zaak, waarop door de militairen grooten prijs wordt gesteld. De militair, die misbruik van zijn wapen maakt, wordt gestreng gestraft en hem wordt boven dien het dragen van de wapens buiten dienst voor geruimen tijd ontzegd. Bij het ten uitvoer brengen zijner organi satieplannen zal de minister van oorlog voorstellen om de traktementen der luitenants en der kapiteins eenigszins afhankelijk te maken van het aantal dienstjaren, dat zij in hun rangen hebben door gebracht. Voor m. o. zijn toegelaten mej. J. F. A Berenbak, van 's-Hage, voor boekhoudenmej. A. Lewin, van 's-Hertogenbosch, voor Hoogduitsche taal- en letterkunde, en mej. M. Esser Carruthors, van 's Hage, voor Engelsche taal- en letterkunde. De Staatscourant van heden bevat de wetten tot naturalisatie van mr. P. P. Andreas, te Sa- marang; F. Gnocchi, te Leiden; K. Ross en H. C. J. Söhlke, te Amsterdam. De burgerij van Heerlen heeft een commissie gekozen om bij de regeering krachtig aan te dringen op een spoorweg SittardHeerlenKohlscheid. In een adres van die commissie aan den minister wordt overtuigend aangetoond, dat die lijn onont beerlijk is voor het ontginnen van steenkolenhed- dingen, zóó rijk, dat geheel Nederland uit de Limburgsche mijnen van kool voorzien zou kunnen worden en wij in dat opzicht van het buitenland geheel onafhankelijk zouden zijn. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebhen. Het stoomschip „Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton de „Hampton", van Rotterdam naar Java, vertrok Zondag-morgen van Southampton; de „W. A. Scholten" is Zondag van Nieuw-York naar Rot terdam vertrokken. Gemengd Nieuws. Elk begin is moeilijk en daarom wordt er van hetgeen gisteravond aan het station geschiedde volstrekt nog geen verwijt gemaakt; doch het moet minsteus genomen ieder zon derling voorkomen dat juist als de beide trei nen van over tienen hier aankomen, de tram wagens, die slechts enkele personen bevatten, naar de Plantage en de Haven vertrekken en de mo gelijke passagiers op den Stationsweg laten staan, zonder dat er andere wagens in aantocht zijn. Indien wij ons niet vergissen is de dienst van 's morgens vóór en 's avonds nh negenen juist op de treinen geregeld. Wij meenen de Maat schappij dus op zoo iets, waarvan wij zeiven ge tuige waren, voorzeker wel te mogen wijzen. Het zal haar toch zeker niet anders dan aangenaam zijn wanneer zij op het een en ander wordt op merkzaam gemaakt dat kan strekken om hare onderneming meer en meer aan haar doel te doen beantwoorden, daar er toch vooral in het begin wel iets aan hare aandacht zal ontgaan. Toen de beide tramwagens gister avond van den laatsten trein terugkeerden en vol gens de gedrukte dienstregeling te gelijk naar de Plantage moesten Tijden, scheen de koetsier van den voorsten wagen uit kracht van gewoonte, van den wissel bij de Blauwpoortsbrug weder de Haarlem merstraat op te willen, doch even te laat zich te herinneren dat hij óók de Paardensteeg in moest, met dit gevolg dat de wagen zoodanig uit het spoor geraakte dat de tweede wagen den eersten kon passeeren en alzoo eerder de Plantage be reikt had. Gisteren en eergisteren zijn alhier aan de wacht van het politie-bureel verscheidene jongens gebracht, die de baldadigheid hadden gehad ontplofbare voorwerpen op de rails van den paardenspoorweg te leggen. Gistermiddag om streeks vier uren is in de Schagensteeg zekere H. D., oud 70 jaren, door eene beroerte ge troffen, ineengezakt en overleden. Bij arresten van den hoogen raad, gisteren gewezen, zijn verworpen de cassatieberoepen van 1°. H. E. d'Orval de Montenay, door het hof te Amsterdam veroordeeld wegens diefstal van ju- weelen; en 2°. A. A. v. d. B., door het hof te 's-Gravenhage veroordeeld ter zake van valschheid in geschriften. Vervolgens heeft de adv.