N°. 6071. Maandag 1 December. A\ 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER eOUEANT: Voor Leiden per 8 maandna.1.10. Franco per post.1-40. Atzooderiyke Nommer*0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTEN TIEN t Van 10 regels1.0». leder, regel meer0.17$. Grootere lelUn naar plaaurnünle. Dit uommer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. 6TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. 22 der wet van 4 December 1872 (Staats blad n°. 134) houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, Brengen ter algemeene kennis dat de Si»l-Nieoha3-marH wordt geschorst wegens het epidemisch heerschen van roodvonk te dezer stede. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 27 November 1879. E. KIST, Secretaris. De Bnrgemeeater, hoofd van het Gemeentebestuur ven Leiden, doet te weten dat aan dea ontvanger der directe belaatiDgen alkier sjjn ter hand gesteld de op den 22aten, 23steo aa 20.ten November invorderbaar verklaarde kohieren voor de belastiDg op het personeel, hoodende aanslagen voor een vol jaar en voor negen maanden en van het patentrecht over het 2de kwartaal dienst jaar 1879/80; lijnde een ieder verplicht zijne:II aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 29 November 1879. V. o. BRANDELER. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad NA 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 35 personen, an aan die ziekte overleden 7. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 29 November 1879. V. D. BRANDELER. LEIDEN, 29 November. Bij de te Amsterdam gehouden aanbesteding van 500 blauwe paardedekens voor 's rijks magazij nen voor militaire kleeding, uitrusting enz. is het laagst ingeschreven door do firma Gebrs. Van Wijk C*. alhier a f 10.75. De firma Jules Regout C°. te Maastricht had voor f 10.80, de heer J. Scheltema Jz. alhier voor 11.97 ingeschreven. De heer J. Schoondermark Jz. herinnert erin de Geneeskundige Courant aan dat volgens de Wet op het hooger onderwijs ook aan minstens ééne universiteit onderwijs in de tandheelknnde moet gegeven worden. De regeering heeft woord gehouden, door aan de rijks-universiteit te Utrecht een lectoraat in de tandheelkunde te vestigen, waar, voor zooverre dat billijk van een lector kan verwacht worden, degelijk klinisch onderwijs wordt gegeven. De aanstaande arts kan voor al zijne vakken die hij in den loop zijner studiën moet bereiken, fiks terecht aan al onze universiteitende aanstaande tandarts (de Wet spreekt van tand-meester) "kan in Utrecht voor een deel zijne klinische voor bereiding vinden. De overige kennis die men van hem eischt moet hij maar bijeenzoeken uit ver schillende boeken. Hij vindt bij zijne voorberei dende studiën nergens de noodige leiding. De aanstaande tandarts moet veel, zeer veel practisch werken wil hij voor zijne taak berekend zijn. Heeft men een ferm professoraat voor de klinische studiën, dan kan de hoogleeraar dagelijks eenige uren doen werken door de candidaten; met den besten wil èn van de zijde van den tegenwoordige» lector èn van den student kan het klinisch onderwijs in Utrecht geen voldoende resultaten opleveren. Het moge volmaakt genoemd worden voor den aan staanden arts, voor den tandheelkundige ex professo wordt er te weinig werk Tan gemaakt. De schrijver geeft middelen aan die daarin z. i. verbetering kunnen brengen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6481 volwas sen personen en van 817 kinderen. Te Warmond heeft zich een commissie ge vormd, tot het aadermaal doen herleven van eene sociëteit onder de benaming „Amicitia". De leden zullen in het lokaal „de Zon" vergaderen. In de vergadering van afgevaardigden der plaatselijke comités en van belangstellenden in de Noordelijke IJszeevaart, in Den Haag gehouden, werd, zooals gemeld is, besloten, in 1880 voor de derde maal de „Willem Barendsz" een tocht naar het hooge Noorden te doen ondernemen. Naar aanleiding van dit besluit heeft thans het comité van uitvoering zich met eene circulaire tot de plaat selijke comités en alle belangstellenden gewend. Het comité roept weder met vertrouwen hulp in, tot het bijeenbrengen van de noodige gelden, ge raamd op 14- a 15,000 gulden. Het plan om ook een commissie in te stellen tot herziening van de handelswetgeving, waarvan de minister van justitie in zijn memorie van be antwoording sprak, is reeds uitgevoerd. Zooals de Staatscourant meldde, heeft de koning een staats commissie benoemd met de opdracht van een her ziening van ons Wetboek van koophandel. Voorzitter dier commissie is mr. J. G. Kist, de algemeen bekende schrijver over ons handelsrechtsecretaris mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, die ook secretaris der commissie voor het Wetboek van strafrecht is geweest; de vier andere leden zijn allen mannen, die op het gebied van het handels recht en het internationaal privaatrecht een grooten naam hebben. In het advies van den minister van justitie wordt er op gewezen, dat