voor lsten stuurman van den heer L. Hulshoff is aai.teekening verleend omtrent voldoende kennis van bet stoomwerktuig en van het manoeuvreeren met stoomschepen. Het stoomschip „Drente'', van Batavia naar Botterdam, is gisterochtend vroeg van Port Said vertrokken; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Geldermalsen, P. C. Swerner, notaris te Waardenburg; tot griffier bij het kantougerecht te Arnhem, mr. L. H. D, De "Vos tot Nederveen-Cappel, thans substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank aldaar. Gtei>»e 11 trtl Nieuws. Hermann Daggenhausen een der da ders van de inbraak met diefstal, te Rotterdam in het magaziju van gouden en zilveren werken van den heer Van Loon gepleegd en te Duisburg wegens dat feit tot vijf jaar tuchthuisstraf ver oordeeld, is Woensdag-ochtend aldaar uit de ge vangenis ontvlucht, in gezelschap van een anderen gevangene, die in het gebouw nogal goed te huis scheen te zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat, toen de gevangenen 's morgens te zeven uren uit de cellen waren gelaten, Daggenhausen met zijn kameraad in een kelder is geslopen, waar zij den ijzeren stang in het keldergat hebben verbroken en door die opening naar buiten zijn gekropen. Langs dien weg zijn zij over de bin nenplaats van een belendend huis naar de straat ontsnapt. Volgens hun signalement, dat terstond overal is bekend gemaakt, moeten zij in hunne gevangeniskleeding zijn ontvlucht. Men zal zich herinneren, dat Daggenhausen indertijd na zijn eerste arrestatie insgelijks uit de gevangenis had weten te komen en toen door eenige ingezetenen is teruggebracht. Door de ijsclub voor Haarlem en o m - streken werd gistermiddag in het Florapark eene harddraverij met paard en slede gehouden. Twaalf deelnemers hadden zich laten inschrijven de prijs, eene pendule met coupes, werd behaald door baron Van Tuyll van Serooskerkeu te Velzen, en de premie, een rooktafel, door Beyer, stalhouder aldaar. Men verneemt dat de beproeving van de brandkast van den heer Chatwood zal laats hebben te Amsterdam en wel op Zaterdag 20 December a. s., des voormiddags te elf uren, op het terrein van de koninklijke fabriek van stoom den andere werktuigen, directeur de heer J. M. Van der Made. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 78-jarige G. S., weduwe van H. R., schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde opzettelijke brandstichting in een in de tweede Viuken- buurt aldaar gelegen schuit. Het hof heeft geen voldoende gronden gevonden om hare ontoereken baarheid aan te nemen, maar haar, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, wegens haar vroeger onbesproken levensgedrag, haar hoogen ouderdom en gemis aan toegebracht nadeel, ver oordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van driejaren. Cornelis Lavertu, die in de vorige week voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam terechtstond ter zake van een poging om een dame op den publieken weg van geld te berooven, is door dat college deswege veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaren en vijf maanden. Bij vonnis van het hoog militair ge rechtshof, in hooger beroep gewezen, is K. W., soldaat-militien bij het 2de reg. infanterie, ver oordeeld tot 2 maanden detentie wegens eerste desertie in tijd van vrede, door als verlofganger der nationale militie niet te voldoen aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, onder ver zachtende omstandigheden. Door den krijgs raad te 's-Hertogenbosch is C. J. L., huzaar bij het 2de reg. huzaren, veroordeeld tot gemis der kokarde gedurende één jaar en tot zes maanden detentie, wegens eerste desertie van de wacht in tijd van vrede, met medeneming van goederen boven die der tenue van Jen dag, gepaard aan eene verzachtende omstandigheid. J. J., tamboer bij het 2de reg. infanterie, is vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot acht maanden cellulaire gevangenisstraf, wegens diefstal bij 'n eea bewoond huis, gepaard aan ver zachtende omstandigheden. Voor eenige dagen, zoo leest men in een brief uit Philadelphia aan de „Times" dd. 25 Nov. 11., kreeg een aannemer van begrafe