ken hij zich onder het loopen ontdeed, waarna hij te water sprong, het kind bereikte en met een paar forsche slagen aan den overkant bracht. Thans is het knaapje, na de eerste verpleging in een der huizen op het Rokin genoten te hebben, in het gasthuis en verkeert buiten levensgevaar, zeker tot groote voldoening van zijn redder, den lsten luit. P. D. W. Wilken, een officier, die reeds in Atjeh ▼oor betoonde doodsverachting de Willemsorde mocht verwerven. Zondag-avond over tienen heeft een veld-artillerist te Utrecht eene zware wonde aan het voorhoofd bekomen ten gevolge van een sabel houw, hem toegebracht vermoedelijk door een mineur, die aldaar en op de Lijnmarkt zich met uitgetrokken sabel onder de menigte bewoog en die kort daarop door de nachtwacht werd gear resteerd. De a r r o ndissemen t s-rech t b an k te Winschoten heeft den boedel van de firma Mulder aldaar insolvent verklaard. Voor Amsterdamsche rekening is per West-Indische mail van Suriname ruim f 99,000 aan stofgoud uit de delverijen aldaar aangebracht. Bij Wilhemshafen, in de Jade, is dezer dagen een duiker om het leven gekomen, die bezig was een ketting vast te maken aan een in het vaarwater gezonken Engelsch schip. Toen de signalen onbeantwoord bleven, werd men onge rust en haalde men de noodlijn in, hetgeen niet zonder groote krachtsinspanning geschieden kon. De duiker echter werd niet mede boven water gebracht; zoowel de lijn als de buis, die hem lucht moest toevoeren, was door eene niet bekende oorzaak doorgesneden. Aan de werkplaats van den spoorweg te Witten heeft een ontzettend ongeluk plaats ge had. Een ketelsmid was met eenige arbeiders bezig een vuurketel op te hijschen, toen de ketting van de kraan brak en het kolossale stuk ijzer ter zwaarte van 4- a 5000 pond den smid op den rug viel, waardoor hij zóó zwaar werd gekwetst, dat hij kort daarop aan de gevolgen overleed. De man laat eene vrouw met acht kinderen na. Wegens de vele vermakelijkheden op dien avond was de voorstelling van Agar Zaterdag-avond te Brussel zeer slecht bezocht. Een Brusselsch blad schrijft„Er was een reprise te aanschouwen van Agar [Hagar] in de woestijn." De Parijsche tentoonstelling van 1878 heeft een verlies opgeleverd van 15 millioen gulden. In een koffiehuis te Marseille heeft een meisje haar aanstaande een glas met zwavel zuur in het gelaat geworpen en onmiddellijk daarna zich ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Gelukkig heeft het gezichtsvermogen van den man niet door het bijtende vocht geleden, en men vertrouwt dan ook dat hij nog eens goed uit de oogen zal kijken eer hij de al te weerbare dame huwt. Te Saint-Avertin hadden de echtge- nooten Gamier in hun slaapvertrek een kachel aangelegd om er de vochtigheid te verdrijven. Daar zij echter den volgenden dag op het gewone uur niet waren opgestaan, en hun kinderen op hun herhaald geklop geen gehoor kregen, drong men door een stukgeslagen ruit de kamer binnen. Daar vond men Garnier en zijn vrouw, door kolendamp bewusteloos geworden, te bed liggen. De laatste kwam na geruimen tijd weer tot bewustzijn, zoo dat men haar in het leven hoopt te behouden; de man evenwel overleed den volgenden dag. BUITENLAND. Frankrl] k. De Kamer van afgevaardigden heeft een voor stel aangenomen, waarbij de aalmoezeniers bij het leger worden afgeschaft. Het bestuur van de vereeniging der repu- blikeinsche linkerzijde is het eens geworden over de volgende punten van een programmaschifting van het personeel der ambtenarenhervorming der magistratuur, zelfs wat de onafzetbare leden be treft; vermindering van den militairen diensttijd; afschaffing der bepaling van den eenparigen vrij- willigen dienst; verzet tegen de overschrijdingen der geestelijkheidgrootere ondergeschiktheid der gendarmerie aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Heden zou over het vraagstuk van het openbaar onderwijs en de wetgeving op de pers beraadslaagd worden. Duitschland. De keizer heeft aan den provincialen