r. 6070. Zaterdag 29 November. A". 1879. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: \«or Leidwi pet 8 «mudm.r.*.« 1.10. Franco per port.1-00. Afzonderlek* Nonrnwr»0.05. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: T«a 1—e regel»1.0*. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. gTADS-BERïCIITEN. BURGEMEESTER *n WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van J. J. F. BUKFART, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eenc rookerij van spek en vleesc/i in het achterhuis van zyne woning in de Maars- mansstee^ u°. 15; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van *2 Juni 1875 (Staatsblad n<>. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 12den December a. e.,'s voormid dags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren (egen dat verzoek in te brengen. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRAN DELER, Burgemeester. 28 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIOEN, 28 November. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. C. Roosenburg, geb. te Enschedee, bevorderd tot doctor iu de rechtswetenschap, met academisch proefschrift-, get„Iets over de levering van on roerende goederen, bij wijze van legaat verkregen." Met ingang van 1 Januari a. s. wordt de luitenant ter zee 1ste klasse C H. De Goeje, thans in het genot van verlof voor den tijd van één jaar, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam en gedetacheerd te Leiden om het bevel te voeren over de manschappen der Kon. Ned. zeemacht bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Met genoegen woonden wij gisteravond het tweede concert bij, door het gezelschap van het Victoria-theater uit Stettia in de Stadszaal alhier gegeven. Het programma was belangrijk gewijzigd en bood weder veel verscheidenheid aan. Zoowel de dames als de heeren vonden met hunne voor drachten zeer veel bijvaldikwijls werden ze bij herhaling teruggeroepen. Niet het minst was dit het geval met de gezusters Lutjensa in hare spoedige verwisselingen van kostumes eu met de ope rette „Das Puppenspiel", waarmede de heer Grosch en mep König de aanwezigen bijzonder amuseerden. Ook in de andere voordracliteu had mej. Köuig zich reeds tot hunne lievelinge gemaakt. Zij weet hen telkens op hartelijke en gulle wijze te doen lachen. De piano-begeleiding is aan goede handen toevertrouwd, hetgeen zeker ook niet van alle gezelschappen kan getuigd worden. Ieder die van „zingen" houdt en een paar genoeglijke uren wil doorbrengen, kan worden aangeraden heden naar de laatste soirée te gaan. De directeur, de heer Louis Lewertoff, verdient dit met zijn personeel. Iu de redevoering, door mr. H. Van der Hoeven gehouden bij de aanvaarding van het hoogleeraarsambt in het strafrecht aan de Leidsche hoogeschool toonde hij, na de noodzakelijkheid van een nieuw wetboek van strafrecht op geestige wijze te hebben betoogd en de beginselen van het aanhangig ontwerp te hebben toegejuicht, de wenschelijkheid aan van een periodieke her ziening der strafwet. Daartoe behoort een blijvende commissie te worden ingesteld, bij welke de amb tenaren van het openbaar ministerie rapporten kun nen inzenden. Verder sprak de hoogleeraar tqn gunste vau een algemeen doch verbeterd hooger beroep in strafzaken en van de invoering eener geheel vrije bewijsleer, zoodat niet door den dood van een getuige gevaarlijke misdaden ongestraft blijven. Eindelijk toonde hij aan, hoe noodig het is dat het O. M. ontslagen wordt van de „tijde lijk" opgedragen taak als directeur van politie. Waartoe dat directeurschap o. a. leidt, helderde hij op door het volgende voorbeeldAan zekeren veldwachter, „gestandplaatst" te X, waren ten ge- bruike gegeven een paar waterlaarzen, met uit drukkelijke bijvoeging, dat deze belangrijke voor werpen bij verplaatsing van den rustbewaarder zouden teruggegeven worden. De veldwachter wordt verplaatst, zijn opvolger krijgt de waterlaarzen, maar, o ongeluk, hij leeft op een veel grooteren voet, en hij kan de laarzen met den besten wil der wereld niet aankrijgen. Nu volgt een rapport van den brigade-commandant, rapport aan den of ficier van justitie, rapport aan den procureur-ge- Deraal, de laarzen worden verzoold, en de schoen maker levert zijn rekening neen, zijn „decla ratie" in wederom rapport van den brigade commandant, enz. enz. Welk een bezigheid voor het arme O. M.l De Middelb. Crt. verneemt dat de regeering vóór de benoeming van den heer Greven moeite heeft gedaan om den Luikschen professor Em. De Laveleye voor een leerstoel te Leiden te winnen. De Standaard meldtIn strijd met, de be richten, door onderscheidene bladen medegedeeld, kunnen we de verzekering geven dat dr. Kuyper, wel verre van in zorgvoller toestand te verkeeren, integendeel langzamerhand van zijn krankheid her stellende is en binnen kort zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. De commissie van boekhouders, aan welke het onderzoek van de boeken der „Afrikaansche Handelsvereeniging" werd opgedragen, heeft thans haar taak volbracht. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten, de tijdelijke geldleening af te lossen en deze te vervangen door een 4-pct.