Woensdag ÏO December. fl°. 6079. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 8 metnden..1.19. Franco per po«.1.40. ARonderitjko Noflunen.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: 18 regel»l.OS. Iedere regel meer0.17j. Groolere lellen uur pluternhnte. STADS-BEKICHTEN. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2den December 1879, n°- 81 Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Jnni 1857 {Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat by bovenge noemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Woensdag den 'Sisten December aanstaande met zonsondergang, met uitzondering van bet in art. 15 sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van bet vangen van houtsnippen met laat-, war- of valllonwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 27sten Maart 1S80. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den Iden December 1S79. BURGEMEESTER e* WETHOUDERS vaN LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de bepaligen der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879 betrekkelijk de verhuizing binnen de gemeente, lniden als volgt: Art. 2. Ieder die binnen deze gemeente verbuist, is verplicht daarvan, binnen ld dagen na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand. Hij ontvangt door tusscbenkomst van den heer der gebuurte, in wiens gebuurte hij is komen wonen, van die aangifte een bewijs. Art. 3. Overtreding der bepaling van bet eerste lid van bet voorgaand artikel wordt gestraft met eene boete van één gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeutar. 9 December 1879. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 9 December. De muziek- en tooneelvereenigiug „Musicae et Amicitiae" gaf gisteravond in haar gewoon lokaal aan hare leden en enkele genoodigden, met hunne dames, eene huishoudelijke soirée. Zonder mede werking van anderer krachten voerden de leden een aantal composities uit, waarvoor zij veel bij val verwierven en die door een drietal mondelinge voordrachten werden afgewisseld. Den aanwezigen werden daardoor een paar genoeglijke en gezel lige uren verschaft. Die gezelligheid verminderde er niet op toen er ten slotte gelegenheid tot dansen werd aangeboden. De minister van waterstaat heeft omtrent de stempelmerken en het afkeuringsmerk voor de maten, gewichten, weegwerktuigen enz., bepaald dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1880 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichtende letter P in den gewonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk van weeg- werktuigen voor gebruik en van gasmeters: de koninklijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingeneene vijfstralige ster. Tevens bericht hij dat het merk van het kantoor Leiden, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat uit het cijfer 7. In het lokaal „het Vosje" te Amsterdam is door de Hollaudsche Spoorwegmaatschappij, bij enkele inschrijving, publiek aanbesteed: het maken van een nevengebouw, met waterstation en bijkomende werken, op het stationsterrein te Leiden. Laagste inschrijver was de heer A. Groenendijk, te Utrecht, voor 18,660. Met het stoomschip van de maatschappij „Nederland", hetwelk den 20sten dezer uit Am sterdam vertrekt, zal rechtstreeks uit Amsterdam een brievenmaal verzonden worden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 30 December e. k., met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. f Naar het Hbl. verneemt, heeft de minister van koloniën aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. J. W. Van Lansberge, die in het begin van het volgende jaar vijf jaar dat liooge ambt heeft bekleed, mededeeling gedaan dat het de wensch van Z. M. den Koning is, dat het be stuur van Indië niet in andere handen overga. Volgens een bericht aan het U. D. mag de in voering van het belastingstelsel in Ned.-Indië als de hoofdaanleiding tot dezen maatregel worden aangemerkt. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft ter openbare keunis gebracht, dat ontwerpen voor den bouw eener nieuwe Beurs zulleu worden inge wacht tot 7 Eebr. 1880. Het noodigt degenen, die zoodanig ontwerp wenschen op te maken, uit, dit vóór of uiterlijk op dien datum, met de noo- dige stukken tot toelichting, franco in te zenden, zullende op later ingekomen ontwerpen geen acht kunnen worden geslagen. Naar aanleiding van den slag, die de resi dentie door de sluiting van de fabriek „De Prins van Oranje" heeft getroffen, zegt het Rott. Nwbl. dat, al moge men nu klagen over de concurrentie van het buitenland en over het koopen van den Staat enz. bij buitenlandsche fabrikanten, het niet te ontkennen is dat voor de ijzerindustrie ons land zeer ongunstige gegevens heeft, daar zoowel de grondstof als een van de groote middelen tot verwer king de steenkool, van ver moet worden aangevoerd. Voor een gedeelte kan dit worden opgewogen door gunstige ligging voor aan- en afvoer en goedkoopte van arbeidsloon, en hoeveel in die op zichten eene fabriek als bijv. te Eeienoord vóór- heeft boven eene in de residentie, springt zoo