Woensdag 3 December. N°. 6073. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: V« Leiden p« I tramden.. Pn--. O per post All dertflk» Nommen Lift. 1.40. •'m'é-rt"»"»'» Den Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering pan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTES TIES: Tm 1—6 ngsli.. Iedere regel meer. Greotere leUce mm rt.'.iYTrt.rmt.v 1.01. irmir.n9 0.17^. 6TADS.BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dond..!<lag 4 December 1879, des namiddags te drie oren. Punten ter behandeling: 1". Benoeming van een leeraar in de Engelsche taal- en letter kunde. (256) 2®. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de Jongensschool der 2de klasse. (260) 3°. Idem van een onderwijzer 2de klasse en een hulponderwijzer aan de Tneschenschool. (261) 4°. Verzoek van A. Verhoog Jzom vrijstelling van de bepaling van nrt. 204 der Algemeene Politieverordening. (221) 5°. Idem van A. Schelkes, om eene stoep te leggen. (259) 6*. Snppletoire staat van de begrooting der gemeente, dienst 1879. (262) 7°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dieDst 1879. LEIDES, 2 December. B. en Ws. leggen aan den Raad over een staat tot verhoogiug dergemeentebegrooting, dienst 1879, in ontvangst volgn. 41, bijdrage van het rijk in de kosten van het hooger ouderwijs (gymna sium), met 3010, en in uitgaaf: volgn. 70, schrijfloonen f 300, volgn. 87, onderhoud en aan koop van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst 370, volgn. 120, koslen van bet huis van bewaring en onderhoud van politiegevangenen f 100, volgn. 128a, kosten van het gymnasium a jaarwedde der onderwijzers 820, volgn. 129a, kosten voor de hoogere burgerschool a jaarwedden der onderwijzers f 980, volgn. 133, kosten van schoolboeken en schoolbehoeften der leerlingen (lager onderwijs) f 200, volgn. 140, kosten van het onderwijs in kunsten en wetenschappen 140, en volgn. 148, onderstand, vervoer- en verplegings- kosten, mitsgaders die van geneeskundige hulp aan arme en doortrekkende personen f 100, te zamen f 3010. Ter benoeming van een onderwijzer 2de klasse en een hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor jongens en meisjes (tusschenschool), zijn de volgende voordrachten opgemaakt1". voor den onderwijzer 2de klasse, K. C. Van Waalwijk al hier, K. Benjert te Oegstgeest en H. B. Bone te Utrecht; 2°. voor den hulponderwijzer, M. H. Lem, B. G. Bollinger en P. J. Blote, de beide eersten alhier, de laatste te Zwammerdam werkzaam. Tot leden der Kamer van koophandel en fabrieken zijn heden verkozen de heeren J. Zaal berg J.Cz. met 16 en C. J. Leembruggen met 18 stemmen. Het was voor velen geen nieuw stuk dat gisteravond door het Rotterdamsche tooneelgezel- schap in den schouwburg alhier werd opgevoerd maar het was ook tevens niet het beste van het repertoire. „De eer der familie" bevat wel enkele tooneeltjes die boeien, doch over het geheel kan het onmogelijk voldoen, want dat onophoudelijk in onmacht vallen eu dat „moorden" deed volstrekt niet berouwen dat het scherm voor de laatste maal viel. Vele tooneelen verkregen juist een tegenovergestelde uitwerking als de bedoeling van den schrijver wel zal geweest zijn: ze wekten den lachlust op. Het spel kon alles niet goed maken. Moge de keuze van het stuk voor de volgende Voorstelling dit doen Bij de geneeskundige faculteit te Amsterdam is het theoretisch arts-examen afgelegd door den heer A. M. Mendes de Leon. Zooals reeds is gemeld, heeft de com missie uit inzenders, die op de jongste tentoon stelling te Arnhem met diploma eersten of tweeden graad zijn bekroond, aan het bestuur dier ten toonstelling verzocht, de bekroningen lsten graad te doen vergezeld gaan van eene gouden of zilver vergulde medaille en die van den 2deu graad van eene zilveren medaille. Het bestuur heeft daarop bij missive van 1 November te kennen gegeven, dat het in het gedaan verzoek niet kon treden. Naar aanleiding van dit besluit heeft thans de commissie uit inzenders, bestaande uit de heeren J. J. B. J. Bouvy, te Dordrecht, Ch. F. Rijken te 's-Gravenhage, W. Hesselink, te Arnhem, en Jacob Duyvis, te Utrecht, o. a. het volgende aan de belanghebbenden medegedeeld: „Het doet de commissie leed in het belang der nijveren hier te lande niet beter te zijn ge slaagd, doch vestigt uwe aandacht er op, dat uit het gebeurde met de Arnhemsche tentoonstelling van 1879 de industriëelen opnieuw de leering putten, dat het niet raadzaam is ooit weer aan tentoon stellingen deel te nemen, die van particulieren uitgaan. Er blijft nu aan inzenders, die zich bij de wijze van bekroning door het bestuur der Arnhem sche tentoonstelling niet willen neerleggen, deze weg open, dat zij als protest aan dat bestuur kennis geven de bekroning niet te zullen aannemen. Uwe commissie zal daartoe het voorbeeld geven, daar de bekroonde leden uwer commissie eenparig besloten hebben hunne bekroning te weigereD, houdende zij zich aanbevolen van allen, die het zelfde besluit mochten nemen, bericht te ontvan gen, om daarvan dat gebruik te maken wat zij zal wenschelijk achten." Gisteren bood jhr. mr. Den Tex de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad een af scheidsdiner aan. Op de tentoonstelling van „Arti et Amici- tiae" te Amsterdam behaalde de heer C. Sprin ger de groote gouden medaille; P. A. Schipperus de kleine gouden, de zilveren Theod. Hanrath en H. De Haan de bronzen. Zaterdag is door ingezetenen van Middelburg een feestmaal aangeboden aan hun stadgenoot den luitenant ter zee 1ste klasse A. De Bruyne, bevel hebber van de „Willem Barents". In een fraai en toepasselijk versierde groote zaal der sociëteit „St.