Mulder, te -Winschoten is verworpen. Vierhonderd vijftig schnldeischers verklaarden er zich tegen en slechts honderd vijftig vuór. De laatste tijding, welke in Nederland van den luitenant ter zee Koolemans Beynen werd ontvangen, was een brief aan een vriend. Hij schreef toen dat de „Macassar" reisvaardig en op het punt was Laboean te verlaten, en dat hij tot zijn groot genoegen vermoedde, dat zij de zee- roovers der noordkust gingen tuchtigen. „Eerst over anderhalve maand kan ik weer tijding van mijn moeder en u ontvangen", schreef hij. Hier uit blijkt, dat, naar hij dacht, de „Macassar" tegen half November weer in Java terug zou ziju. Waarschijnlijk heeft de „Macassar" zelve dus het smartelijk bericht aldaar gebracht. Koolemans Beynen werd slechts 27 jaar. Den dag voordat hij Maart 11. naar Indië vertrok, nam prins Alexander een hartelijk afscheid van hem, en gaf hem een fraaien reiszak, met alle toilet-benoodigheden in zilver en ivoor, mede, ter herinnering aan de vriendschap, welke Z. K. II. voor hem gevoelde en van de warme sympathie, welke Beynen bij hem had opgewekt door zijn streven om aan de marine weer die groote leerschool te toonen van het Noorden, waar de Heemskerken en Nelsons ervaring en geduldigen moed gingen leeren. In een zijner laatste brieven zeide hij „ik schrijf op papier uit 's Prinsen nécessaire, met de pen mij door hem gegeven, deze bedemoge God hem zegenen en kracht geven voor zijn moeielijke taak." Zooals dezer dagen gemeld werd had de commissie van onderzoek naar de zaken der Rot- terdamsche Handelsvereeniging geweigerd inzage te nemen van het concept van nieuwe statuten, haar door directie en commissarissen aangeboden, doch een geheel zelfstandig concept ontworpen. Directie en commissarissen hebben hun concept thans zelf naast dat der commissie voor aandeel houders verkrijgbaar gesteld, en laten daaraan voorafgaan de door hen met de commissie gevoerde correspondentie. In antwoord op de weigering der commissie zeggen zij van oordeel te zijn, dat daar door door de commissie niet voldaan wordt aan den geest en de strekking van het door aandeelhou ders aan haar gegeven mandaat; zij hadden ge meend, dat geen ontwerp van wijziging der statuten aan de aandeelhouders zou worden aangeboden dan na met hen gehouden overleg. Woensdag is het examen van de onder officieren der cavalerie, dingende naar den officiers rang, in Den Haag afgeloopen; de drie candidaten zijn allen geslaagd in de volgende rangorde Schlingeman, Alberda en Scheurleer, allen wacht meesters van den hoofdcursus te Haarlem. Er waren 4 plaatsen. Een ontwerp van wet tot bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige diersoorten hoopt de regeering nog in dit zittingjaar te kun nen indienen. Ook zal eene afzonderlijke wettelijke regeling der visscherij worden voorbereid. Yoor m. o. zijn in Den Haag toegelaten J, Baumann, van Amsterdam, voor aardrijks kunde, en mej. E. A. Titsingh, van Haarlem, voor Engelsche taal- en letterkunde; voorts voor gymnastiek J. A. Hijner en R. Hoeve, van Am sterdam voor boekhouden, huisonderwijs, P. J. Yan Weygerden, van Yianen. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is gisteren via Maassluis vertrokken. A. W. Boodt, onderbaas in de bankwerkerij en stelplaats der fabriek vaa den heer Wilton, te Delftshaven, is gesteld ter besch. van den gouv.- gen. van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als machine-opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia. Z. M. heeft aan den stafmuzikant J. C. G. Schulz van het 4de reg. inf., op verzoek, vergun ning verleend tot het dragen van het Pruisische herinneringsteeken voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866 en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Prankrijk in 1870/71. Gemengd Nieuws. Men zal zich nog herinneren dat on langs aan het station alhier 's avonds door het verkeerd staan van een wissel een exprestrein op een verkeerde baan liep, zoodat