landdag van Silezië verzocht, de 400,000 mark, die be stemd waren voor eene stichting ter herinnering aan zijn gouden bruiloft, te besteden ten dienste der noodlijdenden van die provincie. Naar van officiëele zijde wordt medegedeeld, is het Reuter-telegram, volgens hetwelk Mukhtar- pacha den 27sten Nov. door de Arnauten te Cusinje zou zijn vermoord, geheel bezijden de waarheid. Genoemde generaal heeft den nacht van Zaterdag in het dorp Birleme doorgebracht en was dus op weg naar Cusinje, om zijne zending aldaar te ver vullen. De eigenaar van de stoomboot „Falke" maakt bekend dat de Russische regeering zijne stoomboot op het Russische gedeelte van den Niemen wil toelaten, indien zij de Duitsche vlag strijkt en de Russische hijscht en alle gelden be taalt, die ook van Russische schepen geheven worden, omstreeks 700 roebels per jaar. Hoewel de Russische schepen op het Pruisische gedeelte van den Niemen sedert 1855 geenerlei gelden meer betalen, wordt die laatste eisch voor in williging vatbaar geacht, maar die betreflende de vlag niet. Spanje. Zaterdag is te Madrid op plechtige wijze het huwelijk van koning Alphons XII met de Oos- tenrijksche aartshertogin Maria Christina in de kerk van Atocha voltrokken in tegenwoordigheid van een groot aantal buitenlandsche prinsen, van grandes van Spanje en vertegenwoordigers van vreemde vorsten. De koning trad de kerk binnen, vergezeld van zijne moeder, de ex-koningin Isabella. De aanstaande koningin volgde hen, vergezeld van de hare. Zij was diep bewogen. De kardinaal Benavidès sprak, als vertegenwoordiger van den paus, de huwelijkszegening uit en bediende daarna de mis. Donderdag te voren had de koningin-moeder, Isabella, officieel haren intocht te Madrid gehouden. De koning, de ministers, de waardigheidsbe kleders der kroon wachtten H. M. aan het station op. Het is, gelijk men weet, niet de eerste maal dat zij zich sedert hare verdrijving in hare voor malige hoofdstad bevindt, maar het schijnt dat de intocht thans met meer plechtigheid gehouden is dan vroeger. Er waren niet zeer veel menschen op de been, doch de belangstellenden, die zich naar het station begeven hadden, moeten de ko ningin zeer hartelijk ontvangen hebben. Telefijranrmea. LONDEN, 1 December. De „Times" heeft een telegram uit Kaboel van heden, dat volgens de bevelen des onderkonings de emir uit Kaboel naar Pesjaur is vertrokken onder geleide van kapitein Turner. WEENEN, 1 December. De keizer, het ont slag van graaf Zichy als gezant te Konstantinopel aannemende, heeft hem het grootkruis der Ste- phanus-orde verleend. ST.-PETERSBURG, 1 December. De „Czas" van Krakau meldt dat Rusland voornemens is eene nieuwe grondwet te verleeneu, welke op 2 Maart van het volgend jaar plechtig zou afgekondigd worden. De wetgevende macht zou uit twee Ka mers, een Hooger- en een Lagerhuis, bestaan. WEENEN, 1 December. In een telegram uit Sofia wordt gemeld dat de vorst van Bulgarije, uithoofde van parlementaire moeilijkheden, den czaar kennis heeft gegeven van zijn besluit om af te treden. Als aanleiding tot de moeilijkheden wordt opgegeven, dat de conservatieven weigeren in het liberale kabinet te treden, hetwelk door den heer Karaveloff is gevormd. Vorst Alexander deed een beroep op de partij van Karaveloff, tot vernietiging der verkiezing van den president, als onwettig. Werkelijk is gebleken dat eenige der stemmenden geen afgevaardigden waren. Karaveloff weigerde echter en den vorst staat geen ander middel dan ontbinding der Kamer ten dienste. Naar men zegt zal h(j, desnoods, den staat van beleg afkondigen. MADRID, 1 December. De feestelijkheden bij gelegenheid van het huwelijk des konings wer den door fraai weder begunstigd. De bevolking heeft den koning en zijn familie met bijzondere 1 geestdrift ontvangende stad is feestelijk versierd en eene talrijke menigte verdrong zich op den weg, 1 dien de stoet aflegde. i Uit Sevilla wordt gemeld dat aldaar eene nieuwe overstrooming heeft plaats gehad