een nieuw Wetboek van koophandel hier te lande niet vereischt wordt, maar met herziening niet langer mag worden ge draald. Nieuwe regeling van enkele onderwerpen, zegt de minister, een zorgvuldige toetsing van het geheele wetboek aan de lessen der ondervinding, zoowel hier als elders verkregen, zijn noodig om ons handelsrecht in overeenstemming te brengen met het rechtsbewustzijn der kooplieden en de be hoeften zoowel van het nationale als van het internationale handelsverkeer. Onder die noodzake lijke nieuwe regelingen worden genoemd die van de naamlooze vennootschap, van de wissels en ander handelspapier en van het faillietenrecht. Gistermiddag is eene buitengewone alge- meese vergadering gehouden van aandeelhouders in de Rotterdamsche Tramway-maatschappij. Hel eerste punt, dat aan de orde werd gesteld, was een voorstel van commissarissen tot schorsing van den directeur D. Van Mourik, wegens allerlei on eerlijke handelingen in het nadeel der Maatschappij. De heer Van Mourik, ter vergadering tegenwoor dig, voerde het een en ander tot verdediging aan en eindigde met het voorstel, eene commissie van onderzoek te benoemen, welk voorstel evenwel na langdurige discussie werd verworpen. Het voorstel tot schorsing werd aangenomen. De directeur Van Wijk, die zich eveneens aan zaken heeft schuldig gemaakt in het nadeel der Maatschappij, had intijds ontslag gevraagd en gekregen. De voorzitter bracht vervolgens een rapport uit over den toestand der Maatschappij, hetgeen van zeer bevredigenden aard was, en waaraan tevens een voorstel was verbonden tot uitbreiding van het kapitaal. Daar de vergadering niet voltallig was om tot wijziging der statuten te besluiten, werd bepaald dat hiertoe eene nieuwe vergadering zou worden gehouden op den 16 den December a. s. Te Parijs heeft zich eene commissie gevormd voor hel feest ten voordeele der noodlijdenden door de overstrooming in Murcia. Zij stelt zich ten doel: loten voor de tombola te verzamelen, het plaatsen van biljette» voor het feest in het Hippodrome en van cheques voor de courant „Paris-Murcie", het kiezen van personen om de liefdegaven van het publiek te verzamelen gedu rende de cavalcade. Al de zendingen van loten kunnen worden geadresseerd aan den lieer Jules Jalnzot, Grands Magasins dn „Printemps", te Roozendaal. Als de plaats waar het laboratorium voor de natuurkunde zal worden gebouwd stellen B. en Ws. van Amsterdam voor aan te wijzen het terrein van de Plantage, Muidergracht, tusschen eene openbare tusschenschool en de Kerklaan gelegen. Tot de oprichting van dit laboratorium was reeds in October door den raad besloten. De Koning en de Koningin zullen naar men verneemt den 5den December in de residentie terugkeeren. De kroonprinses van Denemarken heeft gis termiddag, na eenige weken de gast te zijn ge weest van prins Prederik, met hare kinderen de residentie verlaten. Voor m. o. boekhouden is gisteren toegela ten mej. M. P. Braat, va» Delft. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, is gisteren te Vlissingen aangekomen en drie uren na aankomst weder vertrokken. Z. M. heeft aan den O.-I. hoofdambtenaar G. H. L. "Van Oordt, laatstelijk hoofdingenieur, chef der afdeeling stoomwezen van het depart, der burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, met 1 Dec., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. BUITENLAND. Dultschland. De „Reichsanzeiger" behelst eene bekendmaking van het ministerie dat met goedvinden van den bondsraad de op grond van de socialistenwet, voor Berlijn en omstreken, uitgevaardigde bepalingen betreffende het bewaren en dragen van wapenen voor een jaar wordt verlengd. Eene bekendmaking van den president der politie zegt, dat aan de op grond van de socialistenwet uit Berlijn en omstreken verwijderde personen ook verder het verblijf aldaar ontzegd is. Den 26sten dezer is prins Bismarcks eerste kleinkind geborenzijn eenige dochter, de gravin Von Rantzau, beviel dien dag voorspoedig van een zoon. Grroot-Bi-itamiië. De heer Gladstone is te West-Calderon met veel geestdrift ontvangen. Hij hield een redevoering, waarin hij zich tegen het beschermend stelsel ver klaarde. Hij zag in het stelsel van vrijen handel en in de afschaffing der beperkende wetten de beste middelen tot bestrijding en opheffing van den nood, waarin de landbouw verkeert. Hij kenrde ten strengste de houding af van het tegenwoordig, kabinet dat tot vergrooting van Rusland, den Donan, Batum, en tot de uitbreiding van den zedelijken invloed op het Slavische ras medewerkte. De spreker laakte ten slotte de overeenkomst van Cyprus en de geheime overeenkomst met Schuwaloff tijdens het congres. De Amerikaansche dagbladen bevatten eene dépêche uit Montreal, dat de Engelsche regeering in Canada eene reserve heeft gevestigd van 10,000 man, uit militie samengesteld, voor den actieven dienst in Canada of in het buitenlaad, waar dit noodig mocht zij».

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1