de locomotief in het zand reed. Deze zaak heeft voor de arron- dissements-rechtbank in Den Haag gediend. Het openbaar ministerie eischte een eenzame opslui ting van acht dagen tegen den wisselwachter. De rechtbank verklaarde den beklaagde schul dig aan het zonder opzet doen ontstaan van ge vaar, dat hij had kunnen en moetea voorzien, voor een trein, zoodat de verwonding van een persoon daarvan het gevolg was, en veroordeelde hem tot een eenzame opsluiting van drie dagen. De rechtbank overwoog daarbij, dat de duisternis, zoowel bij den wissel als bij het station, een verzachtende omstandigheid opleverde, die de schuld des beklaagden wel niet geheel wegnam, doch de verantwoordelijkheid voor een groot deel deed ten laste komen van hen, die het gebruik van niet verlichte wissels hadden bevolen of toegelaten. Deze uitspraak geeft gereede aanleiding om ook nog op eene andere omstandigheid te wijzen, welke gedurende den bouw van het nieuwe station voor de in- en uitstappende reizigers te wenschen over laat. liet is de gebrekkige gasverlichting. Niet zelden toch gebeurt het dat de trein reeds moet stilstaan voordat het hulpstation bereikt is, zoo dat men ter plaatse waar het oude station stoud in de duisternis maar den weg moet zoeken. Het ware zeer zeker wenschelijk dat hierin door uitbrei ding, d. w. z. meerdering, van de rij lantaarns ook op dat gedeelte van het terrein werd voorzien. Te meer zal hiermede een gunstig succes verkregen worden, nu velen met ons er met erkentelijkheid nota van genomen hebben dat het gaslicht hier ter stede in den laatsten tijd reeds veel verbeterd is. Indien de stationschef daartoe pogingen aan wendde, en deze met een gunstigen uitslag wer den bekroond, zou hij ook hiermede het reizend publiek weder aan zich verplichten. Deeersteritterofficiëeleopeningvan den tramway zal morgenochtend om tien uren van de Plantage af beginnen. Heden zullen ook proefritten bij avond genomen worden. Overigens werd er gereden alsof de dienstregeling reeds ge heel in werking was. Blijkens aankondiging aan het café „Die Porte von Cleve" op de Bree- straat bij de Hoogewoerdsbrug is aldaar een tram- way-halte gevestigd. De reiziger van jl. zomer kwam dus een beetje te vroeg. Op de Hoogewoerd is gistermiddag te halfdrie een paard uit eene smederij losgebroken, doch zonder schade veroorzaakt te hebben op den Hoogewoerdsingel gevat. Te halfvier ontstond ten huize van mevrouw de weduwe M. op de Plantage een begin van brand ten gevolge van het vlam vatten van eenige te drogen hangende kleeding- stukken. De brand is echter door een agent van politie met eenige emmers water gebluscht. In een woning buiten de voormalige Koepoort, thans Doeza-brug, heeft een hond onder voorspoedige omstandigheden het levenslicht aan niet minder dan 15 jongen geschonken. Die ver meerdering van familie vond de eigenares echter wel wat al te kras, zoodat 12 er van verdronken werden. Het resteerende klaverblad bevindt zich in goeden welstand. Ook de moeder schijnt hier mede wel tevreden te zijn. Woe u s d ag - a von d had te Voorburg aan de Wijkerbrog een treurig ongeluk plaats. Een Hagenaar verwijderde zich even uit een vroo- lijk feest en werd later levenloos uit de vaart opgehaald. Alle pogingen om de levensgeesten zoo mogelijk nog op te wekken mislukten. De overledene was zeer bijziende. Woensdag-avond zijn aan het station te Delft, bij het afladen van vee, vijf runderen ontsnapt en langs den spoorweg den kant van Rotterdam opgeloopen. Kort daarna werden er twee door den trein, die te 9 u. 50 m. van Delft naar Rotterdam vertrekt, op de hoogte van „Oud Zorgwijk" overreden en een derde aangereden. Een rund was onmiddellijk dcod en het andere deerlijk verwond en gehavend. Een passagiers- en een goederenwagen zijn door den schok ontspoord, zonder echter verdere ongelukken te veroorzaken. De vermoedelijkedadervan den moord, op de dienstbode van den landbouwer Smookerk te Sleeuwijk gepleegd, een