BUITENLAND. Luxem burg-. Bij de opening der Kamerzitting werd in de koninklijke boodschap wel gezegd dat er wetsont werpen zouden worden ingediend, maar niet welke. De commissie voor het ontwerp-adres van ant woord heeft daarom in haar concept eene zin snede opgenomen, waarin ten krachtigste op de indiening van een ontwerp ter wijziging der be staande schoolwet wordt aangedrongen, onder op merking dat het gouvernement vroeger reeds dik wijls znlk een ontwerp had toegezegd en de Kamer thans een langer uitstel onhoudbaar acht. Deze zinsnede is met 20 tegen 10 stemmen en het ontwerp-adres in zijn geheel met 26 tegen 4 stemmen aang:nomen. Duitschland. De nog voor weinige jaren zoo bloeiende han- delsreederij te Koningsbergen, Danzig, Stettin, Kolberg, Greifswald, Stralsund, Rostock, Wismar, Lubeck, Kiel en Flensburg raakt thans telkens meer in verval; houten zeilschepen worden in al die plaatsen bijna niet meer gebouwdde nog voorhanden zijnde zijn te koop voor de helft van den prijs van drie of vier jaren geleden en liggen afgetakeld en werkeloos in de havens. De ver meerdering der spoorwegen en meer nog de uit breiding der stoomvaart bij de tegenwoordige lage kolenprijzen hebben den zeilschepen de gelegenheid ontnomen om geld te verdienen. Dientengevolge heerschen ouder de de zeevarende bevolking langs de geheele Duitschc Oostzeekust thans gebrek aan werk en groote nood en ellende. Vele jonge matrozen melden zich, hetgeen vroeger nooit voorkwam, uit gebrek aan verdiensten, als vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsschepen aan nog meer echter emigreeren naar Zuid-Amerika. Te Londen moet een werfbureau zijn, om Duitsche zeelieden, vooral hen, die vroeger vroeger op oorlogs schepen gediend hebben, voor de Chileensche ma rine te werven, waar men in den oorlog metPeru zulke lieden thans gebruiken kan, en vele flinke Duitsche matrozen schijnen zich reeds te hebben laten werven. Anderen willen naar Japan en hopen daar bij een waarscbijnlijken oorlog tusschen China en Japan goed loon oorlogsschepen te vinden. Ook de emigratie van de Duitsche Oostzeekust naar Noord-Amerika begint weder toe te nemen. Naar het „Journal de Bruxelles" uit zekere bron verneemt, bepaalt het Duitsch-Oostenrijksche tractaat, dat, indien eene der beide partijen in oorlog gewikkeld wordt met eene derde mogend heid, de andere partij hare medewerking zal moeten verleenen om te beletten dat er eene vierde mogend heid tusschenbeide kome. Beieren en Hessen hebben thans met Prui sen alle schikkingen aangegaan omtrent de ver betering van den Main van Frankfort tot aan de uitmonding in den Rijn. Tevens heeft het stede lijk bestuur van Frankfort de noodige som van 1 1,250,000 mark voor eene haven daar ter plaatse beschikbaar gesteld, zoodat nog alleen de goed keuring van den Pruisischen landdag op de rege ling der kosten wordt vereischt om het plan te verwezenlijken. Oosrtenr.-Hon'j'. Monarchie. In het Hongaarsche Lagerhuis verklaarde Tisza zich voor de vermindering der legerkosten. Des niettemin achtte hij het noodig de legermacht min stens op de tegenwoordige sterkte te houden, daar er auders gevaar was, dat de monarchie geïsoleerd werd. Zij was niet in den toestand om het initia tief tot een algemeene ontwapening te nemen, doch als andere Europeesche mogendheden daartoe wil den overgaan, dan zou haar deze wet niet verhin deren dat voorbeeld te volgen. Tnr-ltlje. De commissie voor de reorganisatie van het leger stelt voor den militairen dienst te bepalen op 20 jaren voor alle Turksche burgers, onver schillig van welken stam of godsdienst, en wel twee jaren actieven dienst voor de infanterie en drie jaren voor de cavalerie. Gedurende den ove rigen tijd gaau de manschappen tot de reserve over. De sultan verlangt dat die voorstellen on verwijld ten uitvoer zullen komen. Aan de „Times" wordt uit Konstantiucpel gemeld De Porte verzekerde, dat zij de invoering der hervormingen niet