JV°. 6075. Vrijdag 5 December. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 8 maanden.L10. Franco per post.1.10. Afzonderlijke Mommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Y«b 16 regels1.06. Iedere regel meert 0.17%. Grootere letter» nor plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blcul. Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht de abonnementsgelden over het afgeloopen kwartaal per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het doen in schrijven Tan nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 8sten tot en met den 20sten December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half t we e tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 4 December 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Jam 1851 (Staatsblad N°. 85), in zijne vergadering van he den het 1ste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1879 heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie der gemeente (financiëele afdeeling,) gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ODgezegeld papier bij Ge deputeerde Staten dezer provincie kan inbreugen. Burgemeester en Wetbonders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bargemeester. 4 December 1879. E. KIST, Secretaris. Voortdurende tentoonstellingen. Door de Nederlandsche regeering zal geen speciale commissie naar de aanstaande wereldtentoonstelling te Melbourne worden afgevaardigdzij beeft bet voldoende geacht de behartiging van de belangen der inzenders uit het vaderland aan den te Mel bourne gevestigden consul-generaal op te dragen. Dat besluit kan geen verwondering baren. De commissie, welke op de Parijsche wereldtentoon stelling vanwege ons gouvernement optrad, kan juist niet louter aangename herinneringen aan de aldaar door haar volvoerde taak hebben behouden; bet daarbij ieder naar den zin te maken was zeker niet gemakkelijk; maar ook niet alle klachten, tegen baar ingebracht, kunnen onbillijk worden genoemd, te oordeelen naar hetgeen daarvan door middel der pers ter kennis van het publiek werd gebracht. Het zou dus waarschijnlijk vele bezwaren heb ben opgeleverd een geschikte commissie voor de Australische wereldtentoonstelling bijeen te krijgen, en, wat de deur dichtdoet, de deelneming onder onze industriëelen schijnt niet groot genoeg te zijn om de vorming van zulk eene bijzondere com missie noodig te achten. En dat is verklaarbaar. De algemeene indruk, door de Nederlandsche afdeeling te Parijs teweeg gebracht, was juist niet gunstig en dientengevolge waren de financiëele uitkomsten voor de inzenders evenmin bijzonder schitterend. Geen wonder dat onze nijveren, met dat alles voor oogen, thans niet veel lust gevoelen krachtig deel te nemen aan de te Melbourne te houden internationale expositie, wat met het oog op den groeten afstand, nog heel wat meer opofferingen van hen zou eischen. Nu mogen zij dat betreuren, die vaD meening zijn, dat hier voor onze industriëelen zoodoende een schoone gelegenheid verloren gaat om in het werelddeel, dat ons het meest vreemd is, nieuwe betrekkingen aan te knoopen, het feit is daarmee niet weg te nemen, en daarenboven, het is nog zeer de vraag of onze nijveren ditmaal in hun ont houding zoo geheel en al ongelijk hebben. Op het punt van internationale tentoonstellingen verkeeren wij nl. blijkbaar in een tijdperk van overgang. Men heeft ingezien dat op dergelijke wereld-exposities de nijverheid zich wel ietwat te veel in haar zondagsgewaad vertoont. De exposan ten toch zenden daar niet heeu wat hun fabriek of magazijn zooal in den regel oplevert, maar ieder beijvert zich met iets buitengewoons voor den dag te komen. Naast zwaarden met diamanten greep, te hoog in prijs zelfs voor de meeste souvereinen van Europa, naast monumentale uurwerken, waar voor nauwelijks eeu Rothschild een voegzame plaats in zijn salons zou weten te vinden naast zoo veel uitheemsch zinkt menig alledaagsch, maar de gelijk nijverheidsproduct onopgemerkt weg in het niet. De bekroning, de medaille, ziedaar het eind doel van al het streven. Op den eigenlijken naam van nijverheidsmarkt mochten de wereldtentoonstellingen dan ook nooit aanspraak maken. Eu toch, aan zulk een markt, waar de industrie zich meer iu haar dagelijksch, haar meer eenvoudig, maar daardoor juist ook meer doelmatig gewaad vertoonde, gevoelden de mannen der nijverheid de grootste behoefte. Dat begreep men in eenige groote steden in het buitenland, waar men, om in die leemte te voorzien, blijvende tentoonstellingen organiseerde met het uitsluitend doel den kooper nader tot den producent te breugen. Thans ook gaat men dat voorbeeld meer in onze