voormalig knecht van genoemdeu landbouwer, zou naar men verneemt in handen der justitie zijn. Het door hem ge stolen bedrag aan bankpapier moet volgens op gave ongeveer f 30,000 bedragen. De conducteur van de reederij Pop Smit Co., die in den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. verdronk, en wiens lijk nog niet gevischt is kunnen worden, is gebleken te zijn C. M. Yan Hemert, oud 37 jaar. De commissaris van politie te Dordrecht verzoekt bij ontdekking van dit lijk, waarop vanwege de familie eene be looning van f 30 is gesteld, onmiddellijk bericht. Nabij Putten is gisterochtend op den Centraal-spoorweg een boerenwagen met paard onder een trein geraakt. De wagen werd verbrij zeld en het paard gedood, doch de boei kwam er gelukkig met den schrik af. De spoortreiu reed onge- moêid door. Zekere Clémence Blossier, naaister te Auvers bij Poutoise, beminde een werkman uit een naburig dorp. Hare ouders hadden haar verbo den hem te zien of met he n te correspondeeren. Om haar doel toch te bereiken, ging het meisje aan het brandstichten; de alarmklok werd dan geluid, de minnaar snelde toe en kon dan gemakkelijk te midden van den oploop een rendez-vous met Clémence hebben. Zoo ontstond er zesmaal in zes weken brand te Auvers en niemand kou den dader ontdekken. Eens echter, den 27sten Sept., werd Clémence op heeterdaad betraptzij bekende haar misdrijf en is door het hof van assises tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. In de Romagna hebben twee roovers het rijtuig aangehouden, waarin graaf Porsi en zijne echtgenoote, die naar huis dachten te rijden, gezeten waren. De roovers gelastten de. gravin uit te stappen en hielden den graaf in het rijtuig gevangen. Er is onderzoek gedaan, maar geen spoor is tot dusver van hem ontdekt. BUITENLAND. Frankrijk. De gemeeuteraad van Marseille heeft 20,000 fr. beschikbaar gesteld om op een van de pleinen der stad een standbeeld voor Thiers op te rich ten. Er bestaat plan om in 1881 daar ter stede een internationale maritieme tentoonstelling te houden. Het groote feest voor de noodlijdenden in Spanje zal te Parijs den llden December plaats hebben. Overdag zal een optocht gehouden worden. Turkije. Eene commissie onderzoekt thans de eischen om schadeloosstelling, die aan de Russische in stellingen in Turkije moeten worden toegestaan. De Porte heeft aan den Oosten rijkschen gezant ophelderingen gevraagd betreffende de aan komst van het Oostenrijksche eskader te Salonica. Graaf Zichy antwoordde dat die handeling vol strekt geen politiek karakter had en het eskader dadelijk weder zou vertrekken. Telegrïimmen. DUBLIN, 20 November. Men gelooft dat de regeering de beschuldiging van oproerigheid zal vooropzetten bij het proces, dat zal worden ge voerd tegen drie personen, die hier gisteren werden gevangengenomen. Die gevangenneming veroor zaakt groote beroering. Bevelschriften tot gevan genneming zijn uitgevaardigd tegen nog 17 personen. BUCHAREST, 20 November. In de Kamer der afgevaardigden heeft Boerescu een besluit voorge lezen waarbij Toeldsja en Kustendje tot vrijhavens worden verklaard. PARIJS, 20 November. In den heden gehouden ministerraad bood de heer Preycinet een wetsont werp aan, waarbij een krediet van 600,000 fr. wordt verleend tot bestrijding der kosten voor het onderzoek van het plan voor een spoorweg door de Sahara. LONDEN, 20 November. Uit Asterabad wordt van den 17den gemeld: De krijgsverrichtingen der Russen zijn tot de ontvangst van verster kingen en vervoermiddelen uitgesteld. Naar men verneemt trekt Nurberdi-khan met 15,000 ruiters, 12,000 man voetvolk en 18 kanonnen tegen de Russen op. Wegens een beenbreuk was hij echter genoodzaakt geworden zijn tocht te staken. DUBLIN, 20 November. De gearresteerden zijn: de heeren Killieu en Davitt, die reeds vroeger wegens deelneming aan fenianistische com plotten gevangen zaten, en de heer Daly, eigenaar

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2