-gen. Van Maanen ten aanzien van de voorziening van G. N. c. s., door het hof te Amsterdam veroordeeld wegens valschheid in geschriften, op grond van schending van art. 211 al. 2 wetboek van straf- vord., geconcludeerd tot vernietiging van het ar rest, niet ontvankelijk-verklaring van den len req. in een gedeelte van zijn beroep en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. Uitspraak 22 December. Zaterdag-avond is in het Binnengast- huis te Amsterdam gebracht een stoker aan den Holl. spoorweg, die op het terrein van het station Westerdok aldaar door een cilinder-schijf aan de rails is beklemd geraakt en daardoor inwendige kneuzing heeft bekomen, zoodat hij gisteren in gemeld gesticht is overleden. Met den sneltrein werd gistermorgen te Arnhem een arbeider genaamd v. M. overreden, die bezig was met het uitladen van koeien en on voorzichtig de rails wilde oversteken. Twee beenen en een arm werden den ongelukkige afgesneden, zoodat. er weinig hoop bestaat op behoud van zijn leven. Omtrent de aanhouding te Venloo meldt men dat de gearresteerde is W. KlefTman, oud 36 jaren, wonende te Querenberg, verdacht van op den óden Juli 11. te Querenberg (Buchum) zich te hebben schuldig gemaakt aan moord op een meisje van 14 jaren. Het was der Pruisische politie uiet gelukt den verdachte op te sporen, en daar er in den laatsten tijd in de omstreken van Bochum meer misdaden gepleegd waren, waarvan de daders onbekend zijn gebleven, had de Prui sische regeeriug een speciaal beambte afgevaardigd, om iu die streken dienaangaande opsporingen te doen. De daarmee belaste persoon kwam tot zeker heid, dat Kleffman zich naar Venloo had begeven. Hierop begaf hij zich derwaarts, stelde zich met den commissaris van politie daar in verbinding en dezen mocht het gelukken den verdachte aan te houden en iu verzekerde bewaring te brengen. De aangehoudene is, in afwachting dat nader over zijne uitlevering zal worden beschikt, ter beschik king van den officier van justitie naar Roermond overgebracht. Bij Emmerik is op des toom boot „Con cordia" de kapitein door een wild geworden koe, die met het schip werd vervoerd, eerst zwaar ge kwetst en daarna door de horens van het woedende dier doorboord en overboord geworpen. De onge lukkige kwam niet weer boven water. Omdat er te B r e k e 1 e n k a m p ge meente Deuekamp, na alle moeite ook van het gemeentebestuur, geen behoorlijke kamer of woning te vinden is voor den hoofdonderwijzer aldaar, is deze verplicht geworden zich in Öotmarsum te vestigen, zoodat hij genoodzaakt is dagelijks eene wandeling te maken van bijna 4 uren, en wel langs een weg, die in den winter bijna ontoegankelijk is De Heerenveensche gemeenteraad heeft besloten voorloopig geen commissaris van politie aan te stellen, wegens de hooge kosten daaraan verbonden. Gedurende een der laatste voorstel lingen in het Parijsche Théutre. des Gobelins had een zeker niet alledaagsch voorval plaats. Een der toeschouwers op de tweede galerij, die zich wat te veel voorover had gebogen, verloor het even wicht en stortte naar beneden in het parterre, juist op het oogeublik dat de daar aanwezigen in beweging waren om zich tijdens de entr'acte een wijle te verwijderen. Daaraan is het ongetwijfeld toe te schrijven, dat het ongeval geen ernstige gevolgen na zich sleepte; een heer en een jonge dame bekwameu echter eenige wel niet gevaarlijke, maar toch hevig bloedende verwondingen bij die onzachte aanraking met hun wat al te nederbui- genden bovenbuurman. Deze, die volkomen onge deerd schijnt te zijn gebleven, had zich in de ver warring wijselijk uit de voeten gemaakt. In Middel-Europa is in deafgeloopen week zooveel sneeuw gevallen, dat de dienst op enkele spoorwegen in Saksen en Boheme eenige uren gestaakt moest worden. De postwagen op den St.