en de Gua dalquivir belangrijk is gestegen. NIEUW-YORK, 1 December. Volgcus berich ten, alhier uit Havana ontvangen, is eene bende Cubaansche opstandelingen geslagen23 hunner zijn gedood. LONDEN, 2 December. De koningin is onge steld. De „Dailj Telegraph" verneemt dat die ongesteldheid zich bepaalt tot eene lichte verkoud heid, welke geen ongerustheid inboezemt. Heden wordt ministerraad gehouden. INGEZONDEN. Het is een algemeen bekende waarheid, dat de politie steeds daar te vinden is, waar men haar niet behoeft, en dat zij steeds schittert door hare afwezigheid daar, waar men hare hulp dringend noodig heeft. Het zal wel niet zoo algemeen be kend zijn, dat wanneer men beleefd en ernstig hare hulp inroept tot handhaving der politie-ver- ordening, dit verzoek, dat men slechts noode doet, afgeslagen wordt, onder voorwendsel „dat men daaraan niets doen kan." Wanneer de commissaris dit zelf verklaart, wanneer hem op het bureel om assitentie gevraagd wordt, op welke wijze moeten de ondergeschikte politie-beambten dan hunne taak opvatten Ieder ingezetene van Leiden weet, dat het in deze gemeente verboden is, met voorwerpen van welken aard dan ook, te werpendat het strafbaar is, een voorbijganger overlast aan te doendat de wet niet toelaat iemand smadelijk te bejegenen. Ieder weet het, behalve de lieve jeugd en de politie, die dit niet beletwie vandaag het ongeluk heeft gehad de Pieterskerkgracht te moeten passeeren, zal mij toestemmen, dat deze klacht niet onge grond is. Een groot aantal leerlingen der II. B. S., vereenigd met nog eenige jonge fjes van hun leeftijd, maakten deze straat bepaald levens gevaarlijk. Ouden van jaren, noch jongen van dagen, gezonden noch gebrekkigen werden gespaard. Ieder kreeg zijn deel van de bijna tot ijs saam- geperste sneeuw, die met een al te kwistige hand rondgesmeten werd. Dit zijn volgens inijn beschei den meening geen jongensstreken meer; dit zijn gemeene streken, een flinken jongen onwaardig. De politie schijnt niet te kunnen of te mogen begrij pen, dat het „sneeuwballen werpen" ook onder de rubriek werpen gerangschikt dient te worden en dus volgens de verordening strafbaar is. Wie moet daartegen waken, wanneer de com missaris van politie zelf verklaart, dat hij niet bij machte is, zijn plicht op dat punt te doen Iemand, die deze buurt vermijden kan, zal zelf wel zoo verstandig zijn, dit te doen, en zich niet wagen in een straat, waar de jeugd onbeperkt alleenheerscheres is; maar toch zijn er gevallen, dat men dit verplicht is, bijv. wanneer men als onder wijzeres of als onderwijzer is belast, eene klasse leerlingen van de school, waar men werkzaam is, naar de gymnastiekzaal te begeleiden. Ik geloof, dat men toch redelijkerwijze zou kunnen voideren, dat zoo'n klasse ongestoord kan passeeren dat men niet genoodzaakt behoefde te zijn zich een weg te moeten banen door een e n h a i e opgestelden hoop kwajon gens dat men niet tot mikpunt behoefde te dienen van de gemeenste en hatelijkste beleedigingen, die deze jongeheeren in hunne „hoogere wijsheid" uitdenken; en vooral, dat men geen gevaar be hoefde te loopen met een blauw oog of buil thuis te komen. Is het niet allerschandelijkst voor een stad als de onze, dat zoo iets niet belet wordt? dat kinderen van 69 jaar, leerlingen der voor bereidende schooldat de meisjes der beide meer uitgebreid lagere scholen en dat de laagste klasse der jongensscholen, zoo iets moeten verduren? Is het niet allertreurigst, dat jongens van 13, 14 en 15 jaar niet inzien, dat het allerflauwst is, kinderen op deze wijze te mishandelen, van wie ze vooruit weten, dat ze niets terug kunnen of durven doen? Maar het feit ligt er nu eenmaal toe. Ze zien niet in, dat ze zich op deze manier al bedroefd onridderlijk aanstellen. Maar dan wordt het toch hoog tijd, dat de politie het hun eens aan het verstand brengt. Waartoe dient de politie anders, dan om voor onze veiligheid te zorgen?

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2