langer noodeloos zal ver tragen. Lord Salisbury verklaarde, dat hij ten volle bekeud was met de moeilijkheden van Turkije en den toestand niet wilde bemoeilijken. Telegrammen. BRUSSEL, 22 November. In een zitting der „Association libérale" van Brussel is een reso lutie aangenomen, waarin de wenschelijkheid van de terugroeping van den gezant bij het Vaticaan werd uitgesproken. Levendig werd geredeneerd over het stuk van den Heiligen Stoel uitgegaaD, waarin de volkomen eenstemmigheid van den paus met de bisschoppen zou blijken. Dit stuk schijnt inderdaad te bestaan, niettegenstaande de „Iudé- pendance" daaraan twijfelt en de bisschoppen tart het te publiceeren. KONSTANTINOPEL, 21 November. Lebeer Clayton, Britsch consul te Van, heeft bij den gouverneur van dat district vertoogeu ingediend over den nood, waarin de Christen-bevolkiig op het platteland verkeert. Zij wordt door hongers nood bedreigd, en de haar gedane beloften van hulp zijn niet nagekomen. Op het onvoldoend antwoord, dat hij van den gouverneur van Van ontving, richtte sir H. Layard het verzoek tot de Porte, om den gouverneur te gelasten aan de ver- toogen van den consul gevolg te geven. Aleko-pacha, gouverneur-generaal van Oost- Rumelië, heeft bij de Porte tegen het zenden van Turksche vluchteliugeu geprotesteerd, en geweigerd zijn bevel in te trekken, waarbij hun het over schrijden der grens verboden wordt. BERLIJN, 21 November. De staat van beleg, waarin Berlijn nu bijna een jaar verkeert, zal op 28 November voor een jaar verlengd worden, om dat de regeering niet gelooft dat de sociaal-demo cratie voldoende is uitgeroeid. Tot dusver is aan een honderdtal personen het verblijf in de hoofd stad ontzegd. DUBLIN, 21 November. Hedenavond is eene openbare vergadering gehouden, om tegen de be kende inhechtenisnemingen te protesteeren. Een voorstel werd aangenomen, waarin verklaard wordt dat de inhechtenisnemingen willekeurig en in strijd met de constitutie zijn; dat zij strekken om het vertrouwen op de onpartijdigheid der wet te verzwakken. Alle Ieren worden opgeroepen, om door wettige middelen tegen den maatregel der regeering op te komen. KONSTANTINOPEL, 21 November. De re geering van Montenegro blijft op den afstand van Gossinje aandringen. Naar men verzekert, heeft de Russische regeering de Porte aangeraden, om in ruil een deel van het district Lim af te staan. De minister van financiën, de controleur der Turksche in- en uitgaande rechten, en de direc teur voor de oude algemeene schuld, zijn bijeen gekomen, om over de onderdeelen der finantiëele overeenkomst met de bankiers van Galata te be raadslagen. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk uit Noordwijk kon wegens gebrek aan ruimte heden niet worden opgenomen. Marktbericht en- In Noorwegen is een beroemd dich ter, Biornson genaamd, die een diepen haat tegen koning Oscar II koestert. Or.'iangs had de koning het gewaagd, een vers van dien dichter scherp te critiseeren. Het is bekend, dat de koning zelf dichter is. Biorns,on, die 's kouings oordeel had gehoord, vroeg verklaring, of, zoo hem deze niet werd gegeven, daagde hij den koning tot een twee gevecht uit. De koning gaf natuurlijk aanstonds order om den dichter van majesteitsschennis te beschuldigen, waarop Biornson het voorzichtiger oordeelde om Noorwegen te verlaten en naar Duitschland te vluchten. Een dokter, die wonden had bekomen bij een spoorwegongeluk op de Loudon and South Western Railway, had 7000 pd. st. schadevergoeding bekomen van de Maatschappij. Hij was daarmede niet tevreden en de speciale jury bepaalde die schadevergoeding op 16,U00 pd. st. Het bleek, dat de man, een homoeopaat, jaarlijks 6 a 7000 pd. st. verdiende en dat hij door het spoorwegongeluk voor het leven kreupel was geworden. Een letterzetter op een drukker ij te Parijs, wiens vriend, een milicien van de lichting 1878, bij zijn regiment zou worden iugedeeld, gaf ter eere van deze een klein