A*. 6069. Vrijdag 28 November. A°- 4879. LEIDSCH DAGBLM); PRIJS DEZER COURANT: Voor Laidea per S maaniVm,1.10. Franco per poot.1.00. Aüonderijjke Nommen0.05. De»e Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—regelil.Oi. Iedere regel meer0.17*. G rooier, letten neer plutonunte. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algeraeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Wed. M. G. YINKE- STEYN, geboren WETSELAAR, tot het oprichten van eene smederij in het pand aan de Haven n6. 11. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgera. 27 November 1S79. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. 22 der wet van 4 December 1872 (Staats blad n°. 134) houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, Brengen ter algemeene kennis dat de Sint-Nieolaas-markt wordt geschorst wegens het epidemisch heerschen van roodvonk te dezer stede. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 27 November "1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 37 November. Door het studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" alhier zal Dinsdag een concert voor de armen van Leiden worden gegeven waarop zich als solisten zullen doen hooren de jongeheer Max Yan de Sandt (piano) uit Rotterdam en mej. A. C. Lenaertz (zang) uit Den Haag. Er circuleeren lijsten om te teekenen, en dat ruim geteekend zal worden is voor het liefdadig doel te wenschen en bij den goeden naam der solisten te meer te ver wachten. De Spaarbank van het departement lot Nut van het algemeen te Rotterdam heeft een over zicht gegeven van het aantal posten van iulagen, bedrag enz. van het sparen op verschillende scho len, van den lsten Mei tot den 31sten October jl. Het aantal scholen, waar gespaard wordt, bedraagt 29. Door 4421 kinderen, die gestort hebben, van de 7760 welke die scholen bezoeken, is inge legd /"7275.05. Het aantal posten van inlage be draagt. 15,916, dus 1553 meer dan bij de vorige opgaaf. Tevens wordt gemeld, dat ook in de ge meenten Bleiswijk, Zevenhuizen, Moercapelle en Nieuwetkerk a/d. IJsel het sparen op de scholen is ingevoerd de gelden worden in de Rotterdam- sche Spaarbank ingelegd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met betrekking tot den stads-reinigingsdienst besloten, dat van gemeentewege de openbare weg geveegd en voor zooveel noodig vooraf gesproeid zal wor den en dat dit werk des nachts zal geschieden. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gym nasium aldaar is benoemd mr. P. A. Tukker, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft. Tot leden der commissie voor den Beursbouw zijn uit den raad benoemd de heeren Schmits en Euld; uit den handel de heeren C. Fellinger en A. L. Wurfbaiu; uit het dagelijksch bestuur en uit de kamer vau koophandel zullen de leden door die col leges zeiven worden aangewezen. Dr. E. Brusa, hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en de wijsbegeerte van het recht aan de Amsterdamsche universiteit, zal zijn ontslag uit die betrekking vrageD, ten gevolge zijner benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit te Turijn. Aan het gisteren te 's-Hage geëindigde examen vsn onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit.-kwartiermeester voor het leger hier te lande en in O.-L, hebben voldaan de sergean ten Verniers van der Loeft', Rost, Schultink, Kern- pees, Van der Harten, Doormaar, Van der Werft' en Verwijnen, allen van den hoofdcursus te Kampen. Wijlen mej. Helena Kelbling, wed. E. Tierie> heeft aan de Christelijk Gereformeerde gemeente te Haarlem een legaat van f 1000 besproken. Tot directeur der stads-reiniging te Kampen is benoemd de heer J. F. S. Dingier, thans in dezelfde betrekking werkzaam te Haarlem. Door het gemeentebestuur te Kampen is aanbesteed het bouwen der modelhoeve op het Kampereiland. Er werden dertien inschrijvings biljetten ingeleverd; de hoogste inschrijving was van H. Heuvink te Vollenhove, voor f 27,770; de laagste van H. Van Werven te Kampen, voor f 16,077. Voor m. o. is toegelaten, voor handelwe- tenschappen H. Molenbroek, van Rotterdam voor boekhouden, huisonderwijs, mej. F. A. C. Ver- signy, van 's-Hage; voor Eng. taal- en letter kunde mevr. L. S. P. Makkiuk, gcb. Noordewier. Het, hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft een adres bii de Tweede Kamer ingezonden met de dringende bede, het daarheen te leiden dat nog met 1 Juli 1880 de schoolwet van 1878 in werking trede. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft tot arts bevorderd de heeren dr. C. H. O. A. Meyer en J. Schippers, med. doctorandus. De directie der Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" heeft besloten de „Prins Hendrik", en waarschijnlijk ook de volgende stnombooten tijdens het winterseizoen, reeds te negen uren, in plaats van tien uren, van de Rietlanden te Amsterdam te doen vertrekken, ten einde de kans te verbe teren om vóór donker in zee te zijn. Door dit vertrekuur is het waarschijnlijker, dat men bij de spoorwegbruggen niet zal moeten stoppen voor i de voorbijkomende spoortreinen. Bij den raad van state, afd. voor de ge schillen van bestuur, werden gisteren behandeld de beroepen van: de gemeenteraden van Bode graven en Zwammerdam tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Hollaud, houdende aan vulling van deu legger der toegangswegen tot de spoorwegstations in die provincie. Rapporteur in de twee zaken de staatsraad Verniers vau der Loeft'. Mr. D. Van Eek trad als gemachtigde voor de gemeentebesturen van Bodegraven en Zwam merdam op, die ook door de burgemeesters van de beide gemeenten werden vertegenwoordigd. Voor de Maatschappij tot den aanleg van den spoorweg Leiden— Woerden trad als gemachtigde op mr. B. M. Vlielander Hein. Mevrouw de weduwe Des Amorie van der Hoeven, geb. Hu- breeht, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, tot wijziging van den legeer der wegen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp. Rapporteur de staatsraad Heemskerk Azn. Voor de appellante trad als gemachtigde, opmr. Thorbecke. Jhr. mr. H. C. Van der Wijck, oud-lid in den Raad van Ned.-Iudië, heeft aan de Tweede Kamer aangeboden eene proeve eener voorloopige grondwetsherziening, die hij in de gunstige over weging der Kamer aanbeveelt, onder mededeeling dat, zoo die herziening ontijdig mocht worden geacht, hij het denkbeeld van een „Grondwets- herzieningsbond" koestert, waarvan, na verkregen goedkeuring en machtiging van Z. M. den Koning, het eero voorzitterschap Z. K. H. den Prins van Oranje zou kunnen worden aangeboden. De predikant te Waarden, die niet berustte in het besluit van het classikaal bestuur, waarbij hij voor 6 weken werd geschorst, is door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland voor onbepaalden tijd geschorst met verlies van trak tement gedurende een half jaar. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness gistermorgen te negen uren; de „P. Caland", van Nieuw-York nair Rotterdam, passeerde gistermiddag te twee uren bij Lizard; de „Madura" is 22 dezer te Padang aangekomen. Z. M. heeft den paardenarts 2de kl. M.' Stoffels, van het 1ste reg. huzaren, op pensioen gesteld eu het bedrag bepaald op f 1020; aan H. C. Hulsenbos, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal der Nederlanden te Oporto, onder dankbetuigingdr. W. F. H, Schelkly, civiel geneeskundige, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij den geneesk. dienst der landmacht in West-Indië; aan den O.-I. ambtenaar J. A. Van den Broek, laatstelijk controleur 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht, op pensioen. Gemengd Nieuws. Men meldt ons uit Kaag: Woensdag- morgen gingen de visschers alhier als gewoonlijk naar huune schuiten om den arbeid te hervatten. Zij vonden evenwel niets dan eindjes touw, waar aan de schuiten gelegen hadden. Blijkbaar waren de touwen doorgesneden. De schuiten heeft men drijvende gevonden op het Kagermeer. De visch in de schuiten was verdwenen. De Haagsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in het onlangs vermelde tapijt-proces tusschen den heer J. V., fabrikant te Abbeville,' en den heer H. P. te 's-Hage. Zooals men weet, weigerde de heer P. om het tapijt, dat hem in October 1878 geleverd was, te betalen en wel op grond dat dit slechts zou hebben gestrekt van een vroeger geleverd tapijt, hetwelk volgens hem van onvoldoende qualiteit was. De rechtbank was van gevoelen dat de verklaringen van den gedaagde niet. mochten worden gesplitst en achtte het tot dusverre door den eischer geleverde bewijs niet afdoende. Doch ingevolge diens conclusie stond zij den eischer toe om de gegrondheid zijner vorde ring nog nader door alle middelen rechtens te bewijzen, met reserve van kosten. Dinsdag-morgen is uit de Leidsche- vaart, onder de gemeente Heemstede, het lijk op gehaald van een 17-jarig meisje uit den gegoeden stand, die sedert den vorigen avond uit Haarlem werd vermist. Daar zij sedert eenigen tijd niet wel bij het hoofd was, vermoedt men, dat zij in dien toestand een einde a3n haar leven heeft gemaakt. In het Oosterdok te Amsterdam viel Dinsdag de zoon van een schipper, te huis be- hoorende te Schiedam, door het uitsteken van den boom in het dok. Zijn vader trachtte hem te red den, door hem met een haak te grijpen, waarin hij ook slaagde, doch de drenkeling, den stok vastklemmende en naar het schip getrokken, hief zich zóó geweldig uit het water op, dat zijn hoofd tegen den scherpen onderkant van het schip bonsde,' zoodat het bloed het water kleurde. Op weg naar het BinnengasthuisisdeongelukkigereedsoverledenJ Naar men verneemt heeft de heer Pj Corty bij het gemeentebestuur te Arnhem aanvraag gedaan, om in Januari a. s. op het Velperplein een circus te plaatsen en daarin gedurende acht weken voorstellingen te geven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1