biljet op den staatsspoorweg van Middelburg naar Botterdam. Het kantongerecht te 's-Gravenbage heeft A. Z. en N. R. beiden tot f 3 of 1 dag subs. gev. veroordeeld voor het te Wassenaar bezigen van honden als trekdieren. Te Rotterdam is gisternacht door twee agenten van politie in een portaal aan de Zandstraat een man gevonden in bewusteloozen toestand, blijkbaar ten gevolge van gebrek en koude. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, doch over leed onderweg. Op de breede plaats aan den Nieuwen Vogelenzang aldaar is gisterochtend eene oude vrouw iu hare woning door de buren dood ge vonden, met het bovenlijf uit het opgeschoven raam liggende. Zij leed aan asthma en was gewoon, als zij het benauwd kreeg, uit het raam te gaan liggen. Woensdag-nacht om één uur werd te Woudrichem door de maréchaussées gevankelijk binnengebracht Arie Cornbé, oud 26 jaar, als de vermoedelijke dader van den onlangs te Sleeuwijk gepleegden moord. Onjuist zijn de berichten, iu sommige bladen voorkomende, als zouden reeds andere personen daarvoor in handen der justitie zijn. Bij de arrond.-rechtbank te Amster dam zijn de pleidooien geëindigd in eene rechts vordering, ingesteld door „The Singer's Manufac turing Company" te Nieuw-York, tegen den heer A. Lewenstein, depothouder en koopman in naai machines te Amsterdam. De vordering strekt in hoofdzaak tot schadevergoeding ter zake van beweerd onrechtmatig gebruik dat de gedaagde zou ge maakt hebben van het fabriekmerk ingevolge de wet van 22 Germinal an XI ook hier te lande gede poneerd en van den naam en handelsfirma der eischende Maatschappij vooral door het annonceeren in de dagbladen en te koop aanbieden van naai machines onder den naam van verheterde Singer- machines, waarbij de naam „Singer" slechts gebezigd wordt om het publiek in den waan te brengen dat die machines afkomstig waren uit of vervaardigd in de fabrieken der Singer Manufacturing Company. De gedaagde bestreed die vordering in hoofdzaak met de bewering, dat het gebruik der merken en clichés der Maatschappij hem tijdens het bestaan van vroegere relaties was vergund, dat er geen onrechtmatige daad in zou gelegen zijn met het oog op het niet geleverd bewijs van het alsnog wettig bestaan der wet van Germinal, naast de actueele wetgeving van den lande, en dat het annonceeren en te koop aanbieden van veel ver beterde „Singer-machines", al waren die machines ook van Duilsch fabrikaat, geen onrechtmatige daad zou zijn en geen ongeoorloofd gebruik zou opleveren van den naam der eischende Maatschappij, daar met den naam „Singer" hier slechts zou wor den aangeduid een bepaald systeem van constructie en dus geen inbreuk op het eigendomsrecht had plaats gehad noch schade was bewezen. In den breede werden door de advocaten van partijen die beweringen toegelicht en bestreden, en vooral be woog zich de strijd over de vraag, wat onder de benaming „Singer-machine" moet worden verstaan en of daarbij al dan niet aan een bepaalde tech nische samenstelling kon worden gedacht. Yoor de eischende Maatschappij trad op mr. Ph. A. Haas Az.voor de gedaagde werd gepleit door mr. J. Kappeyne van de Coppello. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 19 December e. k. Van verschillende kanten wordt uit Oostenrijk en Hongarije gemeld dat zich in jaren niet zooveel roofdieren daar vertoond hebben als dit jaar. Bij Laibach werden in weinige weken acht beren geschoten en van de Croatische grenzen verneemt men, dat zich buitengewoon veel wolven vertoonen. De corrector eener drukkerij had on langs den dag bij zijn ouders te Parijs doorge bracht en begaf zich met zijn zevenjarig zoontje des avonds naar het station van den Noorder spoorweg, om te vertrekken, toen hij onderweg eensklaps bleef stilstaan, tot het kind zeggende „He, hoe zonderling! 