e. Vrijdag 12 December. A®. 1879. IN( N°. 6081. iseï tze; eesi s van ige jad taatsrl de JiJT ZE»rJ EIDSCH i Bu lag Zate| mds DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maander.;*.v 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.v.v..v. .r.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVEBTENTIEN: V«n 18 regels.T.'.vumiWi.viWf. 1.05. Iedere regel meer. 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Haatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het an irichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder 'oot onnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op eden vergunning is verleend aan PIETER VAN DER 1EER Hz. en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van 'aapj ene tig ar endrog erij in het perceel in de Vrouwenkamp n°. 57, 1 ra Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgem. Jl December 1879. E. KIST, Secretaris. ceul fliü, 1,25| ard en 1- LEIDEN, 11 December. De commissie van oppertoezicht en beheer ujjiver de Kweekschool voor Zeevaart alhier vestigt 3e aandacht op het feit, dat de nieuwe bepalingen betreffende de rechtspleging bij de zeemacht gis teren in werking zijn getreden, zooijpt de lijf- rd-jjstraffen thans tot de geschiedenis behooren. In plaats van lichamelijk, zullen nu de personen, die zich aan een kleiner of grooter misdrijf hebben schuldig gemaakt, gestraft worden met intrekking •d. van bijzondere vergunningen, strafdiensten of op- a. sluiting en korting van tractement, en zij, die blijken geven van de eer niet waardig te zijn bij Zr. Ms. zeemacht te dienen, zullen eenvoudig wegge zonden worden. De commissie vertrouwt, dat de afschaffing der lijfstraffen de populariteit van de zeemacht zeer zal bevorderen en vele ouders, die tot dusver een tegenzin hadden om hunne kin deren aan dergelijke onteerende straffen bloot te stellen, thans gaarne de gelegenheid zullen aan grijpen om door eene plaatsing bij de zeemacht aan hunne kinderen eene eervolle en goede betrekking in de maatschappij te bezorgen. De minister van marine heeft bepaald, dat te rekenen van 1 Januari a. s. de jongste leeftijd, waarop jongens in dienst mogen treden, 14 jaar en zes maanden zal mogen zijn. Aan de Kweek school worden derhalve jongens aangenomen tns- schen 14'/, en 16 jaar oud. De levering van drukwerk ten dienste dezer gemeente gedurende den tijd van twee jaren is bij opeubare aanbesteding aangenomen door de firma De Breuk en Smits alhier. Volgens achterstaande aankondiging zal het i tooneelgezelschap van de heeren Bamberg en Blaaser Zondag-avond in de Stadszaal een volksvoorstel ling geven. De minister van binnenlandsche zaken achtte gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het hooger onderwijs, zooals reeds in 't kort gemeld is, in antwoord op verschillende vragen, eene oplossing van de moeielijkheid betreffende de toelating tot de examens mogelijk zonder wets wijziging; wat de collegegelden betreft, hij zal niet aarzelen eene wetswijziging voor te stellen, indien de noodzakelijkheid daarvan mocht blijken. De min. gaf de verzekering, dat hij aan de gelden geene andere bestemming zal geven dan die, waarvoor de Kamer ze heeft beschikbaargesteld. Den wensch van den heer Meinesz, die bezwaren had tegen het vereenigen van gewone en buitengewone uitgaven in dén post en in het belang van een zuinig beheer van 's lands gelden en uit andere oogpunten op splitsing aandrong tusschen de gewone kosten van onderhoud en herstelling en die voor het oprichten van nieuwe gebouwen, zal de minister gaarne over wegen, onder opmerking, dat de grens tusschen gewone en buitengewone uitgaven, tusschen onder houd en nieuwe werken moeielijk te trekken is. Bij eene volgende begrooting hoopt de minister voor gewoon en buitengewoon nieuwe posten uit te trekken. Op de vraag, wat hij nog noodig acht voor de drie universiteiten, antwoordde hij dat hij aan billijke eischen wenscht te voldoen. De quaestie omtrent de doctoren-artsen zal de minister onder zoeken, terwijl hij stappen zal doen om den leer stoel in de psychiatrie ten minste aan ééne der universiteiten te doen bezetten ter voldoening aan eene bepaling der wet en een eisch der wetenschap. Bij het art. voor kosten van aanbouw, onder houd en verbetering van gebouwen verklaarde de heer Idzerda niet te begrijpen, hoe het mogelijk zal zijn met eene som van f 3000 te voorzien in de eerste behoeften van het pharmaceutisch onderwijs, en drong op verhooging aan, ten einde den voor dat vak aangewezen Leidschen hoogleer- aar de noodige hulpmiddelen te verschaffen. De heer Va» der Kaay sloot zich daarbij aan en vroeg, of de regeering overtuigd is, dat na de door haar voorgestelde voorzieningen het pharmaceutisch on derwijs op behoorlijke wijze kan en zal worden gegeven. Met den meesten aandrang gaf hij den minister in overweging meer dan die f 3000 te vragen tot oprichting vau een laboratorium. De heer Van Kerkwijk was eene andere richting toegedaan, met het oog op den toestand der schat kist en de belangen van de belastingschuldigen. Spr. stelde vertrouwen in de toezegging der regee- riug, dat zij met f 3000 kan volstaan, en acht zuinigheid plicht. Spr. zou liever wenschen, dat het getal hoogleeraren werd verminderd, ten einde aan andere colleges een drukker bezoek te ver zekeren. Er zijn voorbeelden dat professoren met weinig