afscheidsfeest, waarop de flesch goed werd aangesproken. In de opgewondenheid had de gastheer het ongeluk zijn vriend met zijn brandende sigaar in een der oogen te treffen, een ongeval, dat deze met het verlies van dat lichaamsdeel moest bekoopeu. De ander meeude de oprechtheid van zijn berouw niet beter te kunnen toonen dan door de hand aan zich zeiven te slaan. Een landbouwer, een man van 50-ja- rigen leeftijd, geraakte in „de Vos", een herherg in het Belgische plaatsje Dieghem, geheel beschonken. Vau dat „buitenkansje" maakten eenige drinke broers het onedelaardig gebruik om hem allerlei mishandelingen aan te doen. Zij eindigden met hem vast te binden aan een ander, die eveneens te diep in het glaasje had gekeken, en wierpen hen in dien toestand op den grond. De landbou wer is aan de gevolgen van die mishandelingen overleden. De justitie heeft zich met de zaak bemoeid. Uit Buenos-Ayres wordt bericht, dat de tenor Stagno aldaar van eene danseres elf dolk steken kreeg en aan zijne wonden is overleden. INGEZONDEN. Eenige ingezetenen van Leiden en Zoeterwoude meenen de aandacht te moeten vestigen op een voor voetgangers zeer lastig, zoo niet gevaarlijk punt van het voetpad nabij de Utrechtsche brug. Door het leggen van de rails voor de tramway is aldaar bij de kromming van den weg voor den stal of wagenloods, eene ongewenschte gelegenheid ontstaan om voetgangers te doen struikelen of vallen. Door het gelijkmaken van het pad, of het plaatsen van een lantaarn kon een der gemeente besturen hierin spoedige verandering brengen, ter voorkoming van ongelukken. X. Mijnheer de Redacteur, Ik kom tot u met een klaagtoon en wel over de slechte bedeeling in en om onze stad wat gas licht en drinkwater betreft. Waarom moet het straat- licht altijd worden ontstoken wanneer het reeds ruim i/i uur donker is, en uitgeknepen 1 /a h 1 uur vóór zonsopgang. Waarom in het holst van den nacht bij maanlicht, of de lucht dicht bewolkt is of niet, geen gas? Waarom geen voldoend licht op singels en omliggende wegen tot op uurs van de stad, zoo als voor lang reeds in alle groote gemeenten van ons land? Waarom worden niet in alle wijken of straten openbare drinkbakken aangebracht, vooral op die plaatsen waar veel publiek zich beweegt, b. v. Stationsplein, Stationsweg, Haven, Zijlpoort, enz. P Weg dan alle bekrompenheid en kleingeestigheid Laat de gasfabriek hare kranen ruimer openzetten en dat men royaal overal volop licht aanbrenge, want elk pitje meer versterkt des nachts de politie. Ook de waterleiding werke niet alleen uit winst bejag, zij arbeide ook in philanthropischen zin. Dan eerst kan men op vooruitgang bogen, dan eerst kunnen wij uitroepenNu hebben wij eene gas fabriek, en eene waterleiding, beantwoordende aan derzei ver roeping I X. Rusland. Ten gevolge van het arresteeren van drie stu denten te St.-Petersburg en het sluiten van de bibliotheek op last van den gouverneur-generaal hebben er onlusten plaats gehad onder de studen ten. Er heerscht volgens sommigen ontevredenheid over het veshoogen der collegegelden, ten gevolge waarvan 100 studenten wegeDS wanbetaling van de universiteit werden verjaagd; ook wordt ge klaagd over de inspecteurs van het onderwijs. Leiden, 22 November. Ter markt werden heden aange voerd: Wintertarwe 10 hectoliter/ll.SOa/12.50Zomer- tarwe 10 hectol. 10 a 10.50 Winterrogge 9 heet. 7.25 a f 7.75 Zomerrogge 9 hectol. f 6.75 a ƒ7. Zomergerst 9 hectol. f 5.50 a/6.Chevalier-gerst 9 hectol. 7.25 a f 7.75 Zware Haver 12 hectol. f 4.75 a 6.25 - Lichte Haver 12 hectol. fi a f\ 25. Dui- venboonen 5 hectol. f 8.75 a 9.25 Paardenboonen 5 hectol./7.50 a 8. Grasboter 5380 kilogr., 1ste qualit. 1 vat 70.- a f74.— Schei- 2de qualit. j vat 62 a J 66.— Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.75 a 1.85, Schei- 2de qnaliteit per kilogr. f 1 55 a fl 66 Lange Zwarte Turf 18000 dnbb. hectol. 0.22' a f 0.25.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2