-leening van f 3,000,000. Volgens het plan van aflossing zou de leening in 41 jaren worden afgelost. De aflos singen zouden aanvangen met het jaar 1885 uit de dan vrij komende gelden van de 31 /2-pct.-leening van 1859. Door de prov. staten van Friesland is besloten in 1880 over te gaan tot het graven van een nieuw kanaal uit de Zwemmer tot in het Dok kumer Grootdiep, geraamd op f 285,000. Eene motie van den heer Witteveen beougde eene andere richting van het kanaal. De meerdere kosten daar van echter waren niet alleen het struikelblok, ook niet de richting op zich zelve, maar de gevolgen, want dat zou een eerste stap zijn om verder te gaan naar Oostmahorn en daar eene nieuwe sluis te maken, welk een en ander 3'/2 millioen zou vorderen. Daarvoor deinsde de vergadering terug. Vervolgens is besloten tot uitbreiding van het algemeen plan, in den zin, zooals de minister van waterstaat verlangde. Het plan is nu van f 3,796,480 uitgebreid tot een bedrag van f 5,600,000, waar voor de minister een subsidie van f 2,400,000 aan de wetgevende macht wil voorstellen te verleenen. In het gebouw der Luxemburgsche Kamer van afgevaardigden is sedert eenige dagen liet model tentoongesteld voor een ruiterstandbeeld van koniug Willem II. De koning is voorgesteld in Nederlandsche generaals-uniform, met de lin kerhand groetende. Het ligt in de bedoeling, het beeld, met het voetstuk ongeveer 10 meter hoog, te plaatsen op het Willemsplein te Luxemburg. Het ontwerp is van den beeldhouwer Peeters, te Nancy, die indertijd ook het standbeeld van prinses Amalia heeft ontworpen. Te Haarlem heeft zich eene afdeeline van het Nederlandsch Tooneelverbond geconstitueerd. Tot dusver zijn 39 leden toegetreden. Ten gevolge van een jl. Zondag gehouden onderzoek naar de oogziekte der cadetten aan de militaire academie is dezen aangeraden niet meer op de amusementszaal te rooken en tevens die publieke plaatsen te vermijden waar gerookt wordt. Voor m. o. is toegelaten voor boekhouden, schoolonderwijs, P. Munk, van Gorcumvoorts mej. L. C. W. Meyuers, van Leeuwarden, voor Pransche taal- en letterkunde; mej. S. Van Slee, van Zaandam, voor Engelsche taal- en letterkunde. Het stoomschip „Celebes", 11 October van Batavia vertrokken, arriveerde gisteren te IJmui- den de „Rotterdam" is Woensdag te Nieuw-York aangekomen. Gemengd Nieuws. Onze Hollandsche heilige, vooral van de jeugd, wordt nog geenszins aan de vergetelheid prijsgegeven. Integendeel, men zou bijna zeggen dat de herinnering aan hem, zij het dan ook bij overlevering, steeds levendiger wordt. Het hooren van zijn naam alleen reeds is voldoende om bij de kleinen een glans van vergenoegdheid op het gelaat te tooveren. Hoeveel te meer wanneer ein delijk de 5de December aanbreekt. Anderen gaan hen in zijne vereering voor. Men behoeft slechts dezer dagen een blik in den eenen of anderen boekwinkel te slaan, of men vindt dezen, met welk doel dan ook, te zijner eere op het schoonst uitgedost. Alles is er netjes geëtaleerd, terwijl de koek- en banketbakkerswinkels ook reeds het smakelijkste laten zien. Op velerlei ge bied bestaat dit jaar hierin als het ware wed ijver. De winkel van de heeren Gebr. Mastenbroek op den hoek van het Gangetje kan hiervoor tot voorbeeld strekken. Daar vindt men thans o. a. een uitstalling voor de ramen, welke inderdaad voor Leiden iets bijzonders is. Ze getuigt van goeden smaak. Te midden van groen en bloemen is het manufacturenvak er in verschillende qualiteiten vertegenwoordigd, die ook voor het innerlijke van het magazijn getuigen. Velen zullen er waar schijnlijk aanleiding in vinden, om voor de eene of andere surprise ook daaraan een bezoek te brengen. Een dertienjarig meisje, genaamd A., dat gistermiddag te vier uren het ongeluk had aan het kleeren spoelen zijnde in het Kort Gal gewater te vallen, werd door zekeren Teljenr ge red. Te vijf uren ging een paard, voor een melkwagen gespannen, op hol van de Beestenmarkt tot den sluitboom aan het spoorwegstation die juist was nedergelaten voor een in aantocht zijnden trein. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Een vreeselijk ongeluk had Donder dag-avond te Bodegraven plaats. De knechts van den beurtschipper J. K. waren bij lichtemaan bezig zakken met rijstemeel uit de schuit liggende in de sluis aldaar te lossen en moesten die verder per handwagen naar de bestemmingsplaats trans porteeren. Den handwagen, beladen met zakken, eene hoogte moetende opduwen, raakte een der knechts het evenwicht van den wagen kwijt, waardoor hij achteruitliep, met het ongelukkig gevolg dat A. v. d. V. met den priem van den wagen en een muur knel raakte, waardoor zijn borst letterlijk verbrijzeld werd. Vier uren na het ongeval was hij een lijk. De ongelukkige laat eene vrouw met vier jeugdige kinderen in behoeftige om standigheden achter. Er is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 21 dezer, waarbij de heer W. II. Keun uit Londen, thans tijdelijk te 's-Gravenhage woonachtig, tot f 5 boete c. e. veroordeeld is, wegens het ge bruik maken van een reeds vervallen retour-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1