-Joris" zaten 98 gasten aan, waaronder eene eereplaats bekwamen de heeren A. De Bruyne, P. De Bruyne, zijn vader, G. De Bruyne, nil Utrecht, en P. L. De Bruyne, zijne broeders, en mr. F. M. C. Van Deinse, zijn schoonbroeder. De Ned. Industrieel meldt dat door de Belgische regeering aan de firma Christie, Nolet en De Kuyper te Delfshaven, als minste inschrijf- ster bij eene openbare aanbesteding, de levering is opgedragen van zeven locomotieven. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om halfnegen had de conducteur der tramwaymaatschappij W. A. N. het ongeluk buiten de Hoogewoerdspoort tusschen een tramwagen en de remise beklemd te raken. De verwonding werd door dr. Nijkamp onderzocht, die, ofschoon de kneuzing van geen ernstigen aard was, den verwonde toch per vigilante naar diens woning liet vervoeren. Regeeren moet toch niet gemakkelijk zijn. Dikwijls komt die gedachte op als men ziet welke maatregelen moeten genomen worden dóór de hooge overheid, voor wie geen kleinigheden mogen bestaan. Een nieuw voorbeeld gaf een be sluit, waartoe de samenwerking van twee minis ters, die van justitie en financiën, beiden oud- hoogleeraren, is noodig geweest en dat nu vermeld is in eene aanschrijving aan de ambtenaren der registratie wien zij bij gesteendrukte afschriften werd medegedeeld, ter kennisgeving aan iederen notaris in Nederland. Zulk eene aanschrijving ver dient alleszins in nog ruimeren kring te worden hekend gemaakt, tot eene welsprekende hulde, zegt de Arnh. Crt., aan onze vaderlandsche bureaucratie. Die aanschrijving luidt „Afdeeling Registratie. Ministerie van financiën. N°. 76. Onderwerp. Toepassing van art. 's-Gravenhage, 17 Nov. 1879. 34 der wet op het Notarisambt. Art. 34 der wet van den 9den Juli 1842, (Staatsblad n°. 29), gewijzigd en aangevuld bij de wetten van 26 April 1876 (Staatsblad n°. 85) en van den 6 Mei 1878 (Staatsblad n°. 29), wordt naar het gevoelen van den minister van justitie, mij medegedeeld bij brief van den 23 October 11. n°. 88 (le afd.), overtreden wanneer de bijvoe ging in eene akte van het in letters geschreven getal 71 wordt goedgekeurd als de bijvoeging van slechts één woord. Dit gevoelen steunt in de e e r s t e plaats hierop, dat in gemeld wetsartikel niet wordt onderscheiden tusschen bijgevoegde woorden die een cijfergetal uitdrukken, en anderen die eenig ander denkbeeld aangeven; en in de tweede plaats: dat, wanneer een „woord" in taalkundigen zin is „een klank welke een begrip uitdrukt" (verg. dr. W. G. Brill, Nederlandsche Spraakleer, 1) de uitduk- king „een en zeventig", uit drie klanken gevormd, drie woordeu vereischtt. w. twee telwoorden (een-zeventig), verbonden door het voegwoord „en", welke drie woorden, taalkundig niet aan elkander, maar van elkander behooren te worden geschreven. (Zie het aangehaalde werk 84 en dr. Cosijn, Nederl. Spraakkunst, Etymologie 170.) Ik verzoek u de ambtenaren der registratie in uwe directie door toezending van een der nevens gaande gesteendrukte afschriften dezer, hiermede in kennis te stellen en om den notarissen in den kring van elk kantoor, door tusschenkomst van den betrokken ontvanger, dit gevoelen van mijnen genoemden ambtgenoot mede te deelen. De minister van financiën, (geteekend) Visseeing." Toen gisteravond de laatste trein uit Amsterdam het station Gouda bereikte, ver nam men een akelig geluid, dat men toeschreef aan het huilen van een hond. Het bleek evenwel, toen de trein stilhield, dat er een ontzettend on geluk had plaats gehad. Eene dame, naar men zegt nit Gouda, schijnt door de duisternis en de gladheid van het perron geraakt te zijn, juist toen de trein aankwam. Zij werd overreden en letter lijk in stukken gesneden. Zondag-morgen te halfelf stond het Rokin bij de Duifjessteeg te Amsterdam, 100 meldt het N. v. d. D., vol radeloos heen en weer loo- pende en handen wringende menschen. Er was een knaapje in het water gevallen en al spartelende naar het midden gedreven. Daar begon het arme kind meer cn meer te zinken, totdat op het laatst nog maar even zijn hoofdje zichtbaar wasde dood scheen zeker, want niemand der toeschouwers deed eene poging tot redding. Eensklaps echter kwam uit een der woningen een heer op pantoffels en in chambrecloack aansnellen, van welke kleedingstuk-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1