Dinsdag 9 December. N°. 6078. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. FEUS DEZEB COUBAHT: V«or Leiden per 8 mtanrten..LIS. Franco per post.1.40. /Jzoederitjie Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tm I8 rejoinLO». More regol moor0.17V Grootero letton mor plutsntato. ]LEI©E3f, 8 Becembcr. Door den minister van oorlog is bepaald dat bij de corpsen infanterie de tegenwoordige patroon- tasch met bet daarbij behoorende patroonzakje zal worden vervangen door een nieuw model patroon- tasck, bestemd tot berging van 4 pakjes elk van 10 patronen, een oliefleschje, een schroefdraaier, eenig werk en een wollen, linnen of katoenen lap. Zij zal worden gedragen aan een bandelier over den schouder, zoodanig dat zij aan de rechterzijde afhangt, achter en tegen de heup. De minister van biuneulandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop der maanden Jan., Febr., Maart, April, Mei en Juni a. s. gele genheid zal worden gegeven tot bet afleggen van de praktische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 18.78. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die lot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 1 Jan. e. k.zij, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, tusscben 1 en 15 April schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogl. dr. J. W. R. Tilanus, te Amsterdam, met overlegging van bet getuigschrift, waaruit blijkt dat het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zij aan een Nederlandsche uni versiteit den graad van doctor in de geneeskunde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zijn toegelaten. In de maand Mei of Juni a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter ver vulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1881 worden gehouden, zoodat ge durende 1880 slechts één examen zal plaats vin den. De adspiranten behooren zich vóór April a. s. bij een op zegel geschreven request tot den minis ter te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Bij de heden gehouden openbare verkol- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 18.50, f 4.00 en f 1.95; de laagste 36.00, f IS.00, f 3.60 en f 1.85. De reis van den vice-admiraal jhr. F. De Caseinbroot naar St.-Petersburg staat niet, zooals de Berlijnsche correspondent van de „Köln. Zeit." meedeelde, in verband met een buitenge wone zending, maar geschiedt alleen op grond van een uitnoodiging om bet George-feest bij te wonen. De beer De Casembroot is ridder van de George-crde. De heeren Moens, Wybenga, De Vos van Steenwijk, Van Eek en Ilumalda van Eysinga hebben op hoofdstuk V der Staatsbegrooting een amendement voorgesteld, inhoudende een memorie- post voor de uitvoering der wet op het lager onderwijs. De vastgestelde en goedgekeurde begrooting der gemeente Lisse voor 1880 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 11,556.99. Van de geldleening ten laste dier gemeente is uitgeloot het aandeel n°. 25 groot f 500, aflosbaar 1 Januari a. s. De reisgelden aan onderofficieren en soldaten van de corpsen van bet leger en van het wapen der maréchaussée zijn vervangen door eene ver hooging van soldij, onder de benaming van daggeld van f 0.60 per hoofd. Morgen zal te Kampen het 25-jarig jubilé der theologische school van de Christelijk-Gere- formeerde Kerk plaats hebben. Als feestredenaars zullen bij die gelegenheid optreden de professoren S. Van Velzen, A. Brnmmelkampen H. De Cock; inleiding door ds. H. Beuker, pres. van curatoren, en sluiting door ds. J. Bavinck. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde Zaterdag voormiddag te 11 uren bij Lezard; de „Prins Hendrik" vertrok gisteren van IJmuiden naar Batavia; de „Schiedam" is Zaterdag te Nieuw-York aangekomende „Koningin Emma", van Amster dam naar Batavia, is Zaterdag te Napels aange komen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet de „Torrington", den 23sten October van Rotter dam vertrokken, arriveerde den 2den December te Padang. Z. M. heeft met 1 Jan. a. s. bij het dep. van kol. bevorderdtot referendaris, den hoofd commies jhr. J. D. Six; tot commies de adj.- comm. R. P. Van den Bosch en W. A. P. N. C. M. Hartmaun, en tot adj.-commies, den lsten klerk P. Hess; aan jhr. mr. J. W. M. Schorer, op verzoek, met 15 Dec. a. s. eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, onder dankbetuigingbij het agentschap van het minis terie van financiën te Amsterdam benoemd tot adj.