nissen eene bestelling voor een zeer fraai met laken en fluweel bekleed en met zilver beslagen, met wit satijn gevoerd kistje, bestemd voor een dooden hond, welke twintig jaar lang de afgod was geweest van eene rijke familie te Nieuw- York. Het dier werd, in eene wit satijnen wade gewikkeld en met zijden linten omwonden, in het kistje gelegd en met groote staatsie in den familie grafkelder op eene der begraafplaatsen in den omtrek bijgezet. Zes rijtuigen met de leden der familie volg den het lijk, Te Brussel zal, met het oog op de ellende, welke van de strenge koude ook daar het gevolg is, een feest ten bate der armen wor den gegeven. Het denkbeeld gaat uit van al de bladen der hoofdstad. De „Banque Européenne" is in eerste instantie veroordeeld tot uitbetaling der 13,709,050 franken voor de aaudeelen der „Frauco-hollan- daise" aan den curator dezer failliete maatschappij. Te Stuttgart is de circus Herzog ge heel afgebrand. Zeven paarden, waaronder juist de beste, konden niet gered worden. Ook twee menschen zijn in de vlammen omgekomen. Van den geheelen inventaris is geen stukje gered. Niets was verzekerd. In het volgend voorjaar zal in de Weener sterrenwacht een verrekijker worden opge steld van 27 Engelsche duim doorsnede en om streeks 30 Engelsche voetenlengte. Ditastronomische reuzen instrument wordt te Dublin bij Grubb ver vaardigd. Volgens een bericht uit St.-Peters burg zou een verdacht persoon zijn gevangenge nomen, bij wien men verscheidene dynainiet- patronen moet gevonden hebben, alsmede een plattegrond van het keizerlijk winterpaleis, beter zelfs dan er een in het archief aanwezig is. Officieuze berichten uit Moskou melden dat de aanlegger vau den aanslag op keizer Alexander zeer waarschijnlijk een banneling is, die uit Siberië wist te ontkomen. Op het oogenblik van de ont ploffing moet hij zich bevonden hebben in een schuurtje achter bet huis. Van daar kon men den trein zien aankomen en ook de vlucht nemen door eene opening, die pas in den zijwand was uitge zaagd. Naar het schijnt heeft de mau zich ver gist. in de berekening van de lengte van de mijn gang. Indien de kamer nog een halven vadem ver der onder den spoorweg was gebracht, zou de ge- heele dijk, op deze plaats, in de lucht gevlogen zijn. Toen de czaar van Moskou naar Sl.-Peters- burg reed, was de geheele weg door militairen bezet. Reizigers, die dienzelfden nacht van den weg gebruik maakten, zagen van 50 tol 50 pas wachtvuren met militairen. KOLONIE IV. BATAVIA, 7 November. Uit Kotta Radja wordt gemeld, dat door den gouverneur vergunning is gegeven aan 250 uit gewekenen der afdeeling Missigit Raya naar hunne woonsteden terug te keeren. Uit XXII Moekims, Indrapoerie en Glieug waren daar aangekomen veertien hoofdenuit Moekim Montassik en V Moekims vijftien hoofden die hunne onderwerping aanboden. De pokken bleven op Groot-Atjeh en enkele onderhoorigheden heer- schen. De veldarbeid was in vollen gang. Volgens de Samarangsche Courant zal de hoofdredacteur van de „Locomotief" in die hoe danigheid overgaan bij eerstgenoemd blad, en zijn daar ter stede bij een aantal der grootste han delsfirma's, die in gebreke waren gebleven de patent belasting te betalen, dwangschriften bezorgd, waarbij zij worden aangemaand om binnen twee dagen het verschuldigde te voldoen, bij gebreke waarvan tot executie zal worden overgegaan. Het mooiste weder begunstigde den 3den November de feestelijke ontvangst van het vijfde bataljon. Een groote menigte wachtte aan den boom de boot af, die een deel van het dappere Atjeh- leger te Samarang aan wal bracht. Een paar eere poorten en een menigte vlaggen versierden den weg waarlangs het bataljon passeeren moest. Aan den boom werd het verwelkomd door den afdeelings- commandant. Voorafgegaan door de burgerij en de schutterij en gevolgd door het zevende balaljon werden de van het oorlogsveld terngkeerende troe pen langs de sociëteit, waar door eenige dames bloemenkransen en bouquetten rondom het vaandel werden geworpen (evenals door de voor het wees huis geschaarde weeskinderen), naar de kazerne geleid. Daar konden ze zich aan eenige versnape ringen te goed doen, terwijl in de sociëteit aan de officieren menige heildronk werd gebracht. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië i\jn dc volgeu- de beschikkingen genomen Civiel Departement. V e r I e e n dEen tweejverlof uaur Europa, met ingaDg van 5 Dec. 1879, wegens meer dan 16 jaren onaf- gebr. dienst, aan den lsten comm. bij het depart, der burg. openb. werken A. R. Jonkers. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, F. F. P. Wethmar, laatst, ambt. voor de regeling van het ijkwezen en de voorbereiding der invoering van het metrieke stelsel van m. en g. in Ned.-lndië. O ver- geplaatst: Van de openb. lagere school te Meester Cornelis naar die te Kotta Radja, de onderw. 3de kl. A. Bijvoet. Be noemd: tot vendum. te Menado, met ingang van 1 Jan. 1880, J. IV. F. Lutter; tot lsten comm. bij bet dep. der burg. openb. werken, C. J. Brouwer; tot transl. voor de Hoogd. taal te Soerabaia S. Wagenaar; tot contr. 2de klasse bij het binnenl,. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, E. A. Klerks. Ver leend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den pred. bij de Evang. gem. te Batavia A. Van Davelaar. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de lste comm bij het dep. der burg. openb. werken H. A. A. E. Deckers. Ontheven: Wegens vertrek, eervol van de functiën van translateur voor de Engelsche en Hoogdoitsche talen to Samaraog, S. Wagenaar. Departement van Oorlog. Vergund: Aan deu van het leger in Ned.-Indië gedet. off. van gez. lste kl. H. Van Vierssen, op zijn verzoek, om naar Ned. terug te keeren. Ontslagen: Eervol, w. lich. ongesch. voor alle mil. diensten, met beh. van rceht op pensioen, de off. van gez. 2de kl. M. Vis. Over geplaatst: De lste luit. M. C. L. Laogguth uaar Batavia; de 2de Init. A. W. Paalman naar de ZO.-afd. van Borneo. Departement van Marine. Benoemd: Tot 3deu stuurman, G. W. Thesingh. BUITENLAND. Frnnk rijk. De minister vau oorlog beeft verklaard zich te kunnen vereenigen met het voorstel Devaux tot afschaffing der aalmoezeniers bij het leger, doch met dien verstande, dat het hem vergund zij, in geval eeBer mobielverklaring, bij eenvoudig be sluit te voorzien in de godsdienstige behoeften van het leger ten behoeve dier soldaten, die hunne godsdienstige plichten willen vervullen en geen kerk in hunne nabijheid hebben. Het hof van cassatie heeft den heer Marion Brézillac, rechter te Toulouse, voor een jaar ge schorst, omdat hij op het legitimistisch banket van 29 September toostte op den graaf van Chambord als koning van Frankrijk. Leroyer, minister van justitie, heeft zijn ontslag gevraagd wegens zijn gezondheidstoestand, maar zal de betrekking blijven waarnemen tot zijn opvolger is benoemd. De „Gaulois" was verkeerd ingelicht, toen zij meldde dat keizerin Eugénie zich van Spanje naar Zoeloeland zou begeven. De keizerin is Dinsdag te Parijs aangekomen en onmiddellijk naar Calais vertrokken, om van daar zich weer naar Engeland te begeven. Aangaande geruchten over ontbinding der Kamers zegt de „Rép. fr.", dat. ze niets zijn dan een reeds bekende valstrik. Oostenr.-Honjjf. Nloimrelile. De regeering heeft bij het Hongaarsch lagerhuis een wetsontwerp ingediend ter gedeeltelijke dekking van het deficit van het volgende jaar. Veertien millioen zullen gevonden worden door verkoop van goudrente, die nog beschikbaar is, of door verkoop van een gedeelte daarvan en van spoorwegobligatiên, welke de Staat bezit. Telegrammen. LISSABON, 10 December. Volgens berichten uit Buenos-Ayres verwachtte men dit jaar een uit muntenden tarwe-oogst in de Argentijnsche Repu bliek, en zou 125,000 tons voor den uitvoer be schikbaar blijven. KAIRO, 11 December. De koning van Abyssiniê heeft een brief aan den khedive gezonden door bemiddeling van Gordon-pacha, die te Kaïro is teruggekeerd, waarin hij zich bereid verklaart vrede te sluiten, mits de groote mogendheden de schikkingen, tusschen Egypte en Abyssiniê ge sloten, formeel erkennen. Een bataljon Egyptische troepen zal den I3den dezer naar Massowah gaan. WEENEN, 11 December. De berichten aan gaande de overstroomingen blijven van verontrus-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2