't Is of mijn geheele hoofd in vunr staat." Nauwelijks had hij die woorden uitgesproken, of hij greep den knaap bij een arm en vervolgde op heftigen toon: „Je hebt me ver moord je hebt met je stok mijn hersens ingeslagen Op die onzachte bejegening begon het kind te schreeuwen, doch ook de woede des vaders nam toe en nu trachtte hij zijn zoontje het leven te benemen. Op dit oogenblik snelden een paar per sonen, die dat ongewone tooneel van uit bet raam eener nabijgelegen woning hadden gadegeslagen, den jongen te hulp, dien zijn vader bij het eene been rondslingerde, blijkbaar met het doel, hem in het water te werpen. De knaap, hoewel in deerniswaardigen toestand, werd nu ontzet, en de ongelukkige vader aan de politie overgeleverd. Hij was plotseling krankzinnig geworden. Naar men uit Bern van 24 dezer meldt had iu het kanton Tessino een sneeuwstorm ge woed, waardoor het post-, telegraaf- en stoomboot- verkeer gestremd werd en vrij wat schade is aan gericht aan houtgewas en wijngaarden. In Rusland wekt het feit dat men student is, reeds achterdocht; het wordt den stu denten hoe langer hoe moeilijker kamers te vinden zij moeten zich behelpen met kleine, vochtige ver trekjes op eeu vierde of vijfde verdieping in de uithoeken der stad. De groote afstandeQ maken het geregeld bijwonen der lessen zeer bezwaarlijk; nauwelijks doen dat 30 of 40 studenten; van de anderen moeten velen lessen geven om jaarlijks 50 roebels voor collegegelden te kunnen betalen. Zij abonneeren zich op het stenographisch verslag der lessen om hun schade in te halen. Tusschen de professoren en de studenten bestaat zoo goed als geen band. De eersten geven hun colleges en nemen examens af, maar bekommeren zich voor het overige niet om het lot der studenten. Er is te St-Peters- burg een weldadigheidsgenootschap om behoeftige studenten bij te staan, maar het is slecht georga niseerd en doet weinig goeds. In een sigarenwinkel te Par ij s vroeg Dinsdag eeu persoon voor dertig franken post zegels. Deze werden hem natuurlijk ter hand ge steld en onmiddellijk sloot de onbekende ze in een couvert dat hij bij zich stak. Hij tastte in den zak om te betalen, doch had zijn portemonnaie vergeten. Wat te doen? Hij stelt den winkelier het couvert weder ter hand met verzoek het even te bewaren: hij zou dan zijn portemonnaie gaan halen. Intusschen het eene uur verliep na het andere; de vergeetachtige heer scheen nu ook te vergeten, dat hij zou terugkomen. De winkelier, wien dat langdurige wachten eindelijk begon te vervelen, opende nu het couvert, doch vond daarin geen postzegels tot een bedrag van 80 fr., maar slechts een stuk waardeloos papier. Het gemeentebestuur van Watermael- Boitsfort in België heeft volgens de „Indépen- danee" niet alleen besloten, dat het onderwijs aldaar voortaan volstrekt kosteloos wezen zal, maar ook, dat al de schoolgaande kinderen uit den wer kenden stand op kosten der gemeente zullen ge kleed worden. Te Kertsch in Rusland werden on langs op bevel van de politie anderhalf millioen bedorven haringen verbranddesniettegenstaande is de prijs nog zeer laag wegens de ongehoorde massa's, die gevangen zijn. De haringen, die men te St.-Petersburg eet, komen uit Zweden en Schot land, zeer weinig uit Holland; deze laatste gaan meest naar Siberië en worden daarom meer gezouten. Te Nieuw-York zijn de stallen in de 8ste Avenue, behoorende tot de „Horse Car Line", afgebrand. Meer dan 100 paarden kwamen in de vlammen om. Een korporaal van het79stePransche liuieregiment, gedetacheerd op eeu fort te Remire- mout, was Zondag zonder vergunning met eeu zijner kameraads uitgegaan. Des avonds laat terugkee- rende, trachtte hij, om uit vrees voor straf de wacht te vermijden, over de palissadeering te klimmen. Doch de man was bovendien niet al te nuchteren en dientengevolge werd hij door een duize ling overvallen, die hem naar beneden deed stor ten, waar hij op de puuten van het staketsel neer kwam, met het ongelukkig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. BUITENLAND. Frankrijlt. Eene talrijke menigte omgaf gisteren het paleis- Bourbon gedurende de zitting der Kamer. Gambetta constateerde welk bewijs van vertrouwen in de bevolking van Parijs de afgevaardigden gaven, nu zij Parijs als hoofdstad des lands hebben hersteld. Hij prees eensgezindheid aan en ijverig