nabijheid, in Belgiës hoofdstad volgen. Met dat doel wordt daar een groot gebouw, het „Palais du midi", ingericht, dat door omvang en ligging daartoe bijzonder geschikt is. Daarin zal een maatschappij, die de exploitatie op zich heeft genomen, met 1 Mei van het volgende jaar een voortdurende internationale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid en kunst openen. Tegen een matigen prijs (voorloopig per jaar a 50 franken per vierk. meter op den plattegrond, a 25 franken per vierk. meter op den muur) kan iedereen daar zijn producten onder het oog der koopers brengen. Dat de directie zich bovendien wil beijveren om de koopers aan te lokken, kan hieruit blijken, dat zij zorg zal dragen voor pu blicatie iu catalogi eu andere stukken, die aan alle Belgische consuls in het buitenland en aan de vreemde consuls in België worden gezonden. Voorts zal het bestuur zich met den verkoop der geplaatste voorwerpen en met de ontvangst van bestellingen belasten, terwijl door middel van een bureel voor inlichtingen de transactiën nog zullen worden vergemakkelijkt. Op welke uitgebreide schaal de onderneming wordt op touw gezet kan nog hieruit blijken, uat er ook een stoomwerktuig zal worden opgericht om de noodige beweegkracht te leveren tot het in werking brengen van de daarmee te drijven werktuigen. Daar, zooals wij reeds opmerkten, de inrichting een internationale zal zijn, zullen ook onze indus triëelen daarvan gebrnik kunnen maken, en indien de zaak goed wordt geëxploiteerd, bestaat er op de gronden, boven door ons aangegeven, alle kans dat zij voor de uitbreiding van hun debiet, zoo hun „gewone" voortbrengselen werkelijk uitmun ten, daarbij meer baat zullen vinden, dan dat tot dusver het geval was met de wereldtentoon stellingen. Een audere vraag is of het geen overweging verdient ook hier te lande het elders gegeven voorbeeld te volgen, ware het alleen door het in- riohten van een voortdurende tentoonstelling van lonter nationalen aard. Aan gelegenheid daartoe zou het niet ontbreken; daardoor zou b. v. het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eindelijk dienstbaar kunnen gemaakt worden aan het doel, waarmee het eenmaal werd gesticht, en terecht den naam voeren, die er met het oog op dat doel bij de inwijding aan werd gegeven. Zooveel is zeker, dat het streven in den vreemde om aan de tot dus ver gevolgde wijze van tentoonstellen een meer practische richting te geven, ook voor ons vaderland niet zonder invloed zal blijven. LEIDEN, 4 December. Eenige studenten in de tandheelkunde te Amsterdam en te Utrecht hebben zich tot den minister van biunenlandsche zaken gewend met het verzoek aan een der rijksuniversiteiten het tand heelkundig onderwijs zoo spoedig mogelijk in te richten op de wijze als door den heer Schoon- dermark, tandarts en med. stud, te Leiden, in de „Geneeskundige Courant" van 23 Nov. jl. wordt aangegeven. De minister van marine heeft bekend ge maakt dat bij zijn departement voor een aantal schepelingen bedragen zijn ontvangen wegens hnn toekomende buitgelden in 1873 en 1874. Deze gelden kunnen bij het departement van marine door de betrokken gewezen schepelingen worden ontvangen op vertoon van hun ontslagbrief, pen sioen-akte of ander bewijs van identiteit en tegen onderteekening van aldaar berustende quitauties. Voor overledenen geschiedt de betaling aan de erfgenamen tegen overlegging van eene verklaring van erfrecht, af te geven door een notaris of kantonrechter, waaruit blijkt, dat zij eenig en alleen tot de ontvangst gerechtigd zijn. Onder de bijdragen komen voor: 81.15 van W. S. Wil denberg en ƒ10.33 van L. Den Ouden, geb. te Leiden. Door den gemeenteraad van Leiderdorp is besloten leges te heffen voor het sluiten van huwe lijken op andere dagen dan den daarvoor bestem den, tot een bedrag van 5 tot 20 gulden, en tevens om gedurende den winter nog vier per sonen aan te stellen om des nachts te waken voor de veiligheid. Herhaaldelijk blijkt bij de rijkstelegraaf- kautoren, dat er personen zijn, die meeneD, dat, met de afschaffing der kaarttelegiammen in h«t binnenlandsch verkeer en in dat met België, de gelegenheid heeft opgehouden tot het doen afleveren der berichten zonder omslag, als wanneer ieder in de woning of op het kantoor van den geadres seerde daarvan terstond kan kennis nemen. Met het oog hierop wordt aan belanghebbenden herin nerd, dat de gelegenheid tot open aflevering van binnenlandsche telegrammen is blijven bestaan. Wie zoodanige aflevering verlangt, heeft slechts boven het adres der tijding de aanwijzing „Open be stellen" te schrijven, of wel de daarvoor aange-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1