere besmcttiDL behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); besloit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 December 1879. V. d. BRANDELER. Dc BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N®. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 18 personen, en aan die ziekte overleden 10. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 December 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 13 December. Naar wij vernemen is het bestuur van het depar tement Leiden der Ned. Maats, ter bevordering van Nijverheid er in geslaagd aanstaanden Woens dag van den heer L. E. Asser, ingenieur bij de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappfj, de toezegging te verkrijgen, om een voordracht te houden over „Veiligheid op spoorwegen, toegelicht door model len." Een zoo interessant onderwerp door een des kundige behandeld, doet een getrouwe opkomst van leden en geïntroduceerden verwachten, te meer na de zoo gunstige beoordeeling van die voordracht, in Amsterdam gehouden, door het Handelsblad. Dinsdag a. s. zal in de Stadszaal een buiten gewoon concert gegeven worden, dat, naar hetgeen men daaromtrent mededeelt, zeer veel belooft. De concert-gevers zijn de echtelieden Patzig uit Gotha, in vereeniging met den violist Venth uit Utrecht. Zij maken een kunstreis door Nederland en traden de eerste maal te Groningen op. Volgens de aldaar verschijnende bladen beschikt het echtpaar over groote talenten. Mevrouw Patzig is eene violon- celliste, die met gevoel speelt en meester is van haar instrument. Heeft zij het in de techniek minder ver gebracht dan haar echtgenoot als pianist, de bezieling, die de violoceltonen kunnen ver schaffen, weet zij te voorschijn te roepen. Vooral het concert voor violoncel van Liudner droeg zij voor met smaak, en de moeilijkheden, waarvan de Tarantelle overvloeit, overwon zij met glans. De heer Patzig legde groote virtuositeit aan den dag in de door hem voorgedragen phantaisie van Chopin en bracht onder meer eene Caprice van Mendels sohn ten gehoore, die zijn meesterschap deed uit komen. Dc derde in het bond was de heer Venth, een violist waarop Utrecht trotsch mag zijn en die furore maakte met zijne voordracht van de Legende van Wieniawski en de Ballade en Polonaise vau Vieuxtemps. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6287 volwas sen personen en van 711 kinderen. Uit Rijnsaterwoude meldt roen ons: De Spaarbank alhier mag zich in een bloei verheu gen, die voor een dorp niet gering is te noemen. Sinds eenige jaren werden op de openbare school voor getrouw schoolbezoek spaarbankboekjes uit gereikt, waardoor niet alleen op verrassende wijze het getrouw schoolbezoek werd in de hand ge werkt maar ook het sparen bevorderd. In 1878 bedroegen: de inlagen 18,925,615, de terug betaling ƒ22,367.81, het reservefonds ƒ10,097.51. Sedert 1876 klom het aantal afgegeven boekjes van 54 tot 76 en het aantal deelhebbers van 341 tot 433. Op het graf van den heer C. Van Mourik, van 182678 hoofdonderwijzer alhier, zal door vrienden en vereerders een eenvoudig gedenkteeken worden opgericht. Pogingen worden weder in het werk gesteld tot het houden van eene uitdeeling van levens middelen op Nieuwjaarsdag om het zoogenaamd Nieuwjaar wenschen, eigenlijk bedelen langs de huizen, te weren. Iu de plaats van den heer II. Rollman die voor zijne benoeming als wethouder der gemeente Bodegraven heeft bedankt, is gekozen de heer W. P. Bruut. Vroeger dan andere jaren heeft men te Oudshoorn wegens de strenge koude een bijzon dere collecte langs de huizen gehouden. De uit komst is zeker gunstig te noemen, als men bedenkt dat er 800, zijnde het dubbele van andere jaren, bijeengebracht is. Vele menschen, vooral ook de arbeiders aan de steen- en pannenfabrieken aldaar, zijn zonder