arbeiden aan hervormingen. Incidenten en hartstochtelijke uitbarstingen moesten worden vermeden. Hij zelf beloofde onpartijdigheid te betrachten. D« linker zijde en het linker-centrum juichten zijne rede voering toe. De koningin-moeder van Spanje, Isabella, heeft Dinsdag Parijs verlaten, om zich naar Madrid te begeven tot bet bijwonen der huwelijksplech tigheid van den koning. Vóér haar vertrek heeft zij een langdurig bezoek gebracht aan den presi dent der republiek. In de Dinsdag gehouden zitting van den algemeenen raad der Seine heeft de prefect van politie, de heer Andrieux, aan vrij hevige aan vallen, vooral van den heer Benjamin Raspail, blootgestaan. Zij golden zijn ondergeschikt per soneel, dat volgens dezen radicalen afgevaardigde voor een goed deel uit oude Bonapanisteu bestond en eene degelijke „zuivering" noodig had, Grévy heeft gisteren een besluit geteekend, waarbij ver nietigd wordt het votum van dien algemeenen raad, waarbij een blaam geworpen werd op den prefect van politie. D uitschland. Het aanstaande bezoek van den koDing en de koningin van Denemarken aan het Berlijusche hof wordt, naar men uit Weenen aan de „Times" schrijft, geacht in verband te staan met pogingen om de Ilannoversche opvolgings-quaesii te regelen en het bezoek van den Russischen grootvorst- troonopvolger zou dan een eerste stap in die richting geweest zijn. Men weet, dat- de grootvorst zoowel als de hertog van Cumberland (voormalige kroon prins van Hannover) met Deensche prinsessen ge huwd zijn en voordat de grootvorst en zijne schoon ouders hunne bezoeken brachten aan h< Weener eu Berlijnsche hof waren zij te zaïnen de gasten van den hertog van Cumberland tc Gmiiuden in Oostenrijk. „De familieraad te Garanden", zegt de corres pondent verder, „wordt ondersteld de quaestie in zoover tot rijpheid te hebben gebracht, dat de opening van onderhandelingen over de zaak is toegelaten, hoewel het mogelijk is, dat iu dit geval, gelijk zoo dikwijls, alleen vermoed wordt wat men wensckt. Maar al was dat zoo, dan zou het bezoek van het Deensche koningspaar in elk geval toch kunnen dienen om den weg te banen tot eene overeenstemming omtrent het Sleeswijksche vraag stuk. Nu Oostenrijk heeft toegestemd in het in trekken van het 5de artikel van het Prager vredes- tractaat, betreffende Noord-Sleeswijk, beschouwt Duitschland wel is waar die zaak als afgedaan, maar dat sluit de mogelijkheid niet buiten eener regeling van verschillende moeielijkheden, die in verband staan met dat grensdistrictwelke regeling de Deensche bevolking zou kunnen ver/oenen en de gevoeligheid doen vermindereu." De Duitsche bladen geven vrij algemeen als hunne meening te kennen, dat het bezoek van den Deeuschen koning geen bijzondere staatkundige bedoelingen heeft, hoewel zij de beteekems van dat bezoek niet ontkennen, ook al is het niet meer dan een beleefdheidsbezoek. Groot-55 i-it 21 mi iA In zijne Dinsdag voor de kiezers van Midlothian, gehouden rede zeide de heer Gladstone o. a,De regeering heeft in Afrika het Trans vaalsche grond gebied ingelijfd, bewoond dooreen vrij, Europeesch, christelijk, republikeinsch volk, dat zij goedvond binnen de grenzen eener monarchie te brengen, ofschoon van de 8000 personen, die in de republiek bevoegd waren om over de zaak te stemmen, naar men ons mededeelt en ik heb nooit bespeurd, dat de verklaring officieel is tegengesproken 6500 tegengestemd hebben. En dat zijn de om standigheden, waaronder wij er toe overgaan repu blikeinen te herscheppen in onderdanen eener monarchie 1 De „Times", van welk blad de rede van den heer Gladstone nagenoeg zes met kleine letter dicht bedrukte kolommen beslaat, steekt min of meer met hem den draak. De politiek, die hij, blijkens zijne rede, zelf had willen gevoerd hebben, komt hierop neder, zegt het blad, dat hij Turkije door het rereenigd Europa véér den oorlog met Rusland had willen dwingen. De politiek der regeering heeft hierin bestaan, dat Turkije ge dwongen is geworden na den oorlog, door middel

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2