duidelijk in het oog, dat het geen nadere ont wikkeling behoeft. Zelfs zou het blad meenen, dat 's-Gravenhage minder dan eenige plaats in ons land geschikt is voor fabrieken, met het oog op de meerdere duurte om te leven, waardoor de arbeidsloouen hooger moeten zijn dan elders. Dat alles drukt natuurlijk sterk op de productie-kosten en maakt dat prijzen moeten worden bedongen veel hooger dan door andere fabrieken, die in verschillende opzichten in gunstiger positie ver- keeren. Te vergen, dat de Staat en de particu lieren toch hunne aankoopen zullen doen tegen de hoogere prijzen in het binnenland, dan voor de mindere in het buitenland, gaat niet aan, althans indien het verschil iu den prijs werkelijk van niet geringe beteekeuis is. Bij de uitgevers W. Eekhoft' en Zoon te Leeuwarden is de 14de jaargang der 2de reeks verschenen van den Almanak voor landbouwers eu veehouders, voor het schrikkeljaar 1880, bevattende behalve den kalender vele nuttige wenken om van den landbouw en de veeteelt de meeste voordeelen te trekken. Aan den afgetreden commissaris des konings in Noord-Holland, mr. H. II. baron Roëll, is door het dijkbestuur van Drechterland een fraai geschenk aangeboden als blijk van hoogachting en waardeering, bestaande uit een kristallen bokaal, met goud gemonteerd, en waarvan het deksel voorzien is van een zilveren vrouwenbeeld, in de eene hand houdende een lauwerkrans. De eene zijde van den beker bevat een inscriptie en de andere het wapen van Drechterland. Door den minister van oorlog is bepaald dat de 2de luitenants, die nu en voortaan bij het leger hier te lande worden benoemd, niet dan na 2 jaren volbrachten officiers-diensttijd voor een detacheering of voor een overplaatsing bij het leger in Oost-Indië in aanmerking zullen gebracht worden. De staatscommissie tot herziening van het Wetboek vau Koophandel heeft aan het departe ment van justitie hare eerste vergadering gehouden. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", 25 Oct. van Batavia vertrokken, arriveerde gis teren te IJmuiden; de „Torrington", vau Rotter dam, arriveerde Zaterdag te Batavia; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels aangekomen en heeft de reis voori gezet de „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Zondag van Port-Said; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York, arriveerde gisteren te Vlissingen. Tot ridder der 4de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau is benoemd de ritmeester J. II. D. graaf Van Limburg Stirum, van het 3de reg. huzaren, voormalig ordonnance-officier van Z. M. Gemen£d Nieuws. Hedenmorgen omstreeks elf uren is een paard met slede, toebehoorende aan den kleer- bleeker Dieben buiten de voormalige Witiepoort, op de Breestraat nabij de Papengracht ophol ge raakt. !)e heer Dieben liet zich uit de slede val len, doch bekwam daardoor een kleine vern nding aan het gelaat. Het paard is, nadat de slede ge deeltelijk was verbrijzeld, op den Zoeterwoudschen weg door een drietal personen tot staan gebracht, zonder dat er verdere ongelukkeu voorvielen. Om halftwaalf is een beladen kolenwagen, be spannen met twee paarden en van de Briestraat af de Koornbrugsteeg in zullende rijden, tegen het hoekhuis aangeslingerd, ten gevolge waarvan de strengen braken, waarna de paarden, vrij zijnde, het op een loopen zetten, de Vischmarkt over en de Maarsmanssteeg in tot de Breestraat, waar zij door eenige personen werden gegrepen, ook zonder ongelukken te veroorzaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, evenals de arr.-rechtbank te Utrecht, geoordeeld dat iemand, die bedrieglijk hanen voor hennen verkoopt, zich schuldig maakt aan bedrog in de soort of den aard der koopwaar. Het heeft echter de opgelegde celstraf van 4 maanden te zwaar ge oordeeld en met vernietiging van het vonnis van bovengemelde rechtbank den beklaagde veroor deeld tot een celstraf van 45 dagen. Naar men verneemt heeft de beklaagde zich reeds in cassatie tegen deze beslissing voorzien. Bij gelegenheid van het S t. -Nicolaas- feest brachten de studenten te Utrecht niet weinig bij tot verhooging der levendigheid aldaar. Zij reden in rijtuigen met verschillende bespanningen door de stadin een zat St.-Nicolaas met zijn knechts, suikergoed en andere lekkernijen onder het publiek verspreidende; in een ander harlekijns, grimassen en grappen makende. In een merkte men een aap op, in een tweede beren, krokodil len enz.iu weder een ander werd op den dag kaart gespeeld bij het licht van een lantaarn. Pincofl's reed rond met zijn geldzakken, waaruit hij muntstukjes roudstrooide enz. Een paar pseudo- dames maakte in de ar effect. Monsieur, madame en bébé niet minder. Uit de cellulaire gevangenis te Utrecht is Zondag-avond een gevangene ontsnapt. Na de ijzeren roeden gebroken te hebben, sprong hij uit de tweede verdieping, klom op een muur en be zeerde zich aan het been bij den tweeden sprong. Op het Singel bleef hij liggen en werd aldaar toe vallig door een rijksveldwachter gevonden en terug gebracht.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1