werk. Blijkens de mededeeling in de Staats-Cou- rant hebben 's rijks middelen over de afgeloopen 11 maanden des jaars meer opgebracht dan het vorige jaar 2,106,214.75 en blijven zij nog slechts f 517,217.75 beneden de raming. De ver meerdering is hoofdzakelijk verkregen door de ver meerderde opbrengst der successie-rechten met f 2,687,622. Ook hebben posterijen en telegraphie weder het hunne bijgedragen, namelijk nagenoeg 2 ton meer. Daarentegen hebben zegel-, registratie- en hypotheekrechten ongeveer 7 ton minder op gebracht. Ook hebben de gezamenlijke accijnzen een achteruitgang van f 101,810 geleden. De gemeenteraad van Delftshaven heeft met algemeene stemmen besloten eene voorloopige con cessie (onder nader vast te stellen voorwaarden) te verleenen aan de heeren James Pool te Sheffield en W. H. Tingle te Manchester tot het aanleggen van een stoomtram way van Schiedam bij de voor malige Rotterdamsche poort tot den afrei te Delfts haven en verder van daar zich splitsende in twee lijuen, gaande de eerste lijn over den nieuwen Binnenweg naar Rotterdam, de tweede lijn loopende langs Schielands hoogen Zeedijk tot Rotterdam de ijzeren ophaalbrug te Delftshaven te vervangen door een draaibrug en de beide wegen te verbree- den tot eene aanmerkelijke zeer benoodigde breedte. Over het voorstel-Kerkwijk om de benoe ming der burgemeesters in den regel te doen plaats hebbea op eene aanbeveling van drie per sonen door den gemeenteraad en om die benoeming niet meer aan een zesjarig tijdperk te binden, heeft de groote meerderheid in de afdeelingen der Tweede Kamer zich, op breedvoerig gemotiveerde gronden, niet gunstig gestemd geloond, schoon hulde brengende aan de bedoelingen des voorstellers. Te Groningen zijn voor het examen van apothekers-bediende geslaagd mej. R. Prakken, van Beetsterzwaag, en de heeren J. C. Berntrop, van Amsterdam, en J. D. De Roock, van Nijkerk. Ook de heer W. C. Van Manen, predikant te Zierikzee, is bekroond wegens de beantwoording der prijsvraag van Teylers Genootschap over con- jecturaal critiek van het Nieuwe Testament. Aan de hoogeschool te Utrecht heeft de heer J. A. Hoffmann het theoretisch exameD voor tandheelkunde met goed gevolg afgelegd. Voor eenige dagen werd te Weenen de gepensioneerde overste baron Van Swieten ten grave gedragen. Van verschillende kanten werd er op gewezen dat de overledene de laatste af stammeling van de familie der Van Swietens was, welke zich indertijd onder Maria Theresia in Oostenrijk gevestigd heeft. Bekend is het dat de beroemde Gerrit Van Swieten als hervormer der medische studiën in Oostenrijk zich buitengewone verdiensten heeft verworven. Een straat nabij het algemeen ziekenhuis gelegen en de Van Swieten- straat geheeten, houdt de herinnering aan den genialen Nederlander levendig bij het thans levende geslacht. Hem zal echter nog eene grootere eer wedervaren, daar hem een plaats is ingeruimd ouder de beroemde mannen, welke het reusach tige monument ter eere van Maria Theresia ver sieren zullen. Het 10 voet hooge standbeeld van den geleerden geneesheer zal onder aan het voet stuk tusschen prins Kaunitz en veldmaarschalk Loudon een waardige plaats innemen. Sinds zes jaren werkt de beeldhouwer Zum Busch aan dit indrukwekkende gedenkteeken, dat een hoogte van 56 voet zal verkrijgen en een huldeblijk is aan de regeeringsdaden ran Maria Theresia. Men hoopt het monument in het jaar 1883 te kunnen onthullen. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Nieuw-Tork via Vlissingen, dat bij het binnen komen van den Nieuwen Waterweg tusschen de vierde en vijfde witte ton heeft aan den grond gezeten, is met verlies van achtersteven en roer en met behulp van drie slee.pbooten vlot gekomen en naar Rotterdam opgesleept.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1