-commies D. Van Leeuwen te Amsterdam en J. A. Poortermans, laatstgenoemde thans 1ste klerk bij dat agentschap; aan den heer H. C. Staring, referendaris bij het dep. van koloniën, op verzoek, met 1 Jan. a. s. eervol ontslag ver leend nit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten; met 1 Jan. a. s. aan den hoofdcommies bij het dep. van kol. J. W. P. Van Hoorn, en aan den commies M. Tamson, op bun verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst met behoud van aan spraak op pensioenals blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan den 13-jarigen J. Meynders, te Amsterdam, die 19 Juni 1879 den elfjarigen E. C. Jansen met levensgevaar redde uit de Lindegracht aldaar, en aan F. A. Brinckman, agent van politie 1ste kl. te Amsterdam, die 19 Juli 11. met levensgevaar twee drenkelingen redde; aan de heeren G. Al- levi, te Offida (Italië)dr. D. Bierens de Haan, te Leiden, en A. H. G. Blokzeyl, te Ede, als blijk van waardeering hunner belangstelling in wetenschappelijke rijksverzamelingen door schen kingen betoond, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1879, u°. 32. Gemengd NSenws. De tooueelvoorstelling, Zaterdag avond door het gezelschap van dê heeren Bamberg en Blaser in de Stadszaal gegeven, was slecht bezocht. „Lekain in duplo", een vaudeville welke goed werd afgespeeld en waarin vooral de heer Bamberg herhaalde malen bijval mocht ondervinden, alsmede het nastukje „Engel en Duivel of de op voeding van twee zusters", verschaften den aanwezigen eenige aangename oogenblikkeu. Zeker waren de toehoorders na afloop meer voldaan dan de heeren Bamberg c. s. of de ondernemer, die zich meer en meer beijvert zijn stadgenooten nu en dan amusementen te verschaffen. Het ijsvermaak eischte gisternamid dag bijna reeds drie slachtoffers. Ter plaatse vóór de bierbrouwerij op de Oude Vest welke de ge- heele week was opengehouden om ijs te scheppen en niet ver genoeg door stroo was afgezet,' waagde zich een schaatsenrijder, met het gevolg dat hij er doorzakte. Twee anderen wildeD hem te hulp komen, doch zakten er eveneens door. Zij werden met veel moeite en met levensgevaar door middel van ladders, planken en touwen gered. Later zakte op dezelfde plaats nog een jong meisje door het ijs. Een man, die zich in de Lan- gegracht op het ijs begaf om over te loopen, had het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij een been brak, waarna hij naar het academisch ziekenhuis werd gebracht. Terwijl het ijsvermaak gistermiddag zoowel in de stadsgrachten en singels als op het Galgewater in vollen gang was en tal van wan delaars op de been waren, werden deze onver wachts door een geweldige sneeuwbui overvallen, waardoor de schaatsenrijders het spoedig moesten opgeven en er tevens vrees bestond dat de tram den dienst zou moeten staken. Spoedig echter zag men verschillende ploegen werkzaam om de rails van het overtollige sneeuw te ontdoen, met dit gevolg dat men kon blijven doorrijden. In den laten avond en voornacht was er daarbij weder zooveel sneeuw gevallen, dat er hedenmorgen geen denken aan was om den dienst te hervatten. Op vele punten der stad is men, ook van gemeente wege, bezig de straten wat op te ruimen, daar de passage inderdaad hier en daar zeer bemoeilijkt is. Even na negenen was te Amsterdam hedenmorgen op alle tramlijnen de dienst in geregelde werking, alsof er geen vlokje sneeuw was gevallen. De van de rails opgeschepte sneeuw werd in karren geladen en verwijderd, zoodat niet alleen het tramverkeer, maar het geheele verkeer, zoo voor voetgangers als voertuigen, door deze opruiming werd gebaat. Dezer dagen plaatsten wij een woord tot opwekking om de vogels, die het thans zoo kwaad te verantwoorden hebben, niet te vergeten. De kruimkeus van de tafel zijn hun thans bijzonder welkom. Het is echter gebleken dat er personen zijn die hun medelijden voor die arme diertjes wel wat overdreven toepassen, want hier en daar ziet men de bewijzen dat men ze niet alleen wil voederen, maar ten koste van die voedering tevens door middel van zoogenaamde „knippen" van hanne vrijheid berooven. Vooral schijnen de lijsters in den smaak te vallen. Men berooft daardoor ook zoovelen van het genoegen, dat het telkens terng- keerend bezoek dezer dieren hun aanbood. Onder de schapen in de omstreken van den Leidschendam heerscht groote sterfte. Vele veehouders trachten door afmaking nog totaal veriies te voorkomen. De magen der bewoners in de omliggende «teden zullen dus weder wat te verorberen krijgenDe regenachtige zomer doet nu de nadeelen gevoelen onder de scha pen. Wanneer zullen toch, zoo schrijft men ons, vele veehouders hun belang goed beginnen te begrijpen? Voor 5 of 6 dagen liepen onder Stompwijk noj koeien in dit barre winterweder in het veld. De gevolgen van ziekte kunnen en zullen ouder die dieren, aan zoo veel koude en ge brek blootgesteld, niet achterwege blijven; of dienen zij tot speculatie op de schatkist, dan moet men veronderstellen dat de veehouders zeer goed het belang hunner beurs, maar nooit dat van hun vee zullenwillen begrijpen. Ten gevolge van de hedennacht gevallen ont zettende hoeveelheid sneeuw moeten de boeren de schapen nu op stal „halen", terwijl deze anders den geheelen winter op en in het veld moeten blijven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1