Maandag 1 December. N°. 6071. A#. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZKB COURUTt Ttor bairn fa S uute.. LI#. Franca per pA1A0. AtLondcrlflke Nommer».v. O.OÏ. Des# Oourant wordt dagelijks, met uitzondering tea Zoo- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYERTEKTIEH: Tib II r«(elf1.04. leden regel meer0.174 Grootere leuon sear plaetxnlmte. Gemengd Nieu >vs. Met het oog op het Sint-Nicolaas- feest was het te verwachtea dat ook het koek- en banketbakkersvak niet zon achterblijven om vooral dezer dagen, zooals wij gisteren reeds zeiden, het smakelijkste te laten zien. De heer De Kat uit de Diefsteeg kan daarvoor tot voorbeeld strekken. Deze heeft de mime kamer naast zija winkel voor een fraaie étalage ingericht, welke uit drie afdee- lingen bestaat, en van net decoratief doen voor zien. Zoodra men reeds de kamer binnentreedt wordt het oog door de nette versiering van natuurlijke en de fijnste kunstplanten en bloe men aangenaam gestreeld, terwijl het vele dat een cuisinier-confiseur daarbij kan tentoonstellen den bezoeker spoedig als 't ware zou doen watertan den. De fijnste vruchten vindt men er, netjes bij het geen men ook van „een Franschman" in dit vak zou kunnen verlangen, uitgestald, tol de choco lade e. a. letters toe. Te midden daarvan zijn tevens cartonnages in verschillende kleuren en genres met smaak gerangschikt, terwijl de beelden aan het geheel iets eigenaardigs geven. Vooral bij avond zal een verlichting met gas en candelabres aan het geheel een niet onaardig effect geven. De moeite die de heer De Kat zich getroost heeft maakt de étalage dan ook alleszins een bezoek waard. De gelegenheid daarvoor heeft hij zoo doelmatig mo gelijk gemaakt. Het blijkt dat hij zijn goeden naam, dien hij sedert zijne vestiging alhier heeft verworven, wil handhaven en dien van zijne voor gangers in deze zaak alle eer aandoen. Gisteravond omstreeks zes uren had de wed. D., wonende hoek Diefsteeg en Langebrug alhier, bij het afgaan der zoldertrap het ongeluk dat de brandende petroleumlamp, welke zij geplaatst had op een houten bak, dien zij op den arm droeg, omviel, waardoor de brandende inhoud in den bak liep. Gelukkig had zij tegenwoordigheid van geest genoeg om een en ander door het openstaande dakvenster in de goot te werpen, waarna het bran dende vocht met aarde en kleeden is gedoofd, waar door grooter onheil voorkomen werd. In China is een werkje van de pers gekomen, dat wel de aandacht verdient, nl. eene Chineesche Encyclopaedie, die door de Pekingsche Staatscourant in warme bewoordingen wordt gepre zen. Het werkje bestaat uit vijf duizend twintig lijvige boekdeelen. Als St.-Nicolaas-geschenk kan het worden aanbevolen, te meer daar de prijs slechts f 18,000 bedraagt. Het was twee uur in den nachten bit ter koud, toen politiebeambten Donderdag op den boulevard Rochechouart te Parijs twee meisjes van negen en zes jaar weenend zagen ronddolen. Na veel moeite kwam men haar woonplaats te weten en tevens dat haar vader, dronken thuis gekomen, haar zonder eten de deur had uitgezet. Nadat de kinderen van voedsel waren voorzien, begaf men zich naar de aangeduide woning, en vond daar den dronkaard te bed liggen. Yan zijn wederhelft was echter geen spoor te ontdekken. Eindelijk kwam zij van onder de bedstede te voorschijn, waarheen zij gevlucht was uit vrees dat haar man gevolg zou geven aan zijn bedreiging om haar te zullen vermoorden. Yoor alle veiligheid maakten de politiebeambten zich van den dronkaard mees ter, en gelukkig, want bij een geneeskundig on derzoek bleek, dat de man ten gevolge van aan houdend misbruik van sterkedrank krankzinnig was geworden. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer Ph. C. la Chapelle, geb. te 's-Hage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met a«ad. proef schrift, get.: „Systematisch verband der artikels 169, 178, 255 (juncto 254) en 439 Code Pénal", en de heer H. N. C. Van Tuyll van Serooskerken, geb. te Deventer, met acad. proefschrift get.„De administratie tegenover den Eigendom." Z. M. heeft mr. W. M. d'Ablaing benoemd tot lector aan de universiteit te Leiden in het Romeinsche recht en zijne geschiedenis. De oplichter Christoffel Ahasverus Wun- derlich, vroeger beambte in „Artis", die onder verschillende namen een aantal geleerden in Duitsch- land heeft bedrogen en bestolen, is eindelijk te Dresden gevat en veroordeeld. De officier van justitie te 's-Bosch maakt in het Alg. Politieblad bekend dat een in dag bladen opgenomen bericht, volgens hetwelk ver dacht van den diefstal en den moord te Sleeuwijk aangehouden is een gewezen arbeider van den be stolene, geheel onwaar is. In haar uitvoerig rapport omtrent de ver richtingen der Rotterdamsche Handelsvereeniging aan de aandeelhouders klaagt de commissie in de eerste plaats over gebrek aan steun en medewer king van de zijde der directie en commissarissen, en wel door de weigering om het boek over te leggen, waarin de industrieele en financieele onder nemingen worden behandeld en later dat waarin de handelsondernemingen voorkomen. De com missie staat uitvoerig stil bij de hooge kosten der administratie en de deelneming in een koffiezaak op Malabar, een „meesterstuk van wisseloperatie", in 1878 door Pincoffs op touw gezet om in den geld nood der Afrikaansche en Rotterdamsche Han- dels-Vereeniging te voorzien, het speculeeren in Peruanen, het aandeelen-consortium, de waar deering der werken op Fijenoord, die de commis sie bij een bedrag van 11'/, millioen ruim 5 ton te hoog acht. Ook wijst de commissie op „posten op de belansen, die niet juist waren, niet zoozeer omdat de cijfers niet overeenstemden met die in de boeken, maar omdat zij in de boeken opzet telijk vervaardigd waren om dienst te doen voor de balansen." De commissie is tot de slotsom ge komen dat „van den aanvang af door de directie aanhoudend bedrog is gepleegd en dat door com missarissen geen toezicht is uitgeoefend, in welk geval het bedrog aanstonds aan het licht had moeten komen, althans niet in steeds toenemende mate had kunnen worden voortgezet, terwijl aan de bestaande misbruiken paal en sterk zou zijn gesteld." De commissie toont dit aan uit de ge schiedenis van de plaatsing der aandeelen. Het rapport bevat tal van verrassende bijzonderheden, waarvan de een echter al treuriger is dan de andere. Ter laatst gehouden koffieveiling te Am- terdam is gemiddeld 2 a 21 /a cent boven taxatie besteed. Voor de schatkist geeft dit een bate van on geveer 3 ton boven de raming. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren te Suez en zette onmiddellijk de reis voort. KOLONIËN. BATAVIA, 14 October. Volgens de Javabode keert het 5de bat. inf. uit Atjeh in zijn geheel naar Java terugals gar nizoensplaats is Samarang aangewezen. Het vaan del en de staf van het 6de bat. inf. keeren terug naar Soerabaia, en het vaandel en de staf van het 12de bat. inf. naar Weltevreden. Eén bat. veld-art. verlaat Atjeh voor Weltevreden. Twee comp. vesting-art. worden afgelost; de formatie van het wapen der art. wordt met die twee comp. verminderd. Te Atjeh zijn drie gam.-bat. Twee er van worden ontbonden. Zooals men weet zijn de garn.