veel tot stand hebben gebracht. De heer Idzerda wees op het wettelijk voorschrift, dal aan de universiteit onderwijs in de pharmacie moet worden gegeven, en op het gebrek aan hulpmid delen voor den hoogleeraar. De redenen van den vorigen spreker noemde hij onjuist en ongegrond. De heer Van der Kaay drong nader aan op spoe dige voorziening in de behoefte aan een laborato rium, ook in het financieel belang van den Staat. De heer Van Kerkwijk volhardde hij zijn gevoelen, dat voor f 3000 eene voldoende inrichting kan worden verkregen. Hij ging niet mede met al de eischen van den tegenwoordigen tijd. De mi nister zelf verklaarde dat hij zeer gaarne zou wil len voorstellen de som van f 3000 te verhoogen, maar hij kon dat niet met het oog op de belan gen van de schatkist. Overigens deed hij uitko men, dat de som wellicht later verhoogd kan worden. Het art. werd daarna onveranderd goedgekeurd. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is behandeld het geschil over de woonplaats van de arme krankzinnige Cornelia Hollenberg, wed. Van der Schaft; rap porteur de staatsraad Verniers van der Loeff. Mr. Kist, secretaris van de gemeente Leiden, trad als gemachtigde van Burg. en Weth. van Leiden op en betoogde, dat die gemeente niet als woon plaats van bedoelde weduwe kon worden beschouwd. Dr. W. H. Van de Sande Bakhuyzen, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, is door Teylers genootschap bekroond geworden voor de beantwoording eener prijsvraag over de con- jectnraal critiek van het Nienwe Testament. De geneeskundige staatscommissie te Am sterdam heeft bevorderd tot arts den heer H. G. Kronenberg en het getuigschrift uitgereikt aan den heer H. B. Van Nes, beiden doctorandus. De gisteravond te Rotterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeel houders in de Rotterdamsche Hacdelsvereeniging werd door 551 aandeelhouders bijgewoond, verte genwoordigende 21,709 aandeelen en uitbrengende 1974 stemmen. De voorzitter, mr. J. G. De Brnyn, deelde mede dat het volgende voorstel was inge komen van elf aandeelhouders, J. Hollender c. s., bij de directie der R. H.-V.1°. aan de commissie van onderzoek den dank der vergadering te) be tuigen voor haar verrichten arbeid en haar taak voor geëindigd te verklaren2°. omtrent de voor stellen der commissie van onderzoek over te gaan tot de orde van den dag; 3°. om het concept van commissarissen en directie tot grondslag der beraadslagingen over de herziening der statuten te doen strekken. Na eene uitvoerige gedachtenwisseling was de uitslag van de stemming, dat 1647 stemmen zich verklaarden voor de drieledige motie, 198 daar tegen, terwijl 47 buiten stemming bleven en twee stemmen werden uitgebracht voor punt 3 en even eens twee tegen punt 1 en 2. De voorzitter con stateerde, dat dus de drieledige motie is aange nomen, eu verklaarde verder, dat, daar de 30,000 aandeelen, door art. 31 der statuten gevorderd, niet vertegenwoordigd zijn, de behandeling der nieuwe statuten op deze vergadering geen voortgang kon hebben, en daarvoor binnen 14 dagen een nieuwe vergadering zal worden belegd. Tot commissarissen werden gekozen de heeren W. Ruys Wzn., A. Plate F.Jzn., A. S. Chabot, C. J. Koch, A. Browne de Tiège en Gustav Stilgebauer. De heeren Chabot en Browne, ter vergadering aanwezig, verklaarden hunne benoeming aan te nemen. De voorzitter bracht daarna zijn dank aan de vergadering, die hem door hare houding zijn taak zoo heeft vergemakkelijkt; dank aan de aandeel houders uit het buitenland, die in dit barre seizoen overgekomen waren, om in 't belang der vereeniging werkzaam te zijn; dank aan de aandeelhouders uil Rotterdam en Nederland, die getoond hebben, dat een kalme en bedaarde vergadering nog zeer goed mogelijk is. Hij meende deze vergadering een parel aan de kroon van Rotterdam te kunnen noemen. Het voorstel tot stichting van een abattoir te Rotterdam is gistermiddag aan de raadsleden toegezonden. Burg. en Weth. stellen, op advies van de commissie voor de plaatselijke werken, voor, het abattoir op te richten volgens een plan van den bouwkundige A. Brans, op het lerreia nabij den Crooswijkschen Weg, ten noorden van den Boezemsingel. De kosten van het werk zijn geraamd op f 550,000. Het plan behoeft echter niet dadelijk in zijn geheelen omvang te worden uitgevoerd, zoodat de uitgave van het geraamd bedrag over meer jaren zal kunnen verdeeld worden. De manége achter het Pagehuis te 's-Hage, thans bureau van het Roode Kruis, is door den Koning beschikbaar gesteld voor die Vereeniging, die er in tijd van nood gebruik van kan maken. Door de rijkscommissie tot afneming van examens voor varenslieden is tot lsten stuurman voor de groote vaart bevorderd J. A. Lackrooy, geboren en wonende te De Lemmer. Prins Alexander, beschermheer der te Sneek bestaande ijsvereeniging „I'riso", heeft aan het bestuur dier vereeniging een gonden remoBtoir met zijn naamcijfer toegezonden, ten einde als prijs bij eene der aanstaande hardrijderijen te dienen. Het oefeningskader, bestaande uit vier stoom schepen, is gisternamiddag te vier uren, onder bevel van den kapitein ter zee Binkes, van de reede van Tessel vertrokken. De laatste mail bracht op gezag van de Java-BoJe het bericht, als zou het aanzoek aan mr. Van Lansberge, om nog eenigen tijd het

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1