Zaterdag 22 November. A". 187$. I\°. 6064. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. Franco per post.1.00. Afzondexi^ke Nommen0.00. Deze Ooorant wordt dagelijkB, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS I)ER ADTERTENTIJE5: Ytn 16 regela1.0S. Iedere regel meer Grodere letten near plaatsruimte. DEN ^lBONNÉ'S die klachten omtrent de bezorging hebben of verhuizen, wordt beleefd verzocht daar van schriftelijk aan het Bureel, Doeza,- straat N®. 1, kennis te geven. 8TADS-BEEICHXEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter openbare kennis dat, te beginnen met Zaterdag 22 Novem ber a. s., ten gevolge van de OPENING TAN DEN PAARDENSPOORWEG, voortaan de Paardensteeg alleen zal mogen worden be reden in de richting naar de Turfmarkt, en de Schapensteeg alleen in de richting naar den Apothekersdijk. Burgemeester en Weth. voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 November 1879. LEIDEN, 31 November. Morgenavond zal in de Stadszaal alhier het Victoria-t.heatergezelschap uit Stettin optreden. Dit gezelschap heeft reeds in verschillende plaatsen hier te lande concerten gegeven, welke volgens de dagbladen zeer goed hebben voldaan. De Gro ninger Courant o. a. zegt dat er een rijk pro gramma wordt aangeboden, roemt de meeste artis- ten en zegt dat het gezelschap ten volle een druk bezoek verdient. Volgens de Leeuwarder Courant heeft het bij zijn eerste optreden aldaar een gun- stigen indruk teweeggebracht. Het programma werd met aplomb afgespeeld en met warm applaus door het publiek begroet. Daarenboven was een prijzens waardige overeenstemming in voordracht en accom pagnement waar te nemen. Bij den heer B. Blankenberg op de Mare alhier is een wand-almanak verschenen, welke met het oog op het doel den toepasselijken titel voert van„Vergeet mij nietHij is nl. bestemd tot het noteeren van verjaardagen. Zoo menigmaal toch begaat men de fout. die van vrienden of keunissen te vergeten, ter voorkoming waarvan de noteering op dezen kalender zeer geschikt is. De uitvoering in goud- en kleurendruk is zeer netjes en de inrichting doelmatig. In de Wet van 23 April 1879 (Stbl. n°. 72) tot regeling der heffing van rechten wegens de verrichtingen van den ambtenaar van den bur gerlijken stand, zijn de rechten vastgesteld die verschuldigd zijn voor de afgifte van afschriften van of uittreksels uit akten van den burgerlijken stand en is bepaald dat voor de huwelijksvoltrek king op anderen tijd of andere wijze, als waarop zij ingevolge liet voorschrift der wet kosteloos plaats heeft, door de gemeente recht kan worden gevorderd, met inachtneming van art. 238 der gemeentewet, terwijl met het in werking treden der wet op 1 Januari 1880 alle verordeningen tot de heffing van recht ter zake van het opmaken van akten of andere verrichtingen van den bur gerlijken stand vervallen. De heffing van leges voor de administratieve diensten vanwege het Gemeentebestuur verstrekt, is alhier geregeld bij raadsbesluit van 23 Sep tember 1869 (Gemeenteblad n°. 12) en goedgekeurd bij koninklijk besluit van 4 November d. a. v. n°. 18, zijnde de verordening op de invordering vastgesteld bij raadsbesluiten van 15 December 1855 en 28 Februari 1856. Bedoelde raadsbesluiten zullen derhalve na het in werking treden der aangehaalde wet alleen van kracht blijven voor zooveel betreft de leges geene betrekking hebbende tot de akten of verrichtingen van den burgerlijken stand, zoodat de bepalingen aangaande de heffing van rechten voor het gebruik van lokalen ter zake van de huwelijksvoltrekking opnieuw zullen moeten worden vastgesteld. B. en Ws. stellen daarom voor de volgende besluiten vast te stellen aangaande het heffen van de rechten ter zake van huwelijksvoltrekking op buitengewone tijden Er zullen de navolgende leges worden geheven 1°. voor de huwelijksaangifte in een ander lokaal op het raadhuis dan het daartoe bestemde, bureau één gulden vijftig cents; 2°. voor liet gebruik van een bijzonder lokaal op het raadhuis, bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekking, drie gulden3°. voor de huwelijksvoltrekking op den gewonen dag (zijnde des Woensdags te één uur voor hen wier stukken alsdan aanwezig kunnen zijn en des Donderdags op hetzelfde uur voor de overigen alsmede des Maandags te één uur), doch op een ander uur dan het bepaalde, tien gulden; op eenen anderen dag twintig gulden; 4®. voor het sluiten of ontsluiten van de bureaux op buitengewone tijden zestig cents. De belasting is verschuldigd en moet worden voldaan vóór de aangifte en de voltrekking van het huwelijk aan den gemeente-ontvanger. Met ingang van 1 October werd eervol ontslag verleend aan.den leeraar in de gymnas tiek H. J. B. Biekart, terwijl de nieuw benoemde eerst met 15 November in functie trad. Gedu rende de vacature zijn de lessen waargenomen door den leeraar en den anderen onderwijzer, waarom B. en Ws. het billijk achten dat voor die meerdere werkzaamhedeu eene belooning wordt toegekend evenredig met de jaarwedden