-bat. te Atjeh veel sterker dan de veld- bataljons. Te Kema, in de Minahassa, is, volgens het Soer. Hand., moord gepleegd op den controleur bij bet binnenlandsch bestuur H. Haga, een der vier controleurs op Java en Madura, die onlangs ter beschikking zijn gesteld van den president van Menado, om in dat gewest het stelsel voor de cultures in te voeren, zooals die op Java in gericht zijn. De moordenaar was een heeren- dienstplichtige. Volgens het Alg. Dagbl. echter staat het feit niet in verband met cultuurdien sten, en is de controleur overleden aan verwon dingen, ontvangen bij een oploop wegens de invoering van een nieuw reglement op de schut terijen, waardoor personen, vroeger tot de schut terij behoorende, daarvan nu zouden zijn uitge sloten en daarmee den vrijdom van andere diensten niet alleen, maar het eigenaardig kenmerk van hun stand, waarop zij trotsch waren, verloren hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgen de beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij het binn. best. op Java en Madura, tot contr. late klasse, H. J. A. Van Blomraestein tot contr. 2de klasse, Ch. F. Zeeman; tot ond. l9te klasse, H. W. Beek; tot ond. 2de klasse, G. Adams; tot onderwijzeres 2de klasse, O. H. G. Van Steeden. Gesteld: Ter beschikking van den dir. van jast., de ambt. voor de recht, macht mr. D. A. Pekelharing. Goedgekeurd: Dat op Java en Madura is ge plaatst, in de res. Pasoeroean, de herben, contr. 2de kl. Ph. Metman; op de bezitt. buiten Java en Madara, in het gonv. Celebes, G. A. L. W. Sol, laatst, contr. 2de kl.als hoofdon- derw. aan de openb. 2de lagere school te Djokdjakarta de herb, onderw. lste kl. A. Bommel. Benoemd: Tot secr. der res. Menado, de contr. 2de klasse W. W. Van Weelderen. Ver leend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den hoofdond. aan de kweekschool voor inl. ond. te Bandjermasin A. R. Twjjsel. Militair Departement. Overgeplaatst: De kapt. der art. H. W. J. Rooyen van Atjeh naar Batavia; de lste luit -adjud. der inf. E. W. Bis9chofT van Heemskerck van Atjeh naar Am- boina; de 1ste luit.-adjud. P. F. T. Van Veen van Amboina naar Atjehde lste luit. der genie M. A. J. De Haan, van Atjeh naar Batavia; de lste luit. der genie J. C. H. Fisscher, van Bandjermasin naar Atjeh; bij den gen. dienst in Atjeh, de off. van gez. 2do kl. J. Spruit Landskroon, P. H. Lammers en L. "Weiss; bij de gam.-comp. der Lamp. districten, de lste luit. J. J. S. Van Kampen; bij het garn.-bat. der Weater-afd. van Borneo, de kapt. J. J. A. In 't Velt; bij het garn.-bat. der Zuid- en Oosterafd. van Borneo, de lste luit. P. A. Ouwens en J. Nauta; bij het corp9 mineurs en sappeurs, de maj. M. J. Mulder; bij de werken in Atjeh, de majoor E. B. Kielstra. Van Atjeh zullen worden afgelost: De lste luitenant-adjudu- dant Maurenbrecher, de off. van gez. lste kl. J. A. Coater, de kapts. H. T. J. Klatt, J. H. Heyl, H. A. Gobius, W. Vas- seur en W. G. Van den Bergh; de 1ste luits. F. E. Keurhof, J. L. Laceulle en H. C. Krijgsman; de 2de luits. K. L. Van den Kasteele, E. P. J. Geluk, D. W. F. Van LaDgen, B. T. C. Schmidt, W. N. Willink Ketjen, W. A. A. Meyer en R. Mac Leod. G e p 1 a a t s tBij de int. in Atjeh, de kapt. kwartierm. C. Van Thienen; bij het garniz. te Kedong Kebo, de offic. van gez. 2de kl. F. G. A. Haber en by den gen. dienst van Banka, de offic. van gez. 2de kl. C. Klasi; bij het 6de bat. inf. de lste luit. G. J. Tark, bij het 10de bat. de lste luit. H. F. Holz en bij het 18de bat. de kapt. H. L. J. F. Smeets. Marktberichten. Leiden, 29 November. Ter markt werden heden aange voerd: Wintertarwe 9 hectoliter/11.50 af 12.50—Zomer- carwe 9 hectoL. 10.a 10.50 Winterrogge 9 heet. 7.25 a f 7.75 Zomerrogge 9 hectol. f 6.76 a ƒ7. Zomergerst 7 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 7 hectol. 7.25 a f 7.75 Zware Haver 11 hectol. f 4.75 a ƒ5.25 Lichte Haver 11 hectol. f 4.a ƒ4.25.Dui- venboonen 5 hectol. 8.75 a f 9.25 Paardenboonen 5 hectol. 7.50 a f 8. Grasboter 5590 kilogr., lste qualit. vat 68.—a f72. Schei- 2de qualit. vat f 60.a 64.Grasboter lste quaL per kilogr. 1.70 a 1.80, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.50 a f 1.60.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1