-Gothardweg, van Airoio komende, kon Audermatt niet bereiken, zoodat de wagen met de passagiers in een vlucbthuis moesten over nachten. Toen de reis den volgenden dag werd voortgezet, werd de wagen door eene lawine om geworpen. De vier paarden bleven dood, maar ge lukkig kwamen de reizigers zoowel als het perso neel met den schrik vrij. Voor rekening van een particulier hier te lande zijn dezer dagen de heeren Sala en Buttikofer naar de Goudkust vertrokken, om ge durende zes jaren gorilla's en andere zoölogische voorwerpen te verzamelen. Onder hunne uitrusting zijn geschilderde afbeeldingen van hetgeen zij hoofdzakelijk zoeken, opdat ook de inboorlingen zouden kunnen medewerken. Graaf Porsi, die door roovers was aangevallen en meegevoerd in de omstreken van Ravenna, is weer in vrijheid gesteld op dezelfde plaats, waar de aanval plaats had. Hij had met de roovers een langen en vermoeienden marsch gedaan over de bergen en daarbij velerlei mishande lingen te verduren. Eene som van 3000 lire, die hij bij zich had, is hem afgenomen, evenals zijne rijke kleeding, die met een boersc'n gewaad ver wisseld werd. De politie heeft reeds verscheidene verdachte personen gevat. In Zwitserland heeft dezer dagen in de groote gevangenis te Bern een Franschmat), Menassade genaamd, die aldaar zijn straftijd door bracht wegens diefstal, zich gedurende eene ge- hecle week verborgen weten te houden in de groote werkzaal der instelling. Men dacht niet. anders, of hij was uit het gebouw ontsnapt en een der opzichters was deswege reeds bestraft. Des nachts kwam Menassade telkens uit zijn schuilhoek, werkte dan aan een touwladder, waarmede hij hoopte te ontvluchten, en vond dan ook altijd eenig brood, genoeg om er het leven bij te houden. Hij rekende er op, dat Zaterdags-avonds de deur der zaal al tijd open bleef om te luchten en meende dan met hulp van zijn touwladder te kunnen ontkomen. Maar toen de week voorbij en de Zaterdag-avond gekomen was, werd de deur tegen zijne verwach ting gesloten, daar de directeur, juist wegens zijne vermeende ontvluchting, strengere orders gegeven had. Hem begaf toen de moed om nogmaals eene week zich zoo stil te houden en zoo weinig voed sel te genieten en hij kwam voor den dag. Zijne schuilplaats had hij gevonden boven op eene kast, waar hij zich in een rol oud liunen had gewik keld, terwijl zijn hoofd achter een lijst verborgen bleef. Toen men hem zocht, had men hem bijna aangeraakt, maar niet vermoed, dat hij daar ver borgen kon zijn. De ex-keizerin Eugénie, die over Parijs naar Madrid vertrokken was om hare 86- jarige moeder nog eens te bezoeken, die eene be roerte had gehad, waardoor de linkerzijde ver lamd was, vond bij de aankomst te Madrid de gravin reeds overleden. Te Algiers zijn een schouwburg en de belendende huizen een prooi der vlammen ge worden. Men telt vier dooden en tien gekwetsten: de verliezen waren zeer aanzienlijk. Kort daarna brandde het entrepot der inkomende rechten af. Men denkt aan boos opzet. BUITENLAND. Frankryk. Zooals gemeld is, hebben huiszoekingeu plaats gehad bij sommige personen die eene betrekking bekleed hadden bij de Banque Européenne en waren die personen in hechtenis genomen. Deze huiszoekingen hadden betrekking op het verdwijnen van een zeker aantal bewijzen van aandeel dier bank, waarvan het grootste gedeelte weder op ge heimzinnige wijze in de kassen der Banque Euro péenne teruggekomen is. De beide in hechtenis genomen personen zijn spoedig daarop in vrijheid gesteld. De raad van administratie dier bank is ijverig bezig met de opmaking van het passief, ten einde spoedig eene balans over den toestand op de algemeene vergadering van aandeelhouders te kunDen overleggen. Sjmnje. De aartshertoginnen zijn gistermorgen te Madrid aangekomen, waar zij door den koning en zijDe zusters, de ministers, autoriteiten, hofdignitarissen en andere voorname personen werden verwelkomd. Italië. Het nieuwe kabinet bestaat uit de heeren Cairoli, president en buitenlandsche zaken; Depretis, hinnenlandsche zaken; Magliani, financiën; Villa, justitieBaccarini, openbare werkenDesanctis, onderwijs; Bonelli, oorlog; Acton, marine.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2