door de betrokken onderwijzers genoten wordende. Op de begrooting voor het loopend jaar zijn geen gelden uitgetrokken ter voorziening in de kosten voor het bestraten ten gevolge van den aanleg van paardenspoorwegen binnen deze ge meente. De kosten daarvoor verschuldigd bedragen ongeveer f 5000, welke door den concessionaris moeten worden voldaan. Dientengevolge bieden B. en Ws. den gemeenteraad ter vaststelling aan eene suppletoire begrooting. Onder overlegging van bet rapport der com missie van fabricage op het verzoek van W. F. Lamau, geven B. en Ws. den raad in overweging de vergunning te verleenen om een tweede kel dergat te maken aan het perceel n° 6 in de Uhoor- lammersteeg, onder de voorgestelde voorwaarden en met intrekking van de bij raadsbesluit van 14 Juli jl. gestelde bepaling dat de kelder ni-t als woning worde gebruikt. Het mag als van algemeene bekendheid be schouwd worden, zegt de Arnh. Ct., dat de minister Six zich verzette tegen den eenstemmigeu weusch van curatoreu en der juridische faculteit aan de Leidsche universiteit, om den heer mr. A. Kerdijk als opvolger van mr. Vissering ter benoeming voor te dragen. Minder bekend schijnt een tweede geval van denzeifden aard. Curatoren en juridische faculteit der Leidsche universiteit wenschen we derom eenstemmig den Groningscben hoogleeraar mr. W. Modderman benoemd te zien tot het do- ceeren der vakkeu, thans aan mr. Goudsmit opge dragen, en ook tegen dezen weuse.h verzet zich de minister Six. Bij de uaededeeliug aan heeren curatoren door den minister, dat hij den heer Kerdijk niet ter benoeming wilde voordragen, waren in het geheel geen gronden opgegevenin het geval van mr. Modderman blijven die niet achter wege en zij zijn curieus genoeg om hier vermeld te worden. Wegens de gelijkstelling der drie rijks universiteiten bij de wet-, wil de minister niet meewerken om de eene universiteit, ten bate van eene andere, van hare hoogleeraren te berooven. Onze regeering zal in overleg treden met de Belgische om gezamenlijk bij te dragen tot ondersteuning der uitgave van het Woordenboek der Nederlandsche taal. Voor het volgend jaar vraagt de regecring f 3000 tot dat doel aan. Om den geregelden voortgang van het werk te bevorderen, acht zij het nuttig die bijdrage niet uit te keeren, dan nadat in den loop des jaars een zeker aantal afleveringen het licht zal hebben gezien. Een doc tor in de letteren te Amsterdam beeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om bij de uitgave van het Woordenboek de namen der hoofdmedewerkers op de titels te vermelden. De heer M. Van Minnen te Utrecht heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Noordwijk aan Zee bedankt. Ds. K. W. Vethake te Leeuwarden heeft voor de beroeping naar de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam bedankt. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met alg. stemmen tegen één stem de vereischten goedge keurd, waaraan een droogdok voor de gemeente zal moeteu voldoen. Het dok zal moeten hebben eene kiellengte van 137 meter; het zal zoodanig in afdee- lingen moeten gemaakt zijn, dat het ook voor 2 kortere schepen te gelijk zal te gebruiken zijn voorts zoodanig ingericht, dat het steeds behoor lijk onderhouden en zoo noodig hersteld kan wor den, en zoo diep, dat schepen zoowel geladen als ongeladen met een diepgang van 5,6 M. er in kunnen komen, waaraan het draagvermogen even redig moet zijn. Door de stoomschepen der Stoomvaartmaat schappij „Nederland" zal Penang in het volgende jaar op de tehuisreizen van Bafavia niet meer worden aangedaan. De proef, in het afgeloopen jaar op verzoek van belanghebbende exporteurs van Sumatra-tabak genomen, heeft niet aan de verwachting beantwoord. De te bedingen vracht stond in geene verhouding tot de kosten en het tijdverlies van het aanloopen van Penang. In over eenstemming met de regeering is daarom besloten om de tehuisreizen van Batavia in den regel recht streeks te doen, hetgeen zeker ten voordeele zal strekken van den vluggen overvoer der brieven met de Nederlandsche mail. Prins Alexander heeft, in opvolging van zijn overleden broeder, het beschermheerschap over de Maatschappij voor den werkenden stand te Amster dam aanvaard. Ook aan het Porlugeesch Israëlietisch Wees meisjes-gesticht „Mezon Abanoth" te Amsterdam is door wijlen den heer M. S. Abrahamson een legaat van f 3000 vermaakt. De heer De Poorter, directeur van 's rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam, heeft, wegens geschokte gezondheid en verzwakt lichaamsgestel, tegen ultimo December eervol ont slag aangevraagd. liet offieiëele blad der Transvaal maakt in eene proclamatie bekend, dat om onzekerheid en misvers! and onder een gedeelte der Transvaalsche bevolking omtrent Engelands handhaving harer rechten uit den weg te ruimen, de Transvaal voor goed een deel van harer majesteits bezittingen uitmaakt en zal blijven